Ověření přes bankovní identitu už nabízí i UniCredit

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 16. 1. 2023 | 1 komentář
Ověření přes bankovní identitu už nabízí i UniCredit

Zdroj: Shutterstock

Možnost přihlášení přes bankovní identitu při online přihlašování k Portálu občana nově nabízí i UniCredit Bank. Služba se bude dále rozšiřovat, oznámila dnes banka.

Každý klient využívající online bankovnictví UniCredit Bank má bankovní identitu založenou automaticky. „Stačí mít aktivní přístup do Online Banking, využívat Smart klíč a mít nainstalovanou aktuální verzi elektronického bankovnictví,“ říká mluvčí Petr Plocek.

V Portálu občana si lidé mohou například zkontrolovat platnost svých dokladů, nahlédnout do bodového systému řidiče, získat výpis z Rejstříku trestů, zažádat o rodičovský příspěvek, vyzvednout e-recept, nahlédnout do Katastru nemovitostí, podat daňové přiznání nebo založit datovou schránku.

„Úřady ani firmy nevidí žádné z vašich údajů, a to ani bankovní produkty, které jako klienti využíváte. Ani banka samotná nevidí, za jakým účelem bankovní identitu využíváte,“ připomíná Plocek.

Bankovní identita umožňuje lidem ověřit totožnost online stejně snadno jako při přihlašování do internetového bankovnictví, a to bez dalších nákladů a zařizování.

První banky ji pro komunikaci se státem nabídly klientům už od začátku roku 2021. Postupně ji mohli začít využívat klienti České spořitelny, ČSOB, Air Bank, Monety, Komerční banky, Raiffeisenbank a Fio. Letos se bankovní identitu chystají spustit mBank (nakonec mluví až o druhém pololetí) a Creditas.

Od jara 2021 banky rozšiřují využití identity (pod názvem Bank ID) pro online komunikaci s některými soukromými společnostmi – tedy pro ověřování se například vůči pojišťovnám, jiným bankám, penzijním společnostem, sázkovým společnostem, dodavatelům energií a podobně. Tuto možnost klientům nabízejí Česká spořitelna, ČSOB, Air Bank, Moneta, Komerční banka a Raiffeisenbank, brzy se ji chystá zavést Fio.

UniCredit zůstává poslední z významnějších retailových bank, která zatím nespustila další z velkých inovací předchozích let: okamžité platby. Klientům neupřesnila ani orientační termín jejich předpokládaného zavedení. První banky nabízejí okamžité platby od začátku roku 2019, hlavní vlna pak přišla ve druhém pololetí 2019.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

1. 2. 2023 | Olga Skalková

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

Komerční banka a Moneta Money Bank navzájem sdílejí svou síť od loňského června, teď se přidávají Air Bank a UniCredit Bank. Spojení zatím funguje jen pro výběry hotovosti, ne pro vklady.... celý článek

Trinity Bank chystá další pobočky, nový systém i karty

1. 2. 2023 | Petr Kučera

Trinity Bank chystá další pobočky, nový systém i karty

Česká Trinity Bank zaznamenala v roce 2022 nejlepší hospodářský výsledek ve své historii. Oznámila, že zisk před zdaněním dosáhne jedné miliardy korun před zdaněním, což je meziroční... celý článek

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

27. 1. 2023 | Olga Skalková, Petr Kučera | 6 komentářů

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

V Česku by letos měla začít fungovat nová banka. Stojí za ní finanční skupina Partners. O tom, čím chce zaujmout klienty a jaké služby nabídne, jsme si povídali s Markem Ditzem, který... celý článek

Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

Tuzemská Raiffeisenbank přestane od 15. února provádět odchozí platby do Ruska a Běloruska. Po Monetě je druhou českou bankou, která se k takovému plošnému omezení rozhodla.

Spořitelna o víkendu vypne George, pozor na limity

20. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

Spořitelna o víkendu vypne George, pozor na limity

Česká spořitelna dočasně odstaví své internetové a mobilní bankovnictví George a Business 24 včetně potvrzovací aplikace George klíč. Dostupné nebudou od pátečních 23:30 hodin do sobotního... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.