Spořicí účty mají nového krále. Přehled nejlepších

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 19. 5. 2022 09:00 aktualizováno 19. 5. 2022 10:30 | 22 komentářů
Víc než desetinu úspor na běžném účtu může za rok ukousnout inflace. Jak je ochránit co nejlíp, když nechcete zkusit investice? Nezávislé porovnání spořicích účtů a termínovaných vkladů.
Spořicí účty mají nového krále. Přehled nejlepších

Zdroj: Shutterstock

Nejvyšší úrok mezi klasickými spořicími účty má od tohoto týdne novinka od Raiffeisenbank nazvaná Hit Plus. Nabízí 4,5 % p. a. pro vklady do 250 000 Kč. Podmínkou jsou aspoň tři platby kartou v kalendářním měsíci – při nesplnění podmínky klesne úrok na 0,1 %. Případná část vkladu od 250 000 do 500 000 Kč se úročí pouze 0,1 %, nad 500 000 Kč dokonce 0,01 %. 

Na úrok 4,5 % ročně tedy dosáhnete, jen když máte v Raiffeisenbank současně běžný účet. Ten se nicméně dá založit i přes internet a může být snadno bez poplatků a dalších závazků (ve variantách Chytrý nebo Studentský). K získání úroku pak stačí tři platby kartou v jakékoliv výši – pozor si dejte jen na to, aby platby byly do konce měsíce skutečně zaúčtovány (nejen blokovány), neměli byste je proto nechávat na poslední dny v měsíci. Stejná podmínka platí pro Aktivní účet. U nejvyšších variant běžných účtů je potřeba splnit jejich základní podmínky pro bezplatné vedení, tedy příjem aspoň 50 tisíc (Prémiový) nebo součeet vkladů a investic aspoň 1,5 milionu (Exluzivní).

Dosavadní klienti si aktivují nový spořicí účet Hit Plus v internetovém nebo mobilním bankovnictví. Měli by to udělat i v případě, že už využívají dosavadní spořicí účet XL, který nabízel maximálně 3 % s nižším stropem 150 tisíc. V nastavení spoření si lze jednoduše změnit tarif na nový. Trochu matoucí je, že se v internetovém bankovnictví i aplikaci stále ukazuje jenom základní úroková sazba 0,1 % bez bonusu 4,4 %, a to i když klient splnil podmínku tří plateb třeba hned na začátku měsíce. 

Jedničkou pro vyšší vklady nebo pro toho, kdo nechce plnit nějaké podmínky, je momentálně spořicí účet Trinity Bank s úrokem 4,08 % p. a. Na rozdíl od dřívějška nemá žádný strop, zmíněný úrok tedy platí bez omezení výše vkladu. Trinity sice v reklamě láká na úrok začínající pětkou, na ten ale dosáhnete jenom při roční fixaci a zmíníme se proto o něm v části o termínovaných vkladech.

Trojkou je Neo účet od Expobank s úrokem 4,01 % bez omezení. Přestože patří mezi běžné účty, dlouhodobě drží krok s nejlepšími spořicími účty. Většina bank své běžné účty vůbec neúročí, kromě Expobank je výjimkou jen Hello bank s 0,5 % do limitu 100 tisíc.

Čtyři procenta ročně dávají také Fio bankaEqua bank a J&T Banka, podrobnosti najdete v tabulce. Od 25. května zvýší úrok na 4 % také Air Bank.

