Jak uplatnit v daňovém přiznání za rok 2016 výdaje: Paušály a daňová evidence

Petra Dlouhá | rubrika: Jak na to | 27. 2. 2017 | 1 komentář
Jak uplatňovat výdaje v daňovém přiznání za loňský rok? Možnosti jsou dvě: výdajové paušály a daňová evidence. Máme pro vás přehled všeho, co smíte a nesmíte. A taky šikovnou aplikaci, která daňové přiznání vyplní za vás.
Jak uplatnit v daňovém přiznání za rok 2016 výdaje: Paušály a daňová evidence

V prvním díle letošního daňového seriálu jsme psali o tom, kdo letos musí podávat daňové přiznání a kdo může zůstat v klidu:

Dnes se podíváme na to, jak v daňovém přiznání uplatňovat výdaje. Varianty jsou dvě: výdajové paušály a daňová evidence. Ale pozor, nepleťte si výdajové paušály s paušální daní, to je něco docela jiného:

Kdo využije výdajové paušály, ušetří si papírování. Řadě podnikatelů se výdajové paušály vyplatí i z jiného důvodu: umožňují snížit příjmy, ze kterých se počítává daň (tedy základ daně), až o osmdesát procent, aniž byste museli skutečné výdaje dokládat a evidovat. Je ale samozřejmě potřeba mít kvůli daňové kontrole doklady k peněžním i nepeněžním příjmům, které jste v daném roce obdrželi (hotově nebo na účet). Doklady musíte mít také k pohledávkám, které souvisejí s vaším podnikáním nebo jinou samostatně výdělečnou činností a trvaly k poslednímu prosinci.

Paušály ale mají i nevýhody. Kdo si odečítá výdaje paušálně, nesmí využít daňové zvýhodnění na dítě a slevu na manželku či manžela. Zaměstnanců se omezení týká pouze v případě, že je součet dílčích základů daně, u kterých uplatnili výdaje paušálem, vyšší než polovina jejich celkového daňového základu. Podrobně se daňovým odpočtům a slevám budeme věnovat příště.

Hledáte výhodný firemní úvěr? Klikněte ZDE.

Kolik si odečtete paušálem

Uplatnit výdaje prostřednictvím paušálů nemůže člověk, který je členem sdružení bez právní subjektivity, ve kterém si členové nerozdělují příjmy a výdaje rovným dílem. To samé platí pro živnostníka, který má příjmy ze spoluvlastnictví majetku, přičemž příjmy a výdaje nejsou rozděleny podle spoluvlastnických podílů.

U ostatních je výše výdajového paušálu závislá na oboru:

  • Řemeslníci a podnikatelé v zemědělské výrobě nebo lesním a vodním hospodářství si můžou z příjmů paušálem odečíst osmdesát procent.

Osmdesátiprocentní paušál je ale možné využít pouze u ročních příjmů do dvou milionů korun, od příjmů nad tento limit si při využití paušálu už žádné výdaje neodečtete; maximálně tedy můžete paušálem odečítat 1 600 000 korun.

  • Ostatní živnosti využívají šedesátiprocentní paušál.

I tady platí limit dva miliony korun, maximálně si můžete paušálem odečíst 1 200 000 korun.

  • Lidé, kteří působí ve svobodném povolání, mají příjmy z autorských práv nebo jiného podnikání podle zvláštních předpisů – například tlumočníci, znalci, insolvenční správci, spisovatelé, sportovci, přispěvatelé do novin, advokáti nebo lékaři – si paušálem odečítají čtyřicet procent.

Paušál se uplatňuje z maximálního limitu příjmů dva miliony korun, z příjmů nad tuto hranici se při použití paušálu žádné výdaje neodečtou; maximálně tedy můžete paušálem odečíst 800 000 korun.

  • Kdo má příjmy z pronájmů, uplatňuje třicetiprocentní výdajový paušál.

I tady platí limit dvou milionů, maximálně můžete paušálem odečíst 600 tisíc korun.

Když využijete výdajové paušály, žádné další výdaje už odečítat nemůžete, paušály pokrývají všechno včetně mezd a odpisů majetku.

Co nás čeká pěkného

Vrtání do paušálů

Pro daňové přiznání za letošní rok, které budete podávat na začátku roku 2018, už budou pro výdajové paušály platit trochu jiná pravidla. O novinkách a o tom, jak se na ně chystat, jsme na Peníze.cz psali před pár dny:

Komu návrat slev na manželku a dítě zdraží daně. Jak se připravit

Stahujte!

Velká domů: Přiznání na dosah myši

Interaktivní formuláře daňového přiznání udělají při vyplňování hodně práce za vás. Stahovat je můžete z domova nebo v práci, když to nikomu nebude vadit, přímo z Peníze.cz. Kompletní sadu, včetně všech příloh a pokynů k vyplnění, nabízíme v  galerii formulářů:

Daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob a náležitosti

Ale naše daňová online aplikace je stejně lepší!

Mám víc druhů příjmů, co teď?

Může se stát, že máte několik druhů příjmů, třeba jste zemědělec, ale přivyděláváte si překladatelstvím nebo pronájmem. Jestli vaše příjmy spadají do různých kategorií výdajových paušálů, je třeba příjmy z každé činnosti evidovat zvlášť. V daňovém přiznání je tabulka, do které rozepíšete příjmy podle typu činnosti a uplatníte u každého příjmu samostatně správné procento výdajů. Nemůžete příjmy míchat, ani na jeden použít výdajový paušál a na druhý daňovou evidenci. Buď použijete paušály na všechny příjmy z roku, nebo na žádný. Je jen jedna výjimka: když máte příjmy z podnikání a zároveň příjmy z pronájmu. Pak jde o samostatné dílčí základy daně, takže můžete u příjmů z podnikání odečítat výdaje paušálem a u příjmů z pronájmu daňovou evidencí (nebo obráceně).

