OSVČ už mohou čerpat víc podpor. Schillerová otočila

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 15. 12. 2020 | 12 komentářů
OSVČ už mohou čerpat víc podpor. Schillerová otočila

Koláž: Gabriel Pleska

Podnikatelé, kteří splní podmínky pro získání takzvaného kompenzačního bonusu, nepřijdou o šanci čerpat i některé další programy. Zákaz kombinace podpor, s nímž původně přišlo ministerstvo financí, dnes zrušili poslanci na návrh senátorů.

Živnostníci a další OSVČ tak mohou společně s bonusem 500 korun denně žádat i o příspěvek na nájemné provozovny z programu Covid Nájemné, o podporu na udržení zaměstnanců z programu Antivirus, šanci mají také na obdobu ošetřovného.

Zájemci, kteří na tyhle podpory kvůli zákazu souběhu během podzimu nedosáhli, o ně teď mohou požádat zpětně. Dnes schválená novela se totiž výslovně týká i kompenzačního bonusu za říjen a listopad.

Pravidla se tak aspoň částečně přiblíží těm jarním, která souběh umožňovala. Jinak se na podmínkách bonusu za říjen a listopad nic nemění: příjemci tedy musí odvést minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění (místo jarních patnácti tisíc měsíčně tak tentokrát v praxi dostanou jenom deset), o dost přísnější jsou i pravidla pro samotné získání podpory (mnoho postižených podnikatelů na ni vůbec nedosáhne, jak jsme podrobně popsali už v říjnu).

Podzimní kompenzační bonus dál nepůjde kombinovat se speciální podporou pro některé obory podnikání – například cestovní ruch, kulturu nebo sport. Zákaz současného čerpání však platí jenom v případě, že se podpora týká stejného období.

Podle zákona – i po jeho dnešním zmírnění – podnikatel nemůže dostat kompenzační bonus za kalendářní den, za který obdržel podporu související se zmírňováním následků výskytu koronaviru SARS CoV-2 – s výjimkou zmíněných tří situací (nájemné, podpora zaměstnanců, ošetřovné).

Na přísnější pravidla pro souběh podpor upozornil web Peníze.cz už v říjnu – těsně před projednáváním vládního návrhu v Poslanecké sněmovně. Ministerstvo financí je zpočátku obhajovalo: „Jednotlivé programy jsou tady od toho, aby se vzájemně doplňovaly, nikoliv aby je podnikatel kumuloval s cílem nahradit si všechnu újmu. Vybráním si právě jednoho programu vládní pomoci je sledována také určitá spravedlnost v tom, že každý z podnikatelů si vybere pro něj ekonomicky nejvýhodnější program,“ vysvětloval úřad.

Zmírnění pravidel pro souběh pak prosazovali hlavně opoziční piráti. Ministryně financí Alena Schillerová nakonec částečně ustoupila, s kompromisním návrhem přišel nezávislý senátor a daňový expert Tomáš Goláň.

Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík dnes upozornil, že kompenzační bonus – na rozdíl od jara – nemohou čerpat lidé v oddlužení: „Zůstává tam obří nespravedlnost. Někdo zkrachoval, šel do oddlužení, splácí své závazky a normálně podniká, což všechno smí. A jenom kvůli tomu, že je v oddlužení, tak nedostane kompenzační bonus. Podle nás to je chyba.“

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+32
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 12. 2020 17:40

podnikavci v teto zemi jse maji vsichni dobre nasi invalide nemocni kteri umiraji moc rychle jsou sikanovani stat jim nezvisi ani korunu na peci ve 2 stupni to je hamba ostuda

+3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

19. 2. 2024 | Petr Kučera

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

Jaké slevy můžete využít v daňovém přiznání za rok 2023? Kolik dělá základní sleva na poplatníka nebo na dítě? Tady je aktuální návod.

Kdo teď dostane ošetřovné? Přehled a kalkulačka pro rok 2024

12. 2. 2024 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Kdo teď dostane ošetřovné? Přehled a kalkulačka pro rok 2024

Ošetřovné dostává člověk, který se musí starat o někoho jiného, takže nemůže vydělávat. Kdo na něj má nárok a jaké jsou podmínky? Tady je přehled pro rok 2024.

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

9. 2. 2024 | Petr Kučera

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

Také při vyplňování přiznání za rok 2023 můžete využít odečitatelné položky a daňové slevy. Na daních díky nim zaplatíte mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Tady je aktuální přehled. celý článek

Pozor na změnu. OSVČ si musí zvýšit minimální zálohy už teď

24. 1. 2024 | Petr Kučera, Gabriel Pleska | 1 komentář

Pozor na změnu. OSVČ si musí zvýšit minimální zálohy už teď

Jaké jsou minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění živnostníků a dalších podnikatelů v roce 2024? Do kdy je potřeba zaplatit? Tady je přehled.

V podnikání plán B nestačí. Jak se připravit na nepředvídatelné situace

22. 1. 2024 | Marek Hejdušek

V podnikání plán B nestačí. Jak se připravit na nepředvídatelné situace

Jeden čas se firmě skvěle daří, ale pak může přijít nečekaná krize – jak ostatně dobře ukázalo několik posledních let. Pro podnikatele je extrémně důležité, aby měli dokonalý přehled... celý článek

Partners Financial Services