Ověření přes bankovní identitu už nabízí i UniCredit

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 16. 1. 2023 | 1 komentář
Ověření přes bankovní identitu už nabízí i UniCredit

Zdroj: Shutterstock

Možnost ověření přes bankovní identitu při online přihlašování k Portálu občana nově nabízí i UniCredit Bank. Služba se bude dále rozšiřovat, oznámila dnes banka.

Každý klient využívající online bankovnictví UniCredit Bank má bankovní identitu založenou automaticky. „Stačí mít aktivní přístup do Online Banking, využívat Smart klíč a mít nainstalovanou aktuální verzi elektronického bankovnictví,“ říká mluvčí Petr Plocek.

V Portálu občana si lidé mohou například zkontrolovat platnost svých dokladů, nahlédnout do bodového systému řidiče, získat výpis z Rejstříku trestů, zažádat o rodičovský příspěvek, vyzvednout e-recept, nahlédnout do Katastru nemovitostí, podat daňové přiznání nebo založit datovou schránku.

„Úřady ani firmy nevidí žádné z vašich údajů, a to ani bankovní produkty, které jako klienti využíváte. Ani banka samotná nevidí, za jakým účelem bankovní identitu využíváte,“ připomíná Plocek.

Bankovní identita umožňuje lidem ověřit totožnost online stejně snadno jako při přihlašování do internetového bankovnictví, a to bez dalších nákladů a zařizování.

První banky ji pro komunikaci se státem nabídly klientům už od začátku roku 2021. Postupně ji mohli začít využívat klienti České spořitelny, ČSOB, Air Bank, Monety, Komerční banky, Raiffeisenbank a Fio. Letos se bankovní identitu chystají spustit mBank (nakonec mluví až o druhém pololetí) a Creditas.

Od jara 2021 banky rozšiřují využití identity (pod názvem Bank ID) pro online komunikaci s některými soukromými společnostmi – tedy pro ověřování se například vůči pojišťovnám, jiným bankám, penzijním společnostem, sázkovým společnostem, dodavatelům energií a podobně. Tuto možnost klientům nabízejí Česká spořitelna, ČSOB, Air Bank, Moneta, Komerční banka a Raiffeisenbank, brzy se ji chystá zavést Fio.

UniCredit zůstává poslední z významnějších retailových bank, která zatím nespustila další z velkých inovací předchozích let: okamžité platby. Klientům neupřesnila ani orientační termín jejich předpokládaného zavedení. První banky nabízejí okamžité platby od začátku roku 2019, hlavní vlna pak přišla ve druhém pololetí 2019.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

27. 2. 2024 | Pavla Adamcová | 2 komentáře

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

Síť bankomatů Euronet v Česku strhává lidem poplatek za službu, kterou si ve skutečnosti neobjednali – nebo ji nakonec ani nedostali. Některým velkým bankám se takové klamání jejich... celý článek

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

23. 2. 2024 | Petr Kučera

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přichází s konkrétními návrhy, jak bojovat s novým druhem podvodu. Cílem je omezit takzvaný spoofing – kvůli zneužití telefonního čísla má spotřebitel... celý článek

Třetí největší banka končí s telefonním bankovnictvím

21. 2. 2024 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera

Třetí největší banka končí s telefonním bankovnictvím

Klienti Komerční banky už nebudou moct zadávat platební příkazy a využívat další služby přes telefonního bankéře. Už dříve tuto službu zrušily UniCredit Bank a ČSOB.

Kde všude měl účty? Novinka usnadní pátrání po dědictví

20. 2. 2024 | Kateřina Hovorková | 5 komentářů

Kde všude měl účty? Novinka usnadní pátrání po dědictví

Pozůstalí ani notáři zatím nemají k dispozici nástroj, který by našel všechny bankovní účty zemřelého. Aspoň částečné vylepšení má přinést nová platforma, kterou chystají Notářská komora... celý článek

Úroky na spoření klesají. Které banky teď dají nejvíc?

20. 2. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Úroky na spoření klesají. Které banky teď dají nejvíc?

Nové porovnání spořicích účtů a termínovaných vkladů.

Partners Financial Services