Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Zlomili jste si ruku na zasněženém chodníku? Sežeňte si svědka.

| rubrika: Jak na to | 21. 1. 2010 | 3 komentáře
Z chodníků měst a obcí rychle mizí sníh a zejména led. Znovu ale mohou přijít mrazy a úrazy, způsobené pádem na neuklizené komunikaci. Domoci se náhrady za vzniklou škodu není úplně jednoduché.

Pan Chromý měl smůlu. Spěchal do práce a podcenil zimu, přesněji řečeno náledí na chodníku nedaleko kanceláře. Po krátkém a marném hledání rovnováhy, přišlo tvrdé přistání – spadl a zlomil si nohu. V neštěstí měl nakonec i trochu štěstí: jeho pojistka se vztahuje i na úraz. Bez pojištěníby se k náhradě škody dostával podstatně složitěji.

V prvé řadě je třeba na obecním úřadě zjistit, kdo je majitelem nebo správcem chodníku či komunikace, kde se úraz stal a neodkladně ho o tom informovat. Ne vždy jsou to města a obce. Správce komunikace je povinen vše nahlásit pojišťovně, s níž má sjednáno pojištění odpovědnosti,“ říká mluvčí Generali Pojišťovny Jiří Cívka.

Občan, který má úrazové pojištění, nebo životní pojistku, která se vztahuje i na škody způsobené úrazem, je ve výhodě. „ Stačí, když po ošetření ohlásí škodu pojišťovně. Může využít tiskopisy v elektronické podobě, nebo si je vyzvednout ve kterékoliv naší kanceláři, případně u obchodního zástupce. Vyplněné hlášení pak zašle na Centrum zákaznické podpory,“ konstatuje mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa. Podobně postupují další pojišťovny.

Pojišťovně musí poškozený popsat, kdy, kde a jak k úrazu došlo. Důležitá je výpověď svědka, upozorňuje Cívka z Generali. Kdyby šlo o obecné ohrožení, potřebuje dotyčný protokol od státní nebo obecní policie. Je také třeba upozornit na možné spoluzavinění někoho jiného a vyčíslit škody na zdraví, případně věci, nebo ušlý zisk. Okolnosti vzniku škody jsou vždy posuzovány individuálně.

Pokud pan Chromý zavolá záchranku, měl by úraz zdokumentovat ošetřující lékař. Když jí nevyužije, doporučují pojišťovny, aby si dokumentaci opatřil sám, třeba vše nafotil mobilním telefonem. Ideální je získat kontakt na svědky, respektive zavolat městskou policii. Pak by měl poškozený kontaktovat vlastníka komunikace a požadovat náhradu škody. Pokud má sám úrazové pojištění, s vlastníkem chodníku či silnice vše vyřídí za něj pojišťovna. Může mu také poradit, co vše může za svůj úraz požadovat.

Výši škody na zdraví a velikost ušlého zisku zjišťují pojišťovny na základě informací od ošetřujícího lékaře. Zraněný by měl ovšem dokázat, že udělal vše, aby úrazu předešel. Třeba, že nešel po chodníku či cestě, u nichž byla cedule, že jsou v případě špatného počasí uzavřeny.

To se týká také měst a obcí, které musí sníh z chodníků odklidit, aby vzniku možné škody předešly. „ Pojištění odpovědnostivlastníka komunikace za škodu, stejně jako úrazové u poškozeného, nekryje situace, kdy někdo z nich vědomě poruší povinnosti, včetně preventivního předcházení škodám,“ upozorňuje Cívka. Generali je přesto připravena hradit škody na zdraví a majetku kvůli neschůdnosti chodníků v důsledku sněhu či ledu. Zdá se tedy, že přístup pojišťoven v této věci bude vcelku rozumný. Kdyby pojišťovna odmítla vyplatit náhradu škodu, musel by se poškozený obrátit na soud.

Podle mluvčího pražského magistrátu Jiřího Wolfa zatím nikdo v této zimní sezóně, tedy od loňského listopadu, odškodnění za zlomenou ruku či nohu od hlavního města nepožadoval. Souhrnná data, která se týkají jednotlivých pražských čtvrtí nebo jiných měst a obcí zatím nejsou známa.

Předpověď meteorologů napovídá, že zima a mráz ještě zdaleka neřekly poslední slovo. Poslední sněhová kalamitaukázala, že města a obce na odklízení sněhu nestačí. Nebezpečí úrazu, a následně i dohadování s radnicí či pojišťovnou, tak bude i nadále aktuální.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

21. 1. 2010 | 20:03 | renča

všechny zdravím, není tomu tak dlouho kdy se mi stal úraz a žasla jsem s čím vším si projdu. Komlikovanou zlomeninu mi způsobila žena svým tělem, jelikož špatně vyhodnotila situaci. Nejen že mi nezavolala záchranku, sprostě...více

21. 1. 2010 | 9:03 | pavel

trošku bych potřeboval vysvětlit: když mám svoji úrazovou pojistku, tak to už v případě např. zmiňovaného úrazu na neuklizeném chodníku nemůžu žádat o odškodnění majitele? více

21. 1. 2010 | 8:43 | Jirka

tohle je reklama na Generali, nebo je autor takový amatér, že nedodržuje základní novinářské pravidlo ocitovat tam alespoň ještě jednu jinou firmu? více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK