Poradna - Právní poradna

Potřebujete právní radu, a pokud možno zdarma? Pak jste na správném místě. Experti z naší právní poradny vám poskytnou bezplatnou právní radu z nejrůznějších oblastí. Než se pustíte do pokládání dotazu, zkuste se podívat na nejčastější dotazy, je pravděpodobné, že stejný právní problém měl už někdo před vámi.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Nejčastější otázky čtenářů

Těhotenství,smlouva na dobu určitou, neschopenka

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám smlouvu na dobu určitou do 30.6.2015, jsem těhotná, můžu na neschopenku nastoupit od 1.7.2015 nebo je potřeba nastoupit o pár dní dřív před skončením smlouvy? Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

výpověď

Dobrý den, mám dotaz. Může mi můj zaměstnavatel nějak bránit ve výpovědi? Chci podat výpověď, ale můj zaměstnavatel mi brání v tom, že za mne nejdříve musí sehnat náhradu – je to vůbec možné, aby mi bránil ve výpovědi a odkazoval se na to, že nemá za mne náhradu? To si myslím, že není můj problém, ale problém zaměstnavatele. Poradíte mi, jak mám správně postupovat? Děkuji za odpověď. Nashledanou.

Celý příspěvek a Odpověd

tvůrce webových stránek kontra jejich provozovatel

Moje firma vytvoří webovou stránku, na které bude její majitel provádět finanční transakce, bude mít přístup k účtům zákazníků. Je nějaký paragraf, zákon, který by určoval, že za případné chyby a finanční podvody nese odpovědnost POUZE majitel a provozovatel webu, nikoli tvůrce webu? Děkuji za odpověd.

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Právní poradna

Všechny dotazy

Úřad práce

Právní poradna > Pracovní právo > Úřad práce

Dobrý den, dostala jsem doporučenku od ÚP. Nakonec jsem nebyla přijata a jako důvod zaměstnavatel uvedl zdravotní nezpůsobilost. Jednalo se o fyzicky náročnější práci a zaměstnavatel zřejmě usoudil, že potřebuje fyzicky zdatnější zaměstnance. Já žádné zdravotní omezení nemám, ale ÚP po mně nyní chce, abych zdravotní nezpůsobilost doložila potvrzením od lékaře, jinak budu vyřazena. Žádné potvrzení od lékaře nedostanu, protože žádné zdravotní omezení nemám a byl to zaměstnavatel, kdo rozhodl, že jsem pro jeho pracovní pozici nezpůsobilá. Má ÚP právo mě kvůli tomuto vyřadit? Je nějaká možnost, jak se bránit? Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Odpovědnost za škodu

Právní poradna > Pracovní právo > Odpovědnost za škodu

Dobrý den, zaměstnavatel mi předložil dodatek k pracovní smlouvě, kde mimo jiné rozšiřuje odpovědnost za škody cituji "Vznikne-li zaměstnavateli v souvislosti s porušením jakékoliv povinnosti zaměstnancem škoda, bude zaměstnanec povinen uhradit vzniklou škodu v plném rozsahu". Prosím o vyjádření, zda tento odstavec není v rozporu s příslušnými ustanoveními zákoníku práce řešícími otázku odpovědnosti či lze na něj pohlížet jako na rozšíření odpovědnosti nad rámec zákoníku práce. Pokud je možné smluvně rozšířit odpovědnost, není pak namístě, abych uzavřel příslušnou pojistku a zaměstnavatel mi hradil pojistné? Moje práce může mít v případě byť neúmyslného opomenutí značné finanční důsledky. Děkuji Vám za Vaši odpověď a doporučení.

Celý příspěvek a Odpověd

Zrušení přesčasu

Právní poradna > Pracovní právo > Zrušení přesčasu

Dobrý den. Je mi známo, že zaměstnavatel může nařídit přesčas v délce 8 hodin týdně. Nikde jsem ale nenašel, jakým způsobem, a jak dlouho předem mi to musí oznámit. Stejně tak bych rád věděl, jestli je nějak ošetřeno i zrušení/odvolání nařízené přesčasové směny. Můj zaměstnavatel to řeší tak, že mi přesčasovou směnu prostě automaticky napíše do týdenního rozpisu, přičemž ve spoustě případů mi na poslední chvíli oznámí, ať na přesčas již nejdu, že není potřeba. Děkuji mnohokrát za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Vyplata

