Sleva na manželku ušetří až 25 tisíc na daních. Jak na to

Petr Kučera | rubrika: Jak na to | 28. 3. 2023 | 4 komentáře
Když si jeden z manželů vydělal v předchozím roce méně než 68 tisíc, může si ten druhý odečíst z daní až 24 840 korun. Jak to funguje, co se počítá do limitu a na co si dát pozor?
Sleva na manželku ušetří až 25 tisíc na daních. Jak na to

Zdroj: Shutterstock

Na daních za rok 2022 můžete ušetřit až 24 840 korun díky daňové slevě na vyživovaného manžela. Ke slovu může přijít, když máte partnera na rodičovské dovolené nebo z jiného důvodu loni neměl výraznější příjmy. Výše slevy, limit příjmů ani další základní podmínky se oproti předchozímu roku nezměnily.

Manžel s vyššími příjmy si tedy může odečíst z vypočtené daně nejenom 30 840 korun sám za sebe jako základní slevu na poplatníka, ale při splnění podmínek také až 24 840 Kč za vyživovaného manžela – v praxi jde častěji o manželku. Tato částka se, narozdíl od základní slevy na poplatníka, v předchozích letech nezvýšila.

Aby si jeden z manželů mohl slevu odečíst, nesmí vlastní příjmy druhého manžela – na kterého si uplatňuje slevu – za loňský rok přesáhnout 68 000 korun.

Do limitu se počítají hlavně všechny příjmy ze zaměstnání (včetně takzvaných dohod), podnikání nebo z nájmu. Dál se počítají peněžitá pomoc v mateřství, dávky nemocenského pojištění (včetně náhrady mzdy během prvních 14 dnů pracovní neschopnosti), podpora v nezaměstnanosti, všechny typy důchodů, ale třeba i příjmy z prodeje nemovitostí (pokud nepatří do společného jmění manželů), příjmy z dědictví či darů. Rozhodující je hrubý, nikoliv čistý příjem.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Naopak do limitu se nepočítají dávky státní sociální podpory, tedy především rodičovský příspěvek, porodné, přídavek na dítě nebo příspěvek na bydlení. Nepočítají se ani dávky pomoci v hmotné nouzi, státní příspěvky na penzijní připojištění či doplňkové penzijní spoření, státní příspěvky na stavební spoření ani třeba stipendium při studiu.

Do vlastního příjmu vyživovaného manžela se zahrnují příjmy dosažené od 1. ledna do 31. prosince 2022. Jestliže jde o příjmy ze zaměstnání a byly vyplacené do 31. ledna 2023, počítají se mezi příjmy roku 2022 (a naopak výplata obdržená v lednu 2022 se počítala už do příjmů za rok 2021). Tahle výjimka však platí jenom pro příjmy ze zaměstnání, takže například dávky vyplacené v lednu 2022 se už započítávají do příjmu za rok 2022.

Pozor: Slevu na manželku (manžela) můžete využít jenom za kalendářní měsíce, na jejichž začátku jste splňovali dvě podmínky: Jednak manželství, jednak žití ve společně hospodařící domácnosti. Zatímco základní sleva na poplatníka je tedy nedělitelná na měsíce a přísluší vždycky za celý rok, sleva na manželku se skládá vlastně z dvanácti částí.

Za každý měsíc, kdy zmíněné podmínky – manželství a společné hospodaření – splňujete, si můžete z daní odečíst jednu dvanáctinu roční slevy na manžela/manželku, tedy 2070 korun měsíčně. Jestliže jste měli svatbu třeba 16. července 2022, můžete slevu uplatnit jenom za srpen až prosinec. Kdo splňoval podmínky na začátku každého měsíce v roce, může si odečíst celou roční slevu 24 840 Kč. A naopak: Kdo měl svatbu až v roce 2023, z daní za rok 2022 si tuhle slevu ještě neodečte.

Slevu nicméně můžete využít i po rozvodu. Rozhodující je, že manželství trvalo na začátku těch (loňských) měsíců, za které slevu uplatňujete. Není nutné, aby trvalo i při podání daňového přiznání. Jestliže tedy manželství skončilo rozvodem třeba 8. září, může si jeden z partnerů uplatnit slevu za leden až září – ovšem jen tehdy, když na začátku těchto měsíců stále ještě „hospodařili ve společné domácnosti“.

Dvojnásobnou slevu – 49 680 korun ročně, což je 4140 korun měsíčně – můžete uplatnit, pokud má manžel(ka) průkaz ZTP/P, tedy zvlášť těžké postižení s potřebou průvodce.

Slevu si bez omezení mohou odečítat i podnikatelé, kteří používají výdajové paušály.

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová sice v roce 2019 přišla s nápadem na omezení slevy: nově by na ni měli mít nárok jenom lidé, kteří pečují o děti, starší příbuzné či postižené – tedy ne ti, kteří zůstávají v domácnosti „jen tak“. Zůstalo ale jenom u nápadu, návrh na omezení nakonec nešel ani do vlády. 

Slevu zvažuje zrušit nebo omezit také současná vládní koalice, s konkrétním návrhem však zatím nepřišla. Na pravidlech pro příjmy za rok rok 2022 a 2023 se tedy nic nemění.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Nedlužíte na daních? Finanční správa spouští novinku

11. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Nedlužíte na daních? Finanční správa spouští novinku

Případný nedoplatek si můžete snadno zjistit přes internet. Podobnou službu nedávno zavedla i sociální správa.

Přivyděláváte si pronájmem přes platformy? Finančák už vás vidí

31. 7. 2023 | Kateřina Hovorková

Přivyděláváte si pronájmem přes platformy? Finančák už vás vidí

Od letošního roku musí ubytovací platformy hlásit finančnímu úřadu všechny klienty, kteří přes ně nabízejí krátkodobý pronájem. Týká se to nejen bytu, domu, chalupy či karavanu, ale... celý článek

Jak na zdanění přivýdělku a letních brigád. Co byste měli vědět

10. 7. 2023 | Kateřina Hovorková

Jak na zdanění přivýdělku a letních brigád. Co byste měli vědět

V létě si přivydělávají nejenom studenti. Širší nabídku brigád rádi využijí i zaměstnanci a zajistí si tak další příjem ke své mzdě. Poradíme, jakou pracovní smlouvu ideálně uzavřít... celý článek

Škrty ve vaší peněžence. Balíček má zelenou, rozbalte si ho

28. 6. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Škrty ve vaší peněžence. Balíček má zelenou, rozbalte si ho

Vláda dnes podpořila návrhy desítky novel, které mají snížit zadlužení státu. Projděte si přehled změn, o nichž v létě definitivně rozhodnou poslanci.

Konec benefitů pro zaměstnance? Bez podpory se vrátíme o sto let zpátky

5. 6. 2023 | Jáchym Stolička | 4 komentáře

Konec benefitů pro zaměstnance? Bez podpory se vrátíme o sto let zpátky

Multisport karty, příspěvky na dovolenou, zdravotní péči, vitamíny – to je jen část z nepeněžních benefitů, u nichž chce vláda škrtnout daňové zvýhodnění. Zaměstnavatelé tak nebudou... celý článek

Partners Financial Services