Nemáte prošlý řidičák? Víc než sto tisíc od loňska neplatí

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 7. 1. 2022 | 1 komentář
Nemáte prošlý řidičák? Víc než sto tisíc od loňska neplatí
Ilustrační řidička.
Zdroj: Michal Kalasek/Shutterstock

Letos vyprší platnost více než 400 tisícům řidičských průkazů. Zároveň zbývá vyměnit více než sto tisíc, kterým skončila platnost už v loňském roce a jejich držitelé si zatím nepožádali o výměnu. Informovalo o tom ministerstvo dopravy.

O výměnu lze žádat buď osobně na úřadu obce s rozšířenou působností, nebo z elektronicky z domova. Požádat o nový řidičský průkaz lze nejdříve 90 dnů před koncem jeho platnosti.

Výměna je ve standardní lhůtě (do 20 dnů od podání žádosti) zdarma. Pouze když řidič žádá o expresní vydání do pěti pracovních dnů, bude ho výměna stát 700 korun.

K osobní výměně je nutné donést platný doklad totožnosti (občanský průkaz, případně cestovní pas) a stávající řidičský průkaz. K žádosti už se nepřikládá papírová fotografie – úředníci pořídí digitální na místě, nebo stáhnou aktuální z registrů vedených ministerstvem vnitra.

O výměnu řidičského průkazu před uplynutím jeho platnosti jde od loňského roku požádat také elektronicky prostřednictvím Portálu občana. Žadatel se ověří například přes bankovní identitu, eObčanku nebo datovou schránku. Portál zobrazí formulář, který je předvyplněný údaji z Centrálního registru řidičů.

Při online žádosti si lze vybrat jakýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností, na kterém lze vyrobený řidičský průkaz vyzvednout. Součástí předvyplněných údajů bude i nejaktuálnější fotografie z vybraných registrů státu a digitalizovaný obraz podpisu z posledního řidičského průkazu.

Do roku 2025 bude podle ministra dopravy Martina Kupky dopravní agenda kompletně digitalizovaná. „Pro nový nebo vyměněný řidičský průkaz už nebude nutné chodit na úřad obce s rozšířenou působností. Také zápisy a změny v registru vozidel půjdou vyřídit přes internet bez návštěvy úřadu,“ říká.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Zakladatelka Zásilkovny končí. Nahradí ji bývalý šéf Air Bank

21. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Zakladatelka Zásilkovny končí. Nahradí ji bývalý šéf Air Bank

Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovny, odejde z vedení skupiny Packeta. Ve funkci CEO ji nahradí Erich Čomor, oznámila firma. Střídání přichází krátce po změně majitele této skupiny. celý článek

Dálniční známku už máte? Pozor na předražené e-shopy

19. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Dálniční známku už máte? Pozor na předražené e-shopy

Když si koupíte elektronickou dálniční známku mimo oficiální státní web eDalnice.cz, může se vám výrazně prodražit. Opakovaně na to upozorňuje na to ministerstvo dopravy spolu s Českou... celý článek

Změny v povinném ručení. Nový zákon definitivně prošel

24. 1. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Změny v povinném ručení. Nový zákon definitivně prošel

Povinné ručení se rozšíří na víc druhů vozidel, nově se bude týkat provozovatele místo vlastníka a zvýší se minimální limity pro pojistné plnění. Při cestách po Česku už nebude nutné... celý článek

Zelená karta stačí v mobilu. Brzo i po Evropě

22. 1. 2024 | Pavla Adamcová

Zelená karta stačí v mobilu. Brzo i po Evropě

Také na cesty po Evropě by od příštího roku měla nově stačit zelená karta jen v elektronické podobě, například uložená v mobilním telefonu. 

Nový rok ve vaší peněžence. Velký přehled změn

1. 1. 2024 | Petr Kučera

Nový rok ve vaší peněžence. Velký přehled změn

Projděte si, jaké novinky roku 2024 mohou ovlivnit vaše osobní finance.

Partners Financial Services