Přední ekonomové chtějí pomoct vládě, zakládají KoroNERV-20

Ondřej Tůma | rubrika: Co se děje | 1. 4. 2020 | 12 komentářů
Mezi iniciátory projektu patří Danuše Nerudová, Petr Stuchlík, Mojmír Hampl, Tomáš Sedláček nebo Mariana Čapková.
Přední ekonomové chtějí pomoct vládě, zakládají KoroNERV-20

Zdroj: Shutterstock

Přední čeští ekonomové a další zástupci finanční i akademické sféry zakládají think tank nazvaný KoroNERV-20. Chtějí posuzovat kroky veřejných institucí a hledat krátkodobá řešení, jak kormidlovat tuzemské hospodářství v krizi způsobené dopady koronaviru, ale i přijít s dlouhodobými návrhy, jak vrátit Česko k prosperitě.

„Jde o neformální iniciativu, širokou expertní platformu, spojující osobnosti z různých sfér činnosti – ekonomika, veřejné finance, bankovnictví, společnost, školství a tak dále. Scházíme se pravidelně prostřednictvím videokonference a sdílíme své zkušenosti a názory, jak rychle překonat dopady pandemie viru na českou společnost a její hospodářství,“ vysvětluje Danuše Nerudová, rektorka Mendelovy univerzity a předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody.

Vedle Nerudové patří mezi iniciátory projektu například investor Petr Stuchlík, ekonomové Mojmír Hampl a Tomáš Sedláček nebo Mariana Čapková, předsedkyně výboru pro výchovu a vzdělání pražského zastupitelstva.

Co radí odborníci

Strach z koronaviru zastavil běžný život a ochromil ekonomiku. Co teď musí stát udělat, aby se nezhroutila? Zeptali jsme se expertů.

Mezi dalšími členy jsou třeba šéf EGAP Jan Procházka, expert na vzdělávání Bohumil Kartous, epidemiolog Petr Smejkal (IKEM). Podle zatím nepotvrzených informací webu Peníze.cz se na projektu mají podílet třeba i ekonomové Michal Mejstřík, Petr Zahradník či Daniel Münich, daňový poradce Jiří Nekovář nebo Marta Gellová, šéfka organizace EFPA ČR zaměřující se na vzdělávání finančních poradců.

„Motivace je jasná – přežít s co nejmenšími škodami. Po zdravotní stránce je kompetence na státu a vede si – pokud mohu soudit – snad docela dobře. Ale pokud jde o ekonomiku a byznys, je situace k dnešnímu dni poměrně chaotická, podnikatelé kolem mne tápou a narážejí na byrokracii a nedotaženost,“ říká Petr Stuchlík.

„Vláda musí rozhodovat rychle, budeme se proto snažit sdílet nápad napříč profesemi a životními zkušenostmi. Setkáváme se, či spíše svoláváme, dvakrát do týdne. Vládě chceme přinášet čerstvou perspektivu. Nechceme na ni ale nijak zásadně tlačit, cílem je pomoci české ekonomice,“ dodává Stuchlík.

„Think-thank je apolitický, nekonfliktní a cílem je přispět inovativními řešeními k znovu nastartování české ekonomiky. Ambicí je především pomoci. Pokud bude zájem, podělíme se o naše poznatky s kýmkoliv,“ zdůrazňuje Nerudová.

„Chceme pracovat pro občany, dávat k dispozici všechny své znalosti a zkušenosti a především – bez ohledu na ideologické pohledy či zájmy jednotlivých sektorů ekonomiky – hledat a formulovat nejefektivnější cesty, jež České republice pomohou znovu naskočit do dynamického rozvoje společnosti a růstu blahobytu,“ říká Mariana Čapková z pražského magistrátu.

