Velký techničák skončí. Zjednoduší se i přepis auta

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 14. 10. 2022
Velký techničák skončí. Zjednoduší se i přepis auta

Zdroj: Shutterstock

Papírová podoba velkého technického průkazu od roku 2024 skončí. Zůstane jen jeden doklad s technickými údaji o vozidle – dosavadní „malý techničák“, na němž bude víc údajů než doteď.

Rozhodli o tom poslanci, když schválili novelu zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Teď ji projednají senátoři.

„Registrační doklad budou úřady stále vydávat, ale bude se skládat pouze z jedné části. U starších vozidel se počítá s tím, že při nejbližším úkonu provedeném na registračním místě se technický průkaz odebere (oba doklady) a vydá se doklad nový,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

„Neuvažujeme o žádné jednorázové nebo termínované lhůtě na výměnu. Pro majitele nových vozidel se nic nezmění, registrovat se bude stejným způsobem, pouze bude úřad vydávat jen jeden registrační doklad,“ upřesňuje Kupka.

„Díky digitalizaci ušetříme miliony korun, nervy řidičů a zbavíme se zbytečné byrokracie. Všechny důležité údaje budou dostupné elektronicky, případně na malém technickém průkazu,“ dodává ministr.

Schválená novela zjednoduší také registraci nebo změnu provozovatele vozidla. Odpadne mimo jiné povinnost absolvovat evidenční kontrolu v případě, kdy má být jako nový vlastník zapsán v registru silničních vozidel jeho dosavadní provozovatel. Typickým příkladem je konec leasingu.

Kdo srovnává, ten jede

Levněji!

Automobilový vůz
Zdroj: Shutterstock

Přišli na Peníze.cz, srovnali a ušetřili. Vyzkoušejte si to taky.

„Jde o řádově desítky tisíc lidí, kterým v daném končí leasingová smlouva, a oni musejí doposud spěchat na příslušné úřady, aby provedli úkon, který je z hlediska bezpečnosti úplně zbytečný,“ vysvětluje Kupka. Správní poplatek navíc klesne na 50 Kč z dosavadních 800 Kč. Zároveň se prodlouží doba, po kterou lze výsledek evidenční kontroly využít, na jeden rok z dosavadních 30 dnů.

Zjednoduší se také přepis vozidla na jiného majitele či provozovatele. Žádost už nebudou muset oba (dosavadní a nový) provést současně, zůstane jen nutnost podat ji u stejného úřadu obce s rozšířenou působností.

Ministerstvo slibuje, že ještě letos rozšíří možnosti elektronických žádostí. Příklad? Od loňského června sice lze podat žádost o výměnu řidičského průkazu (při konci platnosti, tedy jeho prodloužení) online přes Portál občana, jenže tento způsob zatím nejde využít u žádostí s poplatkem. Například za změnu údajů – třeba příjmení po svatbě – se na rozdíl od pouhého prodloužení platí 200 korun, ale Portál občana neumí přijímat platby kartou. Dosud v takovém případě nelze zaplatit ani později na úřadě, kam je stejně potřeba přijít si vyzvednout nový průkaz.

„O výměnu řidičského průkazu půjde žádat elektronicky i v případě krádeže, ztráty nebo změny údajů,“ říká mluvčí ministerstva dopravy Martin Brychta. „Ještě letos chceme spustit Portál dopravy, kde bude mimo služeb týkajících se vozidel také agenda řidičů, plavby, letectví a další,“ dodává. Další chystanou online novinkou jsou takzvané blesky – žádost o zrychlené vyřízení vydání řidičského průkazu do pěti pracovních dnů.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+32
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Praha dohání zpoždění. Jízdenku si koupíte kartou i v autobusech

16. 1. 2023 | Jana Divinová

Praha dohání zpoždění. Jízdenku si koupíte kartou i v autobusech

Cestující už nemusejí hledat nejbližší automat nebo riskovat problémy s odloženou platností elektronické jízdenky. Definitivně tím končí prodej jízdenek u řidičů na městských spojích. celý článek

Jak vybrat hybrid? A sedan, nebo kombík? Ukážeme si to na Volvu

14. 1. 2023 | Vojtěch Dobeš

Jak vybrat hybrid? A sedan, nebo kombík? Ukážeme si to na Volvu

Sotva jsme si zvykli na samotnou existenci hybridních a elektrických aut, už je tu celá řada druhů. Většinu hybridních modelů na trhu dnes tvoří light verze, zvané mild-hybrid, nebo... celý článek

Změny v bodovém systému mají zelenou. Řidičák už od 17 let

4. 1. 2023 | Petr Kučera

Změny v bodovém systému mají zelenou. Řidičák už od 17 let

Jednodušší bodový systém, přísnější pokuty za závažné přestupky, řidičák už od 17 let pod dohledem mentora nebo řidičák na zkoušku. To jsou hlavní změny, které mají fungovat od roku... celý článek

Konec spalovacích motorů? Auta s nimi po roce 2035 nezmizí

21. 12. 2022 | Arnošt Barna | 2 komentáře

Konec spalovacích motorů? Auta s nimi po roce 2035 nezmizí

Poté, co na konci října titulky ohlásily „konec tradičních aut“, začala téma řešit široká veřejnost. Co bude ukončení prodejů tradičních vozů znamenat v praxi? V čem se bude jezdit?... celý článek

Místo chodníku klouzačka. Jak žádat o odškodnění za zlomenou nohu

15. 12. 2022 | Veronika Doskočilová

Místo chodníku klouzačka. Jak žádat o odškodnění za zlomenou nohu

Videí, jak se lidé na náledí nedokážou udržet na nohou, je plný internet. Teď se můžete pobavit i na ulici. Málokomu je však do smíchu, když na chodníku uklouzne on sám a zraní se.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.