Změny od pondělí: Takhle se zmírní omezení

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 23. 11. 2020 | 6 komentářů
Změny od pondělí: Takhle se zmírní omezení

Zdroj: Shutterstock

Od pondělí 23. listopadu trochu zmírní některá koronavirová omezení. V protiepidemickém systému PES se posuneme z nejpřísnějšího pátého stupně do čtvrtého. Návrh ministra zdravotnictví Jana Blatného schválila v pátek vláda.

Zákaz nočního vycházení začne až od jedenácti večer místo dosavadních devíti. Stejně jako doteď skončí v pět ráno. Mezi výjimky ze zákazu nově přibude cesta zpátky do místa bydliště (doteď muselo jít jenom o cestu související s prací, venčením psů nebo neodkladnou záležitostí týkající se zdraví, ochrany majetku a podobně).

Úměrně tomu mohou mít déle otevřeno i obchody a výdejní okénka. Zavřít musí nejpozději ve 23 hodin místo dosavadních 21 hodin. Obchody dál zůstanou zavřené v neděli.

Uvolnění pravidel se týká jenom těch obchodů a provozoven služeb, které už dřív vůbec mohly mít otevřeno. Neznamená to tedy, že se od pondělí otevřou i další podniky, například specializované prodejny s obuví, oblečením, elektronikou, nebo třeba kadeřnictví a restaurace. Ty by v nejlepším případě mohly otevřít za týden, pokud se v systému PES přesuneme ze čtvrtého do třetího stupně.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Dál zůstává omezení počtu lidí uvnitř obchodů, tedy jeden nakupující na 15 metrů čtverečních. Vláda mezitím upřesnila, že rodič s kočárkem nemusí mít nákupní vozík a že děti do šesti let se do limitu nepočítají (v malých obchodech s prodejní plochou do 15 metrů čtverečních, kde v zásadě může být jediný zákazník, se limit nebude vztahovat ani na dítě do 15 let doprovázející dospělou osobu a na asistenční doprovod zdravotně postižených).

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Od pondělí je povolený také prodej vánočních stromků, vánočních ozdob a kaprů, při venkovním prodeji i v neděli. Výjimku dostali také prodejci zbraní a střeliva – podle Blatného je to kvůli odstřelu divokých prasat jako prevence afrického moru. Přes výdejní okna už mohou fungovat také knihovny.

Svatby, pohřby, bohoslužby či uzavření registrovaného partnerství lze nově uskutečnit v počtu do 20 osob. Dosavadní limit byl 15 osob, registrovaná partnerství navíc šlo uzavřít jenom v mimořádných situacích.

Limit pro shromažďování osob mimo společnou domácnost se zvyšuje na šest z dosavadních dvou. To platí i pro venkovní sportování.

Nové nařízení umožňuje koncerty a jiná hudební, divadelní, filmová a jiná umělecká představení včetně cirkusů a varieté – avšak jen bez přítomnosti diváků.

Od pondělí 23. listopadu se opět mohou konat všechny zkoušky, jejichž složení je podmínkou stanovenou právními předpisy pro výkon určité činnosti. Typickým příkladem jsou závěrečné testy v autoškole, a to teoretické i praktické závěrečné testy. Dál ale zůstává zákaz běžných jízd nebo osobní přítomnosti na teoretické výuce. Povoleno je profesní vzdělávání členů jednotek požární ochrany a příslušníků Hasičského záchranného sboru ČR.

Ostatní dosavadní omezení a zákazy nekončí. Trvá především povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorách a ve stanovených případech i venku. Dál platí zákaz konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech, zavřená zůstávají třeba i vnitřní sportoviště, galerie, muzea nebo zoologické zahrady.

Od středy 25. listopadu se mají vrátit do škol závěrečné ročníky středních škol, vyšších odborných škol a konzervatoří, obnoví se také praktická výuka. Od 30. listopadu by se měly vrátit do tříd zbývající ročníky prvního stupně základních škol (první a druhý ročník se vrátil už 18. listopadu), stejně jako deváté třídy. Pro zbývající třídy druhého stupně základních škol a pro nižší stupně víceletých gymnázií má od 30. listopadu začít takzvaná turnusová výuka, tedy střídání po týdnu.

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Protiepidemický systém PES. Klikněte pro zvětšení.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 11. 2020 19:18, Hanka

Sleduju p. Blatneho v televizi, za sebou strudl lekaru ?? Neco mi to pripomina, Prymulu v akci jak udelat scenu vaznou, od koho Blatny opisuje ?? A za koho kope ?? Vakciny - o to tady jde !!!!

+2
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 11. 2020 8:44, Petr

Hurá,můžeme nakupovat.Safra,ale za co???

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Policie rozbila dva gangy bazarových podvodníků

6. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Policie rozbila dva gangy bazarových podvodníků

Čeští a ukrajinští policisté rozkryli dva gangy takzvaných bazarových podvodníků. Při operacích s krycími názvy RIP a Victory zadrželi na Ukrajině několik desítek lidí, nyní už obviněných. celý článek

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

5. 12. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

Nové řešení, které má podstatně rozšířit možnost bezhotovostního placení v Česku, přinese Air Bank pod značkou Cvak. Obchodníkům umožní přijímat platby i bez klasického platebního terminálu. celý článek

VZP změní podmínky pro čerpání benefitů z programu prevence

4. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

VZP změní podmínky pro čerpání benefitů z programu prevence

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) od ledna 2024 sjednocuje podmínky a termíny pro čerpání příspěvků z fondu prevence. Podrobnosti popisuje její mluvčí Viktorie Plívová.

Povinný sběr textilu se blíží. Úřad řekl, jak bude fungovat

4. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Povinný sběr textilu se blíží. Úřad řekl, jak bude fungovat

Nejpozději do ledna 2025 mají obce povinnost zařídit na svém území třídění a sběr starého textilu. Povinnost zřídit sběrné místo na textil jim ukládá zákon o odpadech, který je účinný... celý článek

Kupní síla klesá už dva roky. Růst mezd nestačí na inflaci

4. 12. 2023 | Petr Kučera

Kupní síla klesá už dva roky. Růst mezd nestačí na inflaci

Průměrná hrubá mzda v letošním třetím čtvrtletí stoupla na 42 658 korun měsíčně. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je vyšší o 7,1 % (2810 korun). Oznámil to Český statistický... celý článek

Partners Financial Services