Bodový systém čekají největší změny od jeho zavedení v roce 2006. O změnách se mluví řadu let, ale ani poslední návrh z jara 2020 nakonec tehdejší vláda nedokázala prosadit. Nové vedení ministerstva dopravy teď přichází s dalším návrhem. Změny mají platit od roku 2024, na podzim by je měla projednat vláda.
Přečtěte si přehled hlavních chystaných změn tak, jak je vysvětluje ministerstvo dopravy.
Pevné sazby blokových pokut a přehlednější body
Novela se zaměřuje na nejzávažnější přestupky, které vedou k tragickým nehodám. Za jízdu pod vlivem alkoholu se navrhuje prodloužit zákaz řízení ze současného roku na rok a půl. V případě odmítnutí testu na alkohol nebo jinou návykovou látku pak hrozí až tříletý zákaz řízení a pokuta ve správním řízení do 75 tisíc korun.
Za jízdu na červenou, vjíždění na železniční přejezd přes zákaz nebo otáčení či couvání na dálnici má být nově ukládána pevná bloková pokuta pět tisíc korun. Pokud řidič odmítne zaplatit na místě, může dostat v přestupkovém řízení pokutu mezi 7 až 25 tisíci korun.
Při vysokém překročení rychlosti (o 40 km/h v obci a 50 km/h mimo obec) má nově hrozit v přestupkovém řízení pokuta až 25 tisíc korun a k tomu šest bodů. U překročení rychlosti v obci o 20 km/h nebo o 30 km/h mimo obec počítá návrh s pevnou blokovou pokutou 2500 korun a čtyřmi body. Za mírnější překročení rychlosti o 10 km/h hrozí pevná bloková pokuta 1500 korun a dva body.
Ke zmírnění trestů dochází u bagatelních prohřešků jako je porušení zákazu zastavení a stání, nerozsvícení světel, zapomenutí dokladů nebo překročení rychlosti do 10 km/h nad povolený limit: snižuje se horní hranice pokuty na místě z 2000 Kč na 1500 Kč a nezapisují se body.
Změny u vybraných přestupků. Klikněte pro zvětšení.
Zdroj: ministerstvo dopravy
Novinky v zákoně o silničním provozu také umožní od předpokládané platnosti změn v roce 2024 požádat si elektronicky či na úřadě o zasílání informací o bodovém kontě řidiče. Umožní to lepší přehled o udělených trestech a zároveň si řidič může hlídat limit 12 bodů, po jehož dosažení je mu odebrán řidičský průkaz na stanovenou dobu.
Bodová pásma podle navrhovaných změn:
Nově tři sazby bodů podle závažnosti přestupku. Nyní je pět pásem bodů (2, 3, 4, 5 a 7 bodů) – dochází tak k zpřehlednění celého systému. Vypouští se skutek za sedm bodů, místo něho je bodů šest – aby se dalo uplatnit 2x a dost.
- 6 bodů (2x a dost) – alkohol, vjetí na železniční přejezd, jízda na červenou
- 4 body (3x a dost) – omezení chodce, nedání přednosti v jízdě, telefonování při jízdě
- 2 body – nezastavení vozidla před přechodem pro chodce, řízení bez profesní způsobilosti
Nově čtyři pásma pevných pokut na místě:
- Nejmírnější pásmo do 1500 Kč – nerozsvícená světla, jízda bez pásů
- 1500 Kč – jízda na motorce bez přilby
- 2500 Kč – překročení rychlosti 20 km/h v obci
- 5000 Kč – vjetí na přejezd, otáčení se na dálnici
- Snížení horní hranice sazby u nejmírnějšího pásma ze současných 2000 Kč na 1500 Kč
- U bagatelních prohřešků jako je porušení zákazu zastavení a stání, nerozsvícení světel nebo překročení rychlosti do 10 km/h se snižuje horní hranice pokuty na místě z 2000 Kč na 1500 Kč a body se nezapisují.
Ve správním řízení jsou také čtyři pásma sazeb pokut:
- 25 000 Kč – 75 000 Kč – odmítnutí podrobení se testu na alkohol
- 7 000 – 25 000 Kč – jízda na červenou
- 4 000 – 10 000 Kč – nezastavení před přechodem pro chodce, telefonování za jízdy
- 2 000 – 5000 Kč – jízda bez pásů, špatné parkování
Zákaz činnosti dle jednotlivých pásem:
- 18 měsíců až 3 roky
- 6 až 18 měsíců
- 6 až 12 měsíců (toto pásmo je určené pro 17letého řidiče)
- 3 až 6 měsíců
Řízení od 17 let pod dohledem mentora
Hlavní přínos: začínající řidič řídí a získává řidičské schopnosti v reálném a kontrolovaném prostředí pod dohledem zkušeného a bezúhonného mentora. Typicky může jít o rodiče.
Žadatel o řidičské oprávnění nastoupí do autoškoly (může už od patnácti a půl let), po ukončení výuky a výcviku (nejdříve v 17 letech) ho autoškola přihlásí ke zkoušce z odborné způsobilosti. Následně mu bude uděleno řidičské oprávnění a vydán řidičský průkaz.
Od 17. narozenin může řídit vozidlo skupiny B pod dohledem mentora. Od 18. narozenin končí lhůta a může řídit sám.
Za řízení bez mentora v době do 18. narozenin hrozí pokuta ve správním řízení 2500 Kč a zákaz činnosti na šest až dvanáct měsíců.
Kdo může být mentor?
- vyzrálá osobnost – držení oprávnění skupiny B minimálně 10 let
- bezúhonnost – držitel řidičského oprávnění v délce minimálně pět let bez přerušení (bez odnětí a podobně)
- bez záznamu bodů v době zahájení a po celou dobu činnosti mentora
- dohledatelnost – zákonný zástupce nahlásí na úřad, registr řidičů zkontroluje podmínky a zapíše mentora k řidiči
- povinnosti mentora jsou obdobné povinnostem učitele v autoškole
- nesmí být pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek, povinnost podrobit se vyšetření ke zjištění ovlivnění alkoholu a jiných návykových látek
- jeho schopnost k výkonu činnosti mentora nesmí být snížena v důsledku zdravotního stavu, nemoci, …
- musí sedět vedle řidiče, věnovat se situaci v provozu a sledovat chování řidiče
Řidičák na zkoušku
Preventivní opatření pro začínající řidiče po dobu dvou let od získání prvního řidičského oprávnění. Vychází se z rakouského a německého modelu.
Z původního návrhu se odstranilo poloviční bodové konto (šest bodů) pro začínající řidiče. Ministerstvo dopravy nechce tyto řidiče hned „vyblokovat“ z provozu.
Ovšem za závažné dopravní přestupky spáchané v této dvouleté lhůtě musí řidič povinně na dopravně psychologickou přednášku a na takzvanou evaluační jízdu.
redakce Peníze.CZ
Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
19. 7. 2022 8:42, Jarda
Na feťáky bez řidičáku stát nemá, tak se musí zahojit na těch ostatních.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
21. 7. 2022 21:45, Mates
Kde jsou ciklistitkyz jsem neumí chovat a silnici. A chdci zasebou jak kačenky na potoků. Proč jen řidiče, atd. Nej horší jsou el. Kolébky nemacodelet nachodniku a stejně jezdí. Tak mají pokutovat je.
Kdyzjse bude chovat chodec tak jak má, nemá sluchátka v uších, tak to bude fungovat jinak. Myslím i ty zdechlé lidí co mají koloběžky elektro. Kdysi bylo jen kolo , dík za pochopeni
V diskuzi je celkem (17 komentářů) příspěvků.