Rodiče, kteří nepošlou dítě do školky či školy po jejich otevření, už nemají nárok na ošetřovné. A to ani v případě, že škola souhlasí s pokračováním výuky na dálku. Pravidla jsou teď přísnější než při jarní vlně koronaviru – navzdory mnohem vyššímu počtu nakažených.
Smůlu mají nejenom rodiče, kteří se prostě jenom bojí, ale i ti, kteří mají objektivně vážný důvod. Typicky když je ohroženo zdraví dítěte kvůli jeho slabší imunitě, nebo když mezi rizikovou skupinu patří některý z rodičů. Nepomůže ani snaha ochránit prarodiče žijící ve společné domácnosti. Nebo výrazně zhoršená dopravní dostupnost kvůli omezení spojů při dojíždění.
Až do konce letošního června přitom platila speciální pravidla, která s podobnými situacemi počítala. Vedle zdravotních mohlo jít třeba o provozní důvody – když kvůli zkrácenému vyučování nebo omezení jídelny a družiny nezvládli rodiče současně pracovat a pečovat o dítě; nebo kvůli omezení veřejné dopravy.
Současná pravidla takové výjimky nepřipouštějí. Nejde o nechtěné opomenutí. Ministerstvo práce a sociálních věcí je tentokrát nenavrhovalo, ani to neplánuje. Po výrazném omezení podpory podnikatelům je to další důkaz, jak vláda při druhé vlně – přes objektivně horší situaci – šetří na pomoci lidem.
„Na jaře byl odlišný postup i ve školství. Otevření škol se předpokládalo v omezeném režimu, osobní přítomnost žáků prvních stupňů základních škol nebyla povinná. Na tato opatření navazovala i speciální úprava ošetřovného, pro kterou v současné době není důvod,“ říká Jaroslava Sladká z tiskového oddělení ministerstva.
„Také dopravní nedostupnost v současnosti není důvodem pro vznik nároku na ošetřovné. Ani zavedení takové podmínky pro vznik nároku se nepředpokládá,“ dodává.
Na ošetřovné tedy rodiče dosáhnou jenom v situaci, že dítě bude mít nařízenou individuální karanténu, nebo když konkrétní školu či třídu uzavřou hygienici kvůli výskytu nemoci covid-19. V obou případech mají rodiče nárok na takzvané krizové ošetřovné – to je časově neomezené (oproti standardnímu limitu devíti dnů, případně šestnácti u samoživitelů), se zvýšenou částkou 70 procent vyměřovacího základu (místo standardních 60 procent) a s denním minimem 400 korun.
Jestliže však dítě onemocní covidem, bere se to jako jakákoliv jiná nemoc. Pro ošetřovné pak platí standardní pravidla: délka maximálně devět (šestnáct) dnů, 60 procent základu a bez garantovaného denního minima. Během standardního ošetřovného se navíc rodiče (nebo jiná pečující osoba) mohou vystřídat jenom jednou, ne opakovaně.
První a druhé ročníky základních škol se vrátily do lavic už 18. listopadu, zbývající ročníky prvního stupně by se měly přidat od 30. listopadu.
Petr Kučera
Zaměřuje se na osobní finance a spotřebitelská témata. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční rubriku... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
24. 11. 2020 14:03, Magda
Citace - Jirka / 24.11.2020 10:11
Jestli bude dítě nemocné (potvrzeno lékařem), tak ošetřovné dostanete. Akorát podle těch běžných podmínek, ne vylepšených.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
24. 11. 2020 17:20, Jiří
A to si ještě pořád říkáme právní stát? Normální hyenismus!
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.