Na tábor jako vedoucí nebo instruktor. Musí vás pustit z práce?

Čas prázdnin se blíží a s nimi také letní tábory. Někdo na ně vypravuje děti, jiný jenom vzpomíná. A pak jsou tu ti, kteří na ně jedou dělat vedoucí, instruktory, zdravotníky nebo kuchaře. A nemusí si na to ani nutně brát dovolenou. Koho zaměstnavatel musí pustit?
Na tábor jako vedoucí nebo instruktor. Musí vás pustit z práce?

Věnovat se mládeži a dětem je chvályhodná a společensky prospěšná věc. Myslil na to i zákonodárce, když do zákoníku práce vepsal, že zaměstnanci, kteří se zásadně podílejí na běhu letního tábora, mají – pokud to bude možné – dostat pracovní volno. Nárok na něj mají ti, co budou dělat vedoucího tábora, jeho zástupce pro věci hospodářské a zdravotní, oddílové vedoucí, vychovatele, instruktory, případně střední zdravotnické pracovníky. Má to ale svoje pravidla a omezení.

V první řadě: nestačí se rozhodnout, že se člověk bude věnovat dětem týden nebo čtrnáct dní v létě. Na pracovní volno dosáhne ten, kdo aspoň jeden rok před konáním tábora soustavně a bezplatně s dětmi nebo mládeží pracuje. Ti, kteří se práci s dětmi soustavně nevěnují nebo za ni jsou placeni, si na tábor nejspíš budou muset vzít řádnou dovolenou. Z pravidla ovšem existuje výjimka: podmínka soustavné bezplatné práce nemusí být splněna, pokud jde o tábor pro děti zdravotně postižené.

Volno má zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout v nezbytně nutném rozsahu, nejvýš ale na tři týdny v kalendářním roce.

Zásadní háček se skrývá už v prvním odstavci a pozorný čtenář si ho jistě povšiml: zaměstnanci mají dostat pracovní volno, pokud to bude možné.

Bezplatná právní poradna

Obchodní, rodinné i pracovní právo: pro radu nemusíte daleko. Stačí kliknout a zeptat se expertů v naší bezplatné poradně.

Bezplatná právní poradna

Vážné pracovní důvody

Zákoník práce samozřejmě mluví trochu jiným jazykem, takže doslova se v něm píše: „pokud tomu nebrání vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele“. Vypadá to možná přesněji, ale jen na první pohled. Co jsou provozní důvody a kdy jsou vážné, to zákoník práce nijak neupřesňuje. Soudy ve sporech mezi zaměstnanci a zaměstnavateli konstatovaly, že při posuzování, zda jsou na straně zaměstnavatele dány vážné provozní důvody, je třeba vyjít z povahy provozu, z  množství počtu zaměstnanců, z toho, jak se můžou vzájemně zastoupit a jaké jsou možnosti jejich odměňování za vykonanou práci. Obecně platní, že zaměstnavatel může vyhovět žádosti tím snadněji, čím víc má zaměstnanců, čím lépe se jeho zaměstnanci mohou vzájemně zastupovat a čím víc má peněžních prostředků použitelných pro jejich odměňování. Nejvyšší soud určil, že dovodit, že vyhovění žádosti zaměstnance brání vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele, lze pouze pouze v případě, že by tím byl znemožněn, narušen nebo vážně ohrožen řádný provoz (plnění úkolů nebo činnosti) zaměstnavatele.

Volno, ale neplacené

Zákoník práce dovoluje, aby kolektivní smlouva, případně i vnitřní předpis velkorysého zaměstnavatele rozšířily délku pracovního volna nad třítýdenní limit. Větší rozsah pracovního volna přitom mohou poskytnout nejen soukromé firmy, jak to bývalo dřív, ale i  zaměstnavatelé státní a veřejné správy a služeb čili stát a jeho organizační složky, územní samosprávné celky – obce a kraje, příspěvkové organizace, školské právnické osoby, regionální rady soudržnosti.

V kolektivních smlouvách a vnitřních předpisech se můžou zaměstnavatelé v zájmu dobročinnosti či jako sponzoři akcí pro děti rovněž zavázat k poskytování placeného volna, tedy s náhradou mzdy nebo platu. Jinak se ale poskytuje volno neplacené čili bez náhrady mzdy nebo platu. Případnou odměnu za práci s dětmi na táboře platí jeho provozovatel, organizátor.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Nejčastější chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

19. 3. 2024 | Petr Kučera

Nejčastější chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

Jaké chyby v přiznání k dani z příjmů fyzických osob jsou nejčastější? Připravili jsme přehled podle zkušeností pracovníků finančních úřadů a ohlasů čtenářů.

Stejné místo, nižší mzda. O kolik si ženy vydělají méně?

8. 3. 2024 | Kateřina Hovorková | 2 komentáře

Stejné místo, nižší mzda. O kolik si ženy vydělají méně?

Postavení žen na českém pracovním trhu patří v rámci zemí OECD mezi podprůměrné. Na stejných pozicích berou o 17,4 procenta nižší mzdu než muži. A marně hledají zkrácené úvazky, aby... celý článek

Zvýšení mezd smazala inflace. Kupní síla klesla druhý rok v řadě

5. 3. 2024 | redakce Peníze.CZ

Zvýšení mezd smazala inflace. Kupní síla klesla druhý rok v řadě

Průměrná hrubá mzda za celý loňský rok dosáhla částky 43 341 korun, to je meziročně o 7,5 procenta více. Spotřebitelské ceny se ale loni zvýšily o 10,7 procenta. Reálné mzdy tedy klesly... celý článek

Daňové přiznání musí podat nejen podnikatelé. Limit se zvedl

5. 3. 2024 | redakce Peníze.CZ, Petr Kučera

Daňové přiznání musí podat nejen podnikatelé. Limit se zvedl

Kdo musí podat daňové přiznání? Z jakých příjmů se platí daň? Kdy musí vyplnit přiznání i zaměstnanec a kdy se mu to vyplatí, přestože to není jeho povinnost? Tady je přehled.

Kdo půjde dřív do důchodu? Jurečka chce rozšířit náročné profese

1. 3. 2024 | Kateřina Hovorková | 2 komentáře

Kdo půjde dřív do důchodu? Jurečka chce rozšířit náročné profese

Až o pět let dříve teď mohou jít do penze záchranáři a hasiči. Nově by se k nim měly přidat další náročné profese, ve kterých pracuje zhruba 120 tisíc lidí. Zaměstnavatelé za ně budou... celý článek

Partners Financial Services