Peníze, nebo život. Jak si užít důchod

Kateřina Šmídová | rubrika: Seriál | 9. 8. 2017 | 7 komentářů
Užívat si zaslouženého důchodu! Kolikrát jste to slyšeli? Jenže jestli máte oči otevřené, víte sami, že je to pro řadu penzistů prázdná fráze. Důchod často sotva stačí na složenky a nejnezbytnější životní náklady. Kdo k důchodu nepracuje, nepodniká nebo nemá našetřeno, o nějakém užívání si může nejvýš nechat zdát. A vy?
Peníze, nebo život. Jak si užít důchod

Těžko říct, jak a co bude za pár let. Kdy vás nechají do důchodu odejít, kolik vám přiznají. Že to ale nebude žádná hitparáda, to je zřejmé. Už dnes je důchodců pomalu víc než novorozeňat. Ovšem nejsou důchodci, jako důchodci. Rozhodně mezi námi nežijí jen důchodci v papučkách. Někteří dál pracují, protože musí. Někteří dál pracují, protože je to baví. A někteří si opravdu užívají víc či míň aktivního odpočinku – jak zdraví dovolí.

Bohatý důchodce

Bohatý důchodce není ten, který si připaluje havana pětistovkou. Bohatý je ten, kdo má v důchodu našetřeno tolik, aby se nemusel bát, že nebude mít na jídlo nebo nájem. Cest, jak se takového stavu dobrat je jistě víc. Jedno mají společné: člověk se na ně musí vydat, čím dřív, tím lépe. Pokud se například hodláte zabezpečit tak, že si vyděláte balík podnikáním, nečekejte s tím do padesáti, počítejte s tím, že párkrát přijde pád, než se vám povede uspět.

Čím dřív, tím víc

V našem seriálu jsme nabízeli cestu, která je prakticky pro každého, cestu pravidelného investování v podílových nebo důchodových fondech. A i tady platí, že není na co čekat. Čím dřív se do toho pustíte, tím většího výnosu se dá docílit. Začít se dá s malými částkami uspořenými už z prvních brigád nebo výplat:

Nebo vlastně, když člověk nemyslí jen na sebe, svým dětem můžete začít zajišťovat kapitál, když jsou ještě v peřinkách:

Ale ani když váš věk už poněkud pokročil (do nejlepších let), není potřeba házet flintu do žita:

Jak se zbavit traumat

Stáhněte si ZDARMA

Příručka o tom, co je vlastně trauma a jak se s ním vypořádat, když už vás potká. Dočtete se v ní, jak se trauma pozná, i jaké jsou možnosti léčení těchto intenzivně negativních zážitků, které mohou lidský život tak silně zasáhnout. Stáhněte ZDE


Víc zajímavého čtení i příruček ke stažení nejen na téma psychického zdraví najdete na www.patalie.cz

Zdravý důchodce

Druhá tvář našeho seriálu se věnovala pojištění. Mluvili jsme o tom, jak ji nastavit sobě i dětem, jak ji revidovat, když se v našem životě něco změní. Blížící se penzijní věk bývá také časem k přehodnocení a revizi pojistek. Ne ale k jejich rušení – jak také lidi často s vidinou úspory dělají. Pokud jsme si vzali hypotéku, pojistka nám jistila splátky, pokud bychom nemohli vydělávat. 

Pokud už je nemovitost splacená, je možné pojistku snížit a takříkajíc překopat. Význam pojištění proti smrti také klesá, věk s sebou ale kromě moudrosti přináší taky neduhy, některé úrazy jsou častější a rekonvalescence pomalejší. Pokud už v penzi nebudete pracovat, nebude vám kvůli nemoci nebo úrazu utíkat příjem, na druhou stranu se peníze z pojistky můžou hodit na nejrůznější nadstandardní zdravotnické služby, na pobyt v lázních a podobně.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Pro jistotu

Jaká je nejčastější chyba, kterou lidé při pojištění dělají? Možná vás to překvapí, ale nejčastější chyba je ta, že už se člověk na svou pojistku nikdy nepodívá. Jeho potřeby se přitom několikrát za život podstatně změní. Jiné jištění potřebuje člověk, který žije sám, jiné rodina, člověk, který si pořídí děti a k nim navrch hypotéku, potřebuje něco jiného než single osoba. To samé se týká majetku, starší auto s menší hodnotou jste možná nechránili havarijní pojistkou, nové žihadlo si ji ale nejspíš zaslouží, byt bez dražšího vybavení, jste zvlášť nepojišťovali, jenže dneska už byste při menším požáru tratili pořádný balík.

Pojistkám v našem seriálu byly věnované zejména díly

Na tomto místě tedy nás seriál končí a nastává čas zodpovědět otázku z jeho názvu. Tak tedy: peníze, nebo život?

Naše odpověď je jasná: Peníze a život. Mrtvý si může peníze strčit… do kapsy svého zcela zbytečného zimníku, stejně si za ně nic nekoupí. A život bez peněz?

Peníze, nebo život

Štěstí přeje připraveným.

Každý z nás se v životě musí popasovat s nejrůznějšími výzvami, problémy, každý musí obstát, když přijde průšvih. On konečně ani přijít nemusí – ale ten pocit, že jsme připravení, že máme nějakou jistotu, že nemusíme mít zbytečný strach, ten pocit je k nezaplacení.
Existuje neuvěřitelné  množství finančních nástrojů a produktů, které nám mají ulevit od zbytečného strachu . Jejich množství a nepřehlednost, ale člověka můžou odradit. A dál stresovat. V našem Seriálu proti strachu vám zkusíme pomoct s orientací, s vyjasněním, co je opravdu důležité a co je balast, co je cesta k opravdové jistotě, a co je cesta jen k jisté ztrátě peněz.

Partnerem seriálu je společnost AXA

 

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-35
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 8. 2017 11:34, ellen

Ono se lehce řekne, že si máte v důchodu užívat. Ale v dnešní době není jednoduché si něco ušetřit. Úroky v bankách jsou naprosto nesmyslné - těch 0,01 - 0,08%, které vám ještě obratem ruky zdaní, je v podstatě 0 (kolik byste na tom kontě museli mít, aby to vynášelo něco, co by stálo za to?). Investování do různých fondů je také dost nejistá záležitost, i tam máte šanci prodělat, pokud dotyčná instituce nezvládá nebo ji někdo vytuneluje (což se dnes děje dost často). A když se podíváte na tendence výnosů z těchto fondů - jsou rok od roku nižší. Z čehož vyplývá, že čím déle do nich ukládáte své peníze (aby vám vydělávaly), čím více jich tam máte, tím máte menší výnosy. A kdo z obyčejných lidí má čas (i schopnosti) na to, aby stále sledoval finanční trhy a přizpůsoboval jim své aktivity? Lidé mají dnes existenční starosti, a finanční poradci - o těch a jejich radách se zde raději nebudu vyjadřovat. Spoření s nulovými úroky a likvidační úroky na úvěrech - to je bankovní politika, která stále více přitvrzuje. Asi zkouší, co lidé vydrží. Je nehorázné, když si lidé do banky ukládají své zdaněné peníze, a ještě za to bankám musí platit! A v konečném výsledku ještě přicházejí o další peníze zvyšováním inflace. Tak jak si ze svých platů mají našetřit na důchod, když se během let, kdy pracují, musí postarat o bydlení, zabezpečení dětí a rodiny, mnohdy ještě přispívají rodičům nebo prarodičům, jelikož ti mají nízké důchody a jsou třeba nemocní.A když rodič zůstane s dětmi sám, nemá šanci ušetřit nic. Také je všechno čím dál dražší, život je čím dál dražší. To "navyšování" platů nebo důchodů nepokryje inflaci.
Každý rozumný člověk samozřejmě dělá všechno pro to, aby nemusel v důchodu živořit, nenechá všemu volný průběh. Ale stačí to? Kolik by musel člověk vydělávat, aby důstojně žil, uživil rodinu a ušetřil si minimálně 2 milióny na důchod (jak doporučují "odborníci")? Pro většinu lidí je to utopie.

+13
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

9. 8. 2017 17:41, J.Bubla

U těchto důchodových bubáků nikdy není výčet jakých nákladů se v důchodu naopak zbavíte. Potom to už tak strašné nevychází.

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

peníze nebo život

A tohle už jste četli?

Nárok na vdovský důchod se prodlouží. I lidem, kterým už dávno zanikl

8. 12. 2023 | Kateřina Hovorková

Nárok na vdovský důchod se prodlouží. I lidem, kterým už dávno zanikl

Ze dvou na pět let by se měl nově prodloužit nárok na vdovský či vdovecký důchod. Počítá s tím důchodová reforma, kterou bude příští rok schvalovat vláda i parlament. Zpětně by důchod... celý článek

Svátky posouvají výplatu důchodů. Přijdou dřív

7. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ

Svátky posouvají výplatu důchodů. Přijdou dřív

Vánoční svátky posunou výplatu všech druhů důchodů na konci roku. Důchody s výplatním termínem na Štědrý den, tedy v neděli 24. prosince 2023, budou vyplaceny už v pátek 22. prosince. celý článek

O důchody nově požádáte online. Pozor na doby pojištění

5. 12. 2023 | Kateřina Hovorková

O důchody nově požádáte online. Pozor na doby pojištění

Internetová žádost o starobní, invalidní i pozůstalostní důchody ušetří čas a cestu na sociální správu. Potřebujete k tomu identitu občana nebo datovou schránku. Zásadní je zkontrolovat... celý článek

Minimální důchod výrazně stoupne. Převratná věc, říká Jurečka

4. 12. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Minimální důchod výrazně stoupne. Převratná věc, říká Jurečka

Lidé, kteří pracovali, ale měli velmi nízké příjmy nebo dlouho pečovali o příbuzného, si o dost polepší. V současné době mají minimální důchod jen 4810 korun – nižší než životní minimum.... celý článek

Kdy můžete do důchodu a pustí vás tam vůbec? Otestujte se

3. 12. 2023 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Kdy můžete do důchodu a pustí vás tam vůbec? Otestujte se

Znáte svůj důchodový věk? Tušíte, jak jsou teď vysoké důchody? A kolik se na ně platí peněz? Vyzkoušejte kvíz.

Partners Financial Services