Podobný ekonomický tým expertů se dnes poprvé sešel i v rámci Ústředního krizového štábu řízeného Janem Hamáčkem z ČSSD. Vede ho ředitel Centra pro globální a hospodářskou politiku Jan Švejnar, dalšími členy jsou ekonomové Danuše Nerudová, Tomáš Sedláček, Daniel Münich, Ilona Švihlíková, Petr Zahradník, Martin Fassmann, Michal Mejstřík, Filip Matějka, Štěpán Jurajda, Jan Mládek a Jan Drahokoupil.

Vládní opatření, která mají za cíl zamezit dalšímu šíření nákazy, zasáhla velkou část tuzemského hospodářství. S výraznými ztrátami počítají velké průmyslové firmy, malé a střední podniky, drobní živnostníci, ale i běžné domácností. A světlo na konci tunelu není zatím na dohled.

Vláda sice – nejčastěji prostřednictvím ministerstev financí, práce a sociálních věcí nebo průmyslu a obchodu – postupně přichází s návrhy a opatřeními, která mají mírnit dopady ekonomického zamrznutí, často je ale kritizována, že k jednotlivým krokům přistupuje příliš pomalu nebo nekoncepčně.

Nejvíc jsou zatím ve veřejné debatě slyšet zástupci zájmových sdružení, jako jsou například Českomoravská konfederace odborových svazů, Hospodářská komora, Asociace malých a středních podniků či Svaz obchodu a cestovního ruchu.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Ondřej Tůma

Autor článku Ondřej Tůma

Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Studoval také na Fakultě humanitních studií v Praze a na Goethe-Universität ve Frankfurtu nad Mohanem. Má za sebou stáže v Českém rozhlase a Lidových novinách.... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1522
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 4. 2020 13:55, pag

Když tam není Singer a Rusnok, další exemplární škůdci,tak to není pro mě směroplatný.

+6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Češi si vydělají víc, kupní síla je ale stejná jako před šesti lety

4. 12. 2024 | Pavla Adamcová | 1 komentář

Češi si vydělají víc, kupní síla je ale stejná jako před šesti lety

Průměrná hrubá mzda v letošním třetím čtvrtletí vzrostla meziročně o rovných sedm procent na 45 412 korun měsíčně. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je vyšší o 2973 korun. celý článek

Zdražování bytů, domů i pozemků zrychluje, hlásí banka

27. 11. 2024 | Petr Kučera

Zdražování bytů, domů i pozemků zrychluje, hlásí banka

Růst cen nemovitostí v Česku dál zrychluje. Ukazuje to ČSOB Index bydlení, vycházející ze skutečných odhadů tržních cen bytů, rodinných domů a pozemků, které si prostřednictvím hypotečního... celý článek

Bývalí klienti Equa přijdou o výhodu. Raiffka sjednotí účty s cizí měnou

26. 11. 2024 | Olga Skalková, Petr Kučera | 1 komentář

Bývalí klienti Equa přijdou o výhodu. Raiffka sjednotí účty s cizí měnou

Raiffeisenbank zpoplatní klientům s Equa účtem vedení nekorunových měnových složek, pokud je využívají. Jak se dá poplatku vyhnout?

Bankovní asociace má nového hlavního ekonoma. Nahradí Seidlera

14. 11. 2024 | redakce Peníze.CZ

Bankovní asociace má nového hlavního ekonoma. Nahradí Seidlera

Hlavním ekonomem České bankovní asociace (ČBA) se od ledna stane Jaromír Šindel. Nahradí Jakuba Seidlera, který byl jmenován do bankovní rady České národní banky (ČNB).

Úroky dál klesnou. ČNB znovu snižuje základní sazbu

7. 11. 2024 | Pavla Adamcová

Úroky dál klesnou. ČNB znovu snižuje základní sazbu

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových sazeb o dalšího 0,25 procentního bodu na rovná čtyři procenta počínaje 8. listopadem. 

Zjistěte zdarma cenu fotovoltaiky pro váš dům

Nezávislý srovnavač fotovoltaik Řešímto.cz

Partners Financial Services