Platební karta k nezaplacení

Platební karta k nezaplacení
"Placení kartou je zdarma", řekla mi úřednice na přepážce banky, když jsem si zřizoval svůj nový účet. Celý další měsíc jsem v obchodech platil kartou, vždyť je to přece zadarmo. Moje nadšení však vydrželo pouze do prvního výpisu z účtu. Každá transakce stála pět korun. Ne za to, že jsem platil kartou, ale za položky na výpise.

Osladit klientovi používání karty skrytými poplatky není výsadou jediné banky, setkáte se s ním u tří velkých českých retailových bank (IPB, Poštovní spořitelna, GE Capital). Pokud se o něm dozvíte, pak spíše z bankovních výpisů než od úředníků banky, kteří často poskytují zmatené a vzájemně si odporující odpovědi. Například pracovnice infolinky České spořitelny tvrdila, že samotná platba je zadarmo, ale účtují se čtyři koruny za položku. Podle zaměstnankyně pražské pobočky téže banky se naopak položky při platbě kartou neúčtují. Operátorka na infolince Živnobanky dokonce během pár minut několikrát změnila názor na účtování položek. Na vině asi nebudou jenom nedostatečné znalosti zaměstnanců, ale i nepřehledné ceníky samotných bank.

Mezi bankami, které účtují položky byla ještě nedávno i Komerční banka, která ale již svoji politiku změnila. Obrat nastane také v GE Capital, ta zřejmě nedávno zjistila, že výší svých poplatků přestřelila. Klient, který udělá kartou deset nákupů měsíčně, tak kromě padesáti korun za vedení účtu a platební kartu zaplatí ještě dalších padesát za položky, celkové poplatky za vedení účtu se tak mohou přesáhnout sto korun za měsíc. "Od února již nebudou u transakcí vzniklých při placení kartou vybírány poplatky za položky," říká zástupce banky Milan Kříž. Konec účtování položek v IPB a Poštovní spořitelně lze očekávat pravděpodobně až po dokončení slučování s ČSOB.

Kolik si za používání karet účtují české banky
Banka Poplatek při platbě
kartou v obchodě (Kč) 1
Poplatek za výběr
z bankomatu (Kč) 1
GE Capital Bank 5 6 5
Komerční banka zdarma 5
ČSOB zdarma zdarma
IPB 3,50 3,50
Poštovní spořitelna 2 / 3 2 2 / 3 2
Česká spořitelna zdarma 2 / 20 + 0,5% výběru 3
Živnostenská banka zdarma 0 / 30 4
eBanka (dříve Expandia banka) zdarma 9 + 0,25% výběru
Union banka zdarma 0 / 5 / 20 5

1 poplatek za použití karty + poplatek za položku
2 transakce MaxKartou / ostatními kartami (Maestro, EC/MC, VISA)
3 v bankomatu České spořitelny / ostatních bankomatech
4 v bankomatu Živnobanky / ostatních bankomatech (první dva výběry jsou zdarma)
5 v bankomatech Union banky / v bankomatech Muzo / v ostatních bankomatech (především Česká spořitelna)
6 platí do konce ledna, pak budou platby za zboží zdarma

Spálit se můžete i v bankomatu

Podobné praktiky jako u plateb uplatňují některé banky i u výběrů z bankomatu. Přestože v ceníku k platebním kartám je napsáno, že výběr je zdarma (a tuto informaci často poskytují i přepážkoví pracovníci), účtují některé banky (IPB, GE Capital, Poštovní spořitelna) stejně jako u plateb za zboží tzv. položky. Jejich cena se pohybuje mezi třemi až pěti korunami. V důsledku této strategie vás časté výběry "zadarmo" mohou přijít dosti draho.

Chcete-li snížit náklady za vedení účtu v bance, která účtuje položky, uděláte nejlépe, když budete kartou platit pouze velké částky. Pokud jednou za čas vyberete z bankomatu vyšší částku a k placení použijete hotovost, můžete podstatně ušetřit. Pak by ale bylo na místě se ptát, proč říkat své kartě platební, když s ní stejně neplatíte. Nejlepším řešením tak spíš bude přesunout svůj účet do banky, která své klienty v placení kartou podporuje, místo aby je odrazovala.

Myslíte si, že pět korun za použití karty v obchodě je moc? Platili byste takovou kartou? Jaká je přijatelný výše poplatků za tyto transakce? Podělte se o svůj názor s ostatními.

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 60 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 4. 2001 21:58

Platebni kartu jsem pouzivala nekolik let. Ted uz nechci zadnou. Kradeze jsou stejne caste jako u hotovosti a vzhledem k tomu jak dlouho trva nez ji zablokuji, to je pro mne stejne jako bych nosila naditou penezenku. Pujdete-li v sobotu napr. do Hypermarketu v Pruhonicich tak nebudete chapat proc proboha ty lidi stoji dalsi dlouhatanskou frontu u bankomatu, aby si mohli vybrat za poplatek sve penize.
Pokladny s terminaly nejsou vyhrazene, placeni trva dlouho, no vzdyt tam lide travi jeden svuj vikendovy den.

+8
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

9. 1. 2001 21:52

Ne, mam Maestro Cirrus. Potrvrzeno i na zirocentrale.

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (60 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Zlaté oči expertů: ceny zlata a jak do něj investovat

26. 2. 2021 | Ondřej Tůma | 7 komentářů

Zlaté oči expertů: ceny zlata a jak do něj investovat

Loni zlato trhlo rekord. Jak to s ním bude letos? Chtěli byste se jím jistit, ale nevíte jak na to? Nechejte si poradit od expertů.

Nevěřte na pohádky o kryptu, říkají zakladatelé finančního webu

26. 2. 2021 | Renata Lichtenegerová | 1 komentář

Nevěřte na pohádky o kryptu, říkají zakladatelé finančního webu

Bitcoin jede jak šinkanzen. Chcete se svézt? Vojtěch Machek a Matěj Bajer ve svém webovém magazínu Finex.cz mapují výhody i nástrahy moderních finančních nástrojů a varují před podvodníky.... celý článek

Půjčíte developerovi, porazíte inflaci. Začít lze s tisícovkou

25. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Půjčíte developerovi, porazíte inflaci. Začít lze s tisícovkou

Nemovitosti mají Češi rádi a my jim nabízíme snadnou možnost, jak s nimi zhodnotit své peníze nad inflaci. Vše si mohou vyzkoušet už od tisícikoruny, říká Lukáš Blažek, obchodní ředitel... celý článek

Revolut přidává omezení. Pozor u bankomatu, převodů i investic

19. 2. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Revolut přidává omezení. Pozor u bankomatu, převodů i investic

Fintechová firma Revolut oznámila další omezení svých služeb, respektive zvýšení poplatků. Týkají se hlavně výběrů nižších částek z bankomatu, převodů peněz mimo oblast SEPA a investic. celý článek

ING Bank končí se spořením i fondy, klienty osloví Raiffka

18. 2. 2021 | Petr Kučera | 10 komentářů

ING Bank končí se spořením i fondy, klienty osloví Raiffka

ING se stáhne z osobního bankovnictví v Česku. Exkluzivní právo oslovit její klienty se svou nabídkou získala Raiffeisenbank, přímo je ale nepřevezme.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.