Stát zaplatí podnikatelům polovinu nájmu. Zveřejnil podmínky

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 19. 10. 2020 | 9 komentářů
Stát zaplatí podnikatelům polovinu nájmu. Zveřejnil podmínky

Zdroj: Shutterstock

Podnikatelům, kteří museli kvůli krizovým opatřením vlády přerušit nebo výrazně omezit prodej či poskytování služeb v provozovnách, přispěje stát na polovinu nájemného za třetí čtvrtletí.

Žádosti o dotaci z programu nazvaného Covid nájemné – přesněji z takzvané druhé výzvy – bude možné podávat od 21. října 2020 až do 21. ledna 2021, a to elektronicky přes web ministerstva průmyslu a obchodu. Úřad už zveřejnil podrobné podmínky.

Podmínkou tentokrát nebude, aby pronajímatel přistoupil na slevu –  což bylo nutné v předchozím (jarním) programu Covid nájemné. Žadatel ale musí – před podáním žádosti o podporu – zaplatit aspoň polovinu nájemného.

Úspěšní žadatelé dostanou jeden a půl měsíčního nájemného za třetí čtvrtletí, maximálně však deset milionů korun. Výše podpory v první a druhé výzvě se nesčítá.

Základní podmínkou je, že vláda těmto podnikatelům „na základě přijatých krizových opatření (především usnesení vlády č. 1021 z 12. října) zakázala nebo výrazně omezila poskytování služeb zákazníkům nebo prodej zboží v provozovnách, a tím snížila schopnost generovat tržby a platit nájemné“.

Není rozhodující, jestli uzavření nebo jiné výrazné omezení nakonec potrvá jenom do začátku listopadu, jak zatím vládní nařízení předpokládá, nebo jestli skončí třeba až v prosinci. Nájemní smlouva však musela být uzavřena před letošním 1. červencem.

O příspěvek mohou žádat:

  • provozovny stravovacích služeb (restaurace, kavárny, bary, hospody, čajovny a podobně),
  • hudební, taneční, herní a podobné společenské kluby a diskotéky,
  • kina,
  • kongresy a jiné vzdělávací akce, výstavy a veletrhy,
  • komerčně provozovaná sportoviště ve vnitřních prostorech staveb (například tělocvičny, hřiště, kluziště, kurty, ringy, herny bowlingu nebo kulečníku, tréninková zařízení), posilovny a fitness centra,
  • komerčně provozovaná umělá koupaliště (plavecké bazény, koupelové bazény, bazény pro kojence a batolata, brouzdaliště), wellness zařízení včetně saun, solárií a solných jeskyní, pokud se nejedná o poskytování zdravotních služeb poskytovatelem zdravotních služeb,
  • zoologické zahrady,
  • komerčně provozovaná muzea, galerie, výstavní prostory, hrady, zámky, hvězdárny, planetária a obdobné historické nebo kulturní objekty (s výjimkou divadel)
  • zařízení poskytující služby osobám ve věku 6 až 18 let zaměřená na činnosti obdobné zájmovým vzděláváním podle § 2 vyhlášky č. 74/2005 Sb., jako jsou zejména zařízení poskytující zájmovou, výchovnou, rekreační nebo vzdělávací činnost včetně přípravy na vyučování.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 10. 2020 13:02, deprese

Citace - soukromník / 19.10.2020 11:12

přesně tak, to není řešení, je to stejné, jako kdyby učitelům dali 0,-Kč = zero króne, a pak mu dal milostivě 1/2 nájmu z jeho bytu, co to řeší ? ať si Havlíček vezme ty pomoci a úvěry sám, ale né, on jede pěkně na plat, že

Tak Havlíček má tolik funkcí a aktivit, že když mu vypadne jeden příjem, tak si toho ani nevšimne. Můžeš se tím inspirovat. :D

Zobrazit celé vlákno

+5
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

19. 10. 2020 11:12, soukromník

přesně tak, to není řešení, je to stejné, jako kdyby učitelům dali 0,-Kč = zero króne, a pak mu dal milostivě 1/2 nájmu z jeho bytu, co to řeší ? ať si Havlíček vezme ty pomoci a úvěry sám, ale né, on jede pěkně na plat, že

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Kompenzační bonus se vrací. Nová podpora má plno omezení

21. 10. 2020 | Petr Kučera | 44 komentářů

Kompenzační bonus se vrací. Nová podpora má plno omezení

Podnikatelé mohou opět žádat o takzvaný kompenzační bonus, tedy paušální příspěvek od státu. Má jim aspoň symbolicky nahradit část ztrát, které jim vznikly kvůli koronavirovým omezením. celý článek

Ošetřovné pro OSVČ bude. Ale nižší než na jaře

16. 10. 2020 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Ošetřovné pro OSVČ bude. Ale nižší než na jaře

Ošetřovné za dobu zavřených škol dostanou i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Návrh ministerstva průmyslu a obchodu dnes schválila vláda.

EET se přeruší až do roku 2023. Potvrzeno

16. 10. 2020 | Petr Kučera | 9 komentářů

EET se přeruší až do roku 2023. Potvrzeno

Elektronická evidence tržeb (EET) se přeruší až do konce roku 2022. Pro všechny vlny tak má být znovu povinná od 1. ledna 2023 – pokud ji nová vláda po volbách nezruší.

Nové kompenzace: Projděte si, co schválila vláda

14. 10. 2020 | Jiří Hovorka | 36 komentářů

Nové kompenzace: Projděte si, co schválila vláda

Pomoc přijde se zpožděním a většinou v menším rozsahu než na jaře. To je hlavní jistota, kterou vláda po dnešním jednání dala podnikatelům.

Partners Financial Services