Nejlepší spořicí účty k 18. květnu 2022

BankaNázevMaximální úrokOmezení
RaiffeisenbankSpořicí účet Hit Plus4,5 %Pro vklady do 250 000 Kč a při aspoň třech platbách kartou za měsíc (při nesplnění podmínky klesne úrok na 0,1 %). Ćást od 250 000 do 500 000 Kč se úročí 0,1 %, nad 500 000 Kč jen 0,01 %. 
Trinity BankSpořicí účet Výhoda+ Dobrý klient4,08 %Bez omezení.
Expobank Neo účet 4,01 %Bez omezení. 
Fio bankaFio konto4 %Pro vklady do 200 000 Kč. Pro pásmo od 200 000 do milionu je úrok 0,10 %, od jednoho do deseti milionů 0,15 %, nad deset milionů 0,2 %.
J&T BankaSpořicí účet4 %Počáteční vklad musí být aspoň milion korun. Podmínka neplatí pro stávající klienty, kteří už mají nebo měli v J&T Bance vklady aspoň milion nebo investice aspoň 100 000 Kč. Výpovědní lhůta je jeden den. S výpovědní lhůtou jeden měsíc (33 dnů) je úrok 4,15 %. 
Equa bankSpořicí účet Extra4 %Pro vklady do tří milionů. Když v daném měsíci odešlete z účtu nějakou platbu, klesne úrok na 0,1 %. 
Banka CreditasSpořicí účet+3,6 %Pro vklady do 350 000 Kč. Pro část nad tento limit je úrok 2,1 %. S výpovědní lhůtou jeden měsíc je úrok 4,2 % (do 350 000) a 3,6 % (nad 350 000). 
Air BankSpořicí účet3,5 %Pro vklady do 250 000 Kč při aspoň pěti platbách kartou za měsíc. Část od 250 000 Kč do 1 000 000 Kč se úročí 0,1 %, část nad 1 000 000 Kč se neúročí. 
Moneta Money BankSpoření C, Spoříto C3,3 %Pro vklady do milionu. Pro část vkladu nad milion je úrok 0,5 %. Je potřeba založit nový spořicí účet (i pro dosavadní klienty).
Hello bankHello spoření3,1 %Pro vklady do 200 000 Kč, část nad 200 000 Kč se neúročí. 
Fio bankaFio spořicí účet3 %Z účtu si lze vybrat nebo převést peníze maximálně čtyřikrát za kalendářní měsíc.
Equa bankSpořicí účet Hit3 %Pro vklady do 200 000 Kč. Podmínkou jsou aspoň tři platby kartou za měsíc nebo celkové investice aspoň 50 tisíc, jinak úrok klesne na 0,1 %. Část vkladu nad 200 000 Kč se úročí 0,1 %. 
Zdroj: oficiální dokumenty bank, Peníze.cz

Někde můžete dostat ještě vyšší úrok, ovšem s komplikovanějšími podmínkami nebo omezeními: 

Úrok 4,77 % nabízí spořitelní družstvo Ney. Má ale několik omezení: uložit si přinejmenším 20 tisíc korun a případný výběr pak oznámit aspoň měsíc předem. Výpovědní lhůta je totiž jeden měsíc, zatímco standardní spořicí účty si lze vybrat prakticky okamžitě. Další podmínka vyplývá z toho, že jde o družstevní záložnu neboli kampeličku. Podle zákona u nich musíte počítat s pravidlem 1:10 – desetinu z uložených peněz je potřeba dát navíc do členského vkladu. Ten se pak zhodnocuje, nebo naopak znehodnocuje podle hospodářských výsledků záložny a není zahrnut do státního systému pojištění vkladů. Jinými slovy: Část úspor převyšující desetinásobek členského podílu se neúročí. O peníze na spořicím účtu se ani v kampeličce bát nemusíte, spadají pod stejné pojištění jako banky – tedy do limitu 100 tisíc eur (v přepočtu kolem 2,5 milionu korun).

Srovnejte to s námi

Zdroj: Shutterstock

Hledáte to nejlepší? Zkuste to s námi. Rychle, objektivně a zadarmo.

Raiffeisenbank před pár dny vylepšila akci pro bývalé klienty ING, kteří loni splnili podmínky pro zvýhodněný úrok. Pokud v kalendářním měsíci zaplatí aspoň třikrát kartou, dosáhnou na 4,5 % pro vklady do dvou a půl milionu korun, pro část vkladu nad tento limit je úrok 0,2 %.

Komerční banka nabízí 4 % pod názvem Spořící konto Bonus Invest. Má ale dvě důležité podmínky. Jednak u ní musíte mít běžný účet nebo si ho založit. A hlavně: Nově s KB investovat do podílových fondů, a to stejnou nebo vyšší částku. Na spořicím účtu se úročí maximálně tolik, kolik jste zároveň dali do fondů. Podobnou kombinaci propaguje i ČSOB. Velkou část výnosu ze spoření vám v praxi spolknou poplatky za podílové fondy – některé konkurenční banky nebo investiční společnosti je mají nižší (hlavně díky odpuštění vstupního poplatku).

Za zmínku stojí i úrok 5,4 % na obchodním účtu u společnosti Cyrrus, obchodníka s cennými papíry. Některé znaky jsou shodné s klasickým spořicím účtem: založení i vedení účtu je bez poplatků, peníze můžete kdykoliv vkládat a vybírat si bez omezení, úrok se připisuje každý měsíc. Investice nejsou podmínkou. Za připsání úroku si Cyrrus (vedle standardní 15% srážkové daně jako banky) strhne ještě poplatek až 0,2 % p.a. Komplikovanější je to s pojištěním vkladu při případném „krachu“ obchodníka: Podle ČNB se na takto uložené peníze – přestože je má obchodník uložené v bance ve zvláštním režimu podle § 41f zákona o bankách – vztahuje jen náhrada 90 % do limitu 20 tisíc eur (zhruba 500 tisíc korun). Naopak Cyrrus věří, že náhrada by byla 100 % do 100 tisíc eur (2,5 milionu korun) stejně jako při krachu banky. Podrobně o nejasnostech kolem pojištění píšeme v samostatném článku.

Nejvyšší úroky u spořicích účtů s výraznějším omezením

BankaNázevÚrokOmezení
Ney spořitelní družstvoSpořicí účet4,77 %Minimální vklad je 20 000 Kč. Výpovědní doba jeden měsíc. Desetinu z uložených peněz je potřeba dát navíc do členského vkladu.
RaiffeisenbankSpořicí účet Top pro bývalé klienty ING4,5 %Pouze pro bývalé klienty ING, kteří loni splnili podmínky pro zvýhodněný úrok. Základem je 2,6 % do 2,5 milionu Kč a 0,2 % pro část nad tento limit. Pokud v kalendářním měsíci zaplatí aspoň třikrát kartou, dosáhnou na 4,5 % do 2,5 milionu.
Komerční bankaSpořící konto Bonus Invest4 %Podmínkou je současně investovat stejnou nebo vyšší částku do podílových fondů včetně vstupního poplatku (u některých se odpouští) a mít také běžný účet v Komerční bance. Vklady nad 10 milionů se neúročí. 
ČSOB (Poštovní spořitelna)Duo Profit3,5 %Podmínkou je investovat aspoň 30 000 Kč v podílových fondech včetně vstupního poplatku. Úrok 3 % na spořicím účtu pak platí jenom do částky odpovídající výši investic, banka ho garantuje po dobu jednoho roku. Potom už jen standardní úrok (v současnosti 0,01 %).
Zdroj: oficiální dokumenty bank, Peníze.cz

Ani nejlepší spořicí účty zdaleka nepokryjí rostoucí inflaci. Ta v dubnu meziročně stoupla na 14,2 % a v nejbližších měsících zřejmě ještě poroste. Průměrná míra inflace za celý rok má podle odhadu ministerstva financí dosáhnout 12,3 %. Naše kalkulačka vám prakticky ukáže, jak inflace požírá úspory.

Výhodou spořicích účtů je, že peníze si lze kdykoliv vybrat. Banka může prakticky okamžitě změnit úrok jak směrem nahoru, tak dolů. Tím se liší od termínovaných vkladů: u nich se zavazujete, že si peníze po určitou dobu nevyberete. Výměnou za to vám banka garantuje, že původní úrok nezmění po celou dobu vkladu – to se podle budoucího vývoje na trhu může ukázat jako výhoda, ale i nevýhoda. 

Nejvyšší úroky u termínovaných vkladů na půl roku

BankaÚrokOmezení
Ney spořitelní družstvo5 %Minimální vklad je 20 000 Kč. Desetinu z uložených peněz je potřeba dát navíc do členského vkladu.
Banka Creditas4,5 %Minimální vklad je 5000 Kč.
J&T Banka4,35 %Počáteční vklad musí být aspoň jeden milion korun. Podmínka neplatí pro stávající klienty, kteří už mají nebo měli v J&T Bance vklady aspoň milion nebo investice aspoň 100 tisíc. 
Expobank4,05 %Minimální vklad je 100 000 Kč. 
Moneta Money Bank3,8 %Minimální vklad je 40 000 Kč.
Zdroj: oficiální dokumenty bank, Peníze.cz

Nejvyšší úrok na termínovaném vkladu můžete dostat u spořitelního družstva Ney: 5 % při závazku na půl roku. Jak jsme ale napsali o pár odstavců výš, u družstevních záložen musíme počítat s pravidlem 1:10 – desetinu z uložených peněz je potřeba dát navíc do členského vkladu.

Z bank nabízí nejvyšší úrok na termínovaném vkladu Trinity: 5,08 % do stropu 400 tisíc (a 4,58 % pro případnou část vkladu nad tento limit). Formálně jde o roční fixaci na spořicím účtu. Banka píše, že sazba je pevná po celou dobu fixace, zároveň ji může ještě zvýšit podle vývoje trhu. Máte tedy jistotu, že úrok během roku neklesne. Sankce za předčasný výběr však může dosáhnout až 5 % z vybírané částky. Zvyšování vkladu je možné kdykoliv. 

Nejvyšší úroky u termínovaných vkladů na jeden rok

BankaÚrokOmezení
Trinity Bank5,08 %Úrok 5,08 % pro vklad do 400 tisíc, pro část nad tento limit 4,58 %. Formálně jde o roční fixaci vkladu na spořicím účtu.
Raiffeisenbank4,5 %Úrok 4,5 % pro vklad do 10 milionů. Pro pásmo od 10 do 30 milionů je úrok 5 %. Nad 30 milionů klesá na 0,01 %. Minimální vklad je 10 000 Kč.
J&T Banka4,5 %Počáteční vklad musí být aspoň jeden milion korun. Tato podmínka neplatí pro stávající klienty, kteří už mají nebo měli v J&T Bance vklady aspoň ve výši milion korun nebo investice aspoň 100 tisíc. 
Moneta Money Bank4,3 %Minimální vklad je 40 000 Kč.
Ney spořitelní družstvo4,2 %Minimální vklad je 20 000 Kč. Pro vklady nad 500 000 Kč se úrok zvyšuje na 4,55 %. Desetinu z uložených peněz je potřeba dát navíc do členského vkladu. 
Expobank4,1 %Minimální vklad je 100 000 Kč. 
ČSOB4 %Do limitu tří milionů korun. Minimální vklad je 5000 Kč.
UniCredit Bank4 %Do limitu pěti milionů korun. Minimální vklad je 30 000 Kč.
Zdroj: oficiální dokumenty bank, Peníze.cz

V době vysoké inflace, vysokých základních sazeb České národní banky a vysokých tržních úroků neplatí, že čím delší termínovaný vklad bude, tím vyšší úrok vám banky nabídnou. Nevěří totiž, že tak vysoké sazby tu zůstanou dlouho.

Například Creditas dává na půlročním vkladu 4,5 % p. a., na ročním 3,9 %, na pětiletém 3,25 % a na desetiletém už jen 2,75 %. Také záložna Ney má u vkladů na víc než půl roku nižší úroky než u těch kratších. Ale najdou se i výjimky: J&T Banka nabízí při pěti- nebo desetiletém vkladu stejnou sazbu jako u ročního (4,5 % p. a.).

Kolik to žere

Zdroj: Shutterstock

Spočítejte si, jak inflace znehodnocuje úspory. Co udělá s hodnotou vašich peněz a jak klesá kupní síla? Ukážeme, kolik vám zůstane v následujících letech, když meziroční inflace dosáhne určité hodnoty. A umíme to i naopak: Kolik vám zůstalo z vašich úspor v předchozích letech?

Kalkulačka inflace

Některé banky lákají na kombinaci termínovaných vkladů a investic. UniCredit dá úrok 6 % p. a. na půlročním vkladu, pokud aspoň stejnou částku zároveň dáte do podílových fondů. Potřebujete k tomu aspoň 60 tisíc korun (třicet na termínovaný vklad a třicet do fondu). V ČSOB stačí deset tisíc (pět a pět) k úroku 5 % na rok.

Tržní úroky by přitom mohly ještě stoupnout: Česká národní banka před dvěma týdny zvýšila základní sazbu na 5,75 %, většina spořicích účtů na to zatím nereagovala.

Další možností je stavební spoření. Nejlepší nabídka od Monety teď přináší čistou úrokovou sazbu 5,386 % (po započtení státní podpory a odečtení poplatků či daní). Srovnatelný spořicí účet by musel mít úrok skoro 6,34 p. a. před zdaněním. Jenže ani se závazkem na šest let teď není jisté, že nakonec překoná inflaci. 

Kdo chce mít naději na vyšší výnos, musí teď víc riskovat a začít investovat třeba v podílových fondech nebo přímo do akcií. U nás na Penězích najdete srozumitelné a nezávislé návody, jak na to.

Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! Už jsme i na Instagramu.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+84
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 22 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 5. 2022 8:38, Petřík

A kde je Česká spořitelna? Měl jsem tam peníze a převedl je do menších bank, kde mi dají na SU alespoň kolem 4 %...

+55
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

19. 5. 2022 7:03, Dušan

Conseq realitní: Eurová třáda až 10%, cca pa +6% roční, možnost výběru.Min.vklad za měs.je 500,-Kč. Finanční gramotnost-zpět do základní školy.!!

Dobře zvolená investice.

Zobrazit celé vlákno

-29
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (22 komentářů) příspěvků.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Úroky klesají, kdo dá víc?

12. 4. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Úroky klesají, kdo dá víc?

Banky dál snižují úročení na spoření. Kam se teď podívat, když si chcete vyšší úroky udržet co nejdéle?

Česká spořitelna přestala nabízet vkladní knížky. Založí je poslední banka

7. 4. 2024 | Petr Kučera

Česká spořitelna přestala nabízet vkladní knížky. Založí je poslední banka

Česká spořitelna definitivně přestala zakládat vkladní knížky pro nové zájemce. Dříve založené knížky neruší. Poslední bankou, která novou vkladní knížku založí, zůstává ČSOB.

Jak se dědí účet v bance, spoření nebo penzijko? Na tohle si dejte pozor

4. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Jak se dědí účet v bance, spoření nebo penzijko? Na tohle si dejte pozor

Zatímco například peníze z běžných a spořicích účtů míří po smrti majitele do dědictví, s penzijním či životní pojištěním je to komplikovanější. Životní úspory, mnohdy v řádech statisíců... celý článek

Spořicí účty: úroky klesají i v KB, Max bance a Creditas

3. 4. 2024 | Petr Kučera

Spořicí účty: úroky klesají i v KB, Max bance a Creditas

Banky pokračují ve snižování úrokových sazeb na spořicích účtech.

Air Bank sníží úrok na spoření. Víc garantuje při investici

28. 3. 2024 | Petr Kučera

Air Bank sníží úrok na spoření. Víc garantuje při investici

Air Bank od 12. dubna sníží úročení na svém spořicím účtu. Další pokles pak avizuje na 2. května, kdy ukončí dosavadní marketingovou akci.