Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Právní poradna

Potřebujete právní radu, a pokud možno zdarma? Pak jste na správném místě. Experti z naší právní poradny vám poskytnou bezplatnou právní radu z nejrůznějších oblastí. Než se pustíte do pokládání dotazu, zkuste se podívat na nejčastější dotazy, je pravděpodobné, že stejný právní problém měl už někdo před vámi.
  • Vašich dotazů přichází mnoho a my vám za ně děkujeme. Abychom neupřednostňovali kvantitu před kvalitou, tato poradna se každý den po vložení určitého počtu dotazů uzavře a dnes už je plno. Zkuste to prosím zítra.
    Děkujeme za pochopení.

Nejčastější otázky čtenářů

Těhotenství,smlouva na dobu určitou, neschopenka

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám smlouvu na dobu určitou do 30.6.2015, jsem těhotná, můžu na neschopenku nastoupit od 1.7.2015 nebo je potřeba nastoupit o pár dní dřív před skončením smlouvy? Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

výpověď

Dobrý den, mám dotaz. Může mi můj zaměstnavatel nějak bránit ve výpovědi? Chci podat výpověď, ale můj zaměstnavatel mi brání v tom, že za mne nejdříve musí sehnat náhradu – je to vůbec možné, aby mi bránil ve výpovědi a odkazoval se na to, že nemá za mne náhradu? To si myslím, že není můj problém, ale problém zaměstnavatele. Poradíte mi, jak mám správně postupovat? Děkuji za odpověď. Nashledanou.

Celý příspěvek a Odpověd

tvůrce webových stránek kontra jejich provozovatel

Moje firma vytvoří webovou stránku, na které bude její majitel provádět finanční transakce, bude mít přístup k účtům zákazníků. Je nějaký paragraf, zákon, který by určoval, že za případné chyby a finanční podvody nese odpovědnost POUZE majitel a provozovatel webu, nikoli tvůrce webu? Děkuji za odpověd.

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Právní poradna

Všechny dotazy

žaloba na MPSV

Právní poradna > Pracovní právo > žaloba na MPSV

Dobrý den, dovolil bych si Vás požádat o pomoc s následujícím dotazem. Byl jsem úřadem práce vyřazen z evidence uchazečů o zaměstnání a v odvolání na MPSV jsem nebyl úspěšný. Věřím ve spravedlnost a proto jsem se rozhodl žalovat Ministerstvo práce a sociálních věcí. Můj dotaz je, ke kterému soudu podat žalobu. Úřad práce rozhodl prostřednictvím své pobočky v Českých Budějovicích. MPSV zamítlo odvolání a má sídlo v Praze. Který soud bude příslušný pro podání žaloby na MPSV? Děkuji Vám za pomoc S pozdravem Ouhel

Celý příspěvek a Odpověd

Nárok na dovolenou po rodičovské dovolen

Právní poradna > Pracovní právo > Nárok na dovolenou po rodičovské dovolen

Dobrý den. Od 19.6.2017 jsem na rodičovské dovolené. Po ukončení mateřské dovolené mně byla, na moji žádost, proplacená řádná dovolená(MD od 5.12.2016 do 18.6.2017).Pracuji ve školství a do zaměstnání se vracím 2.5.2019, 2 měsíce před prázdninami tj. před dovolenou. Budu mít nárok na dovolenou? Předem děkuji za odpověď. Hezký den Bartošová

Celý příspěvek a Odpověd

Prodloužení pracovní smlouvy

Právní poradna > Pracovní právo > Prodloužení pracovní smlouvy

Dobrý den, v současnosti jsem na rodičovské dovolené do ledna 2019, ovšem v srpnu 2018 mi končí smlouva na dobu určitou. Do zaměstnání bych se v lednu ráda vrátila. Zaměstnavatel mi nyní tvrdí, že se mnou sice počítá, ale že mi smlouvu nemůže prodloužit dříve než v lednu. Je to pravda? Nikde jsem nenašla, že by podle zákona nebylo možné smlouvu prodloužit v době, kdy jsem na rodičovské dovolené. Děkuji za odpověď. ML

Celý příspěvek a Odpověd

Nájem a pachtovné

Právní poradna > Občanské právo > Nájem a pachtovné

Dobrý den, K 1.3.2018 jsme si od společnosti pronajali kus zahrady, která sousedi s naší zahradou. Nájem činil 5000Kč na rok, ten jsem uhradila. Nyní požadují pachtovné 4000Kč se splatností do 9.5.2018, dopis mi přišel dne 10.5.2018. V zahradě je pouze tráva a staré jabloně, které neplodí. V zahradě pouze sečeme trávu, jiným způsobem ji neužíváme. Je možné abych platila nájem i pachtovné? Děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

spoluvlastnictví

Právní poradna > Občanské právo > spoluvlastnictví

Dobrý den, bydlíme v bytě kde jsem y části majitel. Mohou po mně ostatní spoluvlastníci chtít rok zpětně nájem? I když nemáme žádnou smlouvu a ustně jsme se domluvili, že zde bývat můžem, když budeme platit bytovému družstvu. Děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Ukončení nájemní smlouvy

