OSVČ už mohou čerpat víc podpor. Schillerová otočila

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 15. 12. 2020 20:30 | 12 komentářů
OSVČ už mohou čerpat víc podpor. Schillerová otočila

Koláž: Gabriel Pleska

Podnikatelé, kteří splní podmínky pro získání takzvaného kompenzačního bonusu, nepřijdou o šanci čerpat i některé další programy. Zákaz kombinace podpor, s nímž původně přišlo ministerstvo financí, dnes zrušili poslanci na návrh senátorů.

Živnostníci a další OSVČ tak mohou společně s bonusem 500 korun denně žádat i o příspěvek na nájemné provozovny z programu Covid Nájemné, o podporu na udržení zaměstnanců z programu Antivirus, šanci mají také na obdobu ošetřovného.

Zájemci, kteří na tyhle podpory kvůli zákazu souběhu během podzimu nedosáhli, o ně teď mohou požádat zpětně. Dnes schválená novela se totiž výslovně týká i kompenzačního bonusu za říjen a listopad.

Pravidla se tak aspoň částečně přiblíží těm jarním, která souběh umožňovala. Jinak se na podmínkách bonusu za říjen a listopad nic nemění: příjemci tedy musí odvést minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění (místo jarních patnácti tisíc měsíčně tak tentokrát v praxi dostanou jenom deset), o dost přísnější jsou i pravidla pro samotné získání podpory (mnoho postižených podnikatelů na ni vůbec nedosáhne, jak jsme podrobně popsali už v říjnu).

Podzimní kompenzační bonus dál nepůjde kombinovat se speciální podporou pro některé obory podnikání – například cestovní ruch, kulturu nebo sport. Zákaz současného čerpání však platí jenom v případě, že se podpora týká stejného období.

Podle zákona – i po jeho dnešním zmírnění – podnikatel nemůže dostat kompenzační bonus za kalendářní den, za který obdržel podporu související se zmírňováním následků výskytu koronaviru SARS CoV-2 – s výjimkou zmíněných tří situací (nájemné, podpora zaměstnanců, ošetřovné).

Na přísnější pravidla pro souběh podpor upozornil web Peníze.cz už v říjnu – těsně před projednáváním vládního návrhu v Poslanecké sněmovně. Ministerstvo financí je zpočátku obhajovalo: „Jednotlivé programy jsou tady od toho, aby se vzájemně doplňovaly, nikoliv aby je podnikatel kumuloval s cílem nahradit si všechnu újmu. Vybráním si právě jednoho programu vládní pomoci je sledována také určitá spravedlnost v tom, že každý z podnikatelů si vybere pro něj ekonomicky nejvýhodnější program,“ vysvětloval úřad.

Zmírnění pravidel pro souběh pak prosazovali hlavně opoziční piráti. Ministryně financí Alena Schillerová nakonec částečně ustoupila, s kompromisním návrhem přišel nezávislý senátor a daňový expert Tomáš Goláň.

Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík dnes upozornil, že kompenzační bonus – na rozdíl od jara – nemohou čerpat lidé v oddlužení: „Zůstává tam obří nespravedlnost. Někdo zkrachoval, šel do oddlužení, splácí své závazky a normálně podniká, což všechno smí. A jenom kvůli tomu, že je v oddlužení, tak nedostane kompenzační bonus. Podle nás to je chyba.“

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+32
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 12. 2020 17:40

podnikavci v teto zemi jse maji vsichni dobre nasi invalide nemocni kteri umiraji moc rychle jsou sikanovani stat jim nezvisi ani korunu na peci ve 2 stupni to je hamba ostuda

+3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Kompenzační bonus: Nová podpora pro OSVČ prošla

1. 12. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Kompenzační bonus: Nová podpora pro OSVČ prošla

Pravidla pro pomoc živnostníkům a dalším podnikatelům jsou nakonec mírnější, než původně navrhovala končící vláda.

Ošetřovné stoupne a dosáhne na něj víc lidí. Schváleno

1. 12. 2021 | Petr Kučera | 3 komentáře

Ošetřovné stoupne a dosáhne na něj víc lidí. Schváleno

Poslanci obnovili takzvané krizové ošetřovné. Na zpětný doplatek se mohou těšit i zaměstnanci, kteří čerpali ošetřovné v listopadu.

Zálohy na sociální pojištění OSVČ výrazně stoupnou

1. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Zálohy na sociální pojištění OSVČ výrazně stoupnou

Jak se platí zálohy na důchodové pojištění podnikatelů? Kolik dělá nemocenské pojištění? A co se mění pro rok 2022? Tady je přehled.

Sklady v Česku se zaplnily, prázdných je jako šafránu

1. 12. 2021 | Petra Martínková

Sklady v Česku se zaplnily, prázdných je jako šafránu

Nikdy dřív nepraskaly sklady ve švech tak, jako právě nyní. Může za to hlavně pandemie a s ní spojený boom e-commerce. Sice je hodně rozestavěno, další nové komerční zóny už se ale... celý článek

Rodné číslo už může zmizet z DIČ. Kdy skončí jinde?

26. 11. 2021 | Jana Divinová | 12 komentářů

Rodné číslo už může zmizet z DIČ. Kdy skončí jinde?

Od letoška mohou podnikatelé požádat finanční správu, aby součástí jejich DIČ nebylo rodné číslo. Plošná změna je však zatím v nedohlednu, stejně jako u občanských průkazů a různých... celý článek

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.