Těšíte se na daňový přeplatek? Ještě si počkejte

Petr Kučera | rubrika: Když se řekne | 27. 3. 2023
Jestli jste za loňský rok zaplatili vyšší zálohy na daň, než jste nakonec museli, máte nárok na vrácení přeplatku. Daňový bonus vás může potěšit i bez záloh. Kdy vám finanční úřad pošle peníze?
Těšíte se na daňový přeplatek? Ještě si počkejte

Zdroj: Shutterstock

Pospíšili jste si letos s daňovým přiznáním, abyste přeplatek na dani z příjmů dostali co nejdřív? I kdybyste přiznání podali už v únoru, finanční úřad vám pošle peníze až během dubna nebo dokonce na začátku května. Za chvilku si to vysvětlíme.

Náš článek se týká případů, kdy daně nevyřizujete přes zaměstnavatele. Tedy když musíte podávat daňové přiznání – typicky jako podnikatelé, ale třeba i zaměstnanci s vedlejšími příjmy. 

Pro úplnost připomínáme, že daňové úlevy jste mohli uplatnit i prostřednictvím zaměstnavatele. Podrobný návod, jak využít roční zúčtování daně, jsme přinesli v samostatném článku. Podklady bylo potřeba odevzdat do poloviny února. Přeplatek byste od zaměstnavatele měli byste dostat nejpozději s výplatou za březen, tedy během dubna.

Do kdy musí finanční úřad vrátit přeplatek na dani?

Podle zákona má finanční úřad na vrácení přeplatku třicet dnů od dne jeho vzniku. Jenže: Třicetidenní lhůta se začíná počítat až od začátku dubna – od konce základní lhůty pro podání daňového přiznání. Teprve tímto datem oficiálně vzniká přeplatek. Všichni, kdo podali přiznání třeba na konci února, tak požádali o vrácení přeplatku ještě před jeho faktickým vznikem.

Až do pondělí 3. dubna totiž můžete snadno podat opravné přiznání. Finanční úřady proto čekají na „definitivní“ verzi – nechtějí vycházet z té, kterou možná ještě opravíte. Docházelo by ke zmatkům a nutnosti vracet vrácený přeplatek.

Ve standardním případě tedy letos vznikne přeplatek 4. dubna a třicetidenní lhůta pro jeho vrácení začne běžet 5. dubna. Za den vrácení přeplatku se navíc považuje den, kdy došlo k odepsání částky z účtu finančního úřadu – nikoliv den, kdy se objeví na vašem účtu.

Teoreticky tak můžete na peníze čekat až do 5. května. V praxi však finanční úřady většinou zohledňují, že jste přiznání podali dřív – vyřizují žádosti postupně a pošlou přeplatek třeba už v polovině dubna.

Daně snadno na pár kliků

Myšičko myš
Zdroj: Shutterstock

Online daňové přiznání

  • Jednoduše: jen odpovídáte na otázky, aplikace sama počítá a vyplňuje
  • Komplet: včetně přehledů pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu
  • Rychle: za 15 minut

Třicetidenní lhůta na odeslání přeplatku finančním úřadem platí i v případě, že využijete jinou lhůtu k podání přiznání. Tedy: když podáte přiznání elektronicky mezi 4. dubnem a 2. květnem, začíná se počítat teprve od začátku května (konce měsíční „bonusové“ lhůty pro elektronické přiznání) a přeplatek přijde nejpozději na začátku června. Totéž při využití daňového poradce: přiznání stačí podat na začátku července, přeplatek přijde nejpozději na začátku srpna.

Pokud jste podali přiznání nejpozději 3. dubna, ať už na papíře, elektronicky nebo přes daňového poradce, počítá se třicetidenní lhůta už od začátku dubna a na přeplatek se můžete těšit do začátku května.

O vrácení přeplatku jste mohli požádat už během ledna. I v tomto případě se třicetidenní lhůta pro vrácení začne počítat až od začátku dubna. Pro přesnost dodejme, že takovou žádost je potřeba podat současně s daňovým přiznáním (což je obvyklé). Samostatnou žádost by úřad podle zákona zamítl, protože jste ji podali dříve než 60 dnů před vznikem přeplatku – a museli byste pak podat novou.

Připomínáme, že o vrácení daňového přeplatku současně s daňovým přiznáním musíte výslovně požádat v příslušné kolonce na konci přiznání a zvolit si způsob výplaty. Formálně jde o dvě podání (přiznání a žádost o přeplatek) na společném formuláři, přičemž obě musí být podepsána.

Podle zákona vracejí úřady jen přeplatky vyšší než 200 korun – tato hranice se od roku 2021 zvýšila na dvojnásobek z původních 100 korun. Přeplatky se sčítají – takže i když by byl zatím příliš malý, může tuto minimální hranici překonat později.

Jestliže máte nedoplatek na jiném druhu daně, použije finanční úřad váš přeplatek nejdříve na jeho zaplacení.

Do kdy můžu zpětně uplatnit zapomenutou daňovou slevu?

Pokud jste v přiznání zapomněli uplatnit některou z úlev, musíte nejprve podat opravné nebo dodatečné daňové přiznání, v němž si daň snížíte. Dodejme, že jde o možnost, ne povinnost.

Na podání dodatečného přiznání kvůli nižší dani máte v zásadě jen tři roky od termínu pro původní (řádné) přiznání.

O vrácení přeplatku pak můžete požádat nejpozději do šesti let od konce roku, ve kterém vznikl. Po uplynutí této lhůty přeplatek zanikne a stane se příjmem státního rozpočtu.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Jednoduché dokládání škod

@SubmitCaption

Dokládejte škody na majetku třeba jen pomocí mobilu. S aplikací Moje škody můžete průběh řešení také sledovat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+50
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Špatná zpráva pro výherce. Daň z loterií a sázek stoupne

17. 5. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Špatná zpráva pro výherce. Daň z loterií a sázek stoupne

Výhercům zůstane míň peněz – mnohem častěji narazí na limit pro daňové osvobození. Některým zato přibude práce s daňovým přiznáním.

O kolik dostanete méně? Spočítejte si čistou mzdu po vládních změnách

15. 5. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

O kolik dostanete méně? Spočítejte si čistou mzdu po vládních změnách

Zaměstnanci mají znovu odvádět nemocenské pojištění. A kdo vydělává víc jak trojnásobek průměrné mzdy, zaplatí vyšší sazbu daně. Kalkulačka ukáže, jak se vládní balíček projeví na výdělku. celý článek

Školkovné zrušíme, shodla se vláda. Proč končí daňová sleva?

13. 5. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Školkovné zrušíme, shodla se vláda. Proč končí daňová sleva?

Daňová sleva za školku má skončit od roku 2024. Naposledy ji bude možné využít pro příjmy za letošní rok.

Sleva na studenta skončí. Chudým nepomáhá, říká Stanjura

12. 5. 2023 | Petr Kučera

Sleva na studenta skončí. Chudým nepomáhá, říká Stanjura

Speciální daňovou výhodu bude možné využít naposledy pro příjmy za rok 2023, předpokládá vládní balíček.

Daňová sleva na manželku dostane přísnější pravidla

12. 5. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Daňová sleva na manželku dostane přísnější pravidla

Když si jeden z manželů vydělal v předchozím roce méně než 68 tisíc, může si ten druhý odečíst z daní až 24 840 korun. Vláda teď chystá omezení této slevy.

Partners Financial Services