Pošta zdražuje SIPO. I pro ty, kdo platí inkasem z účtu

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 6. 9. 2022 | 4 komentáře
Pošta zdražuje SIPO. I pro ty, kdo platí inkasem z účtu

Zdroj: Shutterstock

Státní podnik Česká pošta od začátku října zpoplatní službu SIPO i pro lidi, kteří platí bezhotovostně formou inkasa z bankovního účtu. 

Za to, že si ve stanovený den automaticky strhne danou částku z účtu a pak o tom klientovi pošle e-mail, začne pošta vybírat poplatek pět korun. Jde o „důsledek zvyšujících se nákladů“, napsala klientům. Dosud vybírala poplatek (15 Kč) za inkaso jen u lidí, kteří chtěli potvrzení v papírové podobě (poštou).

„Reagujeme na zvyšující se náklady na správu databáze a systémů, díky kterým je jedna platba rozesílána na více účtů, které plátce SIPO uvedl. Přistoupili jsme k nejnižší možné částce pět korun, která pouze pokrývá zvýšené náklady,“ upřesnil mluvčí pošty Matyáš Vitík webu Peníze.cz.

Právě úhradu SIPO formou inkasa přitom pracovníci pošty doporučovali lidem jako bezplatnou alternativu, když podnik letos od února zdražil jiné formy: platba SIPO u poštovního doručovatele přijde od února na 29 korun (o tři koruny víc než předtím), platba na přepážce zdražila o čtyři koruny na 25 korun (s využitím Zákaznické karty na 19 korun). 

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Už od února zdražila také platba SIPO zadaná jednorázovým příkazem k úhradě v bance: poplatek, který si účtuje pošta, stoupl o pět korun na 15 korun.

Od března pak zdražilo SIPO také pro příjemce plateb. Základní cena za položku stoupla o korunu na 4,10 Kč. Pošta zároveň zrušila množstevní slevy.

SIPO je zkratka pro Soustředěné inkaso plateb obyvatelstva, které funguje od 60. let. Ke konci loňského roku ho využívalo 3,2 milionu lidí, řekl tehdy webu Peníze.cz mluvčí pošty Matyáš Vitík. Kolik z nich už mělo nastaveno automatické inkaso z bankovního účtu a kolik stále používalo nákladnější způsoby úhrady, mluvčí neupřesnil. Podle aktuálních čísel využívají SIPO celkem tři miliony lidí.

Služba umožňuje odeslání peněz několika příjemcům najednou. Pošta pak peníze rozešle příjemcům, s nimiž se klient dohodl na tomto způsobu úhrady. SIPO nejčastěji slouží k platbě nájemného, elektřiny, plynu, rozhlasových a televizních poplatků. Před rozšířením internetového bankovnictví bylo SIPO pro Čechy nejjednodušším způsobem hrazení inkasa, zná ho spíše starší generace.


Řádí tu falešný pošťák. Podívejte se, jak vypadá

Fotogalerie: Česká pošta varuje, že přibývá podvodníků vydávajících se za tento státní podnik. Domů si zatím netroufnou, operují po e-mailu nebo SMS. Ukážeme vám, jak takové podvody vypadají. 

Zdroj ukázek podvodných e-mailů a SMS: Česká pošta

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-295
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

Energetický regulační úřad zveřejnil svou část ceny za elektřinu a plyn. Co to udělá s konečnou cenou? Tady je přehled.

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

Počet nákupů na internetu každý rok roste. Placení dobírkou je sice na ústupu, ale rozhodně ještě není raritou. A na to spoléhají dobírkoví podvodníci.

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

30. 11. 2023 | Petr Kučera

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

Možnost úplně odmítnout klasickou kartu – a spokojit se jen s její virtuální podobou – nabízí už několik bank. Kdy se přidají další? A jaké to má výhody a nevýhody?

Nedlužíte státu? Vylepšená aplikace ukazuje zajímavá čísla

30. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Nedlužíte státu? Vylepšená aplikace ukazuje zajímavá čísla

Češi dluží státu na pokutách za dopravní přestupky, daních, ale i sociálním nebo zdravotním pojištění desítky miliard korun. Jejich vymáhání je pro ně ale často nesrozumitelné. Proto... celý článek

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

29. 11. 2023 | Petra Nová | 3 komentáře

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

Lidé od investic čekají to, na co si zvykli při nákupech v e-shopu. Chtějí výnos na pár kliků a hned. „S takovým nastavením mysli většinou o peníze rychle přijdou,“ říká Michael Kopta,... celý článek

Partners Financial Services