Spočítáme náhradu mzdy za dovolenou v roce 2018. Pravidla a kalkulačka

Petra Dlouhá | rubrika: Co se děje | 7. 6. 2018 | 3 komentáře
Naše kalkulačka propočítá, kolik letos dostanete za dobu dovolené místo platu nebo mzdy. Dobrá zpráva: může to být víc, než kdybyste chodili do práce.
Spočítáme náhradu mzdy za dovolenou v roce 2018. Pravidla a kalkulačka

Za dny dovolené nedostáváte mzdu ani plat, ale náhradu mzdy, která se počítá z průměrného výdělku v kalendářním čtvrtletí, které předcházelo čtvrtletí, kdy dovolenou máte. Takže když kupříkladu volno čerpáte v červenci nebo srpnu, náhrada mzdy se vypočte z vašeho průměrného výdělku za duben až červen. Kalendářní čtvrtletí jsou v každém roce čtyři: leden až březen, duben až červen, červenec až září a říjen až prosinec (nemusí tedy jít o tři měsíce, které bezprostředně předcházejí termínu vaší dovolené). Jestli jste zaměstnaní celý rok, určuje se vám průměrný výdělek čtyřikrát do roka: prvního ledna, prvního dubna, prvního července a prvního října.

Jak se počítá náhrada mzdy

Svůj průměrný výdělek zjistíte tak, že hrubou mzdu za dané kalendářní čtvrtletí vydělíte počtem odpracovaných hodin. A pozor, do hrubé mzdy se započítávají i prémie a odměny. Má to jeden příjemný efekt: když si dovolenou vezmete po čtvrtletí, ve kterém vám šéf přilepšil nějakou prémií, náhrada mzdy za dovolenou bude vyšší než vaše běžná mzda.

Propojeno!

Hrubá a čistá mzda

Naše kalkulačka čisté mzdy, aktualizovaná pro rok 2018, přehledně vypočítá, kolik dostanete od zaměstnavatele na ruku a kolik z hrubé mzdy spolkne daň a povinné odvody. Funguje i obráceně: zaměstnavateli ukáže, na kolik ho zaměstnanec celkově přijde.

Výpočet čisté mzdy v roce 2018

Musíte ale rozlišovat, jaký druh prémie jste dostali. Mimořádná odměna se do průměrného výdělku započítává celá. Odměna, která se váže k delšímu období, třeba roční, pololetní prémie nebo třináctý plat, se započítává jen částečně: za každý měsíc pouze poměrná část – ze třináctého platu nebo roční prémie jedna dvanáctina.

Průměrný výdělek může vedle odměn vyšroubovat výš také menší počet pracovních dnů (a tedy i odpracovaných hodin) v předchozím kalendářním čtvrtletí.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Naše kalkulačka náhradu mzdy jednoduše a přehledně vypočítá, stačí zadat pár čísel, která najdete na výplatních páskách. Nezapomeňte, že kalendářním čtvrtletím se rozumí leden až březen, duben až červen, červenec až září nebo říjen až prosinec.

Náhrada mzdy za dovolenou 2023

Hrubá mzda
Odpracováno
h
h
h
hodin
dní

Další kalkulačky

Propojeno!

Dovolená z minulého roku?

Dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel, zaměstnanec tahá za kratší konec provazu. Výjimka je dovolená z minulého roku: když vám ji zaměstnavatel nenařídí do konce června, první den prázdnin mu můžete napsat nazdar a za čtrnáct dní vyrazit, ať se mu to líbí, nebo ne:

Zbývá vám loňská dovolená? Od konce června si ji můžete vzít kdykoli

Když jste v zaměstnání krátce

Jestli máte novou práci, do které jste nastoupili teprve v průběhu předcházejícího kalendářního čtvrtletí, bude rozhodným obdobím pro výpočet průměrného výdělku doba od začátku pracovního poměru do konce předešlého čtvrtletí.

Jestli jste během předchozího kalendářního čtvrtletí u svého zaměstnavatele odpracovali míň než jednadvacet dnů, nevychází se z průměrného výdělku, ale z pravděpodobného výdělku, což je hrubá mzda, kterou byste dostali za předpokladu, že byste v předchozím čtvrtletí chodili do práce. Vycházet se tedy bude z obvyklé výše vaší mzdy nebo ze mzdy zaměstnanců, kteří u vašeho zaměstnavatele pracují na stejné nebo obdobné pozici.

Průměrný ani pravděpodobný hrubý výdělek každopádně nesmí klesnout pod minimální mzdu, která teď dělá 12 200 korun měsíčně (73,20 korun na hodinu).

Pokud jste v zaměstnání míň než jeden rok a chcete zjistit, na jak velkou část dovolené už máte nárok, vyzkoušejte další ze sady našich kalkulaček:

Výpočet poměrné části dovolené 2021

dní

Další kalkulačky

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Zajímá vás, kolik bere kolega? Firmy budou muset odtajnit mzdy

27. 11. 2023 | Kateřina Hovorková | 4 komentáře

Zajímá vás, kolik bere kolega? Firmy budou muset odtajnit mzdy

Zaměstnavatelé budou muset zvědavým pracovníkům sdělit, kolik si vydělá jejich kolega na stejné pozici. Výši mezd budou muset hlásit uchazečům už při náboru. Skončí také doložky o mlčenlivosti.... celý článek

Ošetřovné na dítě kvůli stávce učitelů? Smůla, říká úřad

22. 11. 2023 | Petr Kučera

Ošetřovné na dítě kvůli stávce učitelů? Smůla, říká úřad

Rodiče, kteří se musí postarat o děti kvůli stávce učitelů v pondělí 27. listopadu, nemají nárok na ošetřovné od státu. Vyplývá to z výkladu zákona, který zveřejnila Česká správa sociálního... celý článek

Podpora v nezaměstnanosti se změní. Přijde dřív, ale bude přísnější

22. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Podpora v nezaměstnanosti se změní. Přijde dřív, ale bude přísnější

Nezaměstnaní získají podporu hned za první měsíc, i když dostali odstupné – dosud museli až několik měsíců čekat. Novela od ledna zároveň zpřísní opakované čerpání podpory; cílem je... celý článek

Benefity dostanou limit. Kdy za ně bude muset zaměstnanec platit?

13. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Benefity dostanou limit. Kdy za ně bude muset zaměstnanec platit?

Vládní balíček omezí daňové zvýhodnění volnočasových benefitů, populárního nástroje pro odměňování zaměstnanců. Vysvětlíme, co to přinese v praxi.

Sleva na studenta končí. Jak si snížit daň letos a příští rok?

12. 11. 2023 | Petr Kučera

Sleva na studenta končí. Jak si snížit daň letos a příští rok?

Speciální daňovou výhodu bude možné využít naposledy pro příjmy za rok 2023. Chudým studentům stejně nepomáhá, tvrdí ministr financí.

Partners Financial Services