Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Které úrazy vám z úrazové pojistky neproplatí

| rubrika: Jak na to | 31. 8. 2010 | 21 komentářů
Které úrazy vám z úrazové pojistky neproplatí
Jsou úrazy, kvůli nimž vám pojišťovna nevyplatí pojistné plnění, i když máte úrazové pojištění. Nemusíte přitom provozovat extremní sporty. Stačí, když vám praskne achillova šlacha.

Jestliže jste pojištění úrazovou pojistkou proto, že pravidelně sportujete, nemyslete si, že vám všechna zranění takováto pojistka kryje. Ať už hrajete třeba squash, tenis, fotbal či běháte, může se vám stát, že zničehonic špatně šlápnete a praskne vám achillova šlacha. Ačkoliv s tímto zraněním nejspíš skončíte s nohou v sádře, na pojistné plnění z úrazové pojistky se moc netěšte. Právě tento typ zranění totiž pojišťovnyčasto nepovažují za klasický úraz a pro výplatu pojistného plnění jej neuznávají. Zpravidla jej řadí jako řadu jiných úrazů k únavovým zraněním.

Své by o tom mohl vyprávět otec jedné z pojistných expertek, který si kdysi při kosení trávy „vyhodil ploténky“. Ani on nezískal od pojišťovny z úrazového pojištění vůbec nic, protože i toto zranění se dle vyjádření specialistů z pojišťovny Wüstenrotpovažuje za únavové. Pojišťovny takovéto typy poškození chápou jako opotřebení organismu a ne jako typický úraz. Ve výlukách bývají podle Petra Milaty z ČSOB Pojišťovnyrovněž zlomeniny v důsledku vrozené lomivosti kostí, patologické nebo únavové zlomeniny, vymknutí a vykloubení v důsledku vrozených vad a poruch či úrazy, které vznikly v důsledku nemoci.

Sportovců, kteří vyznávají klasické masové sporty jako je fotbal, jízda na in-line bruslích či cyklistika se zpravidla žádná omezení ohledně úrazů netýkají. Na tyto sporty provozované na rekreační či neprofesionální úrovni se na rozdíl od adrenalinových či extrémních sportů nemusí speciálně připojišťovat. Pojišťovnysi pro sportovce na amatérské úrovni nekladou žádné podmínky ohledně nutného vybavení a sportovních pomůcek. Pojistné plnění vám vyplatí i v případě, že jste utrpěli úraz, když jste jeli na kole či na in-line bruslích bez přilby či bez chráničů. O tom, na kolik vás přijde ježdění na in-line bruslích se dočtete v článku Sportování za pár kaček – začněte v půjčovně.

Statistiky úrazovosti při sportech

Allianz
Odhadem se 25 % nahlášených úrazů týká úrazu ze sportů masově provozovaných. Nejčastěji se jedná o fotbal, lyžování a cyklistiku.

Česká pojišťovna
Ročně eviduje 120 – 150 tisíc úrazů, z masového sportu jich je zhruba polovina. Nejčastěji se jedná o fotbal, hokej, další míčové hry a cyklistiku.

ČPP
Úrazy z masových sportů jsou minoritní záležitostí. Nejvíce úrazů se stává v domácnostech, na chalupách a při autonehodách.

ČSOB Pojišťovna
Obecně evidujeme kolem 30 tisíc hlášených pojistných událostí z úrazu za rok. Nejčastější úrazy jsou pohmožděniny, natržení vazů, podvrtnutí, vykloubení, apod.

Wüstenrot pojišťovna
Odhadem se jedná asi o 1 % úrazů, nejčastěji jde o sporty jako je in-line či cyklistika.

Když vás však srazí na silnici auto a budete chtít vyplatit bolestné z pojištění odpovědnosti (povinného ručení) daného motoristy, platí podle Duškové z pojišťovny Wüstenrotjiné podmínky než u úrazových pojistek. Kvůli tomu, že jste přilbu při jízdě na kole neměli, může pojišťovna vyplatit nižší odškodnění. Více se o tomto dočtete v článku: Sražený cyklista bez přilby se plného odškodnění dočkat nemusí.

Kdo se čas od času účastní amatérských závodů na bruslích, či na horském kole nebo chodí organizované pochody, jako je proslulý pochod Praha-Prčice, nemusí se připojišťovat, potvrzují shodně zástupci oslovených pojišťoven. „Amatérský sportovec, který se zúčastní amatérské akce, nemusí mít další dopojištění. Registrovaný sportovec nebo profesionál má pak tyto věci ošetřené dlouhodobě, protože „registrovaně“ nebo „profesionálně“ nesportuje pouze jeden víkend v roce,“ potvrzuje Dagmar Koutská z České pojišťovny. Standardní úrazové pojištění je podle ní určené právě pro rekreační sporty či úrazy doma, na zahradě či jinde.

Trochu jiné to je, když jste členem sportovního oddílu. To vám může úrazové pojištění o něco zdražit. „Pokud klient provozuje registrovaně nějaký sport, musí to pojišťovně při sjednávání pojistky nahlásit, což se může projevit v zařazení do jiné rizikové skupiny,“ dodává Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa.

