Příspěvek na bydlení – normativní náklady
Příspěvek na bydlení od října stoupne a současně na něj dosáhne víc domácností. Nejvýrazněji si polepší jedno- a dvoučlenné domácnosti.
Vláda totiž zvedla takzvané normativní náklady – tedy strop pro státní pomoc. Příspěvek na bydlení se vyplácí zpětně, zvýšení se tedy prvně projeví v jeho výplatách za listopad.
Nárok na příspěvek má přitom mnohem víc domácností, než ho dostává, upozorňuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle předchozích čísel (do konce září) si o něj neřeklo až sto tisíc domácností, od října se okruh možných příjemců ještě rozšíří.
Úsporný tarif – příspěvek na energie
Všechny domácnosti, které mají uzavřenou smlouvu s dodavatelem elektřiny, dostanou na podzim od státu jednorázovou pomoc 3500 Kč nebo 2000 Kč podle tarifu (sazby pro odběr elektřiny). Jde o příspěvek nazvaný úsporný tarif, přestože nijak nezávisí na snaze o úspory a skutečné spotřebě. Pomoc přijde automaticky, váš dodavatel elektřiny o ni sníží zálohy nebo celkové vyúčtování. Na klientský účet vám ji nejspíš připsal už na konci září.
Kromě toho domácnosti ušetří díky odpuštění poplatků za podporované zdroje energie, a to od letošního října až do konce příštího roku. Poplatek dosahoval 599 korun za každou spotřebovanou MWh elektřiny (1 MWh je 1000 KWh). Většina domácností tak v součtu letos získá pomoc ve výši aspoň čtyři tisíce korun, protože průměrná roční spotřeba jsou 3 MWh (kdo elektřinou jen svítí a napájí běžné spotřebiče, může mít spotřebu jen kolem 2 MWh za rok, naopak při ohřívání vody nebo vytápění domu elektřinou bude spotřeba výrazně vyšší).
Nezabavitelné minimum – srážky ze mzdy
Lidem v exekuci nebo insolvenci zůstane od října z výplaty či důchodu víc peněz. S růstem normativních nákladů na bydlení totiž stoupne i nezabavitelné minimum. Zvýšení však vláda tentokrát omezila.
Poplatek za SIPO – inkaso z bankovního účtu
Česká pošta od začátku října zpoplatňuje službu SIPO i pro lidi, kteří platí bezhotovostně formou inkasa z bankovního účtu. Za to, že si ve stanovený den automaticky strhne danou částku z účtu a pak o tom klientovi pošle e-mail, začne pošta vybírat poplatek pět korun. Jde o „důsledek zvyšujících se nákladů“, napsala klientům. Dosud vybírala poplatek (15 Kč) za inkaso jen u lidí, kteří chtěli potvrzení v papírové podobě (poštou).
Příspěvky pro pěstouny a děti z náhradní péče
Od října se zvyšují příspěvky na úhradu potřeb dítěte (o 27 procent) a jednorázový příspěvek při převzetí dítěte (o 35 procent). Zaopatřovací příspěvek, který pomáhá mladým lidem při odchodu z ústavní, pěstounské nebo poručenské péče, stoupl o 15 procent.
Dávky pro zdravotně postižené
Od října měly stoupnout některé dávky pro zdravotně postižené. Vláda na konci srpna podpořila novelu, která má příspěvek na mobilitu zvýšit z 500 na 900 korun. Zvýšit se má i příspěvek na zvláštní pomůcku – na zvedací/zdvihací plošiny.
Zvýšení musí odsouhlasit Parlament, jenže vládní žádost o zrychlené projednání odmítli opoziční poslanci. Chtějí totiž k novele přidat své pozměňovací návrhy. Sněmovna ji začne projednávat až během října, definitivní schválení se tak odkládá.
Lepší spořicí účty
K bankám, které úroky na spořicích účtech zvýšily už dříve, se od začátku října přidávají Česká spořitelna a Raiffeisenbank.
Klienti spořitelny mohou nově dosáhnout maximálně na 5 % ročně (p.a.) místo dosavadních 4,25 %. Podmínky jsou ale náročnější než u jiných bank, které nabízejí úrok začínající pětkou. Bez pravidelných investic dá spořitelna nejvýše 4 %. Změnu jsme popsali podrobně a porovnali ji s konkurencí.
Mezi nejlepší účty na trhu se vrací Hit Plus od Raiffeisenbank. Na sazbu 5,5 % pro částku do 500 tisíc korun dosáhnou klienti s běžným účtem, kteří aspoň třikrát za měsíc zaplatí kartou.
Petr Kučera
Zaměřuje se na osobní finance a spotřebitelská témata. Vystudoval Právnickou fakultu UK v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční rubriku Aktuálně.cz,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem