Bankovní identitu už vyzkoušelo 700 tisíc lidí. Chystá se hromadný podpis

Olga Skalková | rubrika: Co se děje | 27. 1. 2022
Revoluce v digitalizaci odstartovala před rokem. Které banky se přidají letos a jaké najde další využití?
Bankovní identitu už vyzkoušelo 700 tisíc lidí. Chystá se hromadný podpis

Zdroj: BankID

Ověření totožnosti na internetu prostřednictvím bankovní identity si v prvním roce fungování alespoň jednou vyzkoušelo 700 tisíc lidí. Ukazují to data České bankovní asociace. Před zavedením bankovní identity mělo podle ní nějakou formu elektronické identity kolem 400 tisíc lidí.

V naprosté většině se uživatelé prostřednictvím této novinky přihlásili ke službám státu. Každý sedmý, který používá „digitální občanku“ ke komunikaci se státními institucemi, ji využil i jako BankID pro přístup k firemním službám.

Bankovní identita funguje od začátku loňského roku pro komunikaci se státem – typicky při přihlašování do Portálu občana, na portál Moje daně, k eReceptu, k ePortálu České správy sociálního zabezpečení, při vyplnění elektronického dotazníku při sčítání lidu, při žádosti o výměnu řidičského průkazu, pro stažení očkovacích certifikátů nebo využití důchodové kalkulačky ČSSZ.

Jako první ji v lednu spustily Česká spořitelna a ČSOB, postupně se přidaly Moneta Money Bank, Air Bank, Komerční banka a Raiffeisenbank. Službu má nyní aktivovanou zhruba čtyři a půl milionu klientů bank. „Pokud se podaří napojit další banky, které na tom pracují, vzroste letos toto číslo až na pět a půl až šest milionů klientů,“ říká Pavel Kolář, gestor digitalizace České bankovní asociace, který stál při zrodu bankovní identity.

Zdroj: ČBA, BankID

Které banky už se zapojily a které se přidají letos? Klikněte pro zvětšení.

Během prvního pololetí roku 2022 se podle asociace chystají bankovní identitu pro své klienty spustit Fio banka, mBank a UniCredit Bank. Později letos by se měly přidat i Banka Creditas a Sberbank.

Od loňského jara rozšiřují banky využití identity (pod názvem BankID) i pro online komunikaci s některými soukromými společnostmi. Aktuálně jde o 70 společností, třeba o ČEZ, Pražskou plynárenskou, Generali Českou pojišťovnu, Sazku, MallPay nebo některé banky. V současné době tuto službu svým klientům umožňuje pět bank: Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a Moneta. V blízké době se přidá i Raiffeisenbank.

Daňové přiznání online!

Zdroj: Shutterstock

Chcete mít hotovo za pět minut, bez nervů a sprostých slov?

  • Za 189 korun si můžete pořídit šikovného průvodce daňovým přiznáním. 
  • Vy jen odpovídáte na otázky. Aplikace si vše sama dopočítá a vyplní.
  • Pokud jste OSVČ, pomůže vám i s přehledy pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu.
  • Hotovo. Přiznání vám po platbě přijde na mail. Stačí podepsat nebo odevzdat elektronicky.

Podle společnosti Bankovní identita, která využití pro firmy zajišťuje, je jejich zájem o BankID velký a letos očekávají zdvojnásobení počtu zapojených společností. „Potenciál v Česku je ale mnohem vyšší, řádově mohou mít BankID tisíce firem,“ říká Jan Blažek, předseda představenstva Bankovní identity. Podle Marka Růžičky, výkonného ředitele Bankovní identity, se o Bank ID teď zajímají hlavně firmy z oblasti zdravotnictví a e-commerce. Zájem ale mají třeba i některé školy.

Od loňského října lze bankovní identitu využívat i k další novince zvané BankID Sign. S ní lze smlouvu nebo dokument ve formátu PDF podepsat online stejně jednoduše a rychle, jako když se přihlašujete do elektronického bankovnictví. Tento zaručený digitální podpis jako první v polovině listopadu spustily Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka. Nyní ho mohou využívat i klienti Monety a v únoru se má zpřístupnit i pro klienty Air Bank. Následovat by měla Raiffeisenbank, která chce BankID Signzačít nasazovat společné se službou Bank ID pro firemní sektor.

„Cílem letošního roku je rozšířit BankID Sign i na možnost podpisu více dokumentů při jednom přihlášení, tedy o takzvaný hromadný podpis. V plánu máme i možnost vydávání kvalifikovaných certifikátů,“ řekl Růžička.

Olga Skalková

Autor článku Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz. Ráda tráví čas s rodinou a přáteli, chodí do... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+28
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Spořitelna vylepší bankomaty. Myslí i na roztržité klienty

2. 2. 2023 | Olga Skalková

Spořitelna vylepší bankomaty. Myslí i na roztržité klienty

David Novotný má na starost chod celé bankomatové sítě České spořitelny, kterou tvoří více než 1740 strojů. Se svými týmy se stará jak o jejich funkčnost a dostupnost, tak o modernizaci... celý článek

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

1. 2. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

Komerční banka a Moneta Money Bank navzájem sdílejí svou síť od loňského června, teď se přidávají Air Bank a UniCredit Bank. Spojení zatím funguje jen pro výběry hotovosti, ne pro vklady.... celý článek

Trinity Bank chystá další pobočky, nový systém i karty

1. 2. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Trinity Bank chystá další pobočky, nový systém i karty

Česká Trinity Bank zaznamenala v roce 2022 nejlepší hospodářský výsledek ve své historii. Oznámila, že zisk před zdaněním dosáhne jedné miliardy korun před zdaněním, což je meziroční... celý článek

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

27. 1. 2023 | Olga Skalková, Petr Kučera | 7 komentářů

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

V Česku by letos měla začít fungovat nová banka. Stojí za ní finanční skupina Partners. O tom, čím chce zaujmout klienty a jaké služby nabídne, jsme si povídali s Markem Ditzem, který... celý článek

Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

Tuzemská Raiffeisenbank přestane od 15. února provádět odchozí platby do Ruska a Běloruska. Po Monetě je druhou českou bankou, která se k takovému plošnému omezení rozhodla.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.