Otcovská dovolená 2025. Kdo má nárok a kolik dostane
3. 1. 2025 | Jiří Hovorka, Petr Kučera
Kdo má nárok na dávku zvanou otcovská poporodní péče? Jaké jsou podmínky? Jak vysoká je otcovská? Tady je přehled pravidel a kalkulačka.
Ilustrační foto: Shutterstock / Tatyana Tomsickova
Zatímco dřív se porodné vyplácelo plošně všem bez ohledu na výdělek, od roku 2011 je z něj sociální dávka. Stát ji přiklepne pouze rodinám s nízkými příjmy, dávku lze navíc čerpat jen na první a druhé dítě.
Porodné se vyplácí jednorázově. Na první narozené dítě přispěje stát 13 tisíc korun, na druhé 10 tisíc korun. Nárok na porodné ovšem vznikne pouze rodinám, jejichž příjem je nižší než 2,7násobek životního minima.
Životní minimum představuje společensky uznanou hranici příjmů pro zajištění základních životních potřeb: jídla, oblečení a hygieny. O životním minimu domácnosti rozhoduje počet jejích členů – odlišné částky se počítají za prvního a druhého dospělého, liší se i v závislosti na věku nezaopatřených dětí.
Protože se životní minimum od roku 2012 neměnilo, zatímco výdělky i ceny rostly, vešlo se do hranice 2,7násobku čím dál míň lidí. Od dubna 2020 se to po dlouhé době změní: Vláda totiž schválila zvýšení životního minima. Díky tomu dosáhne i na porodné víc rodin.
Životní minimum do března 2020 | Zvýšení od dubna 2020 | |
Jednotlivec | 3 410 Kč | 3 860 Kč |
První osoba v domácnosti | 3 140 Kč | 3 550 Kč |
Druhá a další dospělá osoba v domácnosti | 2 830 Kč | 3 200 Kč |
Dítě do 6 let | 1 740 Kč | 1 970 Kč |
Dítě od 6 do 15 let | 2 140 Kč | 2 420 Kč |
Dítě od 15 do 26 let (nezaopatřené) | 2 450 Kč | 2 770 Kč |
Existenční minimum do března 2020 | Zvýšení od dubna 2020 | |
Osoba | 2 200 Kč | 2 490 Kč |
Konkrétní životní minimum pro vaši domácnost si lehce spočítáte na naší kalkulačce životního minima. Ukazuje jak částky, které platí do konce března, tak i schválené zvýšení od začátku dubna.
Do takzvaného rozhodného příjmu pro přiznání porodného se počítají čisté výdělky (po odpočtu zdravotního a sociálního pojištění a daní) ze zaměstnání nebo čistý zisk z podnikání. Nadto úředníci započítají také některé dávky:
Naopak přídavky na dítě se v potaz neberou.
Proč se od ledna 2020 počítá do příjmů i rodičovský příspěvek? „Docházelo k jednoznačné pozitivní diskriminaci rodičů disponujících vyššími příjmy z pracovní aktivity, kteří mohli volit vyšší měsíční výši čerpání rodičovského příspěvku a zároveň splňovali i nárok na porodné pro druhé dítě. Tato situace šla proti smyslu porodného, které má pomoci nízkopříjmovým rodinám zajistit potřeby nově narozeného dítěte,“ vysvětluje Kateřina Brodská z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí.
Nejdřív se podívejme, jak to funguje do konce března 2020:
Rodina ve složení matka, otec a jedno právě narozené dítě na porodné dosáhnou, pokud jejich průměrný čistý příjem ve zkoumaném období (tím je kalendářní čtvrtletí předcházející kalendářnímu čtvrtletí, v němž se dítě narodilo) dělal míň než 20 817 korun (jde o 2,7 násobek životního minima rodiny 7710 korun). Pokud jde o rodiče samoživitele, odpovídá horní hranice příjmů částce 13 176 korun.
Od rozvodu jste odešli s nízkým výživným, které pro dítě nestačí. Začalo chodit do školy. Nebo se zlepšila finanční situace druhého rodiče. Poradíme, co s tím.
