Ošetřovné pro OSVČ startuje. Má horší podmínky než na jaře

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 6. 11. 2020 | 5 komentářů
Ministerstvo průmyslu oživilo speciální dotaci pro podnikající rodiče, kteří přišli o výdělek kvůli zavřené škole. Tady jsou podrobnosti.
Ošetřovné pro OSVČ startuje. Má horší podmínky než na jaře

Zdroj: Shutterstock

Živnostníci a další podnikatelé dostanou – podobně jako na jaře – speciální dotaci, která je obdobou ošetřovného pro zaměstnance. Oficiální podmínky včera zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu, příjem žádostí začne v pondělí 9. listopadu.

Podpora je určená lidem, kteří nemohou kvůli péči o dítě do 10 let nebo hendikepovaného člověka plnohodnotně vykonávat svou hlavní samostatnou výdělečnou činnost. Není nutné, aby kvůli takové péči zcela přišly o možnost si vydělávat.

Na podporu dosáhnou nezávisle na tom, jestli si předtím dobrovolně platili nemocenské pojištění.

Nárok na ošetřovné pro OSVČ nemají lidé, kteří pobírají invalidní nebo starobní důchod, mají zaměstnání, pobírají rodičovský příspěvek nebo peněžitou pomoc v mateřství.

Dotace je tentokrát jenom 400 korun za den. Podle ministerstva to odpovídá minimální částce, na kterou může během nouzového stavu dosáhnout zaměstnanec.

Na jaře přitom OSVČ dostávali nejdříve 424 korun (v době, kdy zaměstnanci měli nárok na standardních 60 % vyměřovacího základu), poté 500 korun (po zvýšení dávky pro zaměstnance na 80 % základu). Podnikatelé teď dostanou méně i přesto, že ošetřovné pro zaměstnance výjimečně stouplo na 70 %.

Podpora se týká jenom období od 14. října, tedy až od plošného uzavření prvního stupně základních škol. Rodiče, kteří museli kvůli zavřené škole nebo karanténě dítěte zůstat doma třeba už na začátku října, tak mají smůlu.

Na rozdíl od jara nedosáhnou na podporu ani ti rodiče, kteří své dítě „ponechali doma dobrovolně“. Například když chtěli chránit dítě – nebo sebe – se slabou imunitou.

Ošetřovné už tentokrát nelze kombinovat s takzvaným kompenzačním bonusem (pokračování programu Pětadvacítka), pokud se týkají stejného dne. Na jaře bylo možné – až překvapivě velkoryse – brát obě podpory současně.

Za konkrétní den teď lze čerpat buď ošetřovné, nebo kompenzační bonus. Kdo má na výběr, měl by zvolit bonus, který je o stovku za den vyšší. Navíc ho lze – narozdíl od ošetřovného – využít i za dva dny podzimních prázdnin (29. a 30. října). Nic ale nebrání tomu, aby rodič za některé dny čerpal ošetřovné, zatímco za jiné dny kompenzační bonus.

Na ošetřovném tak může OSVČ dostat za říjen maximálně 6400 korun – za celkem 16 dnů. Žádat o něj lze od pondělí 9. listopadu přes formulář na webu ministerstva průmyslu a obchodu.

Nejrychlejšího vyřízení se podle úřadu dočkají žádosti, které přijdou prostřednictvím datové schránky. Dají se poslat také e-mailem s elektronickým podpisem nebo klasickou poštou.

Žádosti o ošetřovné za listopad začne ministerstvo přijímat až v první polovině prosince.

Jedno zlepšení oproti první vlně koronaviru tu ale přece jenom je. K žádosti už nebude potřeba přiložit potvrzení o tom, že je škola opravdu zavřená, říká ministr Karel Havlíček.

Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+62
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Nejčastější chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

19. 3. 2024 | Petr Kučera

Nejčastější chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

Jaké chyby v přiznání k dani z příjmů fyzických osob jsou nejčastější? Připravili jsme přehled podle zkušeností pracovníků finančních úřadů a ohlasů čtenářů.

Daňové přiznání musí podat nejen podnikatelé. Limit se zvedl

5. 3. 2024 | redakce Peníze.CZ, Petr Kučera

Daňové přiznání musí podat nejen podnikatelé. Limit se zvedl

Kdo musí podat daňové přiznání? Z jakých příjmů se platí daň? Kdy musí vyplnit přiznání i zaměstnanec a kdy se mu to vyplatí, přestože to není jeho povinnost? Tady je přehled.

Změny v daňovém přiznání. Na co si dát letos pozor?

26. 2. 2024 | Petr Kučera

Změny v daňovém přiznání. Na co si dát letos pozor?

Které novinky se týkají už příjmů za rok 2023 a které se naplno projeví až za rok? Jedinou zásadnější změnou v aktuálním daňovém přiznání je zvýšení limitu, od něhož vzniká povinnost... celý článek

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

19. 2. 2024 | Petr Kučera

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

Jaké slevy můžete využít v daňovém přiznání za rok 2023? Kolik dělá základní sleva na poplatníka nebo na dítě? Tady je aktuální návod.

Kdo teď dostane ošetřovné? Přehled a kalkulačka pro rok 2024

12. 2. 2024 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Kdo teď dostane ošetřovné? Přehled a kalkulačka pro rok 2024

Ošetřovné dostává člověk, který se musí starat o někoho jiného, takže nemůže vydělávat. Kdo na něj má nárok a jaké jsou podmínky? Tady je přehled pro rok 2024.

Partners Financial Services