Chyba při nákupu dálniční známky už nevyjde draho

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 25. 3. 2022
Chyba při nákupu dálniční známky už nevyjde draho

Zdroj: CENDIS, SFDI

Chybně zadané údaje v elektronické dálniční známce je nově možné opravit i v době její platnosti. Oprava je omezena na maximálně dva znaky v SPZ a také na stát registrace vozidla.

„Možnost opravy chybných údajů v době platnosti e-známky lze využít jen jednou. Pokud motorista zjistí, že má chybu v obou položkách, musí opravu provést v rámci této jedné změny,“ říká Jan Paroubek, ředitel státního podniku CENDIS, který systém provozuje.

„Pokud řidič dříve zadal například písmeno O místo nuly (0), prohodil dva znaky při vyplňování nebo se jinak spletl, zaplatil tak třeba známku na auto někoho jiného nebo na značku, která neexistuje. Nyní může svou chybu jednoduše napravit. Stačí do Správy známky zadat autorizační kód z potvrzení o úhradě a pak opravit, co je potřeba,“ upřesňuje Paroubek.

Vylepšení přichází skoro rok a půl po startu e-známek v Česku. Právě nemožnost snadné opravy chyby byla častým terčem kritiky. Změnit registrační značku vozidla totiž bylo zpočátku možné jenom v době, než známka začala platit. Pokud si ji někdo koupil s okamžitou platností, měl smůlu a v případě roční známky přišel o 1500 korun.

Ministerstvo dopravy, pod kterou CENDIS i Státní fond dopravní infrastruktury spadají, loni vyšlo řidičům vstříc aspoň částečně: od 19. dubna 2021 mohou dostat zpátky peníze za objednávku, při které omylem zadali neexistující SPZ. „Pokud si však řidič zakoupil dálniční známku na SPZ vozidla, které existuje, ale patří někomu jinému, v takovém případě peníze vrátit nelze. Chráníme se tak před zneužitím systému,“ vysvětlovala tehdy Lucie Bartáková, ředitelka sekce pro správu finančních zdrojů Státního fondu dopravní infrastruktury.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Zakladatelka Zásilkovny končí. Nahradí ji bývalý šéf Air Bank

21. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Zakladatelka Zásilkovny končí. Nahradí ji bývalý šéf Air Bank

Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovny, odejde z vedení skupiny Packeta. Ve funkci CEO ji nahradí Erich Čomor, oznámila firma. Střídání přichází krátce po změně majitele této skupiny. celý článek

Dálniční známku už máte? Pozor na předražené e-shopy

19. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Dálniční známku už máte? Pozor na předražené e-shopy

Když si koupíte elektronickou dálniční známku mimo oficiální státní web eDalnice.cz, může se vám výrazně prodražit. Opakovaně na to upozorňuje na to ministerstvo dopravy spolu s Českou... celý článek

Změny v povinném ručení. Nový zákon definitivně prošel

24. 1. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Změny v povinném ručení. Nový zákon definitivně prošel

Povinné ručení se rozšíří na víc druhů vozidel, nově se bude týkat provozovatele místo vlastníka a zvýší se minimální limity pro pojistné plnění. Při cestách po Česku už nebude nutné... celý článek

Zelená karta stačí v mobilu. Brzo i po Evropě

22. 1. 2024 | Pavla Adamcová

Zelená karta stačí v mobilu. Brzo i po Evropě

Také na cesty po Evropě by od příštího roku měla nově stačit zelená karta jen v elektronické podobě, například uložená v mobilním telefonu. 

Nový rok ve vaší peněžence. Velký přehled změn

1. 1. 2024 | Petr Kučera

Nový rok ve vaší peněžence. Velký přehled změn

Projděte si, jaké novinky roku 2024 mohou ovlivnit vaše osobní finance.

Partners Financial Services