O svátcích do práce: Kdo nesmí, kdo může, kdo musí. A kolik za to

| rubrika: Když se řekne | 10. 11. 2016 | 17 komentářů
Velké obchody musejí mít o svátcích podle nového zákona zavřeno. Jsou ale profese, kterým se práce ve svátek nevyhne. Kdo do práce musí? Kdo může dobrovolně? A na co mají zaměstnanci, kteří pracují ve svátek, nárok? Dočtete se na příštích řádcích.

Zvláštní kategorii mezi českými svátky tvoří svátky státní, i obyčejné svátky se ale považují za dny pracovního klidu. Zaměstnavatel vám může o svátcích nařídit práci jen výjimečně, v případech, které vymezuje Zákoník práce. Samozřejmě se na ní ale můžete se šéfem dohodnout dobrovolně. Každopádně – pokud půjdete ve svátek do zaměstnání, máte nárok na placené náhradní volno nebo speciální příplatek. Podrobněji o tom níž.

Vyštěkáme si!

Řekněte si o placené volno

Jsou v životě situace, kdy pracovat prostě nemůžete. A šéf to musí vzít. Tedy dát volno a ještě ho proplatit. Řečí zákona jde o osobní překážky v práci na straně zaměstnance. Přečtete si, kdy a za jakých podmínek máte na placené volno nárok.

Kdy si říct o placené volno

Na svátcích je z pohledu (většiny) zaměstnanců sympatické, že do práce nejdou, ale mzdu berou: když svátek připadne na den, který by pro vás jinak byl pracovní, a nepatříte mezi profese, které do práce ve svátek musejí, ani se na práci dobrovolně nedohodnete se zaměstnavatelem, čerpáte náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku – za mzdu, o kterou jste v důsledku svátku přišli.

Když ale svátek připadne na den, kdy byste beztak měli volno, tedy například na víkend nebo den, na který vám nevychází směna, nedostanete nic, protože vám kvůli svátku žádná mzda neutekla.

Práce ve svátek: Kdy musíte, kdy můžete

„Zaměstnavatel může zaměstnanci ve svátek nařídit výkon nutných prací, které nemohou být provedeny až v klasický pracovní den,“ říká ředitel personální agentury Adecco ČR Ondřej Wysoglad. Například v případě nutnosti naléhavých oprav, výjimečných inventur, nebo když jde o práce konané v nepřetržitém provozu, tedy kupříkladu v továrně, která jede nonstop. Ve svátek musejí do práce někteří lékaři, hasiči, policisté, pracovníci ostrahy nebo řidiči městské a vlakové dopravy, stejně jako zaměstnanci v letecké dopravě. Podrobnější výčet vidíte v boxu.

Kdy vás můžou nutit do práce

Ve svátek může zaměstnavatel podle Zákoníku práce nařídit jen výkon nutných prací, které se nedají provádět v pracovních dnech. Konkrétně jde o:

 • naléhavé opravné práce
 • nakládací a vykládací práce
 • inventurní a závěrkové práce
 • práce konané v nepřetržitém provozu
 • práce při živelních událostech a v obdobných mimořádných případech
 • práce nutné se zřetelem na uspokojování životních, zdravotních, vzdělávacích, kulturních, tělovýchovných a sportovních potřeb obyvatelstva
 • práce v dopravě
 • krmení a ošetřování zvířat
 • práce potřebné při střežení objektů zaměstnavatele

Zásadní je, že zákoník práce omezuje pouze nařízenou práci. Přirozeně se můžete se zaměstnavatelem dohodnout, že budete ve svátek pracovat dobrovolně, aniž šlo o některý z případů jmenovaných výš.

Novinkou je, že obchody s prodejní plochou větší než dvě stě metrů čtverečních musejí o vybraných svátcích zůstat zavřené. Zákaz se ale týká pouze prodeje zboží, nejde o všeobecný zákaz práce. Pokud bude v obchodě probíhat například naskladňování zboží nebo inventura, o porušení zákona nejde. Výčet svátků, kterých se omezení prodeje týká, vidíte v boxu níž.

Výjimku mají letiště, autobusová a vlaková nádraží, čerpací stanice, lékárny a prodejny zdravotnických zařízení.

Kdy nenakoupíme

Zákaz prodeje o svátcích

Větší obchody musejí být zavřené o následujících svátcích:

 • 1. leden – Den obnovy samostatného českého státu a Nový rok,
 • Velikonoční pondělí,
 • 8. květen – Den vítězství,
 • 28. září – Den české státnosti,
 • 28. říjen – Den vzniku samostatného československého státu,
 • 24. prosinec – Štědrý den (od 12 do 24 hodin),
 • 25. prosinec – 1. svátek vánoční a
 • 26. prosinec – 2. svátek vánoční,

 

Pokud patříte mezi zaměstnance vykonávající některou z neodkladných činností, musíte se o případné povinnosti jít do práce ve svátek včas dozvědět z rozpisu směn. V případě brigád a nárazových prací by podmínky práce o svátcích měly být upraveny v dohodě o pracovní činnosti nebo dohodě o provedení práce. „Je na rozhodnutí každého zaměstnance a uchazeče o práci, zda chce pracovat v takovém provozu a vykonávat činnost, u které je pracovní nasazení o svátcích nevyhnutelné. Pokud na takovou pozici nastoupí, má povinnost plnit pracovní docházku stanovenou v rozpisu směn. V opačném případě bude mít neomluvenou absenci, kvůli které mu zaměstnavatel může krátit nárok na dovolenou - až o tři dny za každou absenci,“ upozorňuje Ondřej Wysoglad z Adecco ČR. Když se budou absence opakovat, můžou vám nakonec zůstat jen dva týdny dovolené – víc zaměstnavatel dovolenou zkrátit nesmí. Při častých absencích se ale vystavujete riziku výpovědi kvůli hrubému porušení pracovní kázně.

Propojeno!

Jak na přesčasy

Přesčasy mají jasně stanovená pravidla. Nesmí jich být příliš a zaměstnavatel za ně musí připlatit. Když zákon poruší, nemusíte si to nechat líbit. Přečtěte si, na co máte právo. A jak se bránit šéfovi, který zákoník práce porušuje.

Přesčasy: Co si nenechat líbit a jak se bránit

Kolik musíte za práci ve svátek dostat

Za práci ve svátek vám musí zaměstnavatel vyplatit mzdu a navrch poskytnout placené náhradní volno, stejně dlouhé jako čas, který jste ve svátek strávili prací. Náhradní volno musíte dostat nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po svátku, kdy jste pracovali. Případně v jiném dohodnutém termínu. Volno je v tomto případě placené, dostat za něj musíte náhradu mzdy ve výši svého průměrného výdělku.

Možnost číslo dvě: se zaměstnavatelem se dohodnete, že vám místo náhradního volna za práci ve svátek vyplatí ještě speciální příplatek ke mzdě, a to aspoň ve výši průměrného výdělku. Zjednodušeně řečeno, za práci ve svátek pak v součtu dostanete dvojnásobek výdělku, který byste získali za stejnou práci odvedenou v běžný pracovní den.

Příplatek může být i vyšší – například na základě ujednání v kolektivní smlouvě nebo vnitřního předpisu. Bez vašeho souhlasu ale zaměstnavatel vyplacení příplatku před poskytnutím placeného náhradního volna upřednostnit nesmí.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+44
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 17 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 9. 2018 16:56, Ivana

Jestli to dobře chápu, tak na inventuru 28 října musím, i když mám normálně svoje volno?

+3
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 11. 2016 8:15, Šárka

Je to diskriminace, kdyz některé musí mít zavřeno. Snad to brzy zruší.

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (17 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.