Životní pojištění

Životní pojištění chrání jednotlivce a jeho rodinu před finančními důsledky nejrůznějších životních situací. Nejdůležitější jsou životní pojištění proti riziku smrti, proti riziku trvalé invalidity či smrti úrazem. Na trhu existují dva základní druhy životních pojištění – rezervotvorné životní pojištění (investiční, kapitálové) a rizikové životní pojištění. Více...

Ne peníze, ale péči ve stáří. Chystá se pojištění nového typu

9. 3. | Petra Nová

Ne peníze, ale péči ve stáří. Chystá se pojištění nového typu

Životní pojišťovna Simplea, která loni jako první nabídla kompletní sjednání životní pojistky přes internet, se inovací nebojí. Připravuje pojištění dlouhodobé péče, kde pojistným plněním nebudou peníze,... více

Jak pojistit živitele rodiny. Srovnali jsme nabídky pojišťoven

23. 2. | Pavel Krejčík | 1 komentář

Jak pojistit živitele rodiny. Srovnali jsme nabídky pojišťoven

Invalidita, pracovní neschopnost, smrt. To jsou klíčová rizika, která by mělo pokrývat životní pojištění. Nejdůležitější je v situacích, kdy jsou na nás finančně závislí jiní – manželka, manžel, děti.... více

Finanční produkty roku 2022. Výsledky soutěže webu Finparáda

14. 2. | Finparáda

Finanční produkty roku 2022. Výsledky soutěže webu Finparáda

Hledáte nejlepší bankovní účet, spoření, pojištění nebo třeba hypotéku? Inspiraci můžete najít ve výsledcích 12. ročníku soutěže Finanční produkt roku. Tu pořádá analytická společnost Scott &... více

Lékaři jsou slabý článek, říká provozní ředitelka pojišťovny

6. 2. | Jana Divinová

Lékaři jsou slabý článek, říká provozní ředitelka pojišťovny

„Přejít z korporací do nově se rozjíždějící pojišťovny bylo to nejlepší, co jsem mohla udělat,“ říká Markéta Vokřínková, provozní ředitelka pojišťovny Simplea. Vede tým 22 lidí zajišťujících servis pro... více

NN má nového ředitele pro Česko

26. 1. | redakce Peníze.CZ

NN má nového ředitele pro Česko

Generálním ředitelem NN v České republice bude k 1. dubnu 2023 jmenován dvaačtyřicetiletý Yoram Schwarz. Po získání nezbytných regulatorních souhlasů vystřídá v čele NN pojišťovny a penzijní společnosti... více

Ušetřit na životním pojištění? Zaměřte se na nejzávažnější rizika

6. 12. | Radim Zelený

Ušetřit na životním pojištění? Zaměřte se na nejzávažnější rizika

Doba utahování opasků je tu. Lidi stále víc přemýšlejí, které výdaje jsou opravdu nezbytné a kde by se eventuálně dalo ušetřit. Dá se šetřit i na životním pojištění? A na čem se šetřit opravdu nevyplatí?... více

Ergo pojišťovna se přejmenovala, zviditelní nového vlastníka

31. 10. | Petr Kučera

Ergo pojišťovna se přejmenovala, zviditelní nového vlastníka

Ergo pojišťovna se 28. října přejmenovala na SV pojišťovnu. S novým názvem chce veřejně zviditelnit změnu vlastníka, která byla dokončena před rokem.

První pojišťovna umí sjednat životní pojištění zcela online

24. 8. | redakce Peníze.CZ | 9 komentářů

První pojišťovna umí sjednat životní pojištění zcela online

Pojišťovna Simplea jako první na českém trhu vytvořila možnost vyřídit si životní pojištění zcela online – bez operátora call centra a dalších omezení. Nabízí všechny důležité druhy pojištění a umožňuje... více

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

24. 5. | Jiří Hovorka , Petr Kučera | 3 komentáře

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

Někteří lidé, kteří si před lety sjednali investiční životní pojištění, mají šanci na vrácení víc peněz. Podle Ústavního soudu nemuseli hned od začátku vědět, že je smlouva neplatná.

Kdo vlastní pojišťovny a které jsou české. Přehled

28. 3. | Jana Divinová | 11 komentářů

Kdo vlastní pojišťovny a které jsou české. Přehled

Komu patří pojišťovny v Česku? Projděte si přehled vlastníků a jejich stručnou historii.

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Správně nastavené pojištění vám pomůže překonat nepřízeň osudu. Nespoléhejte se na náhodu.

