Poradna - Právní poradna

Potřebujete právní radu, a pokud možno zdarma? Pak jste na správném místě. Experti z naší právní poradny vám poskytnou bezplatnou právní radu z nejrůznějších oblastí. Než se pustíte do pokládání dotazu, zkuste se podívat na nejčastější dotazy, je pravděpodobné, že stejný právní problém měl už někdo před vámi.
  • Vkládání dotazů bylo dočasně pozastaveno.
    Děkujeme za pochopení.

Nejčastější otázky čtenářů

Těhotenství,smlouva na dobu určitou, neschopenka

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám smlouvu na dobu určitou do 30.6.2015, jsem těhotná, můžu na neschopenku nastoupit od 1.7.2015 nebo je potřeba nastoupit o pár dní dřív před skončením smlouvy? Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

výpověď

Dobrý den, mám dotaz. Může mi můj zaměstnavatel nějak bránit ve výpovědi? Chci podat výpověď, ale můj zaměstnavatel mi brání v tom, že za mne nejdříve musí sehnat náhradu – je to vůbec možné, aby mi bránil ve výpovědi a odkazoval se na to, že nemá za mne náhradu? To si myslím, že není můj problém, ale problém zaměstnavatele. Poradíte mi, jak mám správně postupovat? Děkuji za odpověď. Nashledanou.

Celý příspěvek a Odpověd

tvůrce webových stránek kontra jejich provozovatel

Moje firma vytvoří webovou stránku, na které bude její majitel provádět finanční transakce, bude mít přístup k účtům zákazníků. Je nějaký paragraf, zákon, který by určoval, že za případné chyby a finanční podvody nese odpovědnost POUZE majitel a provozovatel webu, nikoli tvůrce webu? Děkuji za odpověd.

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Právní poradna

Všechny dotazy

Služební cesta

Právní poradna > Pracovní právo > Služební cesta

Dobrý den, může v době zákazu volného pohybu vyslat zaměstnavatel zaměstnance na služební cestu přes celou republiku? Ve vyhlášení vlády se tohle nijak neřeší - dle mého to ani nutná cesta o zaměstnání, ani nutná k výkonu podnikatelské činnosti (zaměstnanec není podnikatel). Vím, že zaměstnanec může služební cestu i odmítnout, ale problém je v tom, že pokud odmítne jen jeden ze 4, bude se na něk pohlížet přes prsty. Kdyby nebyla "korona krize" s cestou by jinak nebyl problém. Děkuji za opověď Stiborová

Celý příspěvek a Odpověd

Odvody SSZ

Právní poradna > Občanské právo > Odvody SSZ

Dobrý den jsem OSVČ s nízkými příjmy. 9 měsíců z tohoto roku jsem měl OSVČ jako hlavní činnost, na poslední 3 měsíce 2019 (a první 3 měsíce roku 2020) jako vedlejší. Přesto po mne SSZ požaduje platbu záloh jako u hlavní činnosti + penále z rozdílu. (Dodávám, že po ty 3 měsíce 2019 jsem měl z této vedlejší OSVČ téměř nulové a v 3 měsících 2020 absolutně nulové příjmy). Za konzultaci děkuji.

Celý příspěvek a Odpověd

Home office

Právní poradna > Pracovní právo > Home office

Dobrý den, pracuji ve firmě na inženýrské pozici, firma v rámci opatření proti koronaviru doporučuje práci z domu a prakticky celé oddělení kromě asi 2 lidí už pracuje z domu. Já i kdybych chtěl, tak na to bohužel nemám v našem bytě podmínky a proto práci z domu odmítám. Pokud vím, ve smlouvě ani kolektivní smlouvě nic o práci z domu není. Nejsem si jistý jestli není něco v dodatku, který jsem podepisoval při povýšení. Každopádně jde o to, že nesouhlasím s home office a pokud vím, firma mi jej nemůže jednostranně nařídit. Pár dnů zpátky ale šéf instruoval všechny aby v interním systému (ve kterém žádáme o dovolenou, lékaře atd, v podstatě nahrazuje propustky) do konce měsíce zažádali o home office na příštích 14 dnů včetně těch, kteří se ve firmě některé dny objeví. Chápu správně, že ikdyž řekne, že to je jen pro jistotu, tak po odeslání takové žádosti defakto souhlasím s home office a šéf mi ji pak může nařídit, protože má na to můj souhlas? Předpokládám, že toto mohu odmítnout. Předem děkuji za objasnění situace. S pozdravem, Petr

