Velký techničák skončí. Zjednoduší se i přepis auta

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 14. 10. 2022
Velký techničák skončí. Zjednoduší se i přepis auta

Zdroj: Shutterstock

Papírová podoba velkého technického průkazu od roku 2024 skončí. Zůstane jen jeden doklad s technickými údaji o vozidle – dosavadní „malý techničák“, na němž bude víc údajů než doteď.

Rozhodli o tom poslanci, když schválili novelu zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Teď ji projednají senátoři.

„Registrační doklad budou úřady stále vydávat, ale bude se skládat pouze z jedné části. U starších vozidel se počítá s tím, že při nejbližším úkonu provedeném na registračním místě se technický průkaz odebere (oba doklady) a vydá se doklad nový,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

„Neuvažujeme o žádné jednorázové nebo termínované lhůtě na výměnu. Pro majitele nových vozidel se nic nezmění, registrovat se bude stejným způsobem, pouze bude úřad vydávat jen jeden registrační doklad,“ upřesňuje Kupka.

„Díky digitalizaci ušetříme miliony korun, nervy řidičů a zbavíme se zbytečné byrokracie. Všechny důležité údaje budou dostupné elektronicky, případně na malém technickém průkazu,“ dodává ministr.

Schválená novela zjednoduší také registraci nebo změnu provozovatele vozidla. Odpadne mimo jiné povinnost absolvovat evidenční kontrolu v případě, kdy má být jako nový vlastník zapsán v registru silničních vozidel jeho dosavadní provozovatel. Typickým příkladem je konec leasingu.

Kdo srovnává, ten jede

Levněji!

Automobilový vůz
Zdroj: Shutterstock

Přišli na Peníze.cz, srovnali a ušetřili. Vyzkoušejte si to taky.

„Jde o řádově desítky tisíc lidí, kterým v daném končí leasingová smlouva, a oni musejí doposud spěchat na příslušné úřady, aby provedli úkon, který je z hlediska bezpečnosti úplně zbytečný,“ vysvětluje Kupka. Správní poplatek navíc klesne na 50 Kč z dosavadních 800 Kč. Zároveň se prodlouží doba, po kterou lze výsledek evidenční kontroly využít, na jeden rok z dosavadních 30 dnů.

Zjednoduší se také přepis vozidla na jiného majitele či provozovatele. Žádost už nebudou muset oba (dosavadní a nový) provést současně, zůstane jen nutnost podat ji u stejného úřadu obce s rozšířenou působností.

Ministerstvo slibuje, že ještě letos rozšíří možnosti elektronických žádostí. Příklad? Od loňského června sice lze podat žádost o výměnu řidičského průkazu (při konci platnosti, tedy jeho prodloužení) online přes Portál občana, jenže tento způsob zatím nejde využít u žádostí s poplatkem. Například za změnu údajů – třeba příjmení po svatbě – se na rozdíl od pouhého prodloužení platí 200 korun, ale Portál občana neumí přijímat platby kartou. Dosud v takovém případě nelze zaplatit ani později na úřadě, kam je stejně potřeba přijít si vyzvednout nový průkaz.

„O výměnu řidičského průkazu půjde žádat elektronicky i v případě krádeže, ztráty nebo změny údajů,“ říká mluvčí ministerstva dopravy Martin Brychta. „Ještě letos chceme spustit Portál dopravy, kde bude mimo služeb týkajících se vozidel také agenda řidičů, plavby, letectví a další,“ dodává. Další chystanou online novinkou jsou takzvané blesky – žádost o zrychlené vyřízení vydání řidičského průkazu do pěti pracovních dnů.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+32
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Zakladatelka Zásilkovny končí. Nahradí ji bývalý šéf Air Bank

21. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Zakladatelka Zásilkovny končí. Nahradí ji bývalý šéf Air Bank

Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovny, odejde z vedení skupiny Packeta. Ve funkci CEO ji nahradí Erich Čomor, oznámila firma. Střídání přichází krátce po změně majitele této skupiny. celý článek

Dálniční známku už máte? Pozor na předražené e-shopy

19. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Dálniční známku už máte? Pozor na předražené e-shopy

Když si koupíte elektronickou dálniční známku mimo oficiální státní web eDalnice.cz, může se vám výrazně prodražit. Opakovaně na to upozorňuje na to ministerstvo dopravy spolu s Českou... celý článek

Změny v povinném ručení. Nový zákon definitivně prošel

24. 1. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Změny v povinném ručení. Nový zákon definitivně prošel

Povinné ručení se rozšíří na víc druhů vozidel, nově se bude týkat provozovatele místo vlastníka a zvýší se minimální limity pro pojistné plnění. Při cestách po Česku už nebude nutné... celý článek

Zelená karta stačí v mobilu. Brzo i po Evropě

22. 1. 2024 | Pavla Adamcová

Zelená karta stačí v mobilu. Brzo i po Evropě

Také na cesty po Evropě by od příštího roku měla nově stačit zelená karta jen v elektronické podobě, například uložená v mobilním telefonu. 

Nový rok ve vaší peněžence. Velký přehled změn

1. 1. 2024 | Petr Kučera

Nový rok ve vaší peněžence. Velký přehled změn

Projděte si, jaké novinky roku 2024 mohou ovlivnit vaše osobní finance.

Partners Financial Services