Datové schránky zůstanou pro nepodnikatele dobrovolné. Potvrzeno

Gabriel Pleska | rubrika: Aktuality | 2. 11. 2022 13:00 aktualizováno 29. 12. 2022 11:00 | 3 komentáře
Datové schránky zůstanou pro nepodnikatele dobrovolné. Potvrzeno

Zdroj: Shutterstock

Datové schránky nakonec nebudou od roku 2023 povinné pro každého, kdo se státem komunikuje elektronicky. Schválili to poslanci na návrh ministerstva vnitra, změnu pak potvrdili i senátoři a na konci prosince vyšla ve Sbírce zákonů. 

Bez této novely by stát začal automaticky zřizovat datové schránky i nepodnikajícím občanům, kteří by po Novém roce v komunikaci s ním použili některou z forem elektronické identity, včetně identity bankovní. Kterýkoli občan si ale samozřejmě dál může datovou schránku nechat zřídit dobrovolně, pokud o ni stojí.

Datovky se od roku 2023 budou zřizovat všem živnostníkům a dalším podnikatelům (OSVČ). A také těm právnickým osobám, které je dosud nemusely mít – jde o nadace, spolky nebo společenství vlastníků jednotek. Datovou schránku jim stát přidělí v odbobí od ledna do března. 

Příliš ambiciózní

Podle zákona před novelizací by datovku dostal každý, kdo třeba podá daňové přiznání nebo požádá o sociální dávku prostřednictvím bankovní identity, eObčanky s čipem, služby Moje ID, mobilního klíče eGovernmentu, I.CA s čipovou kartou nebo údajů NIA ID. Pokud by pak v komunikaci se státem nechtěl datovou schránku používat, musel by ji deaktivovat.

Tenhle plán se ale teď ministerstvu vnitra – které přitom je i autorem zákona, podle kterého se datovky mají povinně zavádět –  „jeví být ve světle aktuální společenskoekonomické situace příliš ambiciózní“. V důvodové zprávě k předkládané novele píše úřad, že by automatické zřizování schránek (a jejich případné deaktivování) mohlo pro některé lidi být příliš zatěžující. A že někteří lidé nemusí být připraveni na užívání datovek a s ním spojené právní důsledky.

Zásadní právní nástraha je fikce doručení. Tedy ten princip, že dokument, který dojde do datové schránky, se po deseti dnech pokládá za doručený. Bez ohledu na to, jestli ho vlastník schránky opravdu četl.

„Chceme běžné občany přesvědčovat, že mít datovku se vyplatí, nechceme jim ale cokoli nutit. Rozhodně je nechceme zatěžovat novými povinnostmi teď, když mají s ohledem na krize v Evropě jiné starosti,“ říká ministr vnitra Vít Rakušan.

A co senioři ze spolků a společenství jednotek?

Podobnou argumentaci použil v připomínkách k návrhu zákona také ombudsman, který si přál zmírnění zákona i pro právnické osoby. Vyzbrojen statistikami o počítačové gramotnosti seniorů upozorňoval na to, že řada právnických osob – typicky právě spolky, nadace nebo společenstva vlastníků v bytových domech – mají jako funkcionáře starší lidi, kteří můžou s používáním datovky mít problém. Případně nebudou kvůli nutnosti využívat datovou schránku funkci vykonávat. Jmenované organizace by se tím podle veřejného ochránce práv mohly dostat do potíží, protože nikdo jiný nehonorovanou nebo špatně honorovanou práci dělat nechce.

Obdobnou přípomínku vznesla i Družstevní asociace České republiky. Zatímco ombudsman navrhoval roční odklad povinných schránek pro právnické osoby (většina už je má, výjimku mají právě spolky a podobně), asociace navrhovala povinnost pro ně úplně zrušit nebo aspoň umožnit zřízenou schránku deaktivovat.

K těmto připomínkám vláda nepřihlédla, stejně jako k připomínce ministerstva dopravy, které naopak vyjádřilo názor, že zavádění datových schránek je žádoucí a zákon se měnit nemusí.

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Vystudoval český jazyk a literaturu. Pracoval v literárním časopise a na tiskovém oddělení České pošty, později na volné noze jako korektor a editor. Editoval články pro Peníze.cz, pro Finmag.cz i pro papírový Finmag. Psává... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

27. 1. 2023 | Olga Skalková, Petr Kučera | 1 komentář

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

V Česku by letos měla začít fungovat nová banka. Stojí za ní finanční skupina Partners. O tom, čím chce zaujmout klienty a jaké služby nabídne, jsme si povídali s Markem Ditzem, který... celý článek

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

27. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

K 30. výročí rozdělení měny na českou a slovenskou korunu vydá Česká národní banka tisícikorunu (vzor 2008) vylepšenou o speciální přítisk. Jeho motivem bude kolek – ten, co se v roce... celý článek

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

26. 1. 2023 | Jana Divinová | 1 komentář

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

Japonská banka Nomura sice předpověděla koruně na letošek pád, česká měna ale zatím míří opačným směrem. Podle ekonomů je teď správný čas vyměnit eura na letní dovolenou.

Hromadné žaloby se blíží. Nový plán, jak mají fungovat

26. 1. 2023 | Veronika Hejná

Hromadné žaloby se blíží. Nový plán, jak mají fungovat

Soudit se s nepoctivou firmou bude pro běžné spotřebitele jednodušší. Pomoct jim mají hromadné žaloby. Jejich výsledná podoba v českém právu ale má být slabší, než se dříve plánovalo. celý článek

Proč cukr tolik zdražil? Ministr viní řetězce. Skandál, reagují

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Proč cukr tolik zdražil? Ministr viní řetězce. Skandál, reagují

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) chce po obchodních řetězcích vysvětlení, proč tak výrazně zdražily cukr. Vysoké přirážky jsou podle ministra nemorální. Řetězce vinu odmítají... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.