Firmy v krizi si mohou snadněji půjčovat zaměstnance

jih | rubrika: Aktuality | 31. 3. 2020 10:20 aktualizováno 31. 3. 2020 11:35
Firmy v krizi si mohou snadněji půjčovat zaměstnance

Firmy mají novou možnost, jak si uchovat zaměstnance a ušetřit v době, kdy mají přerušený provoz nebo třeba nemají zakázky. Mohou půjčit své pracovníky do firem, které dál fungují. Vyzývá k tomu Hospodářská komora, která spustila celostátní projekt Zachraň práci! Místo propouštění zaměstnanců je firmy dočasně mohou přidělit jinému zaměstnavateli.

První poptávky a nabídky zaměstnavatelů dispečeři dnes začali přijímat na lince 800 222 121, využít mohou také aplikace na webu WorkLinks.com. Služba je bezplatná. Projekt inicioval pirátský poslanec a místopředseda hospodářského výboru Martin Jiránek po diskusi se šéfem ICT Unie Zdeňkem Zajíčkem.

„Pomůžeme těm zaměstnavatelům, kteří nechtějí o své zaměstnance přijít, i když pro ně nemají v současnosti práci. O zaměstnání pracovníků se dočasně postará jiný zaměstnavatel, který jich má naopak nyní nedostatek,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Hospodářská komora včera na základě šetření mezi 1400 podniky upozornila, že zaměstnance kvůli vládním krokům propustilo už sedm procent zaměstnavatelů, především v restauračních službách a v cestovním ruchu. Propouštění nyní zvažuje více než čtvrtina všech zaměstnavatelů, ve zpracovatelském průmyslu to je dokonce více než každá třetí firma.

Zaměstnanec samozřejmě musí s přidělením k jinému zaměstnavateli souhlasit. „Pracovní a mzdové podmínky zaměstnance dočasně přiděleného k jinému zaměstnavateli přitom nesmějí být horší než u jeho stávajících zaměstnanců,“ říká Dalibor Kaňovský, jednatel společnosti Jurent CZ, která platformu pro Zachraň práci! provozuje.

Zaměstnance lze takto „zapůjčit“ na libovolnou dobu, záleží vždy na domluvě. „Dočasné přidělení se realizuje na základě smlouvy mezi kmenovým a přejímajícím zaměstnavatelem. Tato smlouva není zákoníkem práce upravena a řídí se občanským zákoníkem. Naprosto zásadním principem je bezplatnost dočasného přidělení. Nikdo kromě agentury práce nesmí „pronajímat“ pracovní sílu za účelem tvorby zisku,“ vysvětluje Miroslav Diro, mluvčí Hospodářské komory.

Dispečink celostátní „burzy práce“ zajišťuje společnost Monto, která se zabývá náborem pracovních sil v Česku i v zahraničí. „Kromě mých kolegů budeme hovory zaměstnavatelů přijímat já i ředitel firmy. Uvědomujeme si citlivost této věci,“ říká člen dozorčí rady Hospodářské komory a jednatel firmy Monto Miroslav Mühlböck.

Dočasná „zápůjčka pracovníka“ bude fungovat tak, že nový zaměstnavatel bude ukládat pracovní úkoly, organizovat, řídit a kontrolovat jeho práci stejně jako svým kmenovým pracovníkům. Zachován přitom zůstane stávající zaměstnanecký poměr a původní zaměstnavatel přefakturovává dočasnému zaměstnavateli mzdové náklady a odvody. Tím ušetří peníze a zároveň nepřijde o zaměstnance, kteří se mu vrátí až krize odezní.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1471
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Zvýšení mezd smazala inflace. Kupní síla klesla druhý rok v řadě

5. 3. 2024 | redakce Peníze.CZ

Zvýšení mezd smazala inflace. Kupní síla klesla druhý rok v řadě

Průměrná hrubá mzda za celý loňský rok dosáhla částky 43 341 korun, to je meziročně o 7,5 procenta více. Spotřebitelské ceny se ale loni zvýšily o 10,7 procenta. Reálné mzdy tedy klesly... celý článek

Daňové přiznání musí podat nejen podnikatelé. Limit se zvedl

5. 3. 2024 | redakce Peníze.CZ, Petr Kučera

Daňové přiznání musí podat nejen podnikatelé. Limit se zvedl

Kdo musí podat daňové přiznání? Z jakých příjmů se platí daň? Kdy musí vyplnit přiznání i zaměstnanec a kdy se mu to vyplatí, přestože to není jeho povinnost? Tady je přehled.

Kdo půjde dřív do důchodu? Jurečka chce rozšířit náročné profese

1. 3. 2024 | Kateřina Hovorková | 2 komentáře

Kdo půjde dřív do důchodu? Jurečka chce rozšířit náročné profese

Až o pět let dříve teď mohou jít do penze záchranáři a hasiči. Nově by se k nim měly přidat další náročné profese, ve kterých pracuje zhruba 120 tisíc lidí. Zaměstnavatelé za ně budou... celý článek

Chystá se převrat v zákoníku práce. Cílí hlavně na problémisty

1. 3. 2024 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Chystá se převrat v zákoníku práce. Cílí hlavně na problémisty

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje novelu zákoníku práce. Počítá se zásadními změnami. Mluví se především o výpovědích, řeší se ale i zkušební doba či odstupné pro nemocné... celý článek

Změny v daňovém přiznání. Na co si dát letos pozor?

26. 2. 2024 | Petr Kučera

Změny v daňovém přiznání. Na co si dát letos pozor?

Které novinky se týkají už příjmů za rok 2023 a které se naplno projeví až za rok? Jedinou zásadnější změnou v aktuálním daňovém přiznání je zvýšení limitu, od něhož vzniká povinnost... celý článek

Partners Financial Services