Do práce přes agenturu. Na co máte nárok a kde si stěžovat?

Agenturním zaměstnancům kryje záda zákoník práce. Poradíme, co pracovní agentura musí, co nesmí a kde hledat zastání, pokud vás krátí na vašich právech.
Do práce přes agenturu. Na co máte nárok a kde si stěžovat?

Než si s agenturou plácnete, vyplatí se dobře si ji prověřit. Všechny pracovní agentury, které v Česku působí, musí mít povolení Ministerstva práce a sociálních věcí. Jestli ho mají, ověříte v online aplikaci Vyhledávání agentur práce. Od minulého roku počet pracovních agentur rapidně klesl, po novelizaci zákoníku práce totiž musí každá agentura – včetně těch, které na trhu působily ještě před změnou zákona – složit kauci půl milionu korun. Z téměř dvou tisíc agentur přežilo novelu dnešních 980.

O solidnosti agentury může částečně vypovídá také členství v jedné z oborových asociací: Asociaci pracovních agentur nebo Asociaci poskytovatelů personálních služeb. Agentury sdružené v těchto asociacích se zavazují k dodržování určitého etického kodexu.

Hledej práci!

Nečekejte , že práce přijde za vámi!

Sháníte práci? Zkuste se rozhlédnout u nás. Nabídky práce ze všech úřadů práce a předních pracovních portálů na jednom místě!

Nabídky práce na Peníze.cz

Černé na bílém

Jakmile se rozhodnete některé z pracovních agentur upsat, stanete se jejím zaměstnancem. To mimo jiné znamená, že za vás musí agentura jakožto váš zaměstnavatel odvádět zdravotní a sociální pojištění. Vzájemnou spolupráci je pak potřeba stvrdit písemně. Platí, že agenturní zaměstnání lze vykonávat pouze na základě klasické pracovní smlouvy nebo dohody o pracovní činnosti (DPČ). Dohodu o provedení práce (DPP) vám agentura nabídnout nesmí.

Písemně byste měli dostat také pokyn k dočasnému výkonu práce, jakmile vám agentura sežene práci v konkrétní firmě. Lejstro by mělo obsahovat: místo a dobu výkonu práce, mzdové a pracovní podmínky, včetně podmínek pro předčasné ukončení dočasného přidělení. Jednoduše řečeno: pravidla, podle kterých se bude postupovat, jestliže vaše působení v dané firmě předčasně skončí. Podmínky pro předčasné ukončení ovšem zákon nijak neupravuje, proto raději nečekejte dvouměsíční výpovědní dobu ani odstupné.

Pokud jde o dobu výkonu zaměstnání, nesmí vás agentura jedné firmě propůjčit na víc než dvanáct po sobě jdoucích kalendářních měsíců. Z pravidla ovšem existují dvě výjimky: když o delší setrvání v dané firmě sami výslovně požádáte, nebo když zaskakujete za kmenového zaměstnance firmy na mateřské nebo rodičovské dovolené.

Agenturní zaměstnávání: kolik za to?

Zákoník práce myslí i na mzdové a pracovní podmínky agenturního zaměstnance: podle zákona nesmí být horší než podmínky srovnatelného kmenového zaměstnance firmy (respektive stálého zaměstnance, kterého by firma najala na stejnou pozici). Za srovnatelného zaměstnance lze považovat člověka s obdobně dlouhou praxí a kvalifikací, který vykonává stejně složitou a namáhavou práci se stejnou mírou odpovědnosti.

Agenturní zaměstnanec tedy musí dostávat stejnou základní mzdu, včetně bonusů a prémií, i příplatky za práci o víkendech, svátcích nebo v noci.

Agentura nemá právo strhávat vám část mzdy nebo si nechat platit za zprostředkování zaměstnání.

Lišit by se nemělo ani rozvržení pracovní doby nebo přestávek. Stejné nároky platí, i pokud jde o dovolenou: minimálně čtyři týdny ročně. Případně ještě týden navíc, jestliže to má firma dohodnuto v kolektivní smlouvě.

Když mají stálí zaměstnanci další benefity jako stravenky nebo takzvané sick days, měly by se týkat i lidí dosazených skrze agenturu práce. Naopak na příspěvky na životní pojištění nebo doplňkové penzijní spoření a penzijní připojištění agenturní zaměstnanec nedosáhne. To samé platí, i pokud jde o odměny při životních a pracovních jubileích nebo příspěvek na dopravu či bydlení.

Vytěžte: Kalkulačky pro zaměstnané

Mzda, dovolená, nemocenská

Na co máte nárok, už víte. Chcete vědět, kolik to všechno dělá? Neztrácejte čas se složitými výpočty, naše kalkulačky si s nimi lehce poradí.

Kde si stěžovat?

Jestliže vás firma na vašich právech krátí, nebojte se ozvat. Nejprve se obraťte na agenturu, která je vaším zaměstnavatelem. Agentura má ze zákona povinnost zajistit svým zaměstnancům rovné podmínky, takže by se měla vaší stížností zabývat.

Když se vás agentura zastat nechce, stěžujte si u inspekce práce: podejte podnět ke kontrole příslušnému oblastnímu inspektorátu práce. Podání lze učinit přímo na webu inspektorátu nebo poslat poštou. Z podání musí být především patrné, proti komu stížnost směřujete. Uveďte proto název a sídlo agentury i její IČO. Zároveň se hodí přiložit dokumenty, které vaše tvrzení doloží: mzdový výměr, výplatní pásku nebo další podobné dokumenty. Chybět by nemělo ani místo výkonu práce a pár údajů o vás: jméno, doručovací adresa a telefon. Vaši totožnost inspektorát nesmí prozradit.

Na základě podnětu příslušný inspektorát zkontroluje agenturu a ve většině případů si posvítí i na firmu, která si vás skrze agenturu najala.

Líbil se vám článek?

+46
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 15 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 5. 2018 8:14, Milan

Už sami v textu uvádíte několik věcí v podmiňovacím způsobu (měli by...), což navádí k myšlence, že by sice měli, ale v praxi se tak neděje. A dovolávat se v takovýchto situacích pravdy, znamená i roky běhání po soudech a shánění peněz na právníky s nejistým úspěchem. Je pěkné, že polovina těchto nesmyslných agentur zmizela, ale pro lidi - zaměstnance by bylo lepší, kdyby zmizela i ta druhá polovina. Je to jen prostředek k zotročování poctivých pracujících a k přelévání peněz v kapsách mocných, těch méně poctivých.

+34
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (15 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Paušální daň se blíží. Spočítejte si, jestli se vám vyplatí

19. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Paušální daň se blíží. Spočítejte si, jestli se vám vyplatí

Noví zájemci se mohou k paušální dani hlásit do 10. ledna. Kolik za rok 2022 zaplatí a komu se to vyplatí? Máme kalkulačku.

Síť kaváren vzdoruje pandemii. Promění krizi v příležitost?

19. 10. 2021 | Jitka Šorfová

Síť kaváren vzdoruje pandemii. Promění krizi v příležitost?

Až do příchodu koronaviru vedli manželé Kolští prosperující síť kaváren. Ze dne na den museli najet na krizové řízení, aby minimalizovali ztráty v době lockdownů. Kam se teď posunout... celý článek

Vaše peněženka po volbách. Co čekat od nové vlády

11. 10. 2021 | Petr Kučera | 116 komentářů

Vaše peněženka po volbách. Co čekat od nové vlády

Dosavadní opozice získala většinu v Poslanecké sněmovně. Než se koalicím Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN podaří sestavit vládu, připomeňme si, s jakými plány šly do voleb.... celý článek

Žebříček nejbohatších Čechů má novou jedničku

6. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Žebříček nejbohatších Čechů má novou jedničku

Nejbohatším Čechem je Renáta Kellnerová s rodinou. Vdova po zakladateli a hlavním majiteli PPF Petru Kellnerovi ovládá spolu se svou rodinou majetek v hodnotě 374,7 miliardy korun.... celý článek

Vyšší daň pro bohaté? Spočítali jsme, kolik opravdu platí ze mzdy

6. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 51 komentářů

Vyšší daň pro bohaté? Spočítali jsme, kolik opravdu platí ze mzdy

Progresivní zdanění práce už v Česku funguje. A je výraznější, než se zdá při pohledu na samotnou daňovou sazbu. S výší mzdy roste i celková sazba odvodů. S jednou výjimkou: kdo si... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.