Firmy v krizi si mohou snadněji půjčovat zaměstnance

| rubrika: Aktuality | 31. 3. 2020 10:20 aktualizováno 11:35

Firmy mají novou možnost, jak si uchovat zaměstnance a ušetřit v době, kdy mají přerušený provoz nebo třeba nemají zakázky. Mohou půjčit své pracovníky do firem, které dál fungují. Vyzývá k tomu Hospodářská komora, která spustila celostátní projekt Zachraň práci! Místo propouštění zaměstnanců je firmy dočasně mohou přidělit jinému zaměstnavateli.

První poptávky a nabídky zaměstnavatelů dispečeři dnes začali přijímat na lince 800 222 121, využít mohou také aplikace na webu WorkLinks.com. Služba je bezplatná. Projekt inicioval pirátský poslanec a místopředseda hospodářského výboru Martin Jiránek po diskusi se šéfem ICT Unie Zdeňkem Zajíčkem.

„Pomůžeme těm zaměstnavatelům, kteří nechtějí o své zaměstnance přijít, i když pro ně nemají v současnosti práci. O zaměstnání pracovníků se dočasně postará jiný zaměstnavatel, který jich má naopak nyní nedostatek,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Hospodářská komora včera na základě šetření mezi 1400 podniky upozornila, že zaměstnance kvůli vládním krokům propustilo už sedm procent zaměstnavatelů, především v restauračních službách a v cestovním ruchu. Propouštění nyní zvažuje více než čtvrtina všech zaměstnavatelů, ve zpracovatelském průmyslu to je dokonce více než každá třetí firma.

Zaměstnanec samozřejmě musí s přidělením k jinému zaměstnavateli souhlasit. „Pracovní a mzdové podmínky zaměstnance dočasně přiděleného k jinému zaměstnavateli přitom nesmějí být horší než u jeho stávajících zaměstnanců,“ říká Dalibor Kaňovský, jednatel společnosti Jurent CZ, která platformu pro Zachraň práci! provozuje.

Zaměstnance lze takto „zapůjčit“ na libovolnou dobu, záleží vždy na domluvě. „Dočasné přidělení se realizuje na základě smlouvy mezi kmenovým a přejímajícím zaměstnavatelem. Tato smlouva není zákoníkem práce upravena a řídí se občanským zákoníkem. Naprosto zásadním principem je bezplatnost dočasného přidělení. Nikdo kromě agentury práce nesmí „pronajímat“ pracovní sílu za účelem tvorby zisku,“ vysvětluje Miroslav Diro, mluvčí Hospodářské komory.

Dispečink celostátní „burzy práce“ zajišťuje společnost Monto, která se zabývá náborem pracovních sil v Česku i v zahraničí. „Kromě mých kolegů budeme hovory zaměstnavatelů přijímat já i ředitel firmy. Uvědomujeme si citlivost této věci,“ říká člen dozorčí rady Hospodářské komory a jednatel firmy Monto Miroslav Mühlböck.

Dočasná „zápůjčka pracovníka“ bude fungovat tak, že nový zaměstnavatel bude ukládat pracovní úkoly, organizovat, řídit a kontrolovat jeho práci stejně jako svým kmenovým pracovníkům. Zachován přitom zůstane stávající zaměstnanecký poměr a původní zaměstnavatel přefakturovává dočasnému zaměstnavateli mzdové náklady a odvody. Tím ušetří peníze a zároveň nepřijde o zaměstnance, kteří se mu vrátí až krize odezní.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.