Změny od října. Jak se dotknou vaší peněženky?

Petr Kučera | rubrika: Když se řekne | 3. 10. 2022 | 1 komentář
Stručný přehled novinek v osobních financích, které přinesl začátek října. S odkazy na podrobnosti, které jsme k nim napsali už dříve.
Změny od října. Jak se dotknou vaší peněženky?

Zdroj: Shutterstock

Příspěvek na bydlení – normativní náklady

Příspěvek na bydlení od října stoupne a současně na něj dosáhne víc domácností. Nejvýrazněji si polepší jedno- a dvoučlenné domácnosti.

Vláda totiž zvedla takzvané normativní náklady – tedy strop pro státní pomoc. Příspěvek na bydlení se vyplácí zpětně, zvýšení se tedy prvně projeví v jeho výplatách za listopad.

Nárok na příspěvek má přitom mnohem víc domácností, než ho dostává, upozorňuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle předchozích čísel (do konce září) si o něj neřeklo až sto tisíc domácností, od října se okruh možných příjemců ještě rozšíří.


Úsporný tarif – příspěvek na energie

Všechny domácnosti, které mají uzavřenou smlouvu s dodavatelem elektřiny, dostanou na podzim od státu jednorázovou pomoc 3500 Kč nebo 2000 Kč podle tarifu (sazby pro odběr elektřiny). Jde o příspěvek nazvaný úsporný tarif, přestože nijak nezávisí na snaze o úspory a skutečné spotřebě. Pomoc přijde automaticky, váš dodavatel elektřiny o ni sníží zálohy nebo celkové vyúčtování. Na klientský účet vám ji nejspíš připsal už na konci září.

Kromě toho domácnosti ušetří díky odpuštění poplatků za podporované zdroje energie, a to od letošního října až do konce příštího roku. Poplatek dosahoval 599 korun za každou spotřebovanou MWh elektřiny (1 MWh je 1000 KWh). Většina domácností tak v součtu letos získá pomoc ve výši aspoň čtyři tisíce korun, protože průměrná roční spotřeba jsou 3 MWh (kdo elektřinou jen svítí a napájí běžné spotřebiče, může mít spotřebu jen kolem 2 MWh za rok, naopak při ohřívání vody nebo vytápění domu elektřinou bude spotřeba výrazně vyšší).


Nezabavitelné minimum – srážky ze mzdy

Lidem v exekuci nebo insolvenci zůstane od října z výplaty či důchodu víc peněz. S růstem normativních nákladů na bydlení totiž stoupne i nezabavitelné minimum. Zvýšení však vláda tentokrát omezila.


Poplatek za SIPO – inkaso z bankovního účtu

Česká pošta od začátku října zpoplatňuje službu SIPO i pro lidi, kteří platí bezhotovostně formou inkasa z bankovního účtu. Za to, že si ve stanovený den automaticky strhne danou částku z účtu a pak o tom klientovi pošle e-mail, začne pošta vybírat poplatek pět korun. Jde o „důsledek zvyšujících se nákladů“, napsala klientům. Dosud vybírala poplatek (15 Kč) za inkaso jen u lidí, kteří chtěli potvrzení v papírové podobě (poštou).


Příspěvky pro pěstouny a děti z náhradní péče

Od října se zvyšují příspěvky na úhradu potřeb dítěte (o 27 procent) a jednorázový příspěvek při převzetí dítěte (o 35 procent). Zaopatřovací příspěvek, který pomáhá mladým lidem při odchodu z ústavní, pěstounské nebo poručenské péče, stoupl o 15 procent.


Dávky pro zdravotně postižené

Od října měly stoupnout některé dávky pro zdravotně postižené. Vláda na konci srpna podpořila novelu, která má příspěvek na mobilitu zvýšit z 500 na 900 korun. Zvýšit se má i příspěvek na zvláštní pomůcku – na zvedací/zdvihací plošiny.

Zvýšení musí odsouhlasit Parlament, jenže vládní žádost o zrychlené projednání odmítli opoziční poslanci. Chtějí totiž k novele přidat své pozměňovací návrhy. Sněmovna ji začne projednávat až během října, definitivní schválení se tak odkládá.


Lepší spořicí účty

K bankám, které úroky na spořicích účtech zvýšily už dříve, se od začátku října přidávají Česká spořitelna a Raiffeisenbank.

Klienti spořitelny mohou nově dosáhnout maximálně na 5 % ročně (p.a.) místo dosavadních 4,25 %. Podmínky jsou ale náročnější než u jiných bank, které nabízejí úrok začínající pětkou. Bez pravidelných investic dá spořitelna nejvýše 4 %. Změnu jsme popsali podrobně a porovnali ji s konkurencí.

Mezi nejlepší účty na trhu se vrací Hit Plus od Raiffeisenbank. Na sazbu 5,5 % pro částku do 500 tisíc korun dosáhnou klienti s běžným účtem, kteří aspoň třikrát za měsíc zaplatí kartou.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! Už jsme i na Instagramu.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+120
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Dvouletá záruka končí. Spotřebitelé si přesto polepší

8. 12. 2022 | Veronika Hejná | 2 komentáře

Dvouletá záruka končí. Spotřebitelé si přesto polepší

Zákonná záruka za jakost končí. Na druhou stranu se zdvojnásobí doba, kdy je spotřebitel v lepší pozici při reklamaci vady. A stoupnou i požadavky na kvalitu zboží.

Levné nákupy v Polsku nekončí. Nulová DPH na potraviny zůstane

5. 12. 2022 | Jana Divinová

Levné nákupy v Polsku nekončí. Nulová DPH na potraviny zůstane

Nulová daň z přidané hodnoty (DPH) na základní potraviny, kterou Polsko zavedlo na začátku letošního roku, bude pokračovat až do konce června 2023. Nařízení už podepsala ministryně... celý článek

Češi vydělávají víc, ale koupí si o desetinu méně

5. 12. 2022 | Petr Kučera

Češi vydělávají víc, ale koupí si o desetinu méně

Průměrná hrubá mzda stoupla v letošním třetím čtvrtletím nominálně o 6,1 procenta v porovnání se stejným obdobím předchozího roku. Reálně – po započtení vysoké inflace – však klesla... celý článek

Móda, káva, tetování. Projděte si nové značky, které zamířily do Česka

3. 12. 2022 | Jana Divinová

Móda, káva, tetování. Projděte si nové značky, které zamířily do Česka

Do Česka letos zamířilo dvacet nových značek obchodů a služeb. U některých se budete divit, jak tu mohly tak dlouho chybět, třeba jako Chanel, jiné možná znají z výjezdů do ciziny jen... celý článek

O pětinu levnější nákupy. Spořitelna má rekordní slevy

30. 11. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

O pětinu levnější nákupy. Spořitelna má rekordní slevy

Lidé, kteří platí kartou od České spořitelny, mohou do konce prosince ušetřit 20 procent z nákupů v řetězci Albert a v internetových obchodech Rohlík a Košík.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.