Datovou schránku z moci úřední nedostanete, potvrdili poslanci

Gabriel Pleska | rubrika: Aktuality | 2. 11. 2022 13:00 aktualizováno 2. 12. 2022 14:55 | 2 komentáře
Datovou schránku z moci úřední nedostanete, potvrdili poslanci

Zdroj: Shutterstock

Datové schránky nakonec nebudou od roku 2023 povinné pro každého, kdo se státem komunikuje elektronicky. Schválili to poslanci na návrh ministerstva vnitra.

Novela zákona o elektronických komunikacích teď zamíří k senátorům. Pokud ji včas odkývnou, může být od prvního ledna účinná. Kdyby se to nestalo, stát by začal automaticky zřizovat datové schránky i nepodnikajícím občanům, kteří by po Novém roce v komunikaci s ním použili některou z forem elektronické identity, včetně identity bankovní. Kterýkoli občan si ale samozřejmě datovou schránku může nechat zřídit, pokud o ni stojí.

Nadále platí, že se datovky budou zřizovat všem podnikatelům a živnostníkům a právnickým osobám, které je dosud nemusely mít – jde o nadace, spolky nebo společenství vlastníků jednotek. Datovou schránku jim stát přidělí v odbobí od ledna do března 2023. 

Příliš ambiciózní

Podle zákona před novelizací by datovku dostal každý, kdo třeba podá daňové přiznání nebo požádá o sociální dávku prostřednictvím bankovní identity, eObčanky s čipem, služby Moje ID, mobilního klíče eGovernmentu, I.CA s čipovou kartou nebo údajů NIA ID. Pokud by pak v komunikaci se státem nechtěl datovou schránku používat, musel by ji deaktivovat.

Tenhle plán se ale teď ministerstvu vnitra – které přitom je i autorem zákona, podle kterého se datovky mají povinně zavádět –  „jeví být ve světle aktuální společenskoekonomické situace příliš ambiciózní“. V důvodové zprávě k předkládané novele píše úřad, že by automatické zřizování schránek (a jejich případné deaktivování) mohlo pro některé lidi být příliš zatěžující. A že někteří lidé nemusí být připraveni na užívání datovek a s ním spojené právní důsledky.

Zásadní právní nástraha je fikce doručení. Tedy ten princip, že dokument, který dojde do datové schránky, se po deseti dnech pokládá za doručený. Bez ohledu na to, jestli ho vlastník schránky opravdu četl.

„Chceme běžné občany přesvědčovat, že mít datovku se vyplatí, nechceme jim ale cokoli nutit. Rozhodně je nechceme zatěžovat novými povinnostmi teď, když mají s ohledem na krize v Evropě jiné starosti,“ říká ministr vnitra Vít Rakušan.

A co senioři ze spolků a společenství jednotek?

Podobnou argumentaci použil v připomínkách k návrhu zákona také ombudsman, který si přál zmírnění zákona i pro právnické osoby. Vyzbrojen statistikami o počítačové gramotnosti seniorů upozorňoval na to, že řada právnických osob – typicky právě spolky, nadace nebo společenstva vlastníků v bytových domech – mají jako funkcionáře starší lidi, kteří můžou s používáním datovky mít problém. Případně nebudou kvůli nutnosti využívat datovou schránku funkci vykonávat. Jmenované organizace by se tím podle veřejného ochránce práv mohly dostat do potíží, protože nikdo jiný nehonorovanou nebo špatně honorovanou práci dělat nechce.

Obdobnou přípomínku vznesla i Družstevní asociace České republiky. Zatímco ombudsman navrhoval roční odklad povinných schránek pro právnické osoby (většina už je má, výjimku mají právě spolky a podobně), asociace navrhovala povinnost pro ně úplně zrušit nebo aspoň umožnit zřízenou schránku deaktivovat.

K těmto připomínkám vláda nepřihlédla, stejně jako k připomínce ministerstva dopravy, které naopak vyjádřilo názor, že zavádění datových schránek je žádoucí a zákon se měnit nemusí.

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Vystudoval český jazyk a literaturu. Pracoval v literárním časopise a na tiskovém oddělení České pošty, později na volné noze jako korektor a editor. Editoval články pro Peníze.cz, pro Finmag.cz i pro papírový Finmag. Psává... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Dvouletá záruka končí. Spotřebitelé si přesto polepší

8. 12. 2022 | Veronika Hejná | 2 komentáře

Dvouletá záruka končí. Spotřebitelé si přesto polepší

Zákonná záruka za jakost končí. Na druhou stranu se zdvojnásobí doba, kdy je spotřebitel v lepší pozici při reklamaci vady. A stoupnou i požadavky na kvalitu zboží.

Levné nákupy v Polsku nekončí. Nulová DPH na potraviny zůstane

5. 12. 2022 | Jana Divinová

Levné nákupy v Polsku nekončí. Nulová DPH na potraviny zůstane

Nulová daň z přidané hodnoty (DPH) na základní potraviny, kterou Polsko zavedlo na začátku letošního roku, bude pokračovat až do konce června 2023. Nařízení už podepsala ministryně... celý článek

Češi vydělávají víc, ale koupí si o desetinu méně

5. 12. 2022 | Petr Kučera

Češi vydělávají víc, ale koupí si o desetinu méně

Průměrná hrubá mzda stoupla v letošním třetím čtvrtletím nominálně o 6,1 procenta v porovnání se stejným obdobím předchozího roku. Reálně – po započtení vysoké inflace – však klesla... celý článek

Móda, káva, tetování. Projděte si nové značky, které zamířily do Česka

3. 12. 2022 | Jana Divinová

Móda, káva, tetování. Projděte si nové značky, které zamířily do Česka

Do Česka letos zamířilo dvacet nových značek obchodů a služeb. U některých se budete divit, jak tu mohly tak dlouho chybět, třeba jako Chanel, jiné možná znají z výjezdů do ciziny jen... celý článek

O pětinu levnější nákupy. Spořitelna má rekordní slevy

30. 11. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

O pětinu levnější nákupy. Spořitelna má rekordní slevy

Lidé, kteří platí kartou od České spořitelny, mohou do konce prosince ušetřit 20 procent z nákupů v řetězci Albert a v internetových obchodech Rohlík a Košík.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.