O důchod zažádáte s bankovní identitou. Pomůže i s přihláškou na vysokou

Olga Skalková | rubrika: Aktuality | 7. 12. 2022
O důchod zažádáte s bankovní identitou. Pomůže i s přihláškou na vysokou

Zdroj: Bankovní identita

Bankovní identita bude brzy odemykat dveře k řadě nových služeb. S její pomocí například vstoupíte do klientských portálů všech zdravotních pojišťoven, jak jsme na Peníze.cz podrobně psali už v říjnu. Podávat s ní půjde i žádosti o všechny typy důchodů, o dotace Nová zelená úsporám a Nová zelená úsporám light nebo přihlášky ke studiu a ke zkouškám na vysoké škole. Vyplývá to z dnešních informací Marka Růžičky, výkonného ředitele společnosti Bankovní identita, která službu zajišťuje.

Online podání žádosti o důchod s přihlášením mimo jiné přes bankovní identitu plánuje ministerstvo práce a sociálních věcí spustit od poloviny roku 2023. I o tom už jste si na Peníze.cz mohli přečíst: O důchod požádáte snadněji. Úřad využije internet.

Růžička upozornil i na téma aktuální před blížícími se volbami prezidenta. S bankovní identitou se dá snadno zažádat o datovou schránku, s jejíž pomocí už pak stačí nejpozději do 6. ledna 2023 odeslat příslušnému obecnímu úřadu žádost vytvořenou na Portálu občana.

K čemu se dá bankovní identita použít už teď?

Bankovní identita umožňuje lidem ověřit totožnost online stejně snadno jako při přihlašování do internetového bankovnictví, a to bez dalších nákladů a zařizování.

Od začátku roku 2021 funguje pro komunikaci se státem – typicky při přihlašování do Portálu občana, na portál Moje daně, k eReceptu, k ePortálu České správy sociálního zabezpečení, při žádosti o výměnu řidičského průkazu nebo využití důchodové kalkulačky ČSSZ.

Od letoška se s ní dá žádat (stejně jako s datovkou nebo jinými elektronickými identitami, jako je eObčanka, NIA ID mobilní klíč eGovernmentu), také o sociální dávky.

Boj s kompjuterem
Zdroj: Shutterstock

Anketa

Zkusili jste si bankovní identitu?

Od loňského jara banky rozšiřují i využití identity (pod názvem Bank ID) pro online komunikaci s některými soukromými společnostmi – tedy pro ověřování se například vůči pojišťovnám, jiným bankám, penzijním společnostem, sázkovým společnostem, dodavatelům energií a podobně. Doposud ji využívá zhruba 135 firem.

Přístup k využití bankovní identity pro ověřování totožnosti v on-line prostředí mají v současné době klienti sedmi bank – Air BankFio, České spořitelnyČSOBKomerční bankyMoneta Money Bank a Raiffeisenbank. Jde celkem o 5,5 milionu klientů. Zbývající významnější retailové banky, UniCredit, mBank a Creditas, se chystají Bank ID spustit příští rok.

Po téměř dvou letech od jejího startu využilo bankovní identitu kolem dvou milionů lidí. Pro přístup k online službám státu si tento způsob ověření zvolilo alespoň jednou přes 1,6 milionu lidí a kolem půl milionu lidí pak pro svou identifikaci do portálů zapojených firem.

Nalijte, osmnáct mi bylo. Občanku ale neukážu

Společnost Bankovní identita dnes oznámila také jednu produktovou novinku – mobilní aplikaci pro ověřování věku nazvanou BankID Plus.

Je to nástroj, který podle Růžičky může pomoct obchodníkům a hostinským pomoct s řešením problému s prodejem alkoholu. Někteří jejich zákazníci totiž nechtějí prokazovat svůj věk občankou.

Pokud budou mít aplikaci, nemusí vytahovat doklad s dalšími osobními údaji, ale ukážou jen QR kód v mobilu, který jejich věk prokáže. Nebo si případně naopak kupující načte QR kód od obchodníka a aplikace už jen obchodníkovi řekne, že dotyčný má bankovní identitu i požadovaný věk.

Olga Skalková

Autor článku Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz. Ráda tráví čas s rodinou a přáteli, chodí do... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Zájem o předčasný důchod prudce klesl. Chystá se další zpřísnění

16. 5. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Zájem o předčasný důchod prudce klesl. Chystá se další zpřísnění

Ačkoliv přísnější pravidla pro odchod do předčasného důchodu platí už od loňského října, teprve letošní duben ukázal, jak moc případné zájemce odradila. Až do března totiž mohli někteří... celý článek

Přidáme vám na spoření, ať máte v důchodu víc. Proč zaměstnanci nemají zájem?

6. 5. 2024 | Kateřina Hovorková | 8 komentářů

Přidáme vám na spoření, ať máte v důchodu víc. Proč zaměstnanci nemají zájem?

Na nabídky zaměstnavatelů, kteří poskytují příspěvek na penzijní spoření, řada lidí nereaguje. Přitom by díky takovému benefitu mohli mít v důchodu výrazně vyšší úspory. Především pak... celý článek

Důchodová reforma má zelenou. Dvanáct změn, které schválila vláda

30. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 9 komentářů

Důchodová reforma má zelenou. Dvanáct změn, které schválila vláda

Věk odchodu do důchodu se zvýší. Růst penzí zpomalí, ale stoupne minimální důchod. Manželé budou moci sdílet odvody na sociální pojištění. Důchodová reforma, kterou teď vláda posílá... celý článek

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

25. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 9 komentářů

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

Důchodový věk poroste. Otázkou je, jak přesně. K původnímu návrhu ministerstva práce a sociálních věcí teď přibyly další dva.

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

24. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

Jak si zvýšit důchod, když při jeho čerpání pracujete? Jak funguje takzvaná práce na procenta? A jaká jsou omezení pro přivýdělek v předčasném důchodu? Tady je přehled.

Partners Financial Services