Peníze, nebo život

Existuje neuvěřitelné množství finančních nástrojů a produktů, které nám mají ulevit od zbytečného strachu . Jejich množství a nepřehlednost, ale člověka můžou odradit. A dál stresovat. V našem Seriálu proti strachu vám zkusíme pomoct s orientací, s vyjasněním, co je opravdu důležité a co je balast, co je cesta k opravdové jistotě, a co je cesta jen k jisté ztrátě peněz.

  

Více o životním pojištění

Životní pojištění se vyplatí uzavřít co nejdříve, zdravotní jiná rizika totiž po 50 či 55 letech věku rostou, což se odráží i v kalkulacích pojišťoven, nabízejí toto pojištěné. Pojistná částka, kterou musí platit, aby mělo jejich pojištění smysl, se tak s přibývajícím věkem zvyšuje.

Před uzavřením životního pojištění by si měl každý důkladně promyslet, co od něj čeká, na co má smysl se pojistit, jaká je optimální pojistná částka a jak velké měsíční pojistné je schopen unést. Důležité je položit si také otázku, zda má životní pojištění sloužit jen ke krytí rizik, nebo má být spojeno se spořením. Tomu odpovídá nabídka pojišťoven, které klientům nabízejí riziková životní pojištění a kombinovaná životní pojištění.

Riziková životní pojištění kryjí základní riziko, tedy riziko smrti. Jejich součástí tedy není žádná spořicí složka. Veškeré zaplacené pojistné jde na krytí rizik. Rizikové životní pojištění je vhodné hlavně pro ty, kteří chtějí zabezpečit blízké v případě smrti. Aby byli schopni vyrovnat případné závazky, které po sobě zanechá. Kromě pojištění proti riziku smrti může krýt pojistka i další rizika (úrazu, trvalou invaliditu aj.).

Kombinovaná životní pojištění se v podstatě dělí na kapitálové životní pojištění a investiční životní pojištění. První z nich bývá označováno i jako důchodové pojištění, univerzální pojištění, případně pojištění ve prospěch dítěte. Tvoří je pojištění pro případ smrti a dožití. Pojistná částka může, ale nemusí, být v obou případech stejná. Při smrti klienta je vyplacena sjednaná pojistná částka na smrt. Když se klient dožije konce pojistné smlouvy, dostane dohodnutou pojistnou částku na dožití včetně případného podílu na výnosech.

Jestliže má uzavřena další připojištění, například kvůli úrazu a něco se mu stane, je mu vyplacena částka, vycházející z podmínek pojistky.

Kapitálové životní pojištění by měli využít hlavně ti, kdo chtějí mít kromě pojistné ochrany rizik jistotu, že získají garantovanou částku na dožití.

Investiční životní pojištění představuje kombinaci pojištění pro případ smrti pojištěného s možností investovat část pojistného do podílových fondů. Spořicí složka tohoto pojištění může být velmi pohyblivá. Zhodnocení klientových peněz závisí na zvolené investiční strategii, od té konzervativní po agresivní. Poměr mezi penězi, vynakládanými na pojistnou ochranu a zhodnocením finančních prostředků je možné měnit, stejně jako složení vybraných fondů.

V případě smrti je pozůstalým vyplacena částka sjednaná pro případ smrti, aktuální hodnota, kterou má na svém účtu, nebo obojí, a to podle dohodnutých podmínek. Při dožití se vyplácí aktuální hodnota naspořených peněz. Pokud dojde k úrazu, nebo jiné pojistné události, pojišťovna mu vyplatí částku, vyplývající z podmínek uzavřené pojistky.

Kromě rizika smrti může být součástí životního pojištění pojištění úrazu, pojištění pro případ závažných onemocnění nebo pojištění pro případ invalidity.

Optimální pojistná částka pro případ smrti by měla činit dvoj až pětinásobek ročního příjmu klienta. Minimální doporučená délka pojištění s pravidelnými platbami by měla činit 10 let.

U některých typů pojištění jsou možné daňové odpočty. K tomu je ale třeba splnit pět kritérií, pojistník musí být i pojištěným, musí mít alespoň pětiletou pojistku, která končí v roce, kdy se dožije 60 let. Pojistka musí krýt riziko smrti nebo dožití a při pevně sjednané pojistné částce pro případ dožití musí být dodrženy limity minimální pojistné částky s ohledem na pojistnou dobu.

Po čase je vhodné zvážit, zda životní pojistka, kterou klient uzavřel, dál odpovídá jeho potřebám a možnostem a podle toho ji případně upravit.

Partners Financial Services