Na 25 tisíc dosáhnou skoro všichni podnikatelé, couvá Schillerová

| rubrika: Aktuality | 4. 4. 2020 09:00 | 22 komentářů

Na jednorázový příspěvek 25 000 korun by mělo dosáhnout mnohem víc živnostníků a dalších podnikatelů, než jak to vypadalo podle původně plánovaných podmínek. Oznámila to ministryně financí Alena Schillerová.

Podnikatelé nakonec nebudou muset porovnávat příjmy za letošní leden až březen oproti stejnému období loňského roku. Odpadne tedy kritizovaná podmínka, podle níž musely inkasované příjmy klesnout aspoň o 10 procent.

Podle ministerstva teď postačí, když OSVČ formou čestného prohlášení uvede, že nemohla činnost zcela nebo z části vykonávat nad míru obvyklou, a to v důsledku ohrožení zdraví souvisejícím s výskytem koronaviru nebo krizových opatření vlády (a to zejména z některého z důvodů, jako je nutnost uzavřít provozovnu nebo omezit její provoz, karanténa OSVČ nebo jejího zaměstnance, péče o dítě, omezení poptávky po výrobcích nebo službách poskytovaných OSVČ či omezení nebo ukončení dodávek nebo služeb potřebných pro výkon činnosti).

Oproti původním plánům dostanou podporu i ti, kdo podnikání v březnu museli ukončit nebo přerušit. „Postačí, když OSVČ byla aktivní k 12. březnu 2020, tedy před vyhlášením nouzového stavu. Případně může jít také o OSVČ, jejíž činnost byla přerušena kdykoliv po 31. srpnu 2019 (sezónní podnikání),“ říká Schillerová.

Rozšíří se také okruh lidí, kteří na podporu dosáhnou při takzvané vedlejší činnosti. Výjimkou zůstanou jenom ti, kteří mají současně zaměstnání. Na příspěvek tak budou mít šanci studenti, kteří si podnikáním přivydělávají, stejně jako důchodci, lidé na mateřské či rodičovské nebo lidé pečující o postižené. U podnikání na hlavní činnost pak nezáleží na formě, vedle živností tedy může jít o další formy podnikání, typicky třeba svobodná povolání, samostatní zemědělci, umělci nebo autoři a podobně.

„Jednostránková, maximálně jednoduchá žádost, bude obsahovat čestné prohlášení o splnění podmínek pro vznik nároku na kompenzační bonus a číslo bankovního účtu, na kterou má být částka odeslána. Žádosti budou přijímány poštou, prostřednictvím datové schránky či prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro finanční správu (EPO), na podatelnách a ve sběrných boxech umístěných před finančními úřady,“ upřesňuje Schillerová.

Ministryně se trefila až napotřetí. V minulém týdnu plánovala příspěvek 15 tisíc měsíčně. Na úterní vládu pak přišla s částkou 25 tisíc jednorázově a s podmínkami, které by mnoho podnikatelů nesplnilo. Po obrovské vlně kritiky, k níž se přidal i premiér Andrej Babiše, slíbila, že návrh ještě upraví. Tentokrát už využila i odbornou pomoc Komory daňových poradců.

Upravený návrh by měli v úterý schvalovat poslanci. Hned po zveřejnění ve Sbírce zákonů pak finanční správa začne přijímat žádosti, formulář představí v nejbližších dnech. Cílem podle Schillerové je, aby podnikatelé získali peníze ještě během dubna.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+23
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 22 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 4. 2020 13:48

Jako ze OSVC podle vas statu nic neplati?????

Zobrazit celé vlákno

+20
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

4. 4. 2020 11:31, Josef

To zase bude podvodů,oni to ty blbci co makají za ty osvč zaplatí.

-42
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (22 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.