Na co si dát u paušálů bacha

Odečítat výdaje paušálem má i rizika. Například, když podnikatel žádá o hypotéku, posuzuje banka jeho příjmy podle základu daně z daňového přiznání. Základ daně vydělí dvanácti a tak se dopočte k vašemu (domnělému) měsíčnímu příjmu, i když toto číslo vůbec nemusí odpovídat tomu, kolik reálně vyděláváte. Ve výsledku kvůli tomu nemusíte hypotéku dostat nebo vám banka přiklepne nižší úvěr, než potřebujete.

Ze základu daně se vychází také při výpočtu záloh na sociální pojištění, které zase mají rozhodující vliv na výši budoucího důchodu:

Když máte nízký základ daně a platíte nízké zálohy, nemůžete čekat vysokou penzi:

Na dosah ruky

Na Peníze.cz snadno najdete odborníka ve svém okolí. Zadejte město, adresu nebo konkrétní jméno a vyberte si daňového poradce nebo auditora.

Daňoví poradci na Peníze.cz

Daňová evidence: Dokládáme krok za krokem

Druhou možností, jak v daňovém přiznání uplatnit výdaje, je daňová evidence – tedy účetní doložení skutečně vynaložených výdajů.  Obnáší to evidování všech peněžních i nepeněžních příjmů, které jste v daném zdaňovacím období obdrželi, a také všech výdajů a pohledávek, které souvisí s vaším podnikáním nebo jinou samostatně výdělečnou činností a které trvaly k poslednímu dni roku.

Daňová evidence se vyplatí podnikatelům, kteří mají v reálu vysoké výdaje, a také těm, kteří vydělávají hodně a po zavedení limitů pro výdajové paušály, které jsme vyložili výš, už pro ně paušály nejsou výhodné.

Jako výdaj se v daňové evidenci uznává kupříkladu:

  • Nákup materiálu a zboží
  • Provozní náklady
  • Mzdy a pojistné placené za zaměstnance
  • Nájem
  • Výdaje za použití motorového vozidla
  • Pořízení dlouhodobého nehmotného majetku
  • Odpisy dlouhodobého hmotného majetku
  • Bankovní poplatky
  • Úroky z úvěru
  • Výdaje na použití motorového vozidla
  • Silniční daň

Neuznají vám naopak:

Kdo začal podnikat teprve v loňském roce, může do výdajů započíst i některé výdajové položky z doby před začátkem podnikání, tedy z předešlého kalendářního roku. Ovšem pouze ty, které prokazatelně souvisejí se začátkem podnikání – například nakoupený materiál a zásoby.

Střídání paušálů a daňové evidence

Výdajové paušály a daňovou evidenci můžete střídat, ovšem ne v průběhu jednoho zdaňovacího období. Po celý kalendářní rok musíte výdaje uplatňovat jednotně, od začátku nového zdaňovacího období můžete přejít na nový systém. Pokud jste ale v předešlém roce využívali daňovou evidenci a další rok chcete přejít na paušály, musíte podat ještě dodatečné přiznání za předešlý rok. Je totiž třeba dodanit pohledávky, závazky a zásoby vykázané do posledního prosince předešlého roku. Pokud jste žádné zásoby, závazky ani pohledávky neměli, můžete výdaje odečíst paušálem bez problémů.

Daňová kalkulačka 2017 – výpočet daně z příjmů za rok 2016

Dílčí základy daně
Nezdanitelné části základu daně
Slevy na dani

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+17
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Připravte se, že budete závislí na pomoci druhých. Pojištění s daňovou úlevou přibývá

19. 6. 2024 | Kateřina Hovorková

Připravte se, že budete závislí na pomoci druhých. Pojištění s daňovou úlevou přibývá

Pojištění dlouhodobé péče od letoška dostalo daňové zvýhodnění. Pojišťovny přicházejí s prvními nabídkami – kromě pravidelné renty třeba i s garancí místa v takzvaném pobytovém zařízení.... celý článek

Daňové úlevy na pomoc Ukrajině se prodlouží

18. 6. 2024 | redakce Peníze.CZ

Daňové úlevy na pomoc Ukrajině se prodlouží

Ministerstvo financí potvrdilo, že chce prodloužit daňové úlevy na pomoc Ukrajině až do roku 2026, a to ve stejném rozsahu jako za rok 2022 a 2023.

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

30. 4. 2024 | Petr Kučera

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

Co je letos jinak? Jaké slevy se dají využít? Do kdy je potřeba odevzdat přehledy OSVČ? Poradíme.

Nedoplatek? Pozor na podvodné SMS z finančního úřadu

26. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ

Nedoplatek? Pozor na podvodné SMS z finančního úřadu

Nová vlna falešných SMS se snaží vylákat z lidí jejich přihlašovací údaje k bankovní identitě. Před novou smishingovou kampaní varují odborníci z antivirového programu Avast.

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

22. 4. 2024 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

Jaké podmínky platí pro dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ)? Co se změnilo a co se brzy měnit bude? Tady je přehled.

Partners Financial Services