Nájemné půjde odložit i u bytu, nejen provozovny

| rubrika: Aktuality | 1. 4. 2020 19:15 | 24 komentářů

Nájemník bytu nesmí dostat výpověď, pokud kvůli epidemii koronaviru nedokáže platit nájemné. Dluh za období od 12. března do 30. září bude moct splatit do konce května 2021.

Počítá s tím návrh zákona, který dnes podpořila vláda na návrh ministerstva pro místní rozvoj. V příštím týdnu by ho měli schválit poslanci. Úleva se týká bytových potřeb nájemce.

Nejde o odpuštění nájemného, ale jenom o možný odklad plateb, zdůrazňuje ministryně Klára Dostálová.

Už dříve vláda podpořila i podobný návrh ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, týkající se podnikatelů a firem. Ti budou moct odložit platbu nájemného, pokud museli zavřít provozovny na základě vládního nařízení.

Odklad pro podnikatele a firmy bude zatím jenom na tři měsíce – od 12. března do 30. června. Odloženou částku by pak podnikatelé mohli splatit v dalším období až do 31. března 2022. 

Havlíček připustil, že nakonec může projít odklad o další tři měsíce, pokud bude potřeba. „Vycházeli jsme z německého modelu,“ řekl Havlíček. Firmy tam musejí prokázat, že se kvůli koronaviru dostaly do neschopnosti platit nájemné. 

Podobnou úlevu už schválila nebo chystá řada měst, pokud jde o jejich prostory. Nemohou to ale přikázat tisícům soukromých vlastníků nemovitostí – to má zajistit chystaný zákon.

Vláda také schválila až půlroční odklad splátek hypoték, spotřebitelských i podnikatelských úvěrů. Podrobnosti píšeme v samostatné zprávě.

Aktualizovali jsme původní text z 30. března.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 24 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

31. 3. 2020 11:13, Dave

To jsem zvědavý jak se na to budou tvářit ty pronajímatelé, když jim to stát nařídí !!!! Ty pronajímatelé nemají asi žádné nutné platby, tak jim asi ten výpadek z nájemného nebude chybět...
Jedna hovadina za druhou co tady vymýšlí ta STBácká vláda....

+44
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

1. 4. 2020 22:59, don Silver

no tak ho řekněte, pěkně slušně a výstižně. Mluvte, člověče,dokud máte jen roušku a nikoliv roubík. Pak už opravdu, ale opravdu nic neřeknete.

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (24 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.