Ošetřovné pro OSVČ startuje. Má horší podmínky než na jaře

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 6. 11. 2020 | 5 komentářů
Ministerstvo průmyslu oživilo speciální dotaci pro podnikající rodiče, kteří přišli o výdělek kvůli zavřené škole. Tady jsou podrobnosti.
Ošetřovné pro OSVČ startuje. Má horší podmínky než na jaře

Zdroj: Shutterstock

Živnostníci a další podnikatelé dostanou – podobně jako na jaře – speciální dotaci, která je obdobou ošetřovného pro zaměstnance. Oficiální podmínky včera zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu, příjem žádostí začne v pondělí 9. listopadu.

Podpora je určená lidem, kteří nemohou kvůli péči o dítě do 10 let nebo hendikepovaného člověka plnohodnotně vykonávat svou hlavní samostatnou výdělečnou činnost. Není nutné, aby kvůli takové péči zcela přišly o možnost si vydělávat.

Na podporu dosáhnou nezávisle na tom, jestli si předtím dobrovolně platili nemocenské pojištění.

Nárok na ošetřovné pro OSVČ nemají lidé, kteří pobírají invalidní nebo starobní důchod, mají zaměstnání, pobírají rodičovský příspěvek nebo peněžitou pomoc v mateřství.

Dotace je tentokrát jenom 400 korun za den. Podle ministerstva to odpovídá minimální částce, na kterou může během nouzového stavu dosáhnout zaměstnanec.

Na jaře přitom OSVČ dostávali nejdříve 424 korun (v době, kdy zaměstnanci měli nárok na standardních 60 % vyměřovacího základu), poté 500 korun (po zvýšení dávky pro zaměstnance na 80 % základu). Podnikatelé teď dostanou méně i přesto, že ošetřovné pro zaměstnance výjimečně stouplo na 70 %.

Podpora se týká jenom období od 14. října, tedy až od plošného uzavření prvního stupně základních škol. Rodiče, kteří museli kvůli zavřené škole nebo karanténě dítěte zůstat doma třeba už na začátku října, tak mají smůlu.

Na rozdíl od jara nedosáhnou na podporu ani ti rodiče, kteří své dítě „ponechali doma dobrovolně“. Například když chtěli chránit dítě – nebo sebe – se slabou imunitou.

Ošetřovné už tentokrát nelze kombinovat s takzvaným kompenzačním bonusem (pokračování programu Pětadvacítka), pokud se týkají stejného dne. Na jaře bylo možné – až překvapivě velkoryse – brát obě podpory současně.

Za konkrétní den teď lze čerpat buď ošetřovné, nebo kompenzační bonus. Kdo má na výběr, měl by zvolit bonus, který je o stovku za den vyšší. Navíc ho lze – narozdíl od ošetřovného – využít i za dva dny podzimních prázdnin (29. a 30. října). Nic ale nebrání tomu, aby rodič za některé dny čerpal ošetřovné, zatímco za jiné dny kompenzační bonus.

Na ošetřovném tak může OSVČ dostat za říjen maximálně 6400 korun – za celkem 16 dnů. Žádat o něj lze od pondělí 9. listopadu přes formulář na webu ministerstva průmyslu a obchodu.

Nejrychlejšího vyřízení se podle úřadu dočkají žádosti, které přijdou prostřednictvím datové schránky. Dají se poslat také e-mailem s elektronickým podpisem nebo klasickou poštou.

Žádosti o ošetřovné za listopad začne ministerstvo přijímat až v první polovině prosince.

Jedno zlepšení oproti první vlně koronaviru tu ale přece jenom je. K žádosti už nebude potřeba přiložit potvrzení o tom, že je škola opravdu zavřená, říká ministr Karel Havlíček.

Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Autorsky se zaměřuje na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ještě víc než paragrafy ale miluje média. Byl šéfredaktorem České informační agentury... Další články autora.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+41
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Obchody a služby otevřou ve čtvrtek, zmírní i další omezení

29. 11. 2020 | Petr Kučera | 6 komentářů

Obchody a služby otevřou ve čtvrtek, zmírní i další omezení

Do třetího stupně protiepidemického systému PES se Česko přesune od čtvrtka 3. prosince. Rozhodla o tom vláda na nedělním jednání. Otevřou se všechny obchody a služby včetně restaurací.... celý článek

Skoro devět z deseti hospod otevře hned, jak to půjde

27. 11. 2020 | Petr Kučera | 6 komentářů

Skoro devět z deseti hospod otevře hned, jak to půjde

Naprostá většina hospod a restaurací otevře okamžitě v den, kdy jim to vládní rozhodnutí umožní. Ukázal to průzkum Plzeňského Prazdroje na vzorku 8200 tuzemských podniků, kam dodává... celý článek

Odklad, nebo definitivní konec? EET očima expertů

27. 11. 2020 | Jiří Hovorka, Ondřej Tůma | 23 komentářů

Odklad, nebo definitivní konec? EET očima expertů

Jak se za čtyři roky fungování osvědčila elektronická evidence tržeb? A má smysl ji za dva roky resuscitovat, nebo spíš zaslouží poslední ránu z milosti?

Progresivní daň se rozšíří na víc příjmů. Změny pohledem experta

25. 11. 2020 | Renata Lichtenegerová | 15 komentářů

Progresivní daň se rozšíří na víc příjmů. Změny pohledem experta

Zahodit a napsat celý znovu. Tak by podle Michala Jelínka z poradenské skupiny V4 Group bylo nejlepší naložit se zákonem o daních z příjmů. „Podnikatelské prostředí potřebuje stabilní... celý článek

Čínu jde porazit jedině kvalitou

15. 11. 2020 | Renata Lichtenegerová | 5 komentářů

Čínu jde porazit jedině kvalitou

Navzdory koronakrizi pokračujeme v expanzi na nové zahraniční trhy. Druhá vlna zatím odběratele zasáhla méně než ta jarní, říká v rozhovoru Jiří Fejt, manažer pro export ve společnosti... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.