Spočítáme náhradu mzdy za dovolenou v roce 2018. Pravidla a kalkulačka

Petra Dlouhá | rubrika: Co se děje | 7. 6. 2018 | 3 komentáře
Naše kalkulačka propočítá, kolik letos dostanete za dobu dovolené místo platu nebo mzdy. Dobrá zpráva: může to být víc, než kdybyste chodili do práce.
Spočítáme náhradu mzdy za dovolenou v roce 2018. Pravidla a kalkulačka

Za dny dovolené nedostáváte mzdu ani plat, ale náhradu mzdy, která se počítá z průměrného výdělku v kalendářním čtvrtletí, které předcházelo čtvrtletí, kdy dovolenou máte. Takže když kupříkladu volno čerpáte v červenci nebo srpnu, náhrada mzdy se vypočte z vašeho průměrného výdělku za duben až červen. Kalendářní čtvrtletí jsou v každém roce čtyři: leden až březen, duben až červen, červenec až září a říjen až prosinec (nemusí tedy jít o tři měsíce, které bezprostředně předcházejí termínu vaší dovolené). Jestli jste zaměstnaní celý rok, určuje se vám průměrný výdělek čtyřikrát do roka: prvního ledna, prvního dubna, prvního července a prvního října.

Jak se počítá náhrada mzdy

Svůj průměrný výdělek zjistíte tak, že hrubou mzdu za dané kalendářní čtvrtletí vydělíte počtem odpracovaných hodin. A pozor, do hrubé mzdy se započítávají i prémie a odměny. Má to jeden příjemný efekt: když si dovolenou vezmete po čtvrtletí, ve kterém vám šéf přilepšil nějakou prémií, náhrada mzdy za dovolenou bude vyšší než vaše běžná mzda.

Propojeno!

Hrubá a čistá mzda

Naše kalkulačka čisté mzdy, aktualizovaná pro rok 2018, přehledně vypočítá, kolik dostanete od zaměstnavatele na ruku a kolik z hrubé mzdy spolkne daň a povinné odvody. Funguje i obráceně: zaměstnavateli ukáže, na kolik ho zaměstnanec celkově přijde.

Výpočet čisté mzdy v roce 2018

Musíte ale rozlišovat, jaký druh prémie jste dostali. Mimořádná odměna se do průměrného výdělku započítává celá. Odměna, která se váže k delšímu období, třeba roční, pololetní prémie nebo třináctý plat, se započítává jen částečně: za každý měsíc pouze poměrná část – ze třináctého platu nebo roční prémie jedna dvanáctina.

Průměrný výdělek může vedle odměn vyšroubovat výš také menší počet pracovních dnů (a tedy i odpracovaných hodin) v předchozím kalendářním čtvrtletí.

Naše kalkulačka náhradu mzdy jednoduše a přehledně vypočítá, stačí zadat pár čísel, která najdete na výplatních páskách. Nezapomeňte, že kalendářním čtvrtletím se rozumí leden až březen, duben až červen, červenec až září nebo říjen až prosinec.

Náhrada mzdy za dovolenou 2025

Hrubá mzda
Odpracováno
h
h
h
hodin
dní

Další kalkulačky

Propojeno!

Dovolená z minulého roku?

Dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel, zaměstnanec tahá za kratší konec provazu. Výjimka je dovolená z minulého roku: když vám ji zaměstnavatel nenařídí do konce června, první den prázdnin mu můžete napsat nazdar a za čtrnáct dní vyrazit, ať se mu to líbí, nebo ne:

Zbývá vám loňská dovolená? Od konce června si ji můžete vzít kdykoli

Když jste v zaměstnání krátce

Jestli máte novou práci, do které jste nastoupili teprve v průběhu předcházejícího kalendářního čtvrtletí, bude rozhodným obdobím pro výpočet průměrného výdělku doba od začátku pracovního poměru do konce předešlého čtvrtletí.

Jestli jste během předchozího kalendářního čtvrtletí u svého zaměstnavatele odpracovali míň než jednadvacet dnů, nevychází se z průměrného výdělku, ale z pravděpodobného výdělku, což je hrubá mzda, kterou byste dostali za předpokladu, že byste v předchozím čtvrtletí chodili do práce. Vycházet se tedy bude z obvyklé výše vaší mzdy nebo ze mzdy zaměstnanců, kteří u vašeho zaměstnavatele pracují na stejné nebo obdobné pozici.

Průměrný ani pravděpodobný hrubý výdělek každopádně nesmí klesnout pod minimální mzdu, která teď dělá 12 200 korun měsíčně (73,20 korun na hodinu).

Pokud jste v zaměstnání míň než jeden rok a chcete zjistit, na jak velkou část dovolené už máte nárok, vyzkoušejte další ze sady našich kalkulaček:

Výpočet poměrné části dovolené 2021

dní

Další kalkulačky

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Letní brigády, daně a další povinnosti. Návod pro studenty

23. 6. 2025 | Gabriel Pleska

Letní brigády, daně a další povinnosti. Návod pro studenty

Letní brigády jsou fajn způsob, jak si přivydělat. Ale pravidla nejsou pro všechny stejná. Jiná platí pro čtrnáctileté, jiná pro šestnáctileté, a ještě jiná pro dospělé. Liší se i daně... celý článek

Roste v Česku fenomén „working poor“?

17. 6. 2025 | PR text

Roste v Česku fenomén „working poor“?

Představte si, že každý den chodíte do práce. Odvádíte, co máte. A přesto se měsíc co měsíc potýkáte s tím, jestli zaplatíte nájem, složenky a zbude vám na jídlo. Možná to zní jako... celý článek

Kdo dostal nejvíc přidáno a kde mzdy váznou? Nový přehled podle profesí

5. 6. 2025 | Kateřina Hovorková | 2 komentáře

Kdo dostal nejvíc přidáno a kde mzdy váznou? Nový přehled podle profesí

Ve kterém odvětví se lidem zvedly mzdy a kde dostávají jen minimální mzdu? Které profese za posledních dvacet let zmizely z trhu práce a po kterých je naopak sháňka? A jak si stojíme... celý článek

Mzdy dál šplhají nahoru. Nejvíc si polepšily reality nebo věda

4. 6. 2025 | Pavla Adamcová

Mzdy dál šplhají nahoru. Nejvíc si polepšily reality nebo věda

Průměrná mzda vzrostla v letošním prvním čtvrtletí meziročně o 6,7 procenta na 46 924 korun. Ve srovnání se stejným obdobím loni je to v průměru o 2943 korun víc.

Pracující důchodci ušetří na pojistném. Už víme o kolik

3. 6. 2025 | Kateřina Hovorková

Pracující důchodci ušetří na pojistném. Už víme o kolik

Od ledna mohou pracující důchodci získat slevu na sociální pojištění. Nahradila postupné zvyšování důchodů po roce práce. Jak se novinka uchytila a kolik lidé nově ušetří? Sociální... celý článek

Partners Financial Services