Celý příspěvek a Odpověd

Konto separato

Právní poradna > Občanské právo > Konto separato

Dobrý den, mám dotaz. Jaké kroky má učinit jeden z manželů, když zjistí, že druhý mnoho let vyváděl peníze ze společného účtu a ukládal si je tajně na jiný účet? Nyní je třeba vypátrat číslo účtu a výši úspor, vzniklých za dobu manželství, aby mohla být rozdělena napůl. Může okradený partner podat trestní oznámení, a jaká je promlčecí lhůta?

Celý příspěvek a Odpověd

Krádež ze společné garáže

Právní poradna > Finanční právo > Krádež ze společné garáže

Dobrý den, minulý víkend mi bylo z garáže ukradeno kolo. Mám pojištěnou domácnost, ve které mám zahrnuty i nebytové prostory, ovšem pojišťovna tvrdí, že nemůže být plnění vyplaceno, protože garáž je společná ... tvrdí, že místo, kde kolo bylo, není výlučně mé domácnosti a tak bych se chtěl optat na váš názor, týká se první věty. Text článku z podmínek pojišťovny : 3.2. Nebytové prostory, což jsou uzamykatelné vnitřní místnosti a prostory užívané výlučně pojištěnou domácností. Ty se musejí nacházet ve stejné budově jako byt nebo ve vedlejších stavbách na pozemku příslušejícímu k této budově. Jedná se zejména o sklepní kóji, komoru, balkon, lodžii, garáž atd. Vyjádření pojišťovny : Bod 3.2. DPPMDB-10/2018 je napsán tak, aby byly obsaženy obě podmínky, to znamená, že se musí jednat o vnitřně uzamykatelné prostory a zároveň je to prostor využívaný pouze pojištěnou domácností. Vzhledem k tomu, že parkovací prostory Ve vašem domě neslouží výlučně Vaší domácnosti, nejsou movité věci v ní uložené pojištěny.

Celý příspěvek a Odpověd

2 zaměstnání

Právní poradna > Pracovní právo > 2 zaměstnání

Dobrý den, mám 2 zaměstnání. Ze zaměstnání, kde pracuji na 0,7 úvazek odcházím, končím dohodou. V zaměstnání, kde pracuji na 0.25 úvazek zůstávám, vydělám si hrubého 7 tisíc měsíčně (tj. méně než polovinu minimální mzdy). Jak mám nyní postupovat? Na podporu v nezaměstnanosti nemám nárok. Mám nárok na placení zdravotního a sociálního pojištění úřadem práce? Mám se vůbec na úřad práce hlásit a za jakých podmínek? Uvažuji o práci jako OSVČ, potřebuji ale čas a finance na přípravu. Mohu mít živnost jako vedlejší činnost? Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

lhůta na vyjádření se FÚ

Právní poradna > Finanční právo > lhůta na vyjádření se FÚ

Finanční odvolací ředitelství neodpovědělo ve lhůtě šesti měsíců na naše odvolání se proti zamítnutí vrácení částky dph po provedené kontrole.Je možné se z tohoto důvodu nějak bránit? Děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

žádost zaměstnavatele o náhradu škody

Právní poradna > Pracovní právo > žádost zaměstnavatele o náhradu škody

Zaměstnavatel se na mně obrátil se žádostí o náhradu škody.Byl jsem zaměstnán jako řidič nákladního vozidla nad 7,5 t. Dne 10.9.2019 jsem byl kontrolován policí a pokutován za přestupek o používání digitálního tachografu.Pokutu jsem zaplatil.Dne 31.1 2020 jsem ukončil pracovní poměr se svým bývalým zaměstnavatelem. Dne 20.3 2020 mi byla doručena žádost bývalého zaměstnavatele o zaplacení škody ve výši 6.000 Kč.Asi proběhla nějaká kontrola jeho dopravní firmy a byla mu uložena pokuta kterou na mně vyžaduje uhradit do 15.4.2020.Zaměstnavatel vyhrožuje předání celého případu k právnímu vymáhání.Škoda se mnou nebyla v zákonné lhůtě 1 měsíc projednána ani písemně sdělena. Sdělte mi prosím jak se mám zachovat.