Další kategorií úrazů, které vám úrazová pojistka nekryje, jsou podle Jiřího Cívky z pojišťovny Generali úrazy při některých rizikových a adrenalinových sportech či jiných činnostech se zvýšeným rizikem vzniku úrazu. Pojišťovna Uniqado takovýchto úrazů řadí například ty, které vznikly při použití prostředků na létání (paragliding, balónové létání, letecké sporty či třeba parašutismus či bungee jumping). Výluky se vztahují i na horolezecké disciplíny nebo aktivní účast na motoristických závodech či exhibicích, a to včetně tréninkových jízd.

Anketa

Již jste někdy dostali za úraz od pojišťovny bolestné?

Pojišťovnavám neuzná také úraz z mezinárodních závodů v lyžování, jízdě na snowboardu, bobech či saních. Nevyplatí se vám ani klasické amatérské lyžování mimo vyznačené tratě či stanovenou dobu provozu, upozorňují experti pojišťoven. Při úrazech v takovýchto situacích vám proto nejspíš nebude pojistné plnění vyplaceno.

S pojistným plněním z úrazového pojištění nepočítejte v případě, že úraz se „přihodil“ při trestné činnosti (zvláště pokud byl pojištěný uznán vinným z úmyslné trestné činnosti) či při aktivitě pod vlivem alkoholu nebo jiné omamné látky. Záleží ovšem na konkrétní pojišťovně. Někde vám nevyplatí kvůli úrazu za přítomnosti omamných látek vůbec nic, jinde vám vyplatí jen část plnění. Podle specialistky pojišťovny WüstenrotHeleny Duškové má pojišťovna v takových případech právo snížit pojistné plnění i o jednu polovinu. Úrazové pojištění se nevztahuje podle Evy Svobodové z pojišťovny Uniqataké na případy, kdy si pojištěný úmyslně poškodil zdraví.

Při jakých úrazech a situacích pojišťovna odmítla vyplatit pojistné plnění vám?

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-6
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 11. 2010 18:24, jdetoijinak

Článek popisuje celkem obvykléobecné výluky, mezi pojišťovnami v tomto poli zásadní rozdíl není.

Co je naopak průšvih, jsou v této souvislosti dvě věci :

některé pojiš´tovny mají například speciální výluky :

- pokud se vám stane úraz na motocyklu o objemu 125ccm a výše
- pokud se úraz stane při zvedání a přesouvání břemen
- pokud se vám stane PRACOVNÍ ÚRAZ ( to považuji za naprostý úlet )
- pokud dostanete infekční nemoc, přenesenou následkem úrazu atd....

Druhá věc, co v naprosté většině klienti pojišťoven také neví, jsou zásadní rozdíly tzv. oceňovacích tabulkách trvalých následků. Například ztrátu jednoho oka některé pojiš´tovny oceňují 25 %, některé až 70% trvalých následků, ztrátu sluchu na jedno ucho 15 - 30%, jedné ruky 50 - 70 % apod....

I tyto informace patří v souladu s §22(1) zák.38/2004Sb. k tomu, s čím musí povinně prodejci pojistek klienta seznámit....Z praxe je bohužel zřejmé, že tomu tak ve většině případů nebývá...

Reagovat

 

+13
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

8. 6. 2017 18:11, jana

dobry den stal jsem my uraz doma jsem se oparila a daly my tedaa popaleninu 1 stupne mam zivotni urazovou pijistku a napsali my ze popaleniny 1 stupne pojistovna nehradi nechapu u doktora my vypsali papiry na poistovnu proto ze mam narok ale bohuzel tak nevim co ted dekuji za odpoved

Reagovat

 

-2
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (21 komentářů)

8. 1. 2019 | 19:37 | Marek

Dobry den, stal se mi uraz při squashi a Přetrhl jsem si vazy v koleni pojišťovna mi nechce vyplatit pojistné že prý už jsem měl jednou operované koleno má na to právo více

19. 12. 2018 | 21:43 | lucie

Dobrý den, mam v tomto zkusenosti, většina pojištoven popaleniny prvniho stupne skutecne nehradi. Doporucuju procist pojistne podminky. Vsechno tam je. více

20. 11. 2018 | 18:51 | Luboš

Dobry den zlomil jsem si kotnik na masarykove okruhu v brne pri amaterskych jizdach pro verejnost. Pojisteni mam flexi a jedna se mi o denni plneni více

25. 10. 2018 | 11:26 | Radovan

Zdravím, dlouho se potýkám s bolestmi zad a pojišťovny to většinou cpou do výluk. Tušíte, na koho se obrátit? Liberec zamořilo billboardy pojištění Mutumutu, které se chlubí krytím, ale nevím, nakolik je to důvěryhodný projekt,...více

21. 11. 2017 | 5:38

Nevím jak jste dopadla ale můj syn měl do písmene stejný problém nedostal ani bolestné.Prý chyběl rentgen. více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK