Ošetřovné pro OSVČ startuje. Má horší podmínky než na jaře

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 6. 11. 2020 | 5 komentářů
Ministerstvo průmyslu oživilo speciální dotaci pro podnikající rodiče, kteří přišli o výdělek kvůli zavřené škole. Tady jsou podrobnosti.
Ošetřovné pro OSVČ startuje. Má horší podmínky než na jaře

Zdroj: Shutterstock

Živnostníci a další podnikatelé dostanou – podobně jako na jaře – speciální dotaci, která je obdobou ošetřovného pro zaměstnance. Oficiální podmínky včera zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu, příjem žádostí začne v pondělí 9. listopadu.

Podpora je určená lidem, kteří nemohou kvůli péči o dítě do 10 let nebo hendikepovaného člověka plnohodnotně vykonávat svou hlavní samostatnou výdělečnou činnost. Není nutné, aby kvůli takové péči zcela přišly o možnost si vydělávat.

Na podporu dosáhnou nezávisle na tom, jestli si předtím dobrovolně platili nemocenské pojištění.

Nárok na ošetřovné pro OSVČ nemají lidé, kteří pobírají invalidní nebo starobní důchod, mají zaměstnání, pobírají rodičovský příspěvek nebo peněžitou pomoc v mateřství.

Dotace je tentokrát jenom 400 korun za den. Podle ministerstva to odpovídá minimální částce, na kterou může během nouzového stavu dosáhnout zaměstnanec.

Na jaře přitom OSVČ dostávali nejdříve 424 korun (v době, kdy zaměstnanci měli nárok na standardních 60 % vyměřovacího základu), poté 500 korun (po zvýšení dávky pro zaměstnance na 80 % základu). Podnikatelé teď dostanou méně i přesto, že ošetřovné pro zaměstnance výjimečně stouplo na 70 %.

Podpora se týká jenom období od 14. října, tedy až od plošného uzavření prvního stupně základních škol. Rodiče, kteří museli kvůli zavřené škole nebo karanténě dítěte zůstat doma třeba už na začátku října, tak mají smůlu.

Na rozdíl od jara nedosáhnou na podporu ani ti rodiče, kteří své dítě „ponechali doma dobrovolně“. Například když chtěli chránit dítě – nebo sebe – se slabou imunitou.

Ošetřovné už tentokrát nelze kombinovat s takzvaným kompenzačním bonusem (pokračování programu Pětadvacítka), pokud se týkají stejného dne. Na jaře bylo možné – až překvapivě velkoryse – brát obě podpory současně.

Za konkrétní den teď lze čerpat buď ošetřovné, nebo kompenzační bonus. Kdo má na výběr, měl by zvolit bonus, který je o stovku za den vyšší. Navíc ho lze – narozdíl od ošetřovného – využít i za dva dny podzimních prázdnin (29. a 30. října). Nic ale nebrání tomu, aby rodič za některé dny čerpal ošetřovné, zatímco za jiné dny kompenzační bonus.

Na ošetřovném tak může OSVČ dostat za říjen maximálně 6400 korun – za celkem 16 dnů. Žádat o něj lze od pondělí 9. listopadu přes formulář na webu ministerstva průmyslu a obchodu.

Nejrychlejšího vyřízení se podle úřadu dočkají žádosti, které přijdou prostřednictvím datové schránky. Dají se poslat také e-mailem s elektronickým podpisem nebo klasickou poštou.

Žádosti o ošetřovné za listopad začne ministerstvo přijímat až v první polovině prosince.

Jedno zlepšení oproti první vlně koronaviru tu ale přece jenom je. K žádosti už nebude potřeba přiložit potvrzení o tom, že je škola opravdu zavřená, říká ministr Karel Havlíček.

Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+62
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Firemní finance: Digitalizace zatím corporate treasury neovládla

7. 12. 2021 | Radim Zelený

Firemní finance: Digitalizace zatím corporate treasury neovládla

V době pandemie se více než kdy předtím dostala ke slovu digitalizace. Corporate treasury, obor založený primárně na číslech, ale zatím v digitalizaci nijak dramaticky nepřidal. Situaci... celý článek

Peníze místo stravenek. Už máte paušál? A přestali jste jíst?

6. 12. 2021 | Jana Divinová | 28 komentářů

Peníze místo stravenek. Už máte paušál? A přestali jste jíst?

Od začátku letošního roku mohou firmy poskytovat zaměstnancům kromě stravenek nebo vlastních jídelen také daňově zvýhodněný příspěvek přímo v penězích – takzvaný stravenkový paušál.... celý článek

Kompenzační bonus: Nová podpora pro OSVČ prošla

1. 12. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Kompenzační bonus: Nová podpora pro OSVČ prošla

Pravidla pro pomoc živnostníkům a dalším podnikatelům jsou nakonec mírnější, než původně navrhovala končící vláda.

Ošetřovné stoupne a dosáhne na něj víc lidí. Schváleno

1. 12. 2021 | Petr Kučera | 3 komentáře

Ošetřovné stoupne a dosáhne na něj víc lidí. Schváleno

Poslanci obnovili takzvané krizové ošetřovné. Na zpětný doplatek se mohou těšit i zaměstnanci, kteří čerpali ošetřovné v listopadu.

Zálohy na sociální pojištění OSVČ výrazně stoupnou

1. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Zálohy na sociální pojištění OSVČ výrazně stoupnou

Jak se platí zálohy na důchodové pojištění podnikatelů? Kolik dělá nemocenské pojištění? A co se mění pro rok 2022? Tady je přehled.

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.