Čtvrtina firem zvažuje propouštění. Vláda je pomalá, vzkazují

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 30. 3. 2020 | 4 komentáře
Čtvrtina firem zvažuje propouštění. Vláda je pomalá, vzkazují

Každá čtvrtá firma v Česku zvažuje, zda začne kvůli dopadům koronavirové krize propouštět. Sedm procent už s tím začalo. Ukázal to průzkum Hospodářské komory mezi téměř 1400 firmami a živnostníky.

V restauračních službách a v cestovním ruchu zvažují propouštění dvě pětiny firem, ve zpracovatelském průmyslu se chystá propouštět víc než třetina firem.

Hospodářská komora proto chystá projekt, který místo propouštění umožní zaměstnance dočasně přidělit jinému zaměstnavateli. Detaily k projektu Zachraň práci! zveřejní zítra.

Zaměstnavatelé a živnostníci podle výsledků šetření oceňují podporu, kterou jim slíbila vláda v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru. Stále jim však chybí konkrétní informace, za jakých podmínek a kdy na ni budou mít nárok.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Dvě pětiny zaměstnavatelů, kteří mají výrazné problémy s odbytem, hodlají využít takzvaný kurzarbeit, který vláda představila pod názvem Antivirus. „Ačkoliv vláda schválila toto opatření už před týdnem, jak a kdy mohou zaměstnavatelé pomoc získat, se možná dozvědí teprve dnes,“ vytýká vládě prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Protože je konec měsíce, musí se řada zaměstnavatelů dnes a zítra podle komory rozhodovat, zda teď budou propouštět. Proto podle Dlouhého měla vláda s detaily kurzarbeitu přijít dříve než po svém dnešním jednání, které má skončit odpoledne.

Skoro polovina zaměstnavatelů poslala zaměstnance na home office, nařídila závodní dovolenou nebo propouštěla, ukázal průzkum. Téměř třetina podniků musela také rozpustit veškeré své finanční rezervy. Každá čtvrtá firma musela přistoupit k tomu, že přestala platit svým dodavatelům. A 14 procent firem už snížilo mzdy zaměstnancům.

Dejte víc. A pro víc firem

Dlouhý také volá po tom, aby vláda začala vyplácet podnikatelům a firmám náhradu škod, které vznikly preventivními kroky vlády. „Jde nám o to, aby vláda, která znemožnila některým podnikatelům podnikat, nahradila ztráty, které jim vznikají tím, že musí nadále hradit fixní náklady. Kromě mezd a odvodů jsou to třeba nájmy za provozovny, které jsou uzavřené, úvěry nebo platby dodavatelům,“ vysvětluje.

Podle výpočtů komory půjdou ztráty nejmenších podnikatelů s jednotkami zaměstnanců už ke konci dubna do statisíců korun. U firem s desítkami zaměstnanců půjde už o miliony.

U zmíněného programu Antivirus, podle něhož se vybraní zaměstnavatelé budou o náklady na náhrady mezd společně dělit se státem, Hospodářská komora navrhuje úpravu několika parametrů.

Chce vyšší zastropování maximální podpory na jednoho zaměstnance. Stát se chystá v případech mimo nařízenou karanténu přispívat na vyplácené náhrady mezd 50 nebo 80 procent, jenže tato nahrazovaná měsíční mzda bude limitována mediánem, tedy částkou 31 tisíc korun. Stát tak bude po přepočtu vyplácet nejvýše něco přes 24 tisíc korun měsíčně. Komora navrhuje limit programu zvýšit na 36 tisíc korun měsíčně, tedy na úroveň celorepublikové průměrné mzdy, anebo jej odvozovat od konkrétní průměrné mzdy v podniku.

„Firmy s vyššími mzdami – a nemusí to být ani výrazně nadprůměrné mzdy – by tak dostaly od státu relativně méně. Firmy s vysoce kvalifikovanými zaměstnanci a s vyspělými technologiemi budou tak silně znevýhodněné. Přitom právě tyto firmy přece chceme nejen udržet, ale i rozvíjet, to už několikrát vláda v minulosti deklarovala,“ říká Dlouhý.

Komora také nechce, aby zaměstnavatel odváděl z náhrady mezd ještě sociální a zdravotní pojištění. Podle Dlouhého by tak z každé obdržené stokoruny zaměstnavatel obratem státu odváděl 34 korun. „Proto žádáme, aby stát dočasně zrušil měsíční odvody pojistného, přechodně je výrazně snížil nebo je alespoň na půl roku odložil s postupným splácením v následujících letech. A to plošně pro všechny zaměstnavatele,“ upřesňuje.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Komora také chce kurzabeit rozšířit i na firmy, které musí udržovat nepřetržitý provoz, i když je významná část zaměstnanců v karanténě či pečuje o děti. Příkladem jsou hutě nebo sklárny. 

