Přes milion důchodů dorazí dřív. Startuje nový systém výplat
7. 4. 2025 | Kateřina Hovorková

Přes 1,16 milionu penzistů dostane v dubnu svůj důchod dřív. A pak každý další měsíc.
Těžko říct, jak a co bude za pár let. Kdy vás nechají do důchodu odejít, kolik vám přiznají. Že to ale nebude žádná hitparáda, to je zřejmé. Už dnes je důchodců pomalu víc než novorozeňat. Ovšem nejsou důchodci, jako důchodci. Rozhodně mezi námi nežijí jen důchodci v papučkách. Někteří dál pracují, protože musí. Někteří dál pracují, protože je to baví. A někteří si opravdu užívají víc či míň aktivního odpočinku – jak zdraví dovolí.
Bohatý důchodce není ten, který si připaluje havana pětistovkou. Bohatý je ten, kdo má v důchodu našetřeno tolik, aby se nemusel bát, že nebude mít na jídlo nebo nájem. Cest, jak se takového stavu dobrat je jistě víc. Jedno mají společné: člověk se na ně musí vydat, čím dřív, tím lépe. Pokud se například hodláte zabezpečit tak, že si vyděláte balík podnikáním, nečekejte s tím do padesáti, počítejte s tím, že párkrát přijde pád, než se vám povede uspět.
V našem seriálu jsme nabízeli cestu, která je prakticky pro každého, cestu pravidelného investování v podílových nebo důchodových fondech. A i tady platí, že není na co čekat. Čím dřív se do toho pustíte, tím většího výnosu se dá docílit. Začít se dá s malými částkami uspořenými už z prvních brigád nebo výplat:
Nebo vlastně, když člověk nemyslí jen na sebe, svým dětem můžete začít zajišťovat kapitál, když jsou ještě v peřinkách:
Ale ani když váš věk už poněkud pokročil (do nejlepších let), není potřeba házet flintu do žita:
Příručka o tom, co je vlastně trauma a jak se s ním vypořádat, když už vás potká. Dočtete se v ní, jak se trauma pozná, i jaké jsou možnosti léčení těchto intenzivně negativních zážitků, které mohou lidský život tak silně zasáhnout. Stáhněte ZDE
Víc zajímavého čtení i příruček ke stažení nejen na téma psychického zdraví najdete na www.patalie.cz
Druhá tvář našeho seriálu se věnovala pojištění. Mluvili jsme o tom, jak ji nastavit sobě i dětem, jak ji revidovat, když se v našem životě něco změní. Blížící se penzijní věk bývá také časem k přehodnocení a revizi pojistek. Ne ale k jejich rušení – jak také lidi často s vidinou úspory dělají. Pokud jsme si vzali hypotéku, pojistka nám jistila splátky, pokud bychom nemohli vydělávat.
Pokud už je nemovitost splacená, je možné pojistku snížit a takříkajíc překopat. Význam pojištění proti smrti také klesá, věk s sebou ale kromě moudrosti přináší taky neduhy, některé úrazy jsou častější a rekonvalescence pomalejší. Pokud už v penzi nebudete pracovat, nebude vám kvůli nemoci nebo úrazu utíkat příjem, na druhou stranu se peníze z pojistky můžou hodit na nejrůznější nadstandardní zdravotnické služby, na pobyt v lázních a podobně.
Jaká je nejčastější chyba, kterou lidé při pojištění dělají? Možná vás to překvapí, ale nejčastější chyba je ta, že už se člověk na svou pojistku nikdy nepodívá. Jeho potřeby se přitom několikrát za život podstatně změní. Jiné jištění potřebuje člověk, který žije sám, jiné rodina, člověk, který si pořídí děti a k nim navrch hypotéku, potřebuje něco jiného než single osoba. To samé se týká majetku, starší auto s menší hodnotou jste možná nechránili havarijní pojistkou, nové žihadlo si ji ale nejspíš zaslouží, byt bez dražšího vybavení, jste zvlášť nepojišťovali, jenže dneska už byste při menším požáru tratili pořádný balík.
Pojistkám v našem seriálu byly věnované zejména díly
Na tomto místě tedy nás seriál končí a nastává čas zodpovědět otázku z jeho názvu. Tak tedy: peníze, nebo život?
Naše odpověď je jasná: Peníze a život. Mrtvý si může peníze strčit… do kapsy svého zcela zbytečného zimníku, stejně si za ně nic nekoupí. A život bez peněz?
Štěstí přeje připraveným.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
12. 8. 2017 11:34, ellen
Ono se lehce řekne, že si máte v důchodu užívat. Ale v dnešní době není jednoduché si něco ušetřit. Úroky v bankách jsou naprosto nesmyslné - těch 0,01 - 0,08%, které vám ještě obratem ruky zdaní, je v podstatě 0 (kolik byste na tom kontě museli mít, aby to vynášelo něco, co by stálo za to?). Investování do různých fondů je také dost nejistá záležitost, i tam máte šanci prodělat, pokud dotyčná instituce nezvládá nebo ji někdo vytuneluje (což se dnes děje dost často). A když se podíváte na tendence výnosů z těchto fondů - jsou rok od roku nižší. Z čehož vyplývá, že čím déle do nich ukládáte své peníze (aby vám vydělávaly), čím více jich tam máte, tím máte menší výnosy. A kdo z obyčejných lidí má čas (i schopnosti) na to, aby stále sledoval finanční trhy a přizpůsoboval jim své aktivity? Lidé mají dnes existenční starosti, a finanční poradci - o těch a jejich radách se zde raději nebudu vyjadřovat. Spoření s nulovými úroky a likvidační úroky na úvěrech - to je bankovní politika, která stále více přitvrzuje. Asi zkouší, co lidé vydrží. Je nehorázné, když si lidé do banky ukládají své zdaněné peníze, a ještě za to bankám musí platit! A v konečném výsledku ještě přicházejí o další peníze zvyšováním inflace. Tak jak si ze svých platů mají našetřit na důchod, když se během let, kdy pracují, musí postarat o bydlení, zabezpečení dětí a rodiny, mnohdy ještě přispívají rodičům nebo prarodičům, jelikož ti mají nízké důchody a jsou třeba nemocní.A když rodič zůstane s dětmi sám, nemá šanci ušetřit nic. Také je všechno čím dál dražší, život je čím dál dražší. To "navyšování" platů nebo důchodů nepokryje inflaci.
Každý rozumný člověk samozřejmě dělá všechno pro to, aby nemusel v důchodu živořit, nenechá všemu volný průběh. Ale stačí to? Kolik by musel člověk vydělávat, aby důstojně žil, uživil rodinu a ušetřil si minimálně 2 milióny na důchod (jak doporučují "odborníci")? Pro většinu lidí je to utopie.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
9. 8. 2017 17:41, J.Bubla
U těchto důchodových bubáků nikdy není výčet jakých nákladů se v důchodu naopak zbavíte. Potom to už tak strašné nevychází.
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.