Zvláštní kategorii mezi českými svátky tvoří svátky státní, i obyčejné svátky se ale považují za dny pracovního klidu. Zaměstnavatel vám může o svátcích nařídit práci jen výjimečně, v případech, které vymezuje Zákoník práce. Samozřejmě se na ní ale můžete se šéfem dohodnout dobrovolně. Každopádně – pokud půjdete ve svátek do zaměstnání, máte nárok na placené náhradní volno nebo speciální příplatek. Podrobněji o tom níž.
Na svátcích je z pohledu (většiny) zaměstnanců sympatické, že do práce nejdou, ale mzdu berou: když svátek připadne na den, který by pro vás jinak byl pracovní, a nepatříte mezi profese, které do práce ve svátek musejí, ani se na práci dobrovolně nedohodnete se zaměstnavatelem, čerpáte náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku – za mzdu, o kterou jste v důsledku svátku přišli.
Když ale svátek připadne na den, kdy byste beztak měli volno, tedy například na víkend nebo den, na který vám nevychází směna, nedostanete nic, protože vám kvůli svátku žádná mzda neutekla.
Práce ve svátek: Kdy musíte, kdy můžete
„Zaměstnavatel může zaměstnanci ve svátek nařídit výkon nutných prací, které nemohou být provedeny až v klasický pracovní den,“ říká ředitel personální agentury Adecco ČR Ondřej Wysoglad. Například v případě nutnosti naléhavých oprav, výjimečných inventur, nebo když jde o práce konané v nepřetržitém provozu, tedy kupříkladu v továrně, která jede nonstop. Ve svátek musejí do práce někteří lékaři, hasiči, policisté, pracovníci ostrahy nebo řidiči městské a vlakové dopravy, stejně jako zaměstnanci v letecké dopravě. Podrobnější výčet vidíte v boxu.
Zásadní je, že zákoník práce omezuje pouze nařízenou práci. Přirozeně se můžete se zaměstnavatelem dohodnout, že budete ve svátek pracovat dobrovolně, aniž šlo o některý z případů jmenovaných výš.
Novinkou je, že obchody s prodejní plochou větší než dvě stě metrů čtverečních musejí o vybraných svátcích zůstat zavřené. Zákaz se ale týká pouze prodeje zboží, nejde o všeobecný zákaz práce. Pokud bude v obchodě probíhat například naskladňování zboží nebo inventura, o porušení zákona nejde. Výčet svátků, kterých se omezení prodeje týká, vidíte v boxu níž.
Výjimku mají letiště, autobusová a vlaková nádraží, čerpací stanice, lékárny a prodejny zdravotnických zařízení.
Pokud patříte mezi zaměstnance vykonávající některou z neodkladných činností, musíte se o případné povinnosti jít do práce ve svátek včas dozvědět z rozpisu směn. V případě brigád a nárazových prací by podmínky práce o svátcích měly být upraveny v dohodě o pracovní činnosti nebo dohodě o provedení práce. „Je na rozhodnutí každého zaměstnance a uchazeče o práci, zda chce pracovat v takovém provozu a vykonávat činnost, u které je pracovní nasazení o svátcích nevyhnutelné. Pokud na takovou pozici nastoupí, má povinnost plnit pracovní docházku stanovenou v rozpisu směn. V opačném případě bude mít neomluvenou absenci, kvůli které mu zaměstnavatel může krátit nárok na dovolenou - až o tři dny za každou absenci,“ upozorňuje Ondřej Wysoglad z Adecco ČR. Když se budou absence opakovat, můžou vám nakonec zůstat jen dva týdny dovolené – víc zaměstnavatel dovolenou zkrátit nesmí. Při častých absencích se ale vystavujete riziku výpovědi kvůli hrubému porušení pracovní kázně.
Kolik musíte za práci ve svátek dostat
Za práci ve svátek vám musí zaměstnavatel vyplatit mzdu a navrch poskytnout placené náhradní volno, stejně dlouhé jako čas, který jste ve svátek strávili prací. Náhradní volno musíte dostat nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po svátku, kdy jste pracovali. Případně v jiném dohodnutém termínu. Volno je v tomto případě placené, dostat za něj musíte náhradu mzdy ve výši svého průměrného výdělku.
Možnost číslo dvě: se zaměstnavatelem se dohodnete, že vám místo náhradního volna za práci ve svátek vyplatí ještě speciální příplatek ke mzdě, a to aspoň ve výši průměrného výdělku. Zjednodušeně řečeno, za práci ve svátek pak v součtu dostanete dvojnásobek výdělku, který byste získali za stejnou práci odvedenou v běžný pracovní den.
Příplatek může být i vyšší – například na základě ujednání v kolektivní smlouvě nebo vnitřního předpisu. Bez vašeho souhlasu ale zaměstnavatel vyplacení příplatku před poskytnutím placeného náhradního volna upřednostnit nesmí.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
12. 9. 2018 16:56, Ivana
Jestli to dobře chápu, tak na inventuru 28 října musím, i když mám normálně svoje volno?
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
10. 11. 2016 8:15, Šárka
Je to diskriminace, kdyz některé musí mít zavřeno. Snad to brzy zruší.
V diskuzi je celkem (19 komentářů) příspěvků.