Nemáte prošlý řidičák? Víc než sto tisíc od loňska neplatí

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 7. 1. 2022 05:00 | 1 komentář
Nemáte prošlý řidičák? Víc než sto tisíc od loňska neplatí
Ilustrační řidička.
Zdroj: Michal Kalasek/Shutterstock

Letos vyprší platnost více než 400 tisícům řidičských průkazů. Zároveň zbývá vyměnit více než sto tisíc, kterým skončila platnost už v loňském roce a jejich držitelé si zatím nepožádali o výměnu. Informovalo o tom ministerstvo dopravy.

O výměnu lze žádat buď osobně na úřadu obce s rozšířenou působností, nebo z elektronicky z domova. Požádat o nový řidičský průkaz lze nejdříve 90 dnů před koncem jeho platnosti.

Výměna je ve standardní lhůtě (do 20 dnů od podání žádosti) zdarma. Pouze když řidič žádá o expresní vydání do pěti pracovních dnů, bude ho výměna stát 700 korun.

K osobní výměně je nutné donést platný doklad totožnosti (občanský průkaz, případně cestovní pas) a stávající řidičský průkaz. K žádosti už se nepřikládá papírová fotografie – úředníci pořídí digitální na místě, nebo stáhnou aktuální z registrů vedených ministerstvem vnitra.

O výměnu řidičského průkazu před uplynutím jeho platnosti jde od loňského roku požádat také elektronicky prostřednictvím Portálu občana. Žadatel se ověří například přes bankovní identitu, eObčanku nebo datovou schránku. Portál zobrazí formulář, který je předvyplněný údaji z Centrálního registru řidičů.

Při online žádosti si lze vybrat jakýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností, na kterém lze vyrobený řidičský průkaz vyzvednout. Součástí předvyplněných údajů bude i nejaktuálnější fotografie z vybraných registrů státu a digitalizovaný obraz podpisu z posledního řidičského průkazu.

Do roku 2025 bude podle ministra dopravy Martina Kupky dopravní agenda kompletně digitalizovaná. „Pro nový nebo vyměněný řidičský průkaz už nebude nutné chodit na úřad obce s rozšířenou působností. Také zápisy a změny v registru vozidel půjdou vyřídit přes internet bez návštěvy úřadu,“ říká.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Můžete nás sledovat i na sociálních sítích. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Zelená karta stačí v mobilu. Úřad zrušil pokutu

4. 1. 2022 | Jana Divinová | 5 komentářů

Zelená karta stačí v mobilu. Úřad zrušil pokutu

Ministerstvo: Ze zákona nevyplývá, že by řidič při silniční kontrole musel předložit doklad o povinném ručení na papíře. Může být i v elektronické podobě – pokud ji má u sebe.

Změny v dopravě. Nová pravidla nejen pro řidiče

2. 1. 2022 | redakce Peníze.CZ | 15 komentářů

Změny v dopravě. Nová pravidla nejen pro řidiče

Za neoprávněné stání na parkovišti vyhrazeném pro osoby se zdravotním postižením se vedle pokuty budou od 1. ledna 2022 nově zapisovat i dva body do bodového hodnocení řidičů. Stejně... celý článek

Na lyžaře v Itálii čeká nová povinnost

21. 12. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Na lyžaře v Itálii čeká nová povinnost

Italská vláda schválila nový zákon, podle něhož od 1. ledna 2022 musí mít každý lyžař nebo snowboardista na sjezdovce sjednané pojištění odpovědnosti za škody způsobené třetí osobě.... celý článek

Pracovní cesty: Stoupne stravné i náhrada za auto

15. 12. 2021 | Petr Kučera | 6 komentářů

Pracovní cesty: Stoupne stravné i náhrada za auto

Když vás zaměstnavatel vyšle na takzvanou služební cestu, musí vám proplatit dopravu, jídlo a pití, ubytování a další nutné výdaje související s prací. Jak se změní cestovní náhrady... celý článek

Nová Škoda Kodiaq RS. Obratný obr, co zabíjí nudu

3. 12. 2021 | Vojtěch Dobeš | 9 komentářů

Nová Škoda Kodiaq RS. Obratný obr, co zabíjí nudu

Když jsme testovali původní verzi, nazvali jsme ji „snem českého manažera i chalupáře“. Teď je tu inovovaná verze. Kromě faceliftu přichází především s benzinovým motorem místo původního... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.