Právní poradna > Pracovní právo > Vyplata

Dobrý den, chci se zeptat muj zaměstnavatel vyplaci mzdu na ruku 15 den v mesici. Jenom mam taky problem ze ja odjizdim do zahranici na delsi dobu jeste pres 15 dnem v mesici. Muj zamestnavatel mi odmita poslat mzdu na ucet. Chci se informovat jestli podle zakona mi ji musi poslat na ucet kdyz mam smlouvu. Děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

zasklení společných balkonů

Právní poradna > Občanské právo > zasklení společných balkonů

Dobrý den. Prosím o radu. V našem domě je SVJ. Všechny balkony v domě, přístupné z chodby i přístupné pouze z krajních bytů (ve výlučném užívání majitelů těchto bytů), jsou vedeny jako společné prostory. Jeden z krajních bytů v přízemí balkon nemá. Tři balkony přístupné pouze z bytů měly provedené zasklení balkonů (zasklení nad zábradlím) z finančních prostředků majitelů bytů. Na schůzi SVJ bylo vloni odhlasováno, že se zasklí i ostatní balkony, které jsou přístupny pouze z bytů, a že těm, kteří užívají již v minulosti zasklené balkony a dále majitelce přízemního bytu bez balkonu, bude vyplacena kompenzace z "fondu oprav". Prostředním bytům, které užívají balkony v mezipatrech nic vyplaceno nebude. Chtěla bych, prosím, vědět, jak je to správně. Měla být vyplacena kompenzace i majitelce z přízemního krajního bytu bez balkonu. Pokud ano, neměla by být vyplacena i prostředním bytům, které nemají balkon u bytu? Je vůbec v pořádku vyplácet takto hromadně ze společných peněz to, co používá výhradně majitel bytu, u kterého balkon je? Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Pracovní cesta - cestovní výdaje

Právní poradna > Pracovní právo > Pracovní cesta - cestovní výdaje

Dobrý den, obracím se na Vás s následujícím problémem. Jde o to, že jsem dlouhodobě (2 roky) ve Finsku na pracovní cestě. Dle zákoníku práce mám nárok na cestování domů za účelem návštěvy rodiny s tím, že mi firma proplácí náklady, ale jelikož je to celkem daleko, jezdím domů 3x ročně. Mám k dispozici služební auto, kterým se přepravuji do místa výkonu práce a zároveň ho používám i pro přepravu domů, jelikož si s sebou vozím věci pro osobní potřebu, ale většinou i věci potřebné pro výkon práce (nářadí, materiály atd.) A teď k problému, který nastal. Za dva roky se mi již 3x měnil nadřízený. S prvními dvěma nadřízenými jsem byl domluvený, že na cestu domů bude využívat dopravu trajektem. Tato domluva byla ústní, ve smlouvě nic o tom, jakým způsobem se mám dopravovat nemám. Každý nákup trajektu jsem si nechával ústně schválit. Došlo, ale k tomu, že se mi vyměnili nadřízení a když jsem zadal do systému (zadávám tam výdaje spojené s prac. cestou - benzín, nákup materiálu atd.) nákup trajektu, moje nová nadřízená mi to zamítla s tím, že je to drahé, že by to u ředitele určitě neprošlo a že chce, abych se přepravil letecky. Odvolával jsem se na to, že jsem byl takto, ale již dlouhodobě domluvený se svým předchozím nadřízeným a že jsem předpokládal, že když se měnili, tak si předali veškerou agendu. Tady jsem si tedy řekl, že dobře, má chyba, že trajekt tedy zaplatím ze svého a pojedu na vlastní náklady. Nová nadřízená mi, ale řekla, že si nepřeje, abych použil služební auto, že ho mám nechat ve Finsku pro zaměstnance, která mě bude po dobu mé nepřítomnosti zastupovat, a mám použít leteckou přepravu. Stala se ale taková věc, kdy ona mi sice nařídila použít letadlo, ale v systému to nezamítla a ten systém funguje tak, že pokud někdo na požadavek nereaguje delší dobu, posune se dále k vyššímu managmentu, popřípadě k ředitelovi. To se stalo i v tomto případě a ředitel nákup trajektu schválil! Což mě celkem udivilo vzhledem k tomu, že nadřízená mi několikrát opakovala (mám to i písemně), že neví, jak by řediteli vysvětlovala tento výdaj. Každopádně letěl jsem domů letadlem, auto nechal tam. Má nadřízená teď ale po necelém půl roce přišla s tím, že po mně ty peníze chce zpátky, odvolává se na požadavek vedoucí personálního oddělení. Nikdo jiný po mně ty peníze nechce, pouze ona a vedoucí personálního oddělení. Dnes mi volaly, že mi pošlou dohodu o srážkách ze mzdy, ať to podepíšu a ony to budou dále řešit s ředitelem. Moje otázka zní, jak z této situace ven? Trajekt samozřejmě platit nechci, protože vidím pochybení z jejich strany. Zároveň mi přijde nelogické, že ředitel to schválil i přesto, že jeho nadřízená se na něj odvolávala. Budu rád za veškeré názory, postřehy, náhledy na danou situaci.

Celý příspěvek a Odpověd

Kamery v kancelari

Právní poradna > Pracovní právo > Kamery v kancelari

Dobry den, nas zamestnavatel nam umistil do kancelare, kde se pohybujeme cely den kamerovy system, kterym nas sleduje. Kamery jsou namirene do monitoru a na cely prostor kancelare mimo 1 rohu. V kancelari nedochazi ke kradezim a neni tedy duvod, proc mit kamery. Bezne jsme na smene 2-3 zamestnanci. Je toto legalni? Dekuji.

