Bankovní identitu už vyzkoušelo 700 tisíc lidí. Chystá se hromadný podpis

Olga Skalková | rubrika: Co se děje | 27. 1. 2022
Revoluce v digitalizaci odstartovala před rokem. Které banky se přidají letos a jaké najde další využití?
Bankovní identitu už vyzkoušelo 700 tisíc lidí. Chystá se hromadný podpis

Zdroj: BankID

Ověření totožnosti na internetu prostřednictvím bankovní identity si v prvním roce fungování alespoň jednou vyzkoušelo 700 tisíc lidí. Ukazují to data České bankovní asociace. Před zavedením bankovní identity mělo podle ní nějakou formu elektronické identity kolem 400 tisíc lidí.

V naprosté většině se uživatelé prostřednictvím této novinky přihlásili ke službám státu. Každý sedmý, který používá „digitální občanku“ ke komunikaci se státními institucemi, ji využil i jako BankID pro přístup k firemním službám.

Bankovní identita funguje od začátku loňského roku pro komunikaci se státem – typicky při přihlašování do Portálu občana, na portál Moje daně, k eReceptu, k ePortálu České správy sociálního zabezpečení, při vyplnění elektronického dotazníku při sčítání lidu, při žádosti o výměnu řidičského průkazu, pro stažení očkovacích certifikátů nebo využití důchodové kalkulačky ČSSZ.

Jako první ji v lednu spustily Česká spořitelna a ČSOB, postupně se přidaly Moneta Money Bank, Air Bank, Komerční banka a Raiffeisenbank. Službu má nyní aktivovanou zhruba čtyři a půl milionu klientů bank. „Pokud se podaří napojit další banky, které na tom pracují, vzroste letos toto číslo až na pět a půl až šest milionů klientů,“ říká Pavel Kolář, gestor digitalizace České bankovní asociace, který stál při zrodu bankovní identity.

Zdroj: ČBA, BankID

Které banky už se zapojily a které se přidají letos? Klikněte pro zvětšení.

Během prvního pololetí roku 2022 se podle asociace chystají bankovní identitu pro své klienty spustit Fio banka, mBank a UniCredit Bank. Později letos by se měly přidat i Banka Creditas a Sberbank.

Od loňského jara rozšiřují banky využití identity (pod názvem BankID) i pro online komunikaci s některými soukromými společnostmi. Aktuálně jde o 70 společností, třeba o ČEZ, Pražskou plynárenskou, Generali Českou pojišťovnu, Sazku, MallPay nebo některé banky. V současné době tuto službu svým klientům umožňuje pět bank: Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a Moneta. V blízké době se přidá i Raiffeisenbank.

Daňové přiznání online!

Zdroj: Shutterstock

Chcete mít hotovo za pět minut, bez nervů a sprostých slov?

  • Za 189 korun si můžete pořídit šikovného průvodce daňovým přiznáním. 
  • Vy jen odpovídáte na otázky. Aplikace si vše sama dopočítá a vyplní.
  • Pokud jste OSVČ, pomůže vám i s přehledy pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu.
  • Hotovo. Přiznání vám po platbě přijde na mail. Stačí podepsat nebo odevzdat elektronicky.

Podle společnosti Bankovní identita, která využití pro firmy zajišťuje, je jejich zájem o BankID velký a letos očekávají zdvojnásobení počtu zapojených společností. „Potenciál v Česku je ale mnohem vyšší, řádově mohou mít BankID tisíce firem,“ říká Jan Blažek, předseda představenstva Bankovní identity. Podle Marka Růžičky, výkonného ředitele Bankovní identity, se o Bank ID teď zajímají hlavně firmy z oblasti zdravotnictví a e-commerce. Zájem ale mají třeba i některé školy.

Od loňského října lze bankovní identitu využívat i k další novince zvané BankID Sign. S ní lze smlouvu nebo dokument ve formátu PDF podepsat online stejně jednoduše a rychle, jako když se přihlašujete do elektronického bankovnictví. Tento zaručený digitální podpis jako první v polovině listopadu spustily Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka. Nyní ho mohou využívat i klienti Monety a v únoru se má zpřístupnit i pro klienty Air Bank. Následovat by měla Raiffeisenbank, která chce BankID Signzačít nasazovat společné se službou Bank ID pro firemní sektor.

„Cílem letošního roku je rozšířit BankID Sign i na možnost podpisu více dokumentů při jednom přihlášení, tedy o takzvaný hromadný podpis. V plánu máme i možnost vydávání kvalifikovaných certifikátů,“ řekl Růžička.

Olga Skalková

Autor článku Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz. Ráda tráví čas s rodinou a přáteli, chodí do... Další články autora.

Chcete banku, která poradí?

Chcete banku, která poradí?

Váš osobní poradce vám poradí se vším, od pojistek po investice. Stáhni apku, ať máš o všem přehled.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+28
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Opravdu chcete platit víc? Spořitelna radí, jak si zvýšit finanční zdraví

20. 6. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Opravdu chcete platit víc? Spořitelna radí, jak si zvýšit finanční zdraví

Česká spořitelna spustila v mobilní aplikaci George personalizované tipy s cílem zvýšit finanční zdraví uživatelů. Mají jim pomoct s tvorbou krátkodobé a dlouhodobé finanční rezervy,... celý článek

Ve spořicích účtech ještě budeme agresivní. Petr Borkovec o plánech Partners Banky

20. 6. 2024 | Martin Vlnas

Ve spořicích účtech ještě budeme agresivní. Petr Borkovec o plánech Partners Banky

Nová Partners Banka má za sebou úspěšný start. Jak ho vidí Petr Borkovec, spoluzakladatel finanční skupiny Partners, který teď bude banku řídit společně s Markem Ditzem? Jak udělat... celý článek

Opisování čísla karty skončí do roku 2030, slibuje Mastercard

19. 6. 2024 | redakce Peníze.CZ

Opisování čísla karty skončí do roku 2030, slibuje Mastercard

Placení na internetu v Evropě se do konce tohoto desetiletí obejde bez ručního opisování údajů z platební karty. S takzvanou stoprocentní tokenizací počítá vize, kterou zveřejnila společnost... celý článek

ČNB zruší pokladny ve třech krajských městech, pak i pobočky

18. 6. 2024 | Petr Kučera

ČNB zruší pokladny ve třech krajských městech, pak i pobočky

Česká národní banka uzavře polovinu svých dosavadních poboček v krajských městech mimo Prahu. Skončí v Plzni, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem. Zůstanou v Brně, Ostravě a Hradci... celý článek

Nejhůře úročený účet pro děti láká nové klienty. Porovnali jsme, kdo dá víc

17. 6. 2024 | Petr Kučera

Nejhůře úročený účet pro děti láká nové klienty. Porovnali jsme, kdo dá víc

UniCredit Bank nabízí dětem lekci finanční gramotnosti. Novým klientům dá pro začátek úrokovou sazbu 4,25 % do limitu 100 tisíc a jednorázový bonus 500 Kč. Standardní úrok má ale jen... celý článek

Partners Financial Services