Přední ekonomové chtějí pomoct vládě, zakládají KoroNERV-20

Ondřej Tůma | rubrika: Co se děje | 1. 4. 2020 | 12 komentářů
Mezi iniciátory projektu patří Danuše Nerudová, Petr Stuchlík, Mojmír Hampl, Tomáš Sedláček nebo Mariana Čapková.
Přední ekonomové chtějí pomoct vládě, zakládají KoroNERV-20

Zdroj: Shutterstock

Přední čeští ekonomové a další zástupci finanční i akademické sféry zakládají think tank nazvaný KoroNERV-20. Chtějí posuzovat kroky veřejných institucí a hledat krátkodobá řešení, jak kormidlovat tuzemské hospodářství v krizi způsobené dopady koronaviru, ale i přijít s dlouhodobými návrhy, jak vrátit Česko k prosperitě.

„Jde o neformální iniciativu, širokou expertní platformu, spojující osobnosti z různých sfér činnosti – ekonomika, veřejné finance, bankovnictví, společnost, školství a tak dále. Scházíme se pravidelně prostřednictvím videokonference a sdílíme své zkušenosti a názory, jak rychle překonat dopady pandemie viru na českou společnost a její hospodářství,“ vysvětluje Danuše Nerudová, rektorka Mendelovy univerzity a předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody.

Vedle Nerudové patří mezi iniciátory projektu například investor Petr Stuchlík, ekonomové Mojmír Hampl a Tomáš Sedláček nebo Mariana Čapková, předsedkyně výboru pro výchovu a vzdělání pražského zastupitelstva.

Co radí odborníci

Strach z koronaviru zastavil běžný život a ochromil ekonomiku. Co teď musí stát udělat, aby se nezhroutila? Zeptali jsme se expertů.

Mezi dalšími členy jsou třeba šéf EGAP Jan Procházka, expert na vzdělávání Bohumil Kartous, epidemiolog Petr Smejkal (IKEM). Podle zatím nepotvrzených informací webu Peníze.cz se na projektu mají podílet třeba i ekonomové Michal Mejstřík, Petr Zahradník či Daniel Münich, daňový poradce Jiří Nekovář nebo Marta Gellová, šéfka organizace EFPA ČR zaměřující se na vzdělávání finančních poradců.

„Motivace je jasná – přežít s co nejmenšími škodami. Po zdravotní stránce je kompetence na státu a vede si – pokud mohu soudit – snad docela dobře. Ale pokud jde o ekonomiku a byznys, je situace k dnešnímu dni poměrně chaotická, podnikatelé kolem mne tápou a narážejí na byrokracii a nedotaženost,“ říká Petr Stuchlík.

„Vláda musí rozhodovat rychle, budeme se proto snažit sdílet nápad napříč profesemi a životními zkušenostmi. Setkáváme se, či spíše svoláváme, dvakrát do týdne. Vládě chceme přinášet čerstvou perspektivu. Nechceme na ni ale nijak zásadně tlačit, cílem je pomoci české ekonomice,“ dodává Stuchlík.

„Think-thank je apolitický, nekonfliktní a cílem je přispět inovativními řešeními k znovu nastartování české ekonomiky. Ambicí je především pomoci. Pokud bude zájem, podělíme se o naše poznatky s kýmkoliv,“ zdůrazňuje Nerudová.

„Chceme pracovat pro občany, dávat k dispozici všechny své znalosti a zkušenosti a především – bez ohledu na ideologické pohledy či zájmy jednotlivých sektorů ekonomiky – hledat a formulovat nejefektivnější cesty, jež České republice pomohou znovu naskočit do dynamického rozvoje společnosti a růstu blahobytu,“ říká Mariana Čapková z pražského magistrátu.

Podobný ekonomický tým expertů se dnes poprvé sešel i v rámci Ústředního krizového štábu řízeného Janem Hamáčkem z ČSSD. Vede ho ředitel Centra pro globální a hospodářskou politiku Jan Švejnar, dalšími členy jsou ekonomové Danuše Nerudová, Tomáš Sedláček, Daniel Münich, Ilona Švihlíková, Petr Zahradník, Martin Fassmann, Michal Mejstřík, Filip Matějka, Štěpán Jurajda, Jan Mládek a Jan Drahokoupil.

Vládní opatření, která mají za cíl zamezit dalšímu šíření nákazy, zasáhla velkou část tuzemského hospodářství. S výraznými ztrátami počítají velké průmyslové firmy, malé a střední podniky, drobní živnostníci, ale i běžné domácností. A světlo na konci tunelu není zatím na dohled.

Vláda sice – nejčastěji prostřednictvím ministerstev financí, práce a sociálních věcí nebo průmyslu a obchodu – postupně přichází s návrhy a opatřeními, která mají mírnit dopady ekonomického zamrznutí, často je ale kritizována, že k jednotlivým krokům přistupuje příliš pomalu nebo nekoncepčně.

Nejvíc jsou zatím ve veřejné debatě slyšet zástupci zájmových sdružení, jako jsou například Českomoravská konfederace odborových svazů, Hospodářská komora, Asociace malých a středních podniků či Svaz obchodu a cestovního ruchu.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Ondřej Tůma

Autor článku Ondřej Tůma

Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Studoval také na Fakultě humanitních studií v Praze a na Goethe-Universität ve Frankfurtu nad Mohanem. Má za sebou stáže v Českém rozhlase a Lidových novinách.... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+461
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 4. 2020 13:55, pag

Když tam není Singer a Rusnok, další exemplární škůdci,tak to není pro mě směroplatný.

+6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Moneta se dohodla s PPF. O spojení s Air Bank rozhodnou akcionáři

6. 5. 2021 | Petr Kučera

Moneta se dohodla s PPF. O spojení s Air Bank rozhodnou akcionáři

Trojici největších bank se rodí silný konkurent. Vedení Monety se dohodlo s PPF na podmínkách obří transakce.

Bydlení zdražuje nejvíc za posledních deset let

6. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Bydlení zdražuje nejvíc za posledních deset let

Ceny nemovitostí na začátku letošního roku rostly nejrychleji za posledních přinejmenším deset let. Průměrná tržní cena bytů v prvním čtvrtletí stoupla meziročně o víc jak 13 procent.... celý článek

Praskne akciová bublina? Očekávané zhodnocení v USA je extrémně slabé

6. 5. 2021 | Michal Stupavský | 2 komentáře

Praskne akciová bublina? Očekávané zhodnocení v USA je extrémně slabé

Zatímco mnoho ekonomů a investorů věří, že akcie – hlavně díky státním stimulům – dál porostou, Michal Stupavský ze společnosti Conseq je dlouhodobě skeptičtější. Tady je jeho čerstvý... celý článek

Nejlepší spořicí účty. Nové porovnání vás nepotěší

6. 5. 2021 | Petr Kučera | 17 komentářů

Nejlepší spořicí účty. Nové porovnání vás nepotěší

Spořicí účet vám peníze ve skutečnosti nerozmnoží, pořád na něm ale zůstane víc než na běžném účtu. Poradíme, kam se podívat, když opravdu nechcete uložit úspory jinak.

Dominik Stroukal mění dres. Pracuje pro Rogera

5. 5. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

Dominik Stroukal mění dres. Pracuje pro Rogera

Hlavním ekonomem Platební instituce Roger je od začátku května Dominik Stroukal. Přichází ze stejné pozice v Bance Creditas, kde působil od loňského října. Předtím byl hlavním ekonomem... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.