Zbývá vám loňská dovolená? Od konce června si ji můžete vzít kdykoli

Dobu čerpání dovolené určuje podle zákoníku práce zaměstnavatel, zaměstnanec tahá za kratší konec provazu. Výjimka je dovolená z minulého roku: pokud vám ji zaměstnavatel nenařídí do konce června, po 15. červenci na ni můžete nastoupit i bez jeho souhlasu.
Zbývá vám loňská dovolená? Od konce června si ji můžete vzít kdykoli

Dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Pro pořádek – aby měl přehled on i zaměstnanci – by měl ve spolupráci s odbory nebo radou zaměstnanců, pokud u něj působí, sestavovat rozvrh čerpání dovolené. Pokud ve firmě odbory nebo rada nejsou, sestavuje rozvrh zaměstnavatel sám. Je to jakýsi celoroční plán dovolených.

Při určení rozvrhu čerpání dovolené zaměstnavatel v první řadě hledí na zájem podniku, má ale přihlížet i k oprávněným zájmům zaměstnance. Třeba k tomu, aby rodiče dětí školou povinných s nimi mohli trávit letní prázdniny. Ne vždycky se podaří plán dovolených naplnit a zaměstnavatel musí rozhodovat operativně. Nemůže však zaměstnanci určit dovolenou ze dne na den. O tom, že má čerpat dovolenou, musí zaměstnanec vědět nejméně 14 dnů předem, leda by souhlasil s kratším časem. Je-li to nezbytné z provozních důvodů, může zaměstnavatel rozhodnout i o celozávodní dovolené. Hromadné čerpání dovolené nesmí činit více než dva týdny a u uměleckých souborů čtyři týdny.

Zaměstnanec může také kdykoliv zaměstnavatele o poskytnutí dovolené sám požádat. Nemusí ji ale dostat. Každopádně nemůže sám oznámit, že nepřijde do práce a bere si dovolenou. Kromě dvou výjimek, kdy se na zaměstnavatele nemusí ohlížet a nemusí čekat, až mu dovolenou schválí.

Srovnáme cestovní pojištění

Za kopečky? Srovnáme cestovní pojištění, aby skákalo, jak budete pískat. A když budete chtít, můžete ho u nás i objednat. Stačí říct, jak byste ho nejradši kupovali, jestli koupit přes počítač, probrat s přítelem na telefonu, nebo si pro něj dojdete osobně.

Když končí mateřská

Když je zaměstnaná žena na mateřské dovolené, může požádat zaměstnavatele, aby jí napsal dovolenou tak, aby bezprostředně navazovala na mateřskou. Na rodičovskou dovolenou nastoupí až potom. V takovém případě je zaměstnavatel povinný její žádosti vyhovět.

Nedávno jsme psali o tom, proč se to vyplatí:

Kromě maminek na mateřské se pravidlo vztahuje i na tatínky, kteří si brali rodičovskou dovolenou tak „na dobu, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou“. Výhoda je v tom, že se zaměstnanci vyhnou případnému krácení dovolené pro omluvenou absenci v práci kvůli rodičovské. Kdo si dovolenou schovává „na potom“, nemusí ji po návratu z rodičovské do práce najít celou:

Loňská dovolená

Při určování dovolené by měl zaměstnavatel postupovat tak, aby si ji každý vyčerpal v tom roce, ve kterém mu na ni vznikl nárok. V praxi se to nepodaří zdaleka vždycky: zaměstnavatel může mít hodně zakázek a zaměstnance nepustí, zaměstnanci jsou nemocní, rodí děti a podobně. Když se dovolenou nepodaří vyčerpat v tom roce, ke kterému náleží, je zaměstnavatel povinen určit ji zaměstnanci tak, aby byla vyčerpána nejpozději do konce dalšího roku. Pokud by to nešlo kvůli pracovní neschopnosti, rodičovské nebo podobně, měla by dovolená následovat po skončení této překážky v práci.

Teď ale pozor: pokud zaměstnavatel neurčí termín čerpání loňské dovolené nejpozději do letošního 30. června, má právo si termín stanovit i zaměstnanec. Jediné, co musí udělat, je oznámit dovolenou zaměstnavateli aspoň 14 dní předem. Jestliže tedy své rozhodnutí vzít si loňskou dovolenou oznámíte zaměstnavateli písemně už první den prázdnin, 15. července už můžete vyrazit. I když se to zaměstnavatel nebude líbit. Nemusíte přitom respektovat rozvrh čerpání dovolené a nesmíte přitom být za svoje rozhodování postihnuti.

Změny zákona se nekonají

Média loni hojně informovala o chystaných změnách v převádění dovolené. Poslanecká sněmovna ale nestihla návrh novely zákoníku práce projednat. Platí tedy stávající pravidla, jak byla výš popsána.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Zdražování, válka, nejistota. Firmy se připravují na horší časy

18. 5. 2022 | Jana Divinová | 1 komentář

Zdražování, válka, nejistota. Firmy se připravují na horší časy

Důsledky války a vysoká inflace začíná pociťovat většina českých firem. Téměř dvě třetiny malých a středních podniků se připravují na propad příjmů. Vyplývá to z průzkumu platformy... celý článek

Zrušení silniční daně je definitivní, schválili ho senátoři

18. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Zrušení silniční daně je definitivní, schválili ho senátoři

Zrušení silniční daně u osobních automobilů, autobusů a nákladních aut do 12 tun definitivně prošlo, když ho dnes schválili senátoři. Například u osobních aut jde o úsporu v řádech... celý článek

Pracovní cesty: Cestovní náhrady mimořádně stouply

18. 5. 2022 | Petr Kučera

Pracovní cesty: Cestovní náhrady mimořádně stouply

Zaměstnanec, který nemá účtenku za nákup benzinu nebo nafty, dostane od poloviny května vyšší paušál. Ten dosavadní už byl výrazně nižší než skutečné ceny.

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Po náročné práci dřív do důchodu. Šanci má dostat méně lidí

17. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

Po náročné práci dřív do důchodu. Šanci má dostat méně lidí

Za každých deset let fyzicky náročné práce mají lidé odejít o rok dříve do důchodu. Na úlevu však oproti původnímu návrhu dosáhne mnohem méně lidí, což vadí odborům. Firmám se zase... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.