Celý příspěvek a Odpověd

PS jaká je u toho sazba

Právní poradna > Občanské právo > PS jaká je u toho sazba

dobrý den nedavno sme s kamaradem požívali alkohol na veřejnosti a následně nás vyzvala pracovnice městské policie k prokázání totožnosti ,já jelikož sem neměl u sebe občanku tak sem jí nahlasil z důvodu prošlýho povolení k pobytu iniciály bratra abych se vyhnul následným komplikacím,na ůřadě si bratr nedavno vyzved napomenutí ale potkal tu měštačku a problém je na světě já sem ji včera taky potkal měl sem kapuci a taky roušku takže nešlo mě poznat na připlý kameře co mívaj na sobě ,chtěla jen vědět jméno bez příjmení nic vic než odjela tak jen vyhrožovala že budu platit,žiju zde od 14 mám zde odmaturovano je mi 30 jináč mám sk občanství ,vím že už ta cizinecká a to povolení mě bude stát dost příští měsíc Rád bych jen věděl co mi hrozí,bratr ten je vklidu nepodá na mě trestní oznámení,ale v tuhle chvíli doplácím exekuci a nechci zase do toho spadnout děkuji za Váš čas

Celý příspěvek a Odpověd

Kráceni mzdy za nemoc ve výpovědi

Právní poradna > Pracovní právo > Kráceni mzdy za nemoc ve výpovědi

Dobrý den, prosím o radu ohledně dovolené. Mám výpověď k 31.3. Od začátku roku jsem byl 14 dní v únoru a 13 dní v březnu v neschopnosti mezi nimi jsem chodil do práce). Rád bych věděl na kolik dní dovolené mám nárok. Dle naší hr na 2 dny (ročně 25 dní) . děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Stránka 1/278

Předchozí

1

Partner sekce

Lefensor, s.r.o.

Lefensor, s.r.o.

Společnost Lefensor, s.r.o., úspěšně působí na trhu již od roku 1997. V současné době se orientuje zejména na právní a poradenskou podporu poskytovanou malým až středním podnikům, živnostníkům a nepodnikatelským subjektům – osobám, sdružením, atp. Naším cílem je poskytnout kompletní a komplexní právní zázemí všem našim klientům, a to v lepší kvalitě a rychleji než konkurence, za stejných jistot a nejnižší cenu na trhu. Díky vlastním, kvalitním lidským zdrojům a řadě spolupracujících subjektů jsme schopni zajistit všechny námi nabízené služby za zlomek jejich tržní ceny. Naším mottem není jednorázová spolupráce za vysokou cenu, ale dlouhodobé budování vzájemné důvěry založené na kvalitních službách.

Za tuto kategorii odpovídá:

Lefensor, s.r.o.

http://www.lefensor.eu/

Partnerem poradny od: 8. 10. 2014

Aktuální články

Důchody stoupnou i potřetí. Spočítejte si, kolik dostanete

Důchody stoupnou i potřetí. Spočítejte si, kolik dostanete

Vláda definitivně schválila další zvýšení důchodů. Po pravidelné novoroční valorizaci...více

Jste inflační smolař, nebo šťastlivec? Rozdíly jsou nejvyšší v historii

Jste inflační smolař, nebo šťastlivec? Rozdíly jsou nejvyšší v historii

Pro někoho je výrazně pod 10 %, jiný si připlácí přes 30 %. Inflace postihuje každého...více

Kolik vydělalo vaše penzijní připojištění? Nová čísla nepotěší

Kolik vydělalo vaše penzijní připojištění? Nová čísla nepotěší

Výnosy ve „starých“ fondech loni klesly, inflace naopak rostla. Kdo chce víc, musí riskovat.více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.