S ohledem na nakažlivost choroby podnikatelé žádají, aby administrování příspěvku bylo jednoduché a pokud možno s úplným vyloučením bezprostředního fyzického kontaktu s pracovníky úřadů práce. Komora také apelovala na vládu i úředníky, aby komunikovali co nejsrozumitelněji. 

„Podle posledních informací z dnešního rána se zdá, že návrh ministryně práce a sociálních věcí tyto podněty výrazně zohledňuje. Očekáváme, že vláda na dnešním jednání podnikateli netrpělivě očekávanou metodiku včetně těchto našich podnětů schválí,“ dodává Dlouhý.

Zjednodušte to

Další zástupci podnikatelů pak považují navržená pravidla kurzarbeitu za komplikovaná a také málo štědrá. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR požaduje, aby stát pokryl kompletně vyplacené mzdy a odvody za dobu omezeného provozu.

„Tedy žádáme: 100 procent veškerých nákladů na zaměstnance ve výši 60 procent mzdy zaměstnance pokrýt státem,“ říká Eva Svobodová, generální ředitelka asociace.

Návrh od ministerstva práce počítá s několika režimy, ve kterých by například stát vyplácel 80 procent mzdy tam, kde museli přerušit činnost kvůli tomu, že mají podstatnou část zaměstnanců v karanténě. Ale například při omezení poptávky po službách, výrobcích a jiných produktech zaměstnavatele v důsledku karanténních opatření v místě odbytu by stát firmám přispíval 50 procent vyplacené náhrady mzdy, přičemž zaměstnanci by firma musela vyplácet nejméně 60 procent výdělku.

„Pět režimů je příliš komplikovaný model a jsou nerovné podmínky. Rozumíme tomu za měsíc březen, ale nadále již je krize přelita do většiny odvětví a selekce není nutná ani žádoucí, ničemu nepomáhá,“ říká Svobodová.

Nedusit!

Vláda by měla začít opatření rozvolňovat a dát podnikatelům aspoň nějakou představu, kdy rámcově můžou jednotlivé kroky postupného uvolňování čekat. Zatím je pro řadu z nich viditelná především jedna perspektiva: likvidace živnostníků, malých podniků a samozřejmě jejich zaměstnanců. Pokud neuvidí perspektivu, kdy by se opatření mohla začít uvolňovat, nemusí se o přežití firmy ani snažit, píše ve svém komentáři Adam Páleníček.

Když nezmírníme zákazy, malé firmy můžou skončit, říká ekonom

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Zajímá vás, kolik bere kolega? Firmy budou muset odtajnit mzdy

27. 11. 2023 | Kateřina Hovorková | 4 komentáře

Zajímá vás, kolik bere kolega? Firmy budou muset odtajnit mzdy

Zaměstnavatelé budou muset zvědavým pracovníkům sdělit, kolik si vydělá jejich kolega na stejné pozici. Výši mezd budou muset hlásit uchazečům už při náboru. Skončí také doložky o mlčenlivosti.... celý článek

Kdy půjdete do důchodu? Nová kalkulačka ukáže změnu

24. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Kdy půjdete do důchodu? Nová kalkulačka ukáže změnu

Důchodová reforma prolomí dosavadní strop, věk odchodu do penze se tak zvýší. Spočítejte si, jestli a jak se chystané změny dotknou právě vás.

Ošetřovné na dítě kvůli stávce učitelů? Smůla, říká úřad

22. 11. 2023 | Petr Kučera

Ošetřovné na dítě kvůli stávce učitelů? Smůla, říká úřad

Rodiče, kteří se musí postarat o děti kvůli stávce učitelů v pondělí 27. listopadu, nemají nárok na ošetřovné od státu. Vyplývá to z výkladu zákona, který zveřejnila Česká správa sociálního... celý článek

Podpora v nezaměstnanosti se změní. Přijde dřív, ale bude přísnější

22. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Podpora v nezaměstnanosti se změní. Přijde dřív, ale bude přísnější

Nezaměstnaní získají podporu hned za první měsíc, i když dostali odstupné – dosud museli až několik měsíců čekat. Novela od ledna zároveň zpřísní opakované čerpání podpory; cílem je... celý článek

Malé e-shopy nabraly správný kurz. I díky dostupnějším technologiím

21. 11. 2023 | Radim Zelený

Malé e-shopy nabraly správný kurz. I díky dostupnějším technologiím

„Menší online obchody už mají dnes stejně dobré nástroje jako ty velké,“ říká Samuel Huba, ředitel platformy Shoptet. Co se dostupnosti technologií týče, hra se podle něj vyrovnala.... celý článek

Partners Financial Services