Spočítáme náhradu mzdy za dovolenou v roce 2018. Pravidla a kalkulačka

Petra Dlouhá | rubrika: Co se děje | 7. 6. 2018 | 3 komentáře
Naše kalkulačka propočítá, kolik letos dostanete za dobu dovolené místo platu nebo mzdy. Dobrá zpráva: může to být víc, než kdybyste chodili do práce.
Spočítáme náhradu mzdy za dovolenou v roce 2018. Pravidla a kalkulačka

Za dny dovolené nedostáváte mzdu ani plat, ale náhradu mzdy, která se počítá z průměrného výdělku v kalendářním čtvrtletí, které předcházelo čtvrtletí, kdy dovolenou máte. Takže když kupříkladu volno čerpáte v červenci nebo srpnu, náhrada mzdy se vypočte z vašeho průměrného výdělku za duben až červen. Kalendářní čtvrtletí jsou v každém roce čtyři: leden až březen, duben až červen, červenec až září a říjen až prosinec (nemusí tedy jít o tři měsíce, které bezprostředně předcházejí termínu vaší dovolené). Jestli jste zaměstnaní celý rok, určuje se vám průměrný výdělek čtyřikrát do roka: prvního ledna, prvního dubna, prvního července a prvního října.

Jak se počítá náhrada mzdy

Svůj průměrný výdělek zjistíte tak, že hrubou mzdu za dané kalendářní čtvrtletí vydělíte počtem odpracovaných hodin. A pozor, do hrubé mzdy se započítávají i prémie a odměny. Má to jeden příjemný efekt: když si dovolenou vezmete po čtvrtletí, ve kterém vám šéf přilepšil nějakou prémií, náhrada mzdy za dovolenou bude vyšší než vaše běžná mzda.

Propojeno!

Hrubá a čistá mzda

Naše kalkulačka čisté mzdy, aktualizovaná pro rok 2018, přehledně vypočítá, kolik dostanete od zaměstnavatele na ruku a kolik z hrubé mzdy spolkne daň a povinné odvody. Funguje i obráceně: zaměstnavateli ukáže, na kolik ho zaměstnanec celkově přijde.

Výpočet čisté mzdy v roce 2018

Musíte ale rozlišovat, jaký druh prémie jste dostali. Mimořádná odměna se do průměrného výdělku započítává celá. Odměna, která se váže k delšímu období, třeba roční, pololetní prémie nebo třináctý plat, se započítává jen částečně: za každý měsíc pouze poměrná část – ze třináctého platu nebo roční prémie jedna dvanáctina.

Průměrný výdělek může vedle odměn vyšroubovat výš také menší počet pracovních dnů (a tedy i odpracovaných hodin) v předchozím kalendářním čtvrtletí.

Naše kalkulačka náhradu mzdy jednoduše a přehledně vypočítá, stačí zadat pár čísel, která najdete na výplatních páskách. Nezapomeňte, že kalendářním čtvrtletím se rozumí leden až březen, duben až červen, červenec až září nebo říjen až prosinec.

Náhrada mzdy za dovolenou 2022

Hrubá mzda
Odpracováno
h
h
h
hodin
dní

Další kalkulačky

Propojeno!

Dovolená z minulého roku?

Dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel, zaměstnanec tahá za kratší konec provazu. Výjimka je dovolená z minulého roku: když vám ji zaměstnavatel nenařídí do konce června, první den prázdnin mu můžete napsat nazdar a za čtrnáct dní vyrazit, ať se mu to líbí, nebo ne:

Zbývá vám loňská dovolená? Od konce června si ji můžete vzít kdykoli

Když jste v zaměstnání krátce

Jestli máte novou práci, do které jste nastoupili teprve v průběhu předcházejícího kalendářního čtvrtletí, bude rozhodným obdobím pro výpočet průměrného výdělku doba od začátku pracovního poměru do konce předešlého čtvrtletí.

Jestli jste během předchozího kalendářního čtvrtletí u svého zaměstnavatele odpracovali míň než jednadvacet dnů, nevychází se z průměrného výdělku, ale z pravděpodobného výdělku, což je hrubá mzda, kterou byste dostali za předpokladu, že byste v předchozím čtvrtletí chodili do práce. Vycházet se tedy bude z obvyklé výše vaší mzdy nebo ze mzdy zaměstnanců, kteří u vašeho zaměstnavatele pracují na stejné nebo obdobné pozici.

Průměrný ani pravděpodobný hrubý výdělek každopádně nesmí klesnout pod minimální mzdu, která teď dělá 12 200 korun měsíčně (73,20 korun na hodinu).

Pokud jste v zaměstnání míň než jeden rok a chcete zjistit, na jak velkou část dovolené už máte nárok, vyzkoušejte další ze sady našich kalkulaček:

Výpočet poměrné části dovolené 2021

dní

Další kalkulačky

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Vláda chce zvýšit limit pro podání daňového přiznání

5. 8. 2022 | Petr Kučera | 5 komentářů

Vláda chce zvýšit limit pro podání daňového přiznání

Lidé, kteří mají roční příjmy do 25 tisíc korun, by od příštího roku nemuseli podávat daňové přiznání. Limit se má zvýšit z dosavadních 15 tisíc – jde o hrubý příjem před odečtením... celý článek

Letní brigáda. Jak na daně a zdravotní i sociální pojištění

7. 7. 2022 | Petra Dlouhá | 5 komentářů

Letní brigáda. Jak na daně a zdravotní i sociální pojištění

Našli jste si přes prázdniny přivýdělek? Připravili jsme přehled pravidel pro studenty – ať už pracují na dohodu o provedení práce, dohodu o pracovní činnosti, nebo se rovnou nechají... celý článek

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

5. 7. 2022 | Petr Kučera | 20 komentářů

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

Zvýšení životního minima má vliv i na srážky ze mzdy. Lidem v exekuci nebo insolvenci zůstane od července víc peněz.

Na nový byt v Praze musíte šetřit přes 17 let. A neutrácet

14. 6. 2022 | Petr Kučera | 25 komentářů

Na nový byt v Praze musíte šetřit přes 17 let. A neutrácet

Na průměrný nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních musí obyvatel Prahy vydělávat 17,3 roku – když nebude mít žádné jiné výdaje a neplatil by ani daně či odvody. Ukazuje to Index dostupnosti... celý článek

Nezabavitelná částka je vyšší, potvrdil soud. Spočítejte si, jak se změnila

10. 6. 2022 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 15 komentářů

Nezabavitelná částka je vyšší, potvrdil soud. Spočítejte si, jak se změnila

Lidem v exekuci nebo insolvenci má zůstat z výplaty či důchodu víc peněz, rozhodl Nejvyšší soud.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.