Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě zrušení daně z nabytí nemovitosti. Kupujícím tak zůstane víc peněz. Současně ale chce zrušit i daňový odpočet úroků z hypotéky. Řekla to v dnešním pořadu Partie televize Prima.
„Mám v úmyslu jednu daňovou změnu, která by mohla trochu pomoci lidem s pořizováním bydlení. Možná by teď mohly trochu klesnout ceny bytů a je tak ideální doba rozpohybovat trh s nemovitostmi,“ uvedla Schillerová.
Čtyřprocentní daň z nabytí nemovitých věcí platí kupující (do října 2016 ji platil prodávající, kupující byl ručitelem). Opozice, zejména ODS, ji už několikrát chtěla zrušit; mimo jiné ji považuje za nemravné zdanění už jednou zdaněných peněz. Současná vládní koalice ANO a ČSSD to však opakovaně odmítala – naposledy loni.
Schillerová teď navrhne zrušení daně přesto, že tím stát přijde o 13 až 14 miliard korun ročně. Změnu chce zavést co nejdříve. „Po dokončení legislativního procesu tak bude zákon účinný zpětně, a to k předem stanovenému datu. Toto datum bude oznámeno pravděpodobně v pondělí 30. března,“ dodává mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.
Výpadek chce Schillerová aspoň částečně kompenzovat tím, že u nově koupených bytů či domů zruší možnost odečítat si od základu daně zaplacené úroky u hypoték. U dříve pořízených nemovitostí, z nichž se ještě daň z nabytí (dříve daň z převodu) platila, by daňová úleva zůstala.
Schillerová na Primě zmínila modelový příklad pořízení nemovitosti v ceně pět milionů korun, financované prostřednictvím čtyřmilionové hypotéky. Daň z nabytí nemovitostí je v současnosti 200 tisíc korun, zatímco na daních lze pak během třiceti let postupně ušetřit kolem 187 tisíc korun (při úroku 2,27 %). „A my říkáme: pojďme to vyřešit tak, ať má těch 200 tisíc hned,“ řekla. Dodejme, že pokud by úroky u hypoték během dlouhého splácení výrazněji stouply, budou i odpočty vyšší.
Ministryně chce vládě navrhnout i půlroční plošný odklad splácení hypoték, spotřebitelských i podnikatelských úvěrů. Současně by se měl snížit případný úrok (po dobu přerušení splácení) na symbolickou výši. Spolu s ministerstvem spravedlnosti chystá i rychlou novelu insolvenčního zákona, která by mimo jiné zmírnila sankce při případném nesplácení.
Schillerová se teď snaží vytvořit dojem, že zrušení daně z nabytí i konec daňové výjimky stejně chystala. „Naším návrhem odstraníme ne jednu, ale rovnou dvě nesystémové daňové výjimky, se kterými jsme se zavázali bojovat. Se samotnou daní zrušíme i povinnost podávat formuláře k dani z nabytí. S odpadnutím protivného papírování snížíme počty úředníků. Jde o pragmatické řešení, na kterém vydělá každý," říká.
V „koncepčním" a dlouho připravovaném daňovém balíčku, který ministerstvo dokončilo v první polovině března ještě před epidemií koronaviru, přitom s těmito kroky nepočítalo. Navrhuje v něm jenom zpřísnění daně z prodeje investičních bytů.
Petr Kučera
Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
30. 3. 2020 7:14, Kupující
A když nyní kupuji nemovitost a vklad do katastru mi doběhne 8.dubna, týkalo by se mě případně zrušení této daně?
Co bude rozhodující datum? Kupní smlouva nebo den kdy nabydu nemovitost čili datum 8.dubna v katastru? Ha, to je oříšek. Rozlouskne mi ho někdo?
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
1. 4. 2020 16:06, David Krátký
Třeba se i dočkáme a těch pár stovek ročně ušetříte
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (30 komentářů) příspěvků.