Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Spořit znamená také platit nižší daně

Spořit znamená také platit nižší daně
Čím více se blíží termín podání daňového přiznání, tím více se začínáme zajímat o to, jak odvést do státní pokladny ze svých příjmů co možná nejmenší část. Nemalé daňové úspory nabízí také řada finančních produktů.

Z daňového hlediska nemá na našem trhu finančních produktů konkurenci stavební spoření. Veškeré výnosy tohoto typu spoření, úroky i státní podpora, jsou totiž od daní osvobozeny. Navíc pokud je půjčka použita k vytvoření nebo nákupu nové bytové jednotky, jsou úroky z úvěru od stavební spořitelny až do tří set tisíc korun (za celou domácnost) odpočitatelnou položkou z daňového základu fyzických osob. Stejný limit se vztahuje na úroky ze všech úvěrů řešících bytové potřeby, což jsou například i hypotéky. Odpočitatelnou položku nelze ale použít na pořízení družstevního bytu.

I když může stavební spoření uzavřít a úvěr čerpat každý, včetně novorozenců, daňový odpočet mohou uplatnit pouze osoby výdělečně činné. Úroky z úvěrů ze stavebního spoření poskytnutých osobám mladším 18 let mohou ze svého daňového základu odečítat jejich rodiče. Při splácení překlenovacího úvěru, kdy se platí prakticky pouze úroky, lze například při částce 270 000 korun ušetřit ročně na daních v závislosti na výši příjmu až šest tisíc korun. Stejně jako u stavebního spoření lze i u hypotečních úvěrů využít obou forem státní podpory bydlení (finanční příspěvek při vytvoření nové bytové jednotky či snížení daňového základu o úroky z hypotečního úvěru).

Snížení základu při spoření na penzi

Daňový základ si můžete snížit i založením penzijního připojištění. Při spoření více než pěti set korun měsíčně (částka, u které je ještě nárok na státní příspěvek) lze odečíst z daňového základu až dvanáct tisíc korun ročně. Při průměrné mzdě patnáct tisíc korun tak lze při spoření patnácti set korun měsíčně ročně zaplatit na daních až o 2400 korun méně. Daňové zvýhodnění mohou získat také zaměstnavatelé, pokud budou přispívat na penzijní připojištění svým zaměstnancům. Příspěvek až do výše tří procent hrubé mzdy zaměstnance (přesněji řečeno jeho vyměřovacího základu pro zdravotní a sociální pojištění) je totiž uznáván jako daňový náklad. Navíc se příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění zaměstnanců až do výše pěti procent hrubé mzdy nezdaňuje.

Stavební spoření
Příklad: Výpočet daňové úspory při splácení překlenovacího úvěru 270 000 korun ze stavebního spoření.
Měsíční příjem (Kč) 15 000 18 000 25 000
Zaplacené úroky z úvěru ze stavebního spoření (Kč/rok) 24 300 24 300 24 300
Úspora na daních (Kč/rok) 4 860 6 075 6 075
Hypotéka
Příklad: Výpočet daňové úspory při splácení hypotéky ve výši 1 milion korun (bez státní podpory) v rodině se dvěma dětmi (ze základu daně jsou kromě nezdanitelného minima uplatňovány odčitatelné položky na nezaopatřené děti).
Doba splácení (roky) 10 15 20
Splátka úvěru (Kč/měsíc) 12 300 9 800 8 600
Měsíční příjem (Kč) 25 000 25 000 25 000
Úspora na daních (Kč/rok) 4 320 3 600 3 120
Penzijní připojištění
Příklad: Výpočet daňové úspory u penzijního připojištění
Příspěvek na penzijní připojištění (Kč/měsíc) 500 800 1 200 1 500
Měsíční přijem (Kč) 15 000 15 000 15 000 15 000
Úspora na daních (Kč/rok) 0 720 1 680 2 400
Životní pojištění
Příklad: Výpočet daňové úspory u životního pojištění (ze základu daně je uplatňována pouze položka nezdanitelného minima)
Měsíční příjem (Kč) 10 000 15 000 18 000
Platba pojistného (Kč/měsíc) 1 000 1 000 1 000
Úspora na daních (Kč/rok) 1 800 2 400 2 400

Ukončením penzijního připojištění dochází ke zdanění celkových připsaných výnosů patnácti procenty. Daň se vypočte a zaplatí až v okamžiku vzniku nároku na penzi, jednorázové vyrovnání či odbytné (až na konci spoření). Placení daní na konci cyklu je pro klienta výhodnější, protože peníze, které by byly zaplaceny jako daň dříve, se mohou dále zhodnocovat

Danění vkladů a výnosů z fondů

Připsané úroky z termínovaných vkladů se zdaňují standardně patnácti procenty. Daň banka srazí automaticky při výplatě úroku z vkladu. Před porovnáváním nabídek jednotlivých bank je dobré si uvědomit, že nabízený úrok je většinou před zdaněním, výsledný výnos je tak nižší. Daňová úprava investic do otevřených podílových fondů je stejná jako při investování do akcií - a velmi výhodná. Při držení podílových listů déle než šest měsíců se neplatí ze zisku z jejich prodeje žádná daň. Naopak nevýhodný je daňový režim dividendových fondů, které svůj zisk každoročně podílníkům rozdělují formou dividendy - ta se totiž daní patnácti procenty, stejně jako například úroky z termínovaných vkladů. Srážku provede přímo investiční společnost, takže kvůli vyplacené dividendě naštěstí není nutné podávat daňové přiznání.

