Platby do Ruska a Běloruska stopne i Komerční banka

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 15. 2. 2023
Platby do Ruska a Běloruska stopne i Komerční banka

Zdroj: Shutterstock

Všechny odchozí platby do Ruska a Běloruska se rozhodla ukončit také Komerční banka. Je třetí tuzemskou bankou, která takové plošné omezení zavádí.

„S ohledem na události související s válkou na Ukrajině způsobené ruskou agresí se zapojením Běloruska jsme se rozhodli s účinností od 1. března neprovádět platby do Ruska a Běloruska v jakékoliv měně, a to nad rámec zákonných sankcí. Platby do těchto zemí jsou vnímány jako mimořádné bezpečnostní riziko,“ říká mluvčí KB Šárka Nevoralová.

„Zpracování plateb z uvedených zemí není tímto rozhodnutím dotčeno, čímž se však nevylučuje jejich nepřijetí či prodloužení jejich zpracování z důvodu jejich detailního prověřování,“ dodává mluvčí. 

Jako první v Česku přestala od začátku letošního roku posílat odchozí platby do Ruska a Běloruska Moneta Money Bank. Od 15. února se k ní přidává Raiffeisenbank

Ostatní tuzemské banky zatím platby do Ruska a Běloruska plošně nezrušily, ale zdůrazňují, že dodržují platné sankce. Transakce kontrolují přísněji i vzhledem k interním předpisům.

„Od začátku ruské agrese velmi pečlivě analyzujeme každou odchozí platbu do Ruské federace a Běloruska z hlediska uplatňovaných mezinárodních sankcí. V mnoha případech přistupujeme k blokaci konkrétních odchozích plateb do těchto zemí,“ říká například za Českou spořitelnu mluvčí Filip Hrubý.

„ČSOB bude nadále vykonávat transakce v souladu s platnou legislativou a aktuální sankční politikou,“ odpovídá její mluvčí Patrik Madle.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Opravdu potřebujete kartu z plastu? Banky vám dají na výběr

21. 3. 2023 | Olga Skalková | 4 komentáře

Opravdu potřebujete kartu z plastu? Banky vám dají na výběr

Možnost říct si o kartu jen ve virtuální podobě dostane víc lidí. Přesto jsou situace, kdy vyplatí mít jednu plastovou.

Kdo vlastní banky v Česku a které jsou opravdu české. Přehled

16. 3. 2023 | Jana Divinová, Petr Kučera | 3 komentáře

Kdo vlastní banky v Česku a které jsou opravdu české. Přehled

Projděte si přehled majitelů bank a stavebních spořitelen v České republice.

Největší banky v Česku. Nové žebříčky podle klientů a peněz

14. 3. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Největší banky v Česku. Nové žebříčky podle klientů a peněz

Za největší banku se dál mohou označovat Česká spořitelna i ČSOB. První skupina má nejvíc klientů, druhá spravuje největší objem peněz. Třetí v obou ukazatelích zůstává Komerční banka. celý článek

Platební nálepky končí v další bance. Zůstanou v poslední

13. 3. 2023 | Petr Kučera

Platební nálepky končí v další bance. Zůstanou v poslední

Hello bank už nebude vydávat nové platební nálepky. Ty stávající je možné využívat až do konce jejich vyznačené platnosti.

Za vyzkoušení účtu odměna 500 Kč. Podmínku splníte snadno

12. 3. 2023 | Petr Kučera | 3 komentáře

Za vyzkoušení účtu odměna 500 Kč. Podmínku splníte snadno

Air Bank nabízí novým klientům 500 korun na vyzkoušení jejího běžného účtu. Akce má dvě podmínky: založit si do konce března účet (rámcovou smlouvu) a nejpozději do konce dubna ho propojit... celý článek

Partners Financial Services