Pozor! Při výpočtu životního minima se započítává i čerstvě narozené dítě (tedy aktuální situace rodiny), porovnává se ale s příjmy manželů nebo partnerů před jeho narozením – rozhodující jsou příjmy v kalendářním čtvrtletí předcházejícím čtvrtletí, kdy se dítě narodilo. Pokud tedy přišlo na svět například v prosinci, poměřují se s aktuálním životním minimem rodiny průměrné čisté příjmy za červenec až září.
Při narození druhého dítěte stoupne životní minimum, a tím pádem i limit pro příjmy. Nově bude životní minimum odpovídat sumě 9450 korun (pokud je prvnímu dítěti méně než šest let) a porodné úředníci přiklepnou, jestliže měsíční příjem rodiny v předchozím čtvrtletí nepřekročí 25 515 korun. Pro samoživitele s druhým čerstvě narozeným dítětem je hraniční příjem 17 874 korun.
A jak se to změní po zvýšení životního minima od dubna 2020?
Rodina ve složení matka, otec a jedno právě narozené dítě na porodné dosáhnou, pokud jejich průměrný čistý příjem ve zkoumaném období (kalendářní čtvrtletí předcházející tomu, v němž se dítě narodilo) dělal míň než 23 544 korun (jde o 2,7 násobek životního minima rodiny 8720 korun). Pokud jde samoživitele, odpovídá horní hranice příjmů částce 14 904 korun.
Při narození druhého dítěte bude životní minimum odpovídat sumě 10 690 korun (pokud je prvnímu dítěti méně než šest let). Porodné tedy úředníci přiklepnou, jestliže měsíční příjem rodiny v předchozím čtvrtletí nepřekročí 28 863 korun. Pro samoživitele s druhým čerstvě narozeným dítětem bude hraniční příjem 20 223 korun.
O porodné lze žádat na kontaktním pracovišti úřadu práce, a to nejdřív v den narození dítěte. Nárok na dávku můžete uplatnit až jeden rok zpětně, vždycky se ale posuzují příjmy před narozením dítěte nebo jeho převzetím do péče. Jakmile lhůta uběhne, nárok na porodné zanikne.
Vedle potřebných formulářů – jejich seznam najdete na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí – nezapomeňte také občanský průkaz a rodný list dítěte. Pokud jste převzali dítě do péče, neobejdete se bez příslušného písemného rozhodnutí. Jestliže máte datovou schránku nebo elektronický podpis, můžete o porodné žádat online.
Dodejme, že nárok na porodné má vždy žena, která dítě porodila. Jestliže má tedy otec nějaké ratolesti z předešlých vztahů, jeho současná partnerka (čerstvá matka) nárok na porodné neztrácí.
Když se rodině s nízkými příjmy narodí dvojčata, dostanou rodiče na první z nich třináct tisíc korun, na druhé deset tisíc. S jinými pravidly musí počítat rodiče, kteří před narozením dvojčat jedno dítě měli: porodné deset tisíc korun dostanou jenon na jedno z dvojčat. A pokud mají rodiče dvě starší děti, na porodné už nedosáhnou.
Přídavky na dítě jsou dlouhodobá sociální dávka pro rodiny s nízkými příjmy. Spočítejte si, jestli máte nárok a kolik dostanete.
Podle čeho se určuje výše výživného? Má nějaké minimum nebo maximum? A jaká další důležitá pravidla přijdou ke slovu při sporech rodičů? Poradíme.
Jakou cenu má vaše nemovitost?
Získejte na pár kliknutí jediná certifikovaná data o realitním trhu a rozhodujte se na základě správných informací.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
10. 12. 2019 9:02, Romana K.
Porodné by se mělo vyplácet všem nebo by se mělo zrušit. Já jsem dítě porodila úplně stejně jako jiné naše spoluobčanky, které nepracují a jen natahují ruce,aby jim stát na všechno dal. I děti pracujících lidí potřebují kočárek, postýlku a další výbavu, akorát že my pracující si musíme na všechno vydělat a než si dítě pořídíme,tak musíme počítat,zda na to máme. A pak z našich daní ještě musíme živit děti sociálně slabých.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
10. 12. 2019 13:56
z porodneho 13000 zbytek rodiny fakt neuzivi....
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (38 komentářů) příspěvků.