Spořitelna mění logo. Bankéři mají pomáhat, ne jen prodávat

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 6. 1. 2023 | 5 komentářů
Spořitelna mění logo. Bankéři mají pomáhat, ne jen prodávat
Staré a nové logo.
Zdroj: ČS

Česká spořitelna inovuje logo a celkový vizuální styl. Základní barvou bude bílé písmo na modrém podkladu, dosavadní kombinace byla modro-červená. Nová tvář vychází z digitálního bankovnictví George.

Písmeno S v logu teď bude o trochu štíhlejší než dříve. Jde o grafický prvek, který používá celá skupina Erste a odkazuje na rakouský název pro spořitelnu (Sparkasse).

Logo a vizuální identitu mění celá skupina Erste Group. Vedle domovského Rakouska ji postupně zavádí na dalších klíčových trzích: v Česku, Chorvatsku, Maďarsku, Rumunsku, Srbsku a na Slovensku.

Logo České spořitelny - změnyZdroj: ČS

Vývoj loga České spořitelny.

Cílem je omlazení vizuální identity a její přizpůsobení pro budoucnost, vysvětluje rakouská centrála Erste. Zároveň se tím sjednotí typ písma ve všech zemích, kde skupina působí. Nové logo má být optimalizováno pro digitální média. Bílé písmo bude možné kombinovat s až osmi barvami podkladu. Tvář celé skupiny má být „svěžejší a modernější“.

Erste GroupFoto: Erste Group

Nová tvář skupiny Erste.

ErsteFoto: Erste Group

První dvě rakouské pobočky s novým logem.

Zásadní změnu a sjednocení pro všechny trhy plánovala Erste už před deseti lety. Logo s červeným S chtěla nahradit včelou, která byla od 19. století symbolem spořitelen v Rakousku i ve střední a východní Evropě. Plán, který prezentovala v roce 2011, nakonec zrušila. Výsledkem byla jen inovace loga – v případě České spořitelny od roku 2017.

Logo Erste včelka Česká spořitelna Andreas Treichl
Foto: Erste Group

Nový symbol představil v roce 2011 Andreas Treichl, tehdejší šéf Erste. Včelka ale nakonec nepřilétla.

Česká spořitelna zároveň startuje novou kampaň se sloganem „Jsme první, kdo se stará o vaše finanční zdraví“. Banka v kampani komunikuje čtyři závazky, jak do roku 2025 pomůže zvýšit finanční zdraví klientů: vytvořit finanční rezervu na nenadálé výdaje, šetřit si na důchod, zpřístupnit kvalitní finanční vzdělávání dětem a poskytnout českým firmám 50 miliard na zvýšení konkurenceschopnosti a udržení pracovních míst. Chystá také další veřejné závazky – například v oblasti dostupného bydlení nebo úvěrování.

Spořitelna zároveň plánuje nové produkty a služby, které mají klienty motivovat ke změně finančních návyků a zvyšování finančního zdraví.

V rámci „nového konceptu poradenství“ jsou bankéři hodnoceni také podle toho, zda zvyšují finanční zdraví klientů. Měřit to bude na základě šesti indikátorů finančního zdraví (FIT) a celkové spokojenosti klientů.

Indikátor finančního zdraví Česká spořitelna

Indikátor finančního zdraví. Zdroj: Česká spořitelna

„Odměňování vždy vycházelo převážně z objemu prodejů, kterého bankéři dosáhli. Takový systém ale může vést k situacím, kdy je dosažení prodeje důležitější než finanční zdraví klienta. To měníme a naši lidé jsou nyní hodnoceni také podle toho, zda svým poradenstvím přispívají k finančnímu zdraví klientů a zda jsou klienti s poradenstvím spokojeni,“ říká Daniela Pešková, členka představenstva České spořitelny.

„Pro zajištění bonusu dnes nestačí splnit prodejní cíle. Bankéři musí navíc ohodnotit celkovou finanční kondici klienta, a především mu nabídnout řešení, která zlepšují jeho finanční návyky a zdraví a nemají nutně prodejní charakter. To bankéřům usnadňuje nová aplikace, která automaticky vyhodnotí finanční kondici klienta na základě šesti indikátorů finančního zdraví. Toto hodnocení je pak východiskem pro poradenský rozhovor bankéře s klientem a nabídku personalizovaných řešení,“ upřesňuje Pešková.

Promo

Srovnejte si to s námi

Zdroj: Shutterstock

Chcete šikovně investovat? Najdeme pro vás optimální řešení.