Právní poradna > Občanské právo > Ukončení nájemní smlouvy

Dobrý den. Obracím se na Vás s prosbou o radu. Bydlím v podnájmu a nájem platím za daný měsíc nejpozději do 5.dne kalendářního měsíce. Změnil jsem ale zaměstnání a výplata mi přijde až 15.5. (předtím mi chodila 5. takže to vycházelo). Oznámil jsem tuto změnu majitelce bytu a požádal ji o přesun termínu platby nájmu na 15. alespoň na dobu než si vytvořím dostatečnou finanční rezervu a budu moci platit nájem k 5.dni kalendářního měsíce. Ona to odmítla a řekla, že pokud nezaplatím nájem do 11.5. ukončí mi smlouvu k 31.5. V minulosti jsem se parkrát o pár dnů opozdil s placením nájmu a ona řekla, že mi nemusí vracet kauci, protože je to opakované porušení smlouvy. Je pravda že mi nemusí vracet kauci? A neměla by při ukončení smlouvy běžet 2 měsíční výpovědní lhůta? Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Přchod k jinému zaměstnavateli

Právní poradna > Pracovní právo > Přchod k jinému zaměstnavateli

Dobrý den V Lednu letošního roku jsem nastoupila do pp na dobu určitou v trváni do 31.12.2018 Je to prodejna a můj zaměstnavatel, který prodejnu vedl jako franšízant k 31.5.2018 končí a prodejnu přebírá jiný zaměstnavatel. Dotaz se týká toho.....zaměstnavatel chce s námi podepsat výpověď dohodou s tím že nový zaměstnavatel s námi podepíše pracovní smlouvu novou s novou zkušební dobou.Chtěla bych vědět na co mám v tomto případě nárok, protože já si nejsem jistá jestli pod tím novým zaměstnavatelem chci pracovat a absolvovat znova zkušební dobu. Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

dovolená ve státní svátek

Právní poradna > Pracovní právo > dovolená ve státní svátek

Dobrý den. Pracuji v nepřetržitém provozu a pokud mi na státní svátek vychází směna a chci být doma musím si vzít dovolenou. Můj dotaz zní pokud se na svátek dá dovolená není již nárok na náhradu za svátek? Tedy náhradní volno za svátek nebo náhrada mzdy za svátek. Na svátek 30.3.2018 jsem měl dovolenou ale žádnou náhradu jsem nedostal, zaměstnavatel tvrdí že je to v pořádku. Má tedy zaměstnavatel pravdu? Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Zrušení pozice před nástupem

Právní poradna > Pracovní právo > Zrušení pozice před nástupem

Dobrý den, mám dotaz - paní A zareagovala na inzerát, prošla výběrovým řízením a byla vybrána jako nejlepší člověk a inzerovanou pozci. Dala výpověď ve své stávající práci, kde jí výpovědní lhůta skončila 30.4.2018. V ten den se také od "nového zaměstnavatele" dozvěděla, že pozici, na kterou měla nastoupit, zrušil. Neměli spolu podepsanou smlouvu o smlouvě budoucí, nicméně podklady (mail komunikace), ž tomu tak skutěčně bylo, existují. Prosím má nyní nějaké právo na kompenzaci? či to nějak s právně řešit? Předem moc děkuji za odpověď. Kateřina

Celý příspěvek a Odpověd

Nástup na PPM

Právní poradna > Pracovní právo > Nástup na PPM

Dobrý den, jsem teprve krátce zaměstnaná a otěhotněla jsem. 270 odpracovaných dní mi vychází až týden před termínem porodu, je možné tedy pracovat (a tím pádem platit nemocenské pojištění) až do té doby (případně si vybrat ještě zbylou dovolenou), a až poté, tedy kdy už budu mít odpracováno 270 dní zažádat o ppm? Je mi jasné, že bych přišla o část mateřské vyplácenou před porodem, pracovat ale před porodem déle možné je, pokud to chápu správně. Předem děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Partner sekce

Lefensor, s.r.o.

Lefensor, s.r.o.

Společnost Lefensor, s.r.o., úspěšně působí na trhu již od roku 1997. V současné době se orientuje zejména na právní a poradenskou podporu poskytovanou malým až středním podnikům, živnostníkům a nepodnikatelským subjektům – osobám, sdružením, atp. Naším cílem je poskytnout kompletní a komplexní právní zázemí všem našim klientům, a to v lepší kvalitě a rychleji než konkurence, za stejných jistot a nejnižší cenu na trhu. Díky vlastním, kvalitním lidským zdrojům a řadě spolupracujících subjektů jsme schopni zajistit všechny námi nabízené služby za zlomek jejich tržní ceny. Naším mottem není jednorázová spolupráce za vysokou cenu, ale dlouhodobé budování vzájemné důvěry založené na kvalitních službách.

Za tuto kategorii odpovídá:

Lefensor, s.r.o.

http://www.lefensor.eu/

Partnerem poradny od: 8. 10. 2014

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK