Životní minimum a přídavky na děti stoupnou

Petr Kučera, Gabriel Pleska | rubrika: Aktuality | 22. 9. 2022
Životní minimum a přídavky na děti stoupnou

Zdroj: Shutterstock

Životní a existenční minimum se od 1. ledna 2023 opět zvýší. Stoupne také výše přídavků na děti. Na tiskové konferenci – shodou okolností těsně před komunálními a senátními volbami – to oznámil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Na zvýšení se podle něj už shodla vládní koalice. Přesnější částku, jak stoupnou životní a existenční minimum nebo přídavky na děti, ale Jurečka zatím nezná ani orientačně. Konkrétní návrh připraví ministerstvo až později. 

„Návrh na zvýšení životního a existenční minima připravíme teprve na základě dat, jak se bude ještě vyvíjet inflace v dalších měsících,“ říká Jurečka. Předpokládá, že zvýšení pokryje růst inflace od poslední změny životního minima. „Zatím nejsem schopen říct přesnější číslo, bude to ale nad pět procent,“ dodává.

Současně by se měly zvýšit i přídavky na děti, tedy jednotlivé částky podle věku dítěte. Ani u nich zatím Jurečka neřekl alespoň přibližné číslo. Na přídavky by současně mělo dosáhnout víc lidí (nebo na ně neztratit nárok) díky tomu, že stoupne životní minimum: přídavky totiž dostávají domácnosti s čistým příjmem do 3,4násobku životního minima. 

Životní a existenční minimum naposledy stouply od letošního 1. července, a to o 8,8 procenta. Životní minimum pro jednotlice je teď 4620 Kč (od dubna do června bylo 4250 Kč), další hodnoty najdete v tabulce. Existenční minimum se zvýšilo na 2980 Kč z dřívějších 2740 Kč.

Životní minimum představuje sumu, která by měla stačit na jídlo a základní osobní potřeby. Existenční minimum pak ukazuje hranici příjmů, která se považuje za nezbytnou k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb na úrovni umožňující přežití.

Ani jedna z těchto částek nezahrnuje nezbytné náklady na bydlení. Ty řeší příspěvek na bydlení ze systému státní sociální podpory a doplatek na bydlení ze systému pomoci v hmotné nouzi.

Životní a existenční minimum od července 2022

 Životní minimum od července
Jednotlivec4 620 Kč
První osoba v domácnosti4 250 Kč
Druhá a další dospělá osoba v domácnosti3 840 Kč
Dítě do 6 let2 360 Kč
Dítě od 6 do 15 let2 900 Kč
Dítě od 15 do 26 let (nezaopatřené)3 320 Kč
 Existenční minimum od července
Osoba2 980 Kč
Zdroj: MPSV, vláda

Od životního minima se mimo jiné odvíjí hranice příjmů, od níž vzniká nárok na dávky v hmotné nouzi a některé další státní příspěvky. Jsou to:

Díky zvýšení životního minima zůstane víc peněz i lidem v exekuci nebo osobním bankrotu. Stoupne totiž nezabavitelné minimum, na kterou nesmí sáhnout exekutor formou srážky ze mzdy.

O případném zvýšení rodičovského příspěvku od roku 2023 se Jurečka zatím nezmínil. 

Chcete se včas dozvědět, až ministerstvo připraví konkrétní čísla? A další novinky z osobních financí? Přidejte si nás na FacebookInstagram nebo Twitter a neuniknou vám další aktuality!

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Vystudoval český jazyk a literaturu. Pracoval v literárním časopise a na tiskovém oddělení České pošty, později na volné noze jako korektor a editor. Editoval články pro Peníze.cz, pro Finmag.cz i pro papírový Finmag. Psává... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Příspěvek na bydlení bude vyšší a pro víc lidí. Nová kalkulačka

21. 9. 2022 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Příspěvek na bydlení bude vyšší a pro víc lidí. Nová kalkulačka

O příspěvek na bydlení bude moct od října zažádat víc lidí. Mnoho současných příjemců příspěvku dostane víc peněz, rozhodla dnes vláda. Spočítejte si to.

Příspěvek na bydlení bude vyšší a pro víc lidí. Tady je návrh

14. 9. 2022 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Příspěvek na bydlení bude vyšší a pro víc lidí. Tady je návrh

Nové vládní nařízení má zvednout takzvané normativní náklady na bydlení. Na příspěvek díky tomu dosáhne víc domácností. A některým, které mají nárok už teď, může jeho výše stoupnout... celý článek

Až sto tisíc domácností si neřeklo o příspěvek na bydlení. Nejste to vy?

9. 9. 2022 | Gabriel Pleska

Až sto tisíc domácností si neřeklo o příspěvek na bydlení. Nejste to vy?

V červenci se vyplatilo 177 tisíc příspěvků na bydlení. Podle ministerstva sociálních věcí na něj ale může mít nárok až 280 tisíc domácností. Zjistěte, jestli mezi nimi nejste i vy.... celý článek

Kvůli žádosti o přídavek na dítě už nemusíte na úřad

1. 9. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Kvůli žádosti o přídavek na dítě už nemusíte na úřad

O přídavek na dítě lze od začátku září žádat online. Jde o dobrovolnou alternativu, ne jedinou formu. Kdo chce, může dál zajít osobně na úřad – nutné to však bude pouze v některých... celý článek

Stoupne příspěvek na mobilitu i další podpora zdravotně znevýhodněných

31. 8. 2022 | redakce Peníze.CZ

Stoupne příspěvek na mobilitu i další podpora zdravotně znevýhodněných

Vláda dnes vylepšila některé z podpor zdravotně znevýhodněných lidí. Schválila zvýšení příspěvku na mobilitu, příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením, příspěvku... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.