„V situaci, kdy například polovina našich klientů hospodaří s takřka nulovou rezervou a jen každý druhý si šetří na stáří, vnímáme náš strategický důraz na správné finanční návyky a finanční zdraví klientů jako zásadní podmínku prosperity nejen Spořitelny, ale i celého Česka,“ říká Tomáš Salomon, generální ředitel České spořitelny. 

„S vizí snížit sociální napětí a zvýšit prosperitu jednotlivců a celé společnosti Spořitelna před 200 lety vznikla. Jsem přesvědčen, že tato vize je relevantní i dnes, protože i dnes hrozí porušení sociálního smíru a společnost dělí hluboké socioekonomické bariéry,“ dodává Salomon.

Závazky České spořitelny:

  • Do roku 2025 pomůžeme všem našim klientům vytvořit finanční rezervu na nenadálé výdaje. Dnes má rezervu alespoň na jeden měsíc jen 60 procent (1,2 milionu) primárních klientů spořitelny. Poradenstvím a nabídkou specifických produktů a služeb chce banka pomoci vytvořit a udržet krátkodobou finanční rezervu minimálně ve výši jednoho měsíčního platu u všech více než dvou milionů primárních bankovních klientů.
  • Do roku 2025 pomůžeme milionu našich klientů šetřit si na důchod. Dnes na stáří skrze penzijní produkty nebo investování efektivně šetří jen polovina (jeden milion) primárních klientů spořitelny. Spořitelna chce poradenstvím v kombinaci s motivačními nabídkami investičních a penzijních produktů zvýšit počet efektivně si šetřících klientů o další milion.
  • Do roku 2025 zpřístupníme kvalitní finanční vzdělávání všem dětem v České republice. Spořitelní program finančního vzdělávání www.abecedapenez.cz dnes působí zhruba na 20 % základních škol v ČR. Nadace České spořitelny ve spolupráci s bankou a dalšími partnery vytvoří do roku 2025 inovativní a digitalizovaný program tak, aby jej mohly využívat všechny školy v České republice.
  • Do roku 2025 poskytneme českým firmám 50 miliard na zvýšení konkurenceschopnosti a udržení pracovních míst. Transformace české ekonomiky v ekonomiku 2.0. s vyšší přidanou hodnotou stojí na firmách, které mají potenciál a odvahu uspět s českými značkami na globálních trzích. Spořitelna chce do těchto firem investovat 50 miliard v sérii nových úvěrových programů, zaměřených na investice do automatizace, udržitelnosti a inovací, které budou zvýhodněny z hlediska ceny i posuzování úvěrového rizika.

Osm barevných variant. Zdroj: ČS

Co chystají

Všech čtrnáct bank, které nabízejí služby běžným klientům, přibližuje své plány a očekávání v novém roce.

Co chystá vaše banka v roce 2023. Přijde další velká věc?

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

27. 1. 2023 | Olga Skalková, Petr Kučera | 4 komentáře

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

V Česku by letos měla začít fungovat nová banka. Stojí za ní finanční skupina Partners. O tom, čím chce zaujmout klienty a jaké služby nabídne, jsme si povídali s Markem Ditzem, který... celý článek

Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

Tuzemská Raiffeisenbank přestane od 15. února provádět odchozí platby do Ruska a Běloruska. Po Monetě je druhou českou bankou, která se k takovému plošnému omezení rozhodla.

Spořitelna o víkendu vypne George, pozor na limity

20. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

Spořitelna o víkendu vypne George, pozor na limity

Česká spořitelna dočasně odstaví své internetové a mobilní bankovnictví George a Business 24 včetně potvrzovací aplikace George klíč. Dostupné nebudou od pátečních 23:30 hodin do sobotního... celý článek

Bezúročná rezerva u kontokorentu v Air Bank končí

18. 1. 2023 | Petr Kučera

Bezúročná rezerva u kontokorentu v Air Bank končí

Air Bank ke konci března zruší možnost bezúročného čerpání kontokorentu do výše 3000 korun. Tu nabízela klientům od srpna 2021.

Ověření přes bankovní identitu už nabízí i UniCredit

16. 1. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Ověření přes bankovní identitu už nabízí i UniCredit

Možnost přihlášení přes bankovní identitu při online přihlašování k Portálu občana nově nabízí i UniCredit Bank. Služba se bude dále rozšiřovat, oznámila dnes banka.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.