Celý příspěvek a Odpověd

Výpověď

Právní poradna > Pracovní právo > Výpověď

1. září jsem nastoupila do práce. Podepsali jsme smlouvu a začalo mi školení ( 25-30 hodin, cca 7 dní po 4-5 hodinách) Během toho školení jsem si uvědomila, že to není práce pro mě a hlavně jsem dostala lepší nabídku. Šla jsem za zamestnavatelem, že bych chtěla pracovní poměr ukončit a on na mě vytáhl smlouvu s tím, že už mám po zkušební době (ve smlouvě zaznamenáno 14 dni zkušební doby) a tudíž mě nechce pustit. Ještě je tam zmínka o kvalifikační dohodě, tu mají podepsanou všichni, jen já nějakým nedopatřením ne, i když on si nejspíš myslí, že ano. Školení pokračuje, ale já už na něj nejsem pozvaná a prakticky se mnou od října nepočítají. Komunikace je jen z mé strany, oni dělají prakticky mrtvé brouky, tak ani nevím na čem jsem. Proto bych se chtěla zeptat na co mám právo a na co mají právo oni. Popřípadě jak postupovat v řešení ukončení pracovního poměru?

Celý příspěvek a Odpověd

Výpověď

Právní poradna > Občanské právo > Výpověď

Dobrý den, 19 let jsem pracovala ve Finanční správě (Finannčí úřad pro Prahu 1). Během těchto let spadl systém do služembního poměru. S manželem jsme si adoptovali 14 měsíčního chlapečka. Jsem šla na mateřskou a později na rodičovskou dovolenou. Budu doma se synem 4 roky. Než jsme měli syna, do práce jsme jezdila vlakem z Rokycan. Protože bude mít syn 3 narozeniny, byla jsem nucena jet do práce. Paní mzdová účetní mi dala podepsat Rozhodnutí o přijetí do státní služby a další papír žádost o neplacené volno do konce tohoto roku tedy do 31.23.2019 a byla výpověď. Výpověď byla, že podávám já výpověď. Po podepsání tohoto papíru mi bylo sděleno, že pokud půjdu po rodičovské dovolené se nahlásit na úřad práce nemám nárok na podporu v nezaměstnanosti. ˇProtože již v létě v mediích proběhla informace, že se má propouštět a některé finanční úřady dokonce rušit. Je mi jasné jaký byl skutečný dúvod mé výpovědi. Mohu se nějak bránit? Je pravda, že nebudu mít opravdu nárok na podporu nezaměstanosti? Děkuji za odpovědi Jana Zajíčková

Celý příspěvek a Odpověd

Doporučenka od ÚP

Právní poradna > Pracovní právo > Doporučenka od ÚP

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli je možné, aby zaměstnavatel v případě nepřijetí do zaměstnání potvrdil doporučenku přes email - oskenovat, vytisknout, potvrdit a zaslat zpět. Nebo je ze zákona nutné se i v případě nepřijetí (což už bych věděla z emailu nebo po telefonickém hovoru) dostavit pro razítko osobně? Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Stránka 1/266

Předchozí

1

Partner sekce

Lefensor, s.r.o.

Lefensor, s.r.o.

Společnost Lefensor, s.r.o., úspěšně působí na trhu již od roku 1997. V současné době se orientuje zejména na právní a poradenskou podporu poskytovanou malým až středním podnikům, živnostníkům a nepodnikatelským subjektům – osobám, sdružením, atp. Naším cílem je poskytnout kompletní a komplexní právní zázemí všem našim klientům, a to v lepší kvalitě a rychleji než konkurence, za stejných jistot a nejnižší cenu na trhu. Díky vlastním, kvalitním lidským zdrojům a řadě spolupracujících subjektů jsme schopni zajistit všechny námi nabízené služby za zlomek jejich tržní ceny. Naším mottem není jednorázová spolupráce za vysokou cenu, ale dlouhodobé budování vzájemné důvěry založené na kvalitních službách.

Za tuto kategorii odpovídá:

Lefensor, s.r.o.

http://www.lefensor.eu/

Partnerem poradny od: 8. 10. 2014

Aktuální články

Na krizi se těšíme

Na krizi se těšíme

„Z finanční krize strach nemám. Spousta lidí s ní straší už roky. Naše síla se navíc naplno...více

Rekordní růst důchodů očima expertů: Populismus, nebo férová náprava?

Rekordní růst důchodů očima expertů: Populismus, nebo férová náprava?

Na začátku příštího roku se opět výrazně zvýší důchody. Napravuje vláda hříchy svých předchůdců,...více

Pojištění vkladů: Jak je to s pobočkami zahraničních bank

Pojištění vkladů: Jak je to s pobočkami zahraničních bank

Máte úspory uložené v mBank, Hello Bank, Oberbank, ING nebo jiné zahraniční bance, která...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.