Vydržte! Pomoc firmám bude snadnější a širší, slibuje Maláčová

| rubrika: Aktuality | 30. 3. 2020 20:00

Do konce měsíce zbývají poslední dva dny a zaměstnavatelé se rozhodují, zda budou propouštět. Zástupci firem dnes upozornili vládu, že k záchraně pracovních míst jsou potřeba rychlejší a jasnější kroky. Vyzvali mimo jiné k vylepšení pravidel kurzarbeitu, který firmám umožňuje udržet pracovní místa v případě, že přerušily provoz.

Větší jistotu zaměstnavatelům jim však vláda nedala ani po pondělním jednání. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) sice na Twitteru oznámila, že program Antivirus zjednoduší a rozšíří, jenže vláda o něm rozhodne až v úterý. Tisková konference má začít nejdříve v 16 hodin. 

Maláčová navrhuje zvýšit horní hranici příspěvku firmám, které musely zavřít kvůli nařízení vlády, až na 39 tisíc korun na zaměstnance, a to včetně odvodů. U zaměstnavatelů, kteří přeruší provoz například kvůli chybějícím zakázkám a nikoli z přímého nařízení vlády, bude maximální podpora o deset tisíc korun nižší. Podle původních podmínek mělo být maximum nastavené na zhruba 24 tisících za zaměstnance.

Maláčová zatím nemluví o odpuštění záloh za povinné pojistné za zaměstnance, po čemž zástupci firem také volají. Nově však zmínila odměnu až 3000 korun pro zaměstnance, kteří v současné situaci chodí do práce – tahle podpora je zatím ve fázi přípravy bez bližších podrobností.

Vláda původně schválila pět možných scénářů čerpání podpory v programu Antivirus:

  1. Stát zaměstnavatelům plně proplatí náklady na nařízenou karanténu. Lidé mají nárok na 60 procent svého průměrného výdělku. Podle standardních pravidel by jim prvních 14 dnů měl proplácet zaměstnavatel formou náhrady mzdy.
  2. Firmy, které lidem nemohou přidělovat práci kvůli krizovému stavu (zavřené obchody, služby a podobně), dostanou od státu příspěvek ve výši 80 procent vyplacené náhrady mzdy. Zaměstnavatel by tedy doplácel jenom zbývajících 20 procent. Lidé mají v těchto případech nárok na plnou mzdu.
  3. Firmám, které nemohou přidělovat práci zaměstnancům kvůli nařízení karantény či péči o dítě u významné části zaměstnanců, přispěje stát 80 % na vyplacenou náhradu mzdy. Ta dosahuje 100 % průměrného výdělku zaměstnance. „Významnou části“ se především rozumí 30 % zaměstnanců firem, provozoven či jiné organizační části podle provozní situace zaměstnavatele.
  4. Stát pomůže i firmám, které postihlo omezení dostupnosti vstupů (surovin, výrobků, služeb) nezbytných k jejich činnosti, a to včetně zahraničních dodávek. Od státu mohou zaměstnavatelé dostat 50 % vyplacené náhrady mzdy, přičemž zaměstnanci musí firma vyplácet 80 % výdělku.
  5. Při omezení poptávky po službách, výrobcích a jiných produktech zaměstnavatele v důsledku karanténních opatření v místě odbytu (včetně zahraničí) přispěje stát ve výši 50 % vyplacené náhrady mzdy, přičemž zaměstnanci musí firma vyplácet nejméně 60 % výdělku.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.