OSVČ už mohou čerpat víc podpor. Schillerová otočila

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 15. 12. 2020 | 12 komentářů
OSVČ už mohou čerpat víc podpor. Schillerová otočila

Koláž: Gabriel Pleska

Podnikatelé, kteří splní podmínky pro získání takzvaného kompenzačního bonusu, nepřijdou o šanci čerpat i některé další programy. Zákaz kombinace podpor, s nímž původně přišlo ministerstvo financí, dnes zrušili poslanci na návrh senátorů.

Živnostníci a další OSVČ tak mohou společně s bonusem 500 korun denně žádat i o příspěvek na nájemné provozovny z programu Covid Nájemné, o podporu na udržení zaměstnanců z programu Antivirus, šanci mají také na obdobu ošetřovného.

Zájemci, kteří na tyhle podpory kvůli zákazu souběhu během podzimu nedosáhli, o ně teď mohou požádat zpětně. Dnes schválená novela se totiž výslovně týká i kompenzačního bonusu za říjen a listopad.

Pravidla se tak aspoň částečně přiblíží těm jarním, která souběh umožňovala. Jinak se na podmínkách bonusu za říjen a listopad nic nemění: příjemci tedy musí odvést minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění (místo jarních patnácti tisíc měsíčně tak tentokrát v praxi dostanou jenom deset), o dost přísnější jsou i pravidla pro samotné získání podpory (mnoho postižených podnikatelů na ni vůbec nedosáhne, jak jsme podrobně popsali už v říjnu).

Podzimní kompenzační bonus dál nepůjde kombinovat se speciální podporou pro některé obory podnikání – například cestovní ruch, kulturu nebo sport. Zákaz současného čerpání však platí jenom v případě, že se podpora týká stejného období.

Podle zákona – i po jeho dnešním zmírnění – podnikatel nemůže dostat kompenzační bonus za kalendářní den, za který obdržel podporu související se zmírňováním následků výskytu koronaviru SARS CoV-2 – s výjimkou zmíněných tří situací (nájemné, podpora zaměstnanců, ošetřovné).

Na přísnější pravidla pro souběh podpor upozornil web Peníze.cz už v říjnu – těsně před projednáváním vládního návrhu v Poslanecké sněmovně. Ministerstvo financí je zpočátku obhajovalo: „Jednotlivé programy jsou tady od toho, aby se vzájemně doplňovaly, nikoliv aby je podnikatel kumuloval s cílem nahradit si všechnu újmu. Vybráním si právě jednoho programu vládní pomoci je sledována také určitá spravedlnost v tom, že každý z podnikatelů si vybere pro něj ekonomicky nejvýhodnější program,“ vysvětloval úřad.

Zmírnění pravidel pro souběh pak prosazovali hlavně opoziční piráti. Ministryně financí Alena Schillerová nakonec částečně ustoupila, s kompromisním návrhem přišel nezávislý senátor a daňový expert Tomáš Goláň.

Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík dnes upozornil, že kompenzační bonus – na rozdíl od jara – nemohou čerpat lidé v oddlužení: „Zůstává tam obří nespravedlnost. Někdo zkrachoval, šel do oddlužení, splácí své závazky a normálně podniká, což všechno smí. A jenom kvůli tomu, že je v oddlužení, tak nedostane kompenzační bonus. Podle nás to je chyba.“

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+32
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 12. 2020 17:40

podnikavci v teto zemi jse maji vsichni dobre nasi invalide nemocni kteri umiraji moc rychle jsou sikanovani stat jim nezvisi ani korunu na peci ve 2 stupni to je hamba ostuda

+3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Změny v práci na dohodu. Zpřísnění vyžene lidi do švarcsystému, varují kritici

1. 2. 2023 | Veronika Hejná | 1 komentář

Změny v práci na dohodu. Zpřísnění vyžene lidi do švarcsystému, varují kritici

Novela zákoníku práce má zlepšit ochranu dohodářů a přiblížit je zaměstnancům s pracovní smlouvou. Podle firem to ale hlavně zvýší papírování a náklady. Lidé by pak častěji pracovali... celý článek

Zdravotní pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

25. 1. 2023 | Jiří Hovorka

Zdravotní pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

Novou výši minimální zálohy musí podnikatelé zaslat na účet zdravotní pojišťovny nejpozději do osmého února.

Recese zatím není, tvrdí ekonom. Firem, co vám nezaplatí, ale bude přibývat

23. 1. 2023 | Radim Zelený

Recese zatím není, tvrdí ekonom. Firem, co vám nezaplatí, ale bude přibývat

Inflace je i v novém roce dvouciferná, ale na hlubokou recesi to podle Adama Bursíka, risk manažera Platební instituce Roger, nevypadá. Přesto by se prý firmy měly připravit na to,... celý článek

Mateřská a rodičovská pro OSVČ. Kdo má nárok a jak se počítá

20. 1. 2023 | Jiří Hovorka

Mateřská a rodičovská pro OSVČ. Kdo má nárok a jak se počítá

Kdy má podnikatelka nárok na mateřskou a jak je to s čerpáním rodičovského příspěvku? Poradíme. Máme i kalkulačky.

Sociální pojištění OSVČ. Nové minimální zálohy a pravidla pro rok 2023

19. 1. 2023 | Jiří Hovorka

Sociální pojištění OSVČ. Nové minimální zálohy a pravidla pro rok 2023

Jak se platí zálohy na důchodové pojištění podnikatelů? Kolik dělá nemocenské pojištění? A co se mění pro rok 2023? Tady je přehled.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.