O důchod zažádáte s bankovní identitou. Pomůže i s přihláškou na vysokou

Olga Skalková | rubrika: Aktuality | 7. 12. 2022
O důchod zažádáte s bankovní identitou. Pomůže i s přihláškou na vysokou

Zdroj: Bankovní identita

Bankovní identita bude brzy odemykat dveře k řadě nových služeb. S její pomocí například vstoupíte do klientských portálů všech zdravotních pojišťoven, jak jsme na Peníze.cz podrobně psali už v říjnu. Podávat s ní půjde i žádosti o všechny typy důchodů, o dotace Nová zelená úsporám a Nová zelená úsporám light nebo přihlášky ke studiu a ke zkouškám na vysoké škole. Vyplývá to z dnešních informací Marka Růžičky, výkonného ředitele společnosti Bankovní identita, která službu zajišťuje.

Online podání žádosti o důchod s přihlášením mimo jiné přes bankovní identitu plánuje ministerstvo práce a sociálních věcí spustit od poloviny roku 2023. I o tom už jste si na Peníze.cz mohli přečíst: O důchod požádáte snadněji. Úřad využije internet.

Růžička upozornil i na téma aktuální před blížícími se volbami prezidenta. S bankovní identitou se dá snadno zažádat o datovou schránku, s jejíž pomocí už pak stačí nejpozději do 6. ledna 2023 odeslat příslušnému obecnímu úřadu žádost vytvořenou na Portálu občana.

K čemu se dá bankovní identita použít už teď?

Bankovní identita umožňuje lidem ověřit totožnost online stejně snadno jako při přihlašování do internetového bankovnictví, a to bez dalších nákladů a zařizování.

Od začátku roku 2021 funguje pro komunikaci se státem – typicky při přihlašování do Portálu občana, na portál Moje daně, k eReceptu, k ePortálu České správy sociálního zabezpečení, při žádosti o výměnu řidičského průkazu nebo využití důchodové kalkulačky ČSSZ.

Od letoška se s ní dá žádat (stejně jako s datovkou nebo jinými elektronickými identitami, jako je eObčanka, NIA ID mobilní klíč eGovernmentu), také o sociální dávky.

Boj s kompjuterem
Zdroj: Shutterstock

Anketa

Zkusili jste si bankovní identitu?

Od loňského jara banky rozšiřují i využití identity (pod názvem Bank ID) pro online komunikaci s některými soukromými společnostmi – tedy pro ověřování se například vůči pojišťovnám, jiným bankám, penzijním společnostem, sázkovým společnostem, dodavatelům energií a podobně. Doposud ji využívá zhruba 135 firem.

Přístup k využití bankovní identity pro ověřování totožnosti v on-line prostředí mají v současné době klienti sedmi bank – Air BankFio, České spořitelnyČSOBKomerční bankyMoneta Money Bank a Raiffeisenbank. Jde celkem o 5,5 milionu klientů. Zbývající významnější retailové banky, UniCredit, mBank a Creditas, se chystají Bank ID spustit příští rok.

Po téměř dvou letech od jejího startu využilo bankovní identitu kolem dvou milionů lidí. Pro přístup k online službám státu si tento způsob ověření zvolilo alespoň jednou přes 1,6 milionu lidí a kolem půl milionu lidí pak pro svou identifikaci do portálů zapojených firem.

Nalijte, osmnáct mi bylo. Občanku ale neukážu

Společnost Bankovní identita dnes oznámila také jednu produktovou novinku – mobilní aplikaci pro ověřování věku nazvanou BankID Plus.

Je to nástroj, který podle Růžičky může pomoct obchodníkům a hostinským pomoct s řešením problému s prodejem alkoholu. Někteří jejich zákazníci totiž nechtějí prokazovat svůj věk občankou.

Pokud budou mít aplikaci, nemusí vytahovat doklad s dalšími osobními údaji, ale ukážou jen QR kód v mobilu, který jejich věk prokáže. Nebo si případně naopak kupující načte QR kód od obchodníka a aplikace už jen obchodníkovi řekne, že dotyčný má bankovní identitu i požadovaný věk.

Olga Skalková

Autor článku Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz. Ráda tráví čas s rodinou a přáteli, chodí do... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Pracující důchodci dostanou vyšší mzdu. Jurečka chystá novinku

21. 2. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Pracující důchodci dostanou vyšší mzdu. Jurečka chystá novinku

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce více pracujících důchodců, zvýší proto jejich finanční motivaci. Do návrhu důchodové reformy přidá slevu na sociální pojištění, která bude... celý článek

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just | 1 komentář

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

19. 2. 2024 | Petr Kučera

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

Jaké slevy můžete využít v daňovém přiznání za rok 2023? Kolik dělá základní sleva na poplatníka nebo na dítě? Tady je aktuální návod.

Největší smolař vládního balíčku. A kdo na něm naopak vydělá

18. 2. 2024 | Vít Hradil | 5 komentářů

Největší smolař vládního balíčku. A kdo na něm naopak vydělá

Ekonom Vít Hradil ze společnosti Cyrrus ukazuje dopady konsolidačního balíčku na pana Smutného a paní Šťastnou. Extrémní smolaři mohou letos přijít až o 93 tisíc korun, naopak šťastlivci... celý článek

Dlouhodobé ošetřovné. Kdo má nárok a jak se počítá

16. 2. 2024 | Gabriel Pleska

Dlouhodobé ošetřovné. Kdo má nárok a jak se počítá

Dlouhodobé ošetřovné je dávka určená lidem, jejichž blízký se ocitl v takovém stavu, že je potřeba o něj doma aspoň měsíc pečovat. Dávka má vykrýt výpadek příjmu a případně pomoct promyslet... celý článek

Partners Financial Services