Cena energií dostane strop. Zálohy klesnou už v listopadu

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 12. 9. 2022
Vláda na mimořádném jednání stanovila maximální ceny elektřiny a plynu. Slibuje i pomoc pro průmysl.
Cena energií dostane strop. Zálohy klesnou už v listopadu

Zdroj: Shutterstock

Ceny elektřiny a plynu dostanou od podzimu strop. Rozhodla o tom dnes vláda, která do Poslanecké sněmovny posílá novelu energetického zákona. „Ta nám umožní zastropovat ceny v případě mimořádné energetické situace, která nastala,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Kabinet chce, aby Parlament schválil novelu ještě tento týden. Díky tomu klesnou zálohy na elektřinu a plyn už od listopadu.

„Cenu silové elektřiny zastropujeme na šesti korunách za kWh u elektřiny a na třech korunách za kWh u plynu, a to včetně DPH,“ říká premiér Petr Fiala. Zastropovaná bude neregulovaná část celkové ceny, nicméně regulované složky se prudké zdražování netýká, protože její cena nevzniká na volném trhu. Celková cena za kWh by se například u elektřiny měla dostat maximálně na devět korun.

Zdroj: Vláda ČR

Vývoj průměrných cen elektřiny, její maximální výše příští rok a její odhad, pokud by nebyla zastropována

Například ČEZ dnes má základní cenu silové elektřiny u smlouvy s nefixovanou cenou od 7,74 koruny za kWh do 8,44 koruny kWh (pro distribuční území ČEZu). A cenu za dodávku plynu (část, která bude zastropovaná) má nyní 4,44 koruny za kWh.  

Vláda podle svého místopředsedy Víta Rakušana sahá k zastropování kvůli tomu, že podle současných tržních cen by jedna kWh elektřiny příští rok stála kolem 12 korun. „To je cena, která mohla způsobit společenský rozvrat a reálnou chudobu širokých vrstev obyvatelstva,“ vysvětluje Rakušan.

Příklady, kolik nám strop ušetří:

Zdroj: Vláda ČR

Za rok má podle vlády zastropování cen elektřiny modelovým domácnostem zachránit (zleva) 20 284 Kč, 46 576 Kč a 111 424 Kč.

Zdroj: Vláda ČR

Zastropování cen plynu má v modelových příkladech v porovnání s odhadem tržní ceny beze stropu za rok uspořit (zleva) 1492 Kč, 16 531 Kč a 71 037 Kč.

„Není nutné, aby domácnosti někde o něco žádaly, papírovaly a podobně,“ zdůrazňuje místopředseda vlády Marian Jurečka. Zálohy mají povinně automaticky přepsat dodavatelé energií.

„Bude to pro všechny, kdo jsou bráni jako maloodběratelé,“ dodává Fiala. Vedle domácností se tak bude zastropování týkat třeba i podnikatelů nebo poskytovatelů veřejné služby – jde například o samosprávy, školy, nemocnice, ústavy sociální péče. Energie jim bude dodávat státem určený dodavatel. Ve středu chce vláda představit řešení i pro průmysl.

Zastropování vláda plánuje zadotovat až 130 miliardami korun ze státního rozpočtu. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury se s touto pomocí počítá na letošní podzim a na rok 2023. Co bude dál, nejde zatím předvídat. 

Na úhradu nákladů plánuje vláda využít zvýšenou dividendu státních podniků, nově zavedenou „válečnou daň“, uvalenou dočasně na podniky, které kvůli současné situaci s cenami energií a paliv mají „nepřiměřené zisky“, a také přebytky výnosů z prodeje emisních povolenek. Výnos z daně z neočekávaných zisků očekává Stanjura v příštím roce ve výši 70 miliard korun. 

Ministr Síkela připomíná, že pro letošní rok zůstává v platnosti také úsporný tarif, a to i bez ohledu na nové opatření. Pro příští rok možná podle něj vláda přijde s jeho adresnějším zaměřením. Odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje dál zůstává i pro celý příští rok.

Podle vlády jde o národní řešení, které doplní to, jež právě vzniká na půdě Evropské unie.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Není to vaše? Zapomenuté nemovitosti brzy propadnou státu

21. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Není to vaše? Zapomenuté nemovitosti brzy propadnou státu

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových hledá majitele 143 tisíc nemovitostí. Zbývají už jenom tři měsíce.

Jakou cenu má váš dům podle pojišťoven. Zkuste novou kalkulačku

19. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Jakou cenu má váš dům podle pojišťoven. Zkuste novou kalkulačku

Češi mají podpojištěné domy a často o tom ani nevědí. Česká asociace pojišťoven proto nově nabízí kalkulačku, kde zájemci zjistí, jakou cenu jejich rodinný dům má. Díky tomu si pak... celý článek

Startuje Nová zelená úsporám pro bytové domy. Na co vám přispěje

18. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Startuje Nová zelená úsporám pro bytové domy. Na co vám přispěje

Dotace na zateplení a další úpravy vedoucí k úsporám energií jsou dostupné i pro bytové domy. Žádat můžou soukromí majitelé, společenství vlastníků jednotek a bytová družstva, ale i... celý článek

Stropy cen energií skončí. Kolik zaplatíte za elektřinu a plyn?

15. 9. 2023 | Jana Divinová | 1 komentář

Stropy cen energií skončí. Kolik zaplatíte za elektřinu a plyn?

Energie zlevňují a dostaly se pod vládou stanovené cenové stropy. Co mají ale dělat lidé, kteří si fixovali ceny elektřiny a plynu, když byly nejvýš? Pátrali jsme, jestli dodavatelé... celý článek

Dotace na bydlení přehledně. Pomůže vám Zelená úsporám a Oprav dům po babičce?

11. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Dotace na bydlení přehledně. Pomůže vám Zelená úsporám a Oprav dům po babičce?

Nová zelená úsporám Light, Nová zelená úsporám Standard, Oprav dům po babičce, kotlíkové dotace... Každý dotační program míří na trochu jinou skupinu majitelů. Tady je přehled.

Partners Financial Services