Prodáváte auto? Na tohle si dejte pozor

Lukáš Chytil | rubrika: Jak na to | 28. 1. 2022 | 5 komentářů
Nezbavujte se odpovědnosti tím, že novému majiteli předáte vozidlo, doklady a plnou moc s tím, že on všechno zařídí.
Prodáváte auto? Na tohle si dejte pozor

Zdroj: Shutterstock

V posledních týdnech se k nám dostaly tři případy nesprávných postupů při prodeji a následnému přepisu motorového vozidla. Původním majitelům to pak přidělává problémy a dodatečně zvyšuje výdaje.

Co se může stát, když se převodu nevěnuje dostatečná pozornost? Tady jsou tři příklady:

  • Původní majitel prodal auto. Novému majiteli dal veškeré doklady a plnou moc, aby mohl vozidlo přepsat. Stávající majitel neukončil povinné ručení, nový majitel si už sjednal své. Když o dva dny později nový majitel způsobil škodu, tak ji plnily obě pojišťovny, jelikož bylo tento den vozidlo pojištěno dvakrát. Do škodního průběhu se tudíž oběma osobám uvedla jedna pojistná událost.
  • Původní majitel prodal auto. Novému majiteli dal veškeré doklady a plnou moc, zároveň na základě kupní smlouvy ukončil své dosavadní povinné ručení. Nový majitel si však vozidlo nepojistil a ani neprovedl změnu registrace na své jméno. Po asi dvou měsících dostal původní majitel dopis od České kanceláře pojistitelů s pokutou za nepojištěné vozidlo.
  • Původní majitel prodal auto. Přepisem pověřil nového majitele, který však vozidlo nepřepsal – a navíc s ním překročil povolenou rychlost. Pokuta přišla do schránky původního majitele.

Zdůrazňujeme, že za převod (přepis) odpovídá původní majitel vozidla. Pokud ke změně nedojde do 10 pracovních dní od sepsání kupní smlouvy, může mu být za tento přestupek uložena pokuta až do výše 50 000 Kč.

O autorovi

Zdroj: Partners

Lukáš Chytil je analytikem neživotního pojištění ve finanční skupině Partners.

Když k přepisu vozidla nedošlo včas, je dodatečně velmi těžké docílit toho dodatečně bez součinnosti s druhou stranou – tedy když nový majitel nespolupracuje. Původní vlastník už nemá veškerou potřebnou dokumentaci, zejména protokol o evidenční kontrole.

Jak správně postupovat při přepisu vozidla

Při rozumné dojezdové vzdálenost obou stran (dosavadního i nového vlastníka): Klidně rozdělte prodej vozidla na dva dny. První den sepište kupní smlouvu. Druhý den zařídí původní majitel evidenční kontrolu a na odboru dopravy obce s rozšířenou působností provedete změnu vlastníka v registru vozidel. Pro samotnou změnu musí být přítomny obě strany, případně může jedna z nich doložit plnou moc.

Při prodeji „přes celou republiku“: V takovém případě musí obě strany počítat s tím, že přepisem stráví celý den. Během něj stihnete sepsat kupní smlouvu, provedete evidenční kontrolu, přepis vozidla a předat vozidlo novému majiteli. Nenechávejte však prodej na víkend, kdy mají úřady zavřeno a nic nezařídíte.

Co je potřeba k přepisu vozidla

  • Osobní doklady dosavadního a nového majitele (případně plná moc pro převod vozidla musí být s úředně ověřeným podpisem).
  • Malý a velký technický průkaz.
  • Platná zelená karta – nejlépe vystavená na nového majitele.
  • Protokol o evidenční kontrole. Cena se pohybuje okolo 400 Kč. Platnost dokladu je 30 dní, to znamená že můžete být připraveni už ve chvíli, kdy se zájemce ozve a kontrolu provést již před sepsáním kupní smlouvy. Evidenční kontrola může být nahrazena protokolem o pravidelné technické prohlídce se stářím maximálně 30 dní.
  • Kupní smlouva. Měla by obsahovat identifikační údaje prodávajícího a kupujícího (přinejmenším jméno, příjmení, datum narození, úplnou adresu bydliště), identifikaci vozidla (ideálně registrační značku, VIN i číslo velkého technického průkazu), datum prodeje, podpisy a kupní cenu.
  • Uhradit správní poplatek za přehlášení vozidla ve výši 800 Kč.

Jak funguje přihlášení auta na Slovensku? Máme přehled na Peniaze.sk.

Lukáš Chytil

 Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+29
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Praha dohání zpoždění. Jízdenku si koupíte kartou i v autobusech

16. 1. 2023 | Jana Divinová

Praha dohání zpoždění. Jízdenku si koupíte kartou i v autobusech

Cestující už nemusejí hledat nejbližší automat nebo riskovat problémy s odloženou platností elektronické jízdenky. Definitivně tím končí prodej jízdenek u řidičů na městských spojích. celý článek

Jak vybrat hybrid? A sedan, nebo kombík? Ukážeme si to na Volvu

14. 1. 2023 | Vojtěch Dobeš

Jak vybrat hybrid? A sedan, nebo kombík? Ukážeme si to na Volvu

Sotva jsme si zvykli na samotnou existenci hybridních a elektrických aut, už je tu celá řada druhů. Většinu hybridních modelů na trhu dnes tvoří light verze, zvané mild-hybrid, nebo... celý článek

Změny v bodovém systému mají zelenou. Řidičák už od 17 let

4. 1. 2023 | Petr Kučera

Změny v bodovém systému mají zelenou. Řidičák už od 17 let

Jednodušší bodový systém, přísnější pokuty za závažné přestupky, řidičák už od 17 let pod dohledem mentora nebo řidičák na zkoušku. To jsou hlavní změny, které mají fungovat od roku... celý článek

Konec spalovacích motorů? Auta s nimi po roce 2035 nezmizí

21. 12. 2022 | Arnošt Barna | 2 komentáře

Konec spalovacích motorů? Auta s nimi po roce 2035 nezmizí

Poté, co na konci října titulky ohlásily „konec tradičních aut“, začala téma řešit široká veřejnost. Co bude ukončení prodejů tradičních vozů znamenat v praxi? V čem se bude jezdit?... celý článek

Místo chodníku klouzačka. Jak žádat o odškodnění za zlomenou nohu

15. 12. 2022 | Veronika Doskočilová

Místo chodníku klouzačka. Jak žádat o odškodnění za zlomenou nohu

Videí, jak se lidé na náledí nedokážou udržet na nohou, je plný internet. Teď se můžete pobavit i na ulici. Málokomu je však do smíchu, když na chodníku uklouzne on sám a zraní se.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.