Může pro vás být daňová výhoda motivem pro uzavření smlouvy na některý ze zmiňovaných produktů. Myslíte si, že by stát měl ke stavebnímu spoření, hypotékám a pojištění motivovat více? Který další finanční produkt by podle vás měl být státem podporován? Napište svůj názor.

autorka je redaktorkou týdeníku Profit

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-4
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 1. 2001 21:49

Všechny nabízené produkty vyžadují, aby dotyčný vložil své peníze do rukou někoho jiného, obvykle neznámeho. Jediné místo, kam ukládám své peníze je bankovní trezor. Ten snad může být ohrožen pouze válečným stavem. V takovém případě doufám, budu mít dost času, peníze přesunout, nebo mi již nebudou k ničemu. Do té doby si všechny tyto produkty můžete nechat pro ty nepoučené školením od Koženého a spol. Zdraví V. Chaloupková, bohužel občanka ČR (kéž bych se narodila na Novém Zélandu, tam banky peníze produkují, u nás je požírají)

Reagovat

 

+20
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 1. 2001 15:11

Se zemanovskym argumentem o malém podílu vyplacených stántních podpor nebudu polemizovat.
Píšete, že by měl stát tvorbu úspor podporovat, což jinými slovy znamená zvýhodňovat ty, kteří stavebně či penzijně spoří, oproti těm, kteří nespoří nebo naopak investují (protože vědí, že spořením si svůj budoucí životní standard neudrží...). Tvrzení, že státní podpora úspor je pozitivní je polopravda (tedy i pololež). Ano, jsou tu úspory, které jsou vidět, ale je tu i pokles disponibilního důchodu jednotlivců resp. to, jak by všichni naložili s prostředky, které jim stát pod hrozbou žaláře vezme.

Reagovat

 

-3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (TGP 10. 01. 2001 14:45)

Další příspěvky v diskuzi (37 komentářů)

26. 8. 2016 | 0:11 | Tomáš

Absolutně finančně negramotná a nevzdělaná paní. :-) více

19. 2. 2001 | 9:34 | martinahu

Nic Vám nebrání se tam přestěhovat. Ale pochybuji, že tam s Vašimi názory uspějete. Řeknu Vám jak byste tam dopadla-blbě a za několik dní budete zpátky a české banky budou pro Vás božstvem. více

19. 2. 2001 | 8:10 | pjt

Statni podporu beru jako castecnou refundaci mych dani. Je pravda, ze se nedostava na vsechny, ale jen na ty kteri maji schopnost vsechny produkty podporovane statem vyuzivat. To uz je zivot. Sam bych se primlouval za vyrazne...více

18. 2. 2001 | 23:30

jeste by mohli clenum Statniho vyboru predvest neco panove, aby byl sortiment pro financni poradce uplny...mimochodem, tyto soucasti se u nas jiz davno pojistuji, ale ne oddelene, ale v likvidacnich podminkach je uvedeno,...více

18. 2. 2001 | 23:28

Upřímně chápu Vaší nedůvěru po tom všem, co nám stát a banky předvedly, nemluvě o všelijakých fondech. Ale peníze, které nepracují, ztrácejí opravdu hodnotu a to tak, že velmi. více

Oblíbená témata

Akcie, automaticky, banky, Bydlení, byt, bytové jednotky, cyklus, cykly, částka, daň, Daně, daňová úspora, daňová zvýhodnění, daňové náklady, daňové odpočty, daňové přiznání, daňové zvýhodnění, daňový odpočet, daňový základ, děti, Dítě, Dividenda, dividendový, domácnost, družstevní byt, družstevní byty, finanční, finanční produkt, finanční produkty, Fond, fondy, forma, fyzická osoba, hrubá mzda, hypoteční úvěr, Hypotéka, Hypotéky, Investice, investiční, Investiční společnosti, investování, jednorázová, jednorázové vyrovnání, klienti, konkurence, koruna, limit, limity, měna, Měny, minimum, Moje banka, mzda, nabídky, náklad, náklady, nákup, nárok, nezaopatřené děti, nezdanitelné, nové, novorozenec, Odbytné, odčitatelné položky, odpočet, odpočty, osvobození, otevřené, otevřený, Otevřený podílový fond, peníze, penze, Penzijní připojištění, placení, platba, platby, Podílník, Podílové fondy, Podílový fond, Podílový list, podpora, podpory, pojistění, pojistné, procenta, procento, prodej, prodeje, produkt, produkty, profit, průměrná mzda, překlenovací úvěr, překlenovací úvěry, příjem, příjmy, příklad, Připojištění, příspěvek, příspěvek zaměstnavatele, příspěvky, přiznání, půjčky, rodič, rodiče, rodina, rodiny, smlouva, smlouvy, snížení, sociální, sociální pojištění, sociální pomoc, splácení, splátka, splátky, splátky úvěru, spoření, spořitelna, Spořitelny, stát, státní podpora, státní příspěvek, státní příspěvky, státy, Stavební spoření, Stavební spořitelna, Stavební spořitelny, Termínované vklady, Termínovaný vklad, trh, trhy, ukončení, úprava, Úrok, úroky, úspora, Úspory, Úvěr, úvěr ze stavebního spoření, Úvěry, Úvěry ze stavebního spoření, Uzavření smlouvy, uzavřený, vklad, vklady, výhoda, výhodné, výhodný, výhody, vyměřovací základ, výnos, výplata, výpočet, výpočtu, výpočty, vytvoření, základ, základ daně, založení, zaměstnanci, zaměstnanec, zaměstnavatel, zdanění, zdravotní, zdravotní a sociální pojištění, zisk, zvýhodnění, životní, Životní pojištění

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK