Spočítejte si, kolik dostanete na energie. Kalkulačka příspěvku od státu

Jak bude vypadat příspěvek na energie podle distribučních sazeb a spotřeby.
Spočítejte si, kolik dostanete na energie. Kalkulačka příspěvku od státu

Zdroj: Shutterstock

Chcete aktuálnější informace? Pak přejděte na nový článek.

Jestli vás přesto zajímá archivní text ze srpna 2022, tady je:

Pomoc domácnostem s vysokými cenami energií rozdělila vláda do dvou kroků. 

První část příspěvku na energie je na říjen až prosinec, jeho výše závisí na distribuční sazbě elektřiny. Druhá část pak přijde na zbytek zimy a bude už rozdělená podle zdrojů energií – zvlášť na elektřinu, na plyn a případně i na teplo, pokud ho berete ze společné kotelny v domě nebo máte centrální výtopnu.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Kromě této podpory vám stát při vyúčtování elektřiny odpustí poplatek za podporu obnovitelných zdrojů, a to od října do konce příštího roku. I to naše kalkulačka orientačně spočítá.

O takzvaný úsporný tarif ani o odpuštění poplatku na podporu obnovitelných zdrojů nebude letos potřeba nikde žádat, projeví se automaticky ve výši záloh nebo v konečném vyúčtování. Státní pomoc nedostane přímo domácnost, ale dodavatel energií, který ji zohlední ve výši záloh a konečném vyúčtování.

Spočítejte si, kolik vláda přispěje vám:

Úsporný tarif. Kalkulačka státní pomoci s platbami za energie

MWh

Jak to bude fungovat v praxi?

Letos v říjnu dosáhnou všechny domácnosti, které mají uzavřenou smlouvu s dodavatelem elektřiny, na pomoc v podobě příspěvku z úsporného tarifu ve výši 3500 Kč nebo 2000 Kč podle tarifu (sazby pro odběr elektřiny). Většina z nich by měla dosáhnout na 3500 Kč – včetně nejpoužívanější sazby D02d.

Kromě toho domácnosti ušetří díky odpuštění poplatků za podporované zdroje energie, a to od letošního října až do konce příštího roku. Poplatek dosahoval 599 korun za každou spotřebovanou MWh elektřiny (1 MWh je 1000 KWh). Většina domácností tak v součtu letos získá pomoc ve výši aspoň čtyři tisíce korun.

Pomoc od státu letos obdrží každá domácnost odebírající elektřinu – bez ohledu na to, jestli používá primárně plyn, elektřinu, nebo jestli má vytápění zajištěno přes centrální vytápění či domovní kotelny. Taková forma výplaty je podle ministra Josefa Síkely administrativně nejjednodušší a nejspravedlivější.

Slevu automaticky poskytne dodavatel elektřiny všem domácnostem, které s ním mají uzavřenou smlouvu. O úsporný tarif (ani o odpuštění poplatku na podporu obnovitelných zdrojů) nebude letos potřeba nikde žádat, projeví se automaticky ve výši záloh nebo v konečném vyúčtování. Rozhodujícím dnem pro určení tarifu bude 23. srpen 2022.

Příspěvek na energie domácnostem pro čtvrté čtvrtletí 2022 

Distribuční sazba (elektřina)Výše příspěvku
D01d3 500 Kč
D02d 3 500 Kč
D25d3 500 Kč
D26d2 000 Kč
D35d2 000 Kč
D45d2 000 Kč
D56d2 000 Kč
D57d2 000 Kč
Jde o jednorázový příspěvek na jedno odběrné místo elektřiny, má pokrýt říjen až prosinec. K tomuto příspěvku domácnosti dostanou ještě 599 Kč za každou MWh elektřiny formou odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Zdroj: MPO

Druhá část pomoci z úsporného tarifu přijde na začátku února. Zatímco letos půjde pomoc kvůli zjednodušení přes elektřinu, v příštím roce ji stát vyplatí už přes jednotlivé zdroje – tedy elektřinu, plyn nebo teplo. U elektřiny a plynu půjde opět automaticky přes dodavatele, tedy bez žádosti. Naopak v případě dodávek tepla bude nutný aktivní krok odběratele, tedy typicky společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ) – podrobně to popíšeme o pár odstavců níž.

Příspěvek na elektřinu pro domácnosti na začátku roku 2023

Distribuční sazba Výše příspěvku   
Sazba D01d400 Kč
Sazba D02d 800 Kč
Sazba D25d1 500 Kč
Sazba D26d2 000 Kč
Sazba D35d2 000 Kč
Sazba D45d2 000 Kč
Sazba D56d2 000 Kč
Sazba D57d2 000 Kč
Jde o jednorázový příspěvek na jedno odběrné místo, má pokrýt zbytek topné sezony (první měsíce roku 2023). K tomuto příspěvku domácnosti dostanou ještě 599 Kč za každou MWh elektřiny formou odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Zdroj: MPO

Příspěvek na plyn pro domácnosti na začátku roku 2023

Plánovaná roční spotřebaVýše příspěvku   
0 – 1,89 MWh200 Kč
1,89 – 7,56 MWh1 700 Kč
7,56 - 15 MWh3 700 Kč
15 – 25 MWh6 200 Kč
25 – 45 MWh7 800 Kč
Jde o jednorázový příspěvek na jedno odběrné místo. Když někdo dosáhne přímo hraniční hodnoty (například 15 MWh), náleží mu vyšší příspěvek, upřesnilo ministerstvo. Zdroj: MPO

Co když využívám víc druhů energií, typicky elektřinu a plyn?

Jednotlivé příspěvky se kombinují. „Pokud má například domácnost svícení a vaření zajištěno na elektřinu a zbytek na plyn, může typicky mít například elektrický tarif D02d. Prostřednictvím něj jí stát letos poskytne příspěvek 3500 korun, v příštím roce 800 korun. Modelová spotřeba plynu takové domácnosti může být přibližně 17 MWh, což by znamenalo, že by takové domácnosti stát příští rok ještě navíc přispěl na její účet částkou 6200 korun. K tomu by stát této domácnosti za každou MWh elektřiny, kterou by spotřebovala v období od letošního října do konce příštího roku, přispěl částkou 599 korun v rámci odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje,“ vysvětluje ministerstvo.

Příspěvek na dodávky tepla

„U dodávek tepla z domovních kotelen bude u zbývající části příspěvku na příští rok nutné, aby zákazník, typicky SVJ, oznámil do 30. listopadu 2022 distributorovi plynu počet vytápěných bytových jednotek. Podobně v případě dodávek tepla z centrálního zásobování teplem. Tady bude muset zákazník, například SVJ, oznámit dodavateli tepla počet vytápěných bytových jednotek. Následně SVJ zohlední tuto slevu uživatelům bytů. Údaj o počtu bytů je nutnou podmínkou pro získání příspěvku,“ vysvětluje Síkela.

Domácnosti s domovními kotelnami obdrží z úsporného tarifu příspěvek 6000 korun a domácnosti s centrálním vytápěním příspěvek 4500 korun. Rozhodným dnem, ke kterému odběrné místo zákazníka v domě s byty a také u centrálních tepláren musí splňovat podmínky pro zohlednění příspěvku, je 30. září 2022. Obchodníci zohlední pomoc pro zákazníka v domě s byty a s centrálním vytápěním od 1. února 2023. 

Kdo příspěvek na energie nedostane?

Na rozdíl od odpuštění poplatku na obnovitelné zdroje se speciální příspěvek (úsporný tarif) nebude vztahovat na firmy. Netýká se ani chat a chalup, které využívají takzvaný víkendový tarif elektřiny D61d. Nepomůže ani s dobíjením elektromobilů.

U nájemníků v bytech bude rozhodující, na koho je napsána smlouva o dodávkách energií. Dodavatelé zohlední dotace přímo v zálohách nebo ve vyúčtování. Když ji nedostane přímo nájemník, měla by přijít vlastníkovi nemovitosti.

Dosáhnete na příspěvek na bydlení?

Vláda chystá i zvýšení příspěvku na bydlení. Na něj má nárok domácnost, která za bydlení vydá víc než 30 procent příjmů, v Praze víc než 35 procent příjmů. Je přitom jedno, jestli bydlí v nájmu, v družstevním bytě nebo ve vlastní nemovitosti. Uznatelné náklady ale mají svůj strop – takzvané normativní náklady. Ty stanovují hranici, za kterou by se mělo (teoreticky) najít přijatelné bydlení. Normativy závisí na počtu členů domácnosti a na velikosti obce.

A právě normativní náklady mají k letošnímu 1. říjnu stoupnout, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Konkrétní návrh teprve připraví, jasno by mělo být do poloviny září. Příspěvek se vyplácí zpětně za tři měsíce, podrobně jsme o jeho podmínkách psali ve velkém přehledu.

Spočítejte si příspěvek na bydlení 2022

Měsíční náklady na bydlení

Náklady se uvádějí jako průměr z minulého kalendářního čtvrtletí. Například v dubnu tedy sečtěte náklady za leden, únor a březen a vydělte je třemi.

Další kalkulačky

Pozor, ať nepřijdete o ještě víc!

Píše banka, doručovací služba nebo i finanční správa. Přijde e-mail, SMS, zpráva na Facebooku. Něco se vám děje na účtu. Někdo chce poslat peníze. Něco jste vyhráli. Honem se přihlaste, klikněte. To je jen zlomek z fíglů, které používají podvodníci, co usilují o přístup k vašemu účtu nebo platební kartě. Posbírali jsme jich mnohem víc a vystavili do galerie.

Popisky a autory fotek najdete uvnitř galerie.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Redaktor a editor. Kromě webu Peníze.cz píše taky pro Finmag. A někdy i jinam. Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

Energetický regulační úřad zveřejnil svou část ceny za elektřinu a plyn. Co to udělá s konečnou cenou pro domácnosti? Tady je přehled.

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

29. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

Banky nebudou muset od ledna 2024 dodržovat parametr DTI, tedy počet ročních čistých příjmů žadatele nutných ke splacení všech jeho dluhů. Platný tak zůstane jen limit LTV – poměr výše... celý článek

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

28. 11. 2023 | Pavel Strnad

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

Význam inflačních doložek roste. Často jsou však neplatné, protože nejsou správně formulované. Advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad radí, na co se zaměřit.

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

28. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

Tržní cena elektřiny zlevňuje, přesto za ni v příštím roce zaplatíte víc. Jak je to možné? Naučíme vás vyznat se ve vyúčtování.

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

27. 11. 2023 | Olga Skalková

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

Banka Creditas přestala přijímat žádosti o hypotéky. Podle informací z poboček vyhlásila interně stopku zhruba v polovině listopadu. Rozhodnutí dnes pro Peníze.cz potvrdila mluvčí banky Lucie... celý článek

Partners Financial Services