Nechoďte do banky, vždyť nemusíte

Nechoďte do banky, vždyť nemusíte
Ještě před rokem platilo rčení "všichni tam musíme" i o pobočkách bank, dnes se díky rostoucí nabídce služeb elektronického bankovnictví stává osobní návštěva banky spíše zbytečnou ztrátou času. Před dvanácti měsíci nabízela většina bank pouze zjištění zůstatku po telefonu a homebanking, dnes je v nabíce každé z nich alespoň jedna možnost přímé komunikace, kterou využívá každý desátý klient.

Počátkem minulého roku působila na českém trhu jediná banka nabízející komunikaci po internetu, zatímco v závěru roku již byly tři. Banku na mobilu nabízí šest bank a možnost ovládání účtu běžným telefonem je již téměř standardem. Z velkých bank jej nenabízí pouze IPB (profil, názory) a Poštovní spořitelna (profil, názory). Tahoun na poli přímého bankovnictví eBanka (profil, názory) (přejmenovaná Expandia banka) loni téměř zdvojnásobila počet klientů na 40 290 a v další expanzi si hodlá napomoci zbraní kamenných bank - novými klientskými centry, což jsou v podstatě klasické bankovní pobočky. Ostatní banky jí ale nejsou ochotny přenechat své klienty bez boje a prudce rozšiřují své služby do oblasti přímé komunikace s klienty.

Které banky nabízejí služby přímého bankovnictví
  Konec roku 1999 Konec roku 2000
Home Banking Komerční banka, ČSOB, IPB, Poštovní spořitelna, GE Capital bank, Union banka, Česká spořitelna Komerční banka, ČSOB, IPB, Poštovní spořitelna, GE Capital bank, Union banka, Česká spořitelna
GSM Banking (pouze SIM Toolkit) eBanka, IPB eBanka, IPB, Poštovní spořitelna, ČSOB, Union banka, GE Capital bank
Internet eBanka eBanka, Živnostenská banka, Union banka
Phonebanking (aktivní) Komerční banka, eBanka, Česká spořitelna Komerční banka, eBanka, Česká spořitelna, Živnostenská banka, ČSOB, GE Capital bank,

Telefony pořád vedou

Největší nárůst uživatelů nastal u telefonního bankovnictví, které je nejdostupnější většině potenciálních uživatelů, stačí vlastnit pouze obyčejný telefon a navíc klient většinou volá zdarma. Nejvíce zákazníků komunikujících telefonem (téměř čtvrt milionu - což je víc než polovina trhu) má Česká spořitelna (profil, názory), daří se ale i Expresní lince Komerční banky (profil, názory), která nedávno získala stotisícího uživatele.

Mobil zadarmo pomohl kapesnímu bankovnictví

GSM Banking ovládla koncem roku GE Capital (profil, názory), která svým mobilem zadarmo získala během několika týdnů více klientů než všichni ostatní dohromady za celý rok. Bance se za tři měsíce od spuštění této nabídky podařilo rozdat téměř sedmdesát tisíc mobilních telefonů. Počet ústavů nabízejících tuto službu se rozrostl na šest, u většiny z nich však mají banku v kapse zatím pouze tisícovky klientů. Podstatným nedostatkem GSM Banky je závislost na jediném mobilním operátorovi - Paegasu, ostatní operátoři její zavedení zatím pouze slibují (jak jsme napsali v polovině října). Přesto má tato služba výrazné rezervy, neboť podle údajů Paegasu bylo prodáno (a rozdáno) více než 120 tisíc bankovních SIM karet. Kapesní bankovnictví má přitom aktivováno jen něco přes 60 tisíc uživatelů. Téměř polovina vhodných karet ještě nemá v sobě nahránu žádnou bankovní aplikaci, což je ale podstatně více než na podzim, kdy byla pro bankovní aplikace používána pouze jedna sedmina (viz článek "Nezájem o banku v kapse").

"Domácí banku" si oblíbili spíše podnikatelé

Zadávání a kontrolu transakcí prostřednictvím počítače nabízejí všechny české banky. Ve většině z nich je cenová strategie ušita na míru spíše firmám, kterým umožňuje zjednodušení zadávání platebních příkazů a současně nabízí nižší poplatky za transakce. Pro domácnosti a drobné podnikatele s malým počtem transakcí jsou ale náklady za tuto službu vysoké (přes sto korun měsíčně).

Internet zatím používají spíše nadšenci

Možnost ovládat svůj účet pomocí počítače připojeného k celosvětové síti již sice poskytují tři banky, nejvíce jej ale využívají klienti eBanky. Na konci loňského roku jej začala nabízet i Union banka (profil, názory), kde jej během dvou měsíců začalo používat více než tisíc klientů. Díky vysokým poplatkům není řízení financí přes internet zatím masovou službou, především díky svému vyššímu komfortu však doznal mnohem většího rozšíření než homebanking. O důležitosti internetové komunikace s klienty svědčí i informace o intenzivní přípravě na spuštění služby v Komerční bance, Bank Austria Creditanstalt (profil, názory) a České spořitelně.

Počty uživatelů služeb přímého bankovnictví
  Konec roku 1999 Konec roku 2000
Home Banking 30666 57801
GSM Banking (pouze SIM Toolkit) 1433 85621
Internet 22209 41390
Phonebanking (pouze aktivní) 168375 447489

Čísla v tabulce jsou součtem všech bank (kromě Živnostenské banky, která odmítla tyto údaje zveřejnit) nabízejících příslušný komunikační kanál. Údaje za GE Capital byly odhadnuty, přesné údaje banka zveřejní v průběhu ledna.

Přestože je v současnosti přímé bankovnictví mnohem dostupnější než před rokem, hodně zájemců od něj mohou stále odrazovat vysoké poplatky. Některé banky se toto omezení snaží kompenzovat zvýhodněním transakcí prováděných elektronickou cestou, ty pak mohou být podstatně levnější než v případě jejich zadání na přepážce.

Používáte některou z možností přímé komunikace s bankou? Jak jste s ní spokojeni? Zdají se vám současné ceny těchto služeb přijatelné? Podělte se o své názory s ostatními.

Vysvětlení jednotlivých pojmů přímého bankovnictví můžete najít v sekci Běžné účty - elektronické bankovnictví.

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 19 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 3. 2001 16:48

Dva roky intenzivne vyuzivam ucet u eBanky (Expandia) a mohu pouze chvalit. Casto odesilam/prijimam platby do/ze zahranici a ve srovnani treba s KB jde vsechno podstatne hladceji. Tedy bez opakovanych pozadavku na upresneni jmena, adresy prijemce, banky, ucelu platby atd, atd. U eBanky odeslu prikaz k ZPS a hotovo. Pravda, jejich sluzby jsou o neco drazsi nez by se o Internet banky ocekavalo, ale u nas se tomu ani nedivim. Mimochodem v zahranici existuje spousta Internet bank, ktere vam rady otevrou ucet a povedenou ucet, vydaji mezinarodni bankovni kartu - casto zcela zdarma. Osobne mam nekolik uctu v US dolarech a britskych librach v zahranici. Clovek nikdy nevi... Z vlastni zkusenosti muzu doporucit www.tax-free-world.ws

+17
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

12. 1. 2001 22:58

"Nejvíce telefonují klienti v pracovních dnech mezi 8. a 10. hodinou, kdy je během hodiny obslouženo až 1 200 hovorů." Ano, Češi zhusta volají z práce, a tedy ne za své peníze - a v čase, který už prodali zaměstnavateli.

Zobrazit celé vlákno

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (19 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Poslal si peníze mezi českými bankami. Dvě cizí mu přesto strhly tisícovku

26. 10. 2021 | Olga Skalková, Petr Kučera | 6 komentářů

Poslal si peníze mezi českými bankami. Dvě cizí mu přesto strhly tisícovku

Že je posílání peněz do ciziny – mimo eurových plateb v rámci SEPA prostoru – drahé, nejspíš tušíte. Zaskočit vás ale může i výše poplatků za převod dolarů z jedné české banky do jiné,... celý článek

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

22. 10. 2021 | Petr Kučera

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

Kryptoměnami půjde v Česku zaplatit stejně snadno jako platebními kartami. Slibují to společnosti GoCrypto a Global Payments, které spouštějí novou službu pro zatím osm tisíc svých... celý článek

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

Fio banka plánuje do konce letošního vydat dluhopisy minimálně v objemu 500 milionů korun. Nabízet je bude drobným investorům a slibuje investici, která peníze ochrání před znehodnocováním. celý článek

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

Jak lákavá je nabídka akcií společnosti Fixed.zone, českého výrobce příslušenství k mobilům? Zeptali jsme se investičních expertů.

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

20. 10. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

Bitcoin hlásí nový rekord. Cena nejrozšířenější kryptoměny dnes překonala 66 tisíc dolarů za kus a dostala se těsně pod 67 tisíc, vyplývá z dat webu CoinMarketCap.com.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.