Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Sražený cyklista bez přilby se plného odškodnění dočkat nemusí

| rubrika: Jak na to | 8. 7. 2010 | 4 komentáře
Sražený cyklista bez přilby se plného odškodnění dočkat nemusí
Letní cesty na delší vzdálenosti, nabírání stopařů a převážení zavazadel s sebou nesou zvýšené riziko dopravních nehod a následných komplikací při odškodňování postižených. Základní rada zní, vždy si s druhým účastníkem nehody vyměňte kontaktní informace, a pokud si nevíte rady, volejte policii.

Účastníci dopravní nehody musí sepsat společný záznam o dopravní nehoděa po podepsání ho neprodleně předat pojišťovně. Zároveň by si měli navzájem prokázat svou totožnost a vyměnit údaje o vozidlech. „Tento postup by měl být z opatrnosti zachován bez ohledu na odhadovanou výši škody,“ radí Martin Grubner, majitel advokátní kanceláře Grubner Legal. V případě, že se později objeví větší škody, než se na první pohled zdálo, slouží tyto údaje ke zpětnému vyrovnání.

Na záznamu o autonehodě by nemělo chybět datum, čas a místo nehody, kontaktní údaje všech zúčastněných, všechny okolnosti nehody a její nákresy. Samozřejmostí jsou podpisy účastníků. Doporučuje se rovněž opatřit si kvalitní fotodokumentaci nehody.

V několika jasně daných případech je nutné k nehodě zavolat policii. Platí to zejména ve chvíli, kdy škoda na některém z vozidel na první pohled přesahuje sto tisíc korun. Totéž se týká i škody vzniklé na převáženém nákladu.

Dopravní nehoda

Foto: Dreamstime

Policie je zapotřebí rovněž v případě, že byl poškozen majetek třetí osoby. Sami si řidiči neporadí, ani pokud nemohou ihned po nehodě zajistit obnovení plynulého provozu na komunikaci. Obecně platí, že pokud si nejsou účastníci nehody jisti správným postupem, měli by policii zavolat.

„Pokud dojde při dopravní nehodě ke zranění osoby, mají účastníci povinnost neprodleně ohlásit dopravní nehodu policii. V prvé řadě však musí zraněnému poskytnout první pomoc a přivolat záchranku. Za škodu na zdraví odpovídá ten účastník dopravní nehody, který ji způsobil. Poškozený účastník ji samozřejmě může vymáhat. Odpovědnosti se v tom případě zprostí ten, kdo prokáže, že škodu nezavinil,“ tvrdí Grubner.

Stejné podmínky platí i v případě, že je zraněn spolujezdec-stopař, kterému řidič cestou zastavil. Může se však stát i nehoda, u níž je škoda částečně zaviněna poškozeným účastníkem. Příkladem je cyklista, který se dostane do kolize s automobilem a nemá na hlavě ochrannou přilbu. „Taková situace může být vyložena jako porušení jeho prevenční povinnosti a ve výsledku může v rozsahu, v němž se podílel na vzniku škody, zakládat jeho spoluzavinění,“ vysvětluje Grubner.

Vytiskněte si vzorově vyplněný záznam o nehodě

Časová tíseň při řešení nehody může někdy vést ke snaze vypořádat se finančně na místě, bez výměny kontaktních informací. „Tento postup může opravdu celou situaci urychlit a zjednodušit. Obecně bych ho však spíš nedoporučil. Může se snadno stát, že si nějaké škody na majetku nebo na zdraví hned na místě nevšimneme. Nicméně pokud mají účastníci dopravní nehody opravdu jistotu, že zjištěné škody jsou úplné a zároveň minimální, lze se takto vypořádat. Pokud však takovouto stoprocentní jistotu nemáme, je vždy jistější, pokud si navzájem sdělíme své údaje a sepíšeme řádný záznam o nehodě. Je důležité vědět, že své údaje jste ze zákona povinni sdělit si na vyzvání vždy,“ doplňuje Grubner.

Může však nastat situace, kdy je všechna snaha o dohodu marná. Pokud ani jedna strana nechce připustit vinu na vzniklé škodě, nezbývá než zavolat policii. Účastníci nehody by si přesto měli takové řešení rozmyslet. Pokud je škoda na první pohled nízká, řešení by je ve výsledku přišlo mnohem dráž než při dohodě.

Připraveno ve spolupráci s advokátní kanceláří Grubner Legal.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+2
Ano
Ne

Diskuze

8. 7. 2010 | 11:14 | ?

Cože? Pojišťovně formulář nestačí? Měl jsem za to, že se vyplňuje právě pro pojišťovnu. Tak co je ještě potřeba dalšího? Není to celé trochu postavené na hlavu? Musíte si odsouhlasit, kdo je viník, ale na formuláři, který...více

8. 7. 2010 | 9:57

Na formulář přece můžete dopsat "Řidič ten a ten souhlasí s tím, že nehodu zavinil on", je na něm místo pro poznámky. Někdo prostě hledá problémy, jiný řešení. Nehodový formulář slouží stejně jenom pro řidiče (či případný...více

8. 7. 2010 | 8:43 | ?

Zajímavé je, že řidiči by se měli hlavně domluvit, kdo nehodu zavinil, ale na formuláři pro záznam o nehodě žádná taková kolonka není a dokonce se tam explicitně píše, že neslouží jako přiznání odpovědnosti ale jen pro dokumentaci....více

8. 7. 2010 | 7:43 | Hugo

"Policie je zapotřebí rovněž v případě, že byl poškozen majetek třetí osoby." Opravdu? Není to věcí minulou? více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK