Úrok na spořicím účtu zvyšuje i Moneta. Nový žebříček

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 8. 10. 2021 | 14 komentářů
Úrok na spořicím účtu zvyšuje i Moneta. Nový žebříček

Zdroj: Shutterstock

Moneta Money Bank ode dneška zdvojnásobila maximální možný úrok na spořicím účtu. Místo 0,75 % nově nabízí až 1,5 %, zároveň zvýšila strop pro takové úročení na jeden milion korun z dřívějších 500 tisíc.

Stejně jako dosud nedosáhne na vyšší úrok automaticky každý klient. Podmínkou je „aktivní využívání“ běžného účtu od Monety: v daném měsíci vám na něj musí přijít aspoň 20 tisíc korun a zároveň z něj odejít aspoň pět plateb – z toho minimálně jedna platba debetní nebo kreditní kartou. Část do jednoho milionu se při splnění podmínek úročí 1,5 %, část nad tuto hranici pak 0,5 %. Když podmínky nesplníte, dostanete v obou případech základní úrok 0,25 %.

Na dvojnásobný úrok oproti dřívějšku dosáhnou jak noví, tak i dosavadní klienti Monety. U těch dosavadních se však vyšší úrok týká jen spořicích účtů založených od 16. září – kdo má starší, musí si založit nový. Podmínky nezakazují převod vkladu ze staršího spoření v Monetě na nový, lépe úročený spořicí účet – nemusí tedy jít o zcela nový vklad. 

Moneta zároveň oznámila, že v nejbližších dnech zvýší úrok také u termínovaných vkladů. U vkladů do pěti milionů korun bude sazba 1,25 % ročně, u částek nad pět milionů 1,5 %. 

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Moneta reaguje na to, že Česká národní banka na konci září potřetí za sebou zvýšila základní úrokovou sazbu, od které se – byť nepřímo – odvíjejí i úroky na spoření. Na zvýšení sazby ČNB na 1,5 % už dříve reagovaly Trinity BankHello bankBanka CreditasJ&T Banka a (zatím jenom příslibem bez konkrétních podrobností) Air Bank

I po zvýšení úroků dál platí, že ani nejlepší spořicí účty zdaleka nepokryjí rostoucí inflaci. Pro představu: Když si na ten nejlepší uložíte 10 tisíc korun, necháte je tam rok a banka mezitím nezmění sazbu, připíše vám navíc 135 korun (z úrokového zisku přes 158 korun si strhne 15% daň). I kdyby inflace v následujících dvanácti měsících klesla na 3 %, kupní síla vašich uložených 10 tisíc se sníží přibližně o 300 korun – tedy o hodně víc, než „vyděláte“ na spoření.

Spořicí účty jsou tedy dobré jenom pro případy, kdy máte trochu peněz navíc, ale chcete je mít kdykoliv všechny k dispozici, protože nevíte, kdy je budete potřebovat. Když totiž necháte úspory na běžném účtu ve vaší bance, nebudou se vám úročit vůbec (o jedné výjimce si napíšeme za chvíli). 

Nejlepší spořicí účty

Nejvíc teď nabízí Trinity Bank: 1,58 % na jakoukoliv částku, tedy bez nějakého stropu. Tenhle úrok ale dá jenom na nové vklady – takové, které už jste neměli uložené v Trinity ke konci září. Kdo tedy využil její předchozí nabídky a včas nepřevedl peníze jinam, má smůlu a dosáhne nejvýš na 1,08 %.

Druhé místo nově obsadila Moneta. Nabízí 1,5 % pro vklady do jednoho milionu a 0,5 % nad tuto hranici. Podmínkou je, že vám na účet přijde aspoň 20 tisíc korun měsíčně a zároveň z něj odejde aspoň pět plateb – z toho minimálně jedna platba debetní nebo kreditní kartou. Základní sazba při nesplnění podmínek je 0,25 %.

Na třetím místě je spořicí účet od Banky Creditas. Zvyšuje úrok na 1,3 % pro vklady do 350 000 Kč, případnou část vkladu nad tento limit bude úročit 0,7 %. Creditas nemá kromě stropu žádná další omezení, úrok stoupne i na dřívější vklady.

Na 1,1 % vylepšila sazbu J&T Banka. Oproti konkurenci se liší jednodenní výpovědní lhůtou a především podmínkou minimálního počátečního vkladu aspoň jeden milion korun, pozdější minimální zůstatek není omezen. Stávající klienti, kteří už mají nebo měli v J&T Bance vklady aspoň ve výši milion korun nebo investice aspoň 100 tisíc korun, si mohou spořicí účet založit bez omezení výše počátečního vkladu.

Hello bank zvýšila úrok na 1 %. Týká se vkladů maximálně do 200 000 Kč, část nad tento limit se neúročí. Jinak nemá – kromě stropu – žádné další podmínky, také její spořicí účet si lze založit jednoduše online a zdarma.

Neo účet od Expobank už od září zvýšil úrok na 0,75 %. Týká se nových i starších vkladů, a to celého zůstatku bez podmínek či omezení. Formálně jde sice o běžný účet, reálně však patří mezi špičku i mezi spořicími. Navíc má i jiné výhody: Úročí celý vklad – není tedy nutné hlídat si nějaký strop. A nemusíte si přesouvat dočasně volné peníze z běžného na spořicí účet, abyste na úrok dosáhli. Sazbou 0,75 % se vám automaticky úročí všechno, co momentálně máte na běžném účtu.

Nejlepší spořicí účty podle úrokové sazby k 8. 10. 2021 pro nové zájemce

BankaNázevMaximální úrokOmezení
Trinity BankSpořicí účet Výhoda+ Dobrý klient1,58 %Musí jít o nový vklad (peníze, které jste v Trinity neměli na konci září). Bez omezení celkové částky.
Moneta Money BankSpoření nebo Spoříto1,5 %Základní úrok je 0,25 %. Může stoupnout na 1,5 % do částky 1 000 000 Kč, pokud aktivně využíváte běžný účet (příjem aspoň 20 000 Kč měsíčně a pět odchozích plateb v měsíci, z toho aspoň jedna kartou). Ürok pro část vkladu nad milion může za stejných podmínek stoupnout na 0,5 %.
Banka CreditasSpořicí účet+1,3 %Pro část vkladu do 350 000 Kč. Případná část nad 350 000 Kč se úročí 0,7 %. Platí od 5. října.
J&T BankaSpořicí účet1,1 %Počáteční vklad musí být aspoň jeden milion korun. Tato podmínka neplatí pro stávající klienty, kteří už mají nebo měli v J&T Bance vklady aspoň ve výši milion korun nebo investice aspoň 100 tisíc korun. Výpovědní lhůta je jeden den.
Hello bankHello spoření1 %Pro část vkladu do 200 000 Kč. Případná část nad 200 000 Kč se neúročí. 
Expobank Neo účet 0,75 %Bez omezení. Jde o běžný účet bez poplatků, úrok se vztahuje na libovolnou částku. 
Air BankSpořicí účet0,4 %Pro část vkladu do 250 000 Kč při aspoň pěti platbách kartou za měsíc. Část od 250 000 Kč do 1 000 000 Kč se úročí 0,1 %, případná část nad 1 000 000 Kč se neúročí. Banka avizovala zvýšení úroků během října, konkrétní sazby zatím nezveřejnila.
Equa bankSpořicí účet Hit0,4 %Pro část vkladu do 200 000 Kč. Podmínkou jsou aspoň tři platby kartou za měsíc nebo celkové investice aspoň 50 tisíc, jinak úrok v daném měsíci klesne na 0,1 %. Případná část vkladu nad 200 000 Kč se úročí 0,1 %.
mBankmSpoření0,4 %Podmínkou je (bezplatný) běžný účet a volba jedné ze čtyř variant pravidelného spoření. To probíhá formou takzvaných cílů, v každém lze naspořit maximálně 100 000 Kč. Překročení hranice znamená pád celého vkladu do prakticky nulového úročení. Limit lze zvýšit až na 800 000 Kč díky tomu, že je možné založit až osm cílů, přičemž na žádném nebude víc než 100 000 Kč. Vybranou variantu pravidelného spoření lze změnit, minimální částka měsíčního zvýšení vkladu není stanovena.
RaiffeisenbankSpořicí účet XL s bonusem0,4 %Na 0,4 % pro část vkladu do 150 000 Kč dosáhnou jen klienti s aktivním využíváním běžného účtu (příjem aspoň 15 000 Kč měsíčně a tři odchozí platby v měsíci). Zůstatek od 150 000 do 500 000 Kč se pak úročí 0,1 %, část vkladu přesahující 500 000 Kč se úročí 0,01 %.
Zdroj: oficiální dokumenty bank, Peníze.cz   

Je tu i pár dalších účtů, kde dostanete víc. Jenže jejich podmínky jsou o dost komplikovanější:

Spořitelní družstvo Artesa drží úrok 1,7 %. Jenže u družstevních záložen (kampeliček) musíte počítat s pravidlem 1:10 – desetinu z uložených peněz je potřeba dát navíc do členského vkladu. Ten se pak zhodnocuje, nebo naopak znehodnocuje podle hospodářských výsledků záložny a není zahrnut do státního systému pojištění vkladů. Jinými slovy: Část úspor převyšující desetinásobek členského podílu se neúročí. Nicméně o peníze na spořicím účtu se ani v kampeličce bát nemusíte, spadají pod stejný státní systém pojištění vkladů jako banky – tedy do limitu 100 tisíc eur (zhruba 2,6 milionu korun).

Na úrok 0,7 % nebo 1,1 % máte šanci v Monetě se Spořicím účtem Gold. Základem je vedení běžného účtu Genius Gold a splnění aspoň jedné ze dvou podmínek: měsíční příjem na běžný účet aspoň 35 000 Kč nebo investice v podílových fondech aspoň půl milionu. A je tu ještě jedno omezení: Za tento běžný účet neplatíte paušál jenom v případě, když máte v Monetě celkově uloženo aspoň milion korun. Jinak paušál dosahuje 169 Kč měsíčně (při splnění podmínky měsíčního příjmu aspoň 35 000 Kč) nebo paušál 469 Kč měsíčně. Nejvyšší úrok se vztahuje pro vklady do zhruba milionu korun, pak postupně klesá.

Speciální kategorií jsou dětské účty. Banka Creditas nabízí běžný účet Richee Junior s úrokem 1,5 % pro vklady do 50 tisíc korun (a nově s 1,3 % pro vklady do 350 tisíc na Spoření Richee Junior), Moneta dává 1,5 % do 30 tisíc. A třeba Komerční banka má Spořicí účet Junior s úrokem 1 % pro vklady do 100 tisíc. Podrobný přehled dětských účtů včetně dalších bonusů jsme přinesli 1. září.

Nejvyšší úroky u spořicích účtů s výraznějším omezením

BankaNázevÚrokOmezení
Artesa, spořitelní družstvoSpořicí účet Universal1,7 %U družstevních záložen (kampeliček) platí pravidlo 1:10 – desetinu z uložených peněz musíte dát navíc do členského vkladu. Ten se pak zhodnocuje, nebo naopak znehodnocuje podle hospodářských výsledků záložny a není zahrnut do státního systému pojištění vkladů. Jinými slovy: Část vkladu převyšující desetinásobek členského podílu se neúročí.
Banka CreditasRichee účet Junior1,5 %Jde o běžný účet pro děti. Úrok 1,5 % platí pro vklady do 50 000 Kč, případná část nad tuto hranici se neúročí. Dalších až 350 000 Kč se může úročit 1,3 % na Spořicím účtu Junior.
Moneta Money BankDětský Genius1,5 %Jde o běžný účet pro děti. Úrok 1,5 % platí pro vklady do 29 999 Kč, případná část nad tuto hranici se úročí 0,01 %. Vklad maximálně 10 000 Kč za měsíc, výběr maximálně 5000 Kč za měsíc (kromě zrušení účtu).
ČSOB (Poštovní spořitelna)Duo Profit1,5 %Podmínkou je investovat aspoň 30 000 Kč v podílových fondech včetně vstupního poplatku. Úrok 1,5 % na spořicím účtu pak platí jenom do částky odpovídající výši investic, banka ho garantuje po dobu jednoho roku. 
Moneta Money BankSpořicí účet Gold1,1 %Podmínkou je vedení běžného účtu Genius Gold, měsíční příjem na něj aspoň 35 000 Kč a současně investice v podílových fondech aspoň půl milionu. Za tento běžný účet neplatíte paušál jenom v případě, když máte v Monetě celkově uloženo aspoň milion korun. Jinak platíte paušál 169 Kč měsíčně (při splnění podmínky měsíčního příjmu aspoň 35 000 Kč) nebo paušál 469 Kč měsíčně. Úrok 1,1 % se vztahuje pro vklady do zhruba milionu korun, částka mezi jedním až dvěma miliony se úročí 0,9 %.
Komerční bankaSpořicí účet Bonus Invest1 %Podmínkou je investovat stejnou nebo vyšší částku v podílových fondech včetně vstupního poplatku. Úrok 1 % pak platí jen na vklady do 200 000 Kč; jde o dočasný bonus 0,9 % (garance do konce roku 2021) ke standardní sazbě 0,1 %. Část zůstatku do 10 mil. se roku úročí 0,71 %, zatím do konce roku 2021.
RaiffeisenbankNabídka pro klienty ING Bank1 %Pouze pro dosavadní klienty ING Bank, kteří si převedli úspory do Raiffeisenbank do konce srpna prostřednictvím takzvané mobility a zároveň v ní budou mít i běžný účet. Úrok 1 % na běžném účtu pak RB garantuje po dobu jednoho roku na částku do 300 000 Kč, nad tuto hranici je úrok 0,2 %. 
Komerční bankaSpořicí účet Junior1 %Jde o spořicí účet pro děti. Úročí se vklady do 100 000 Kč. Výběr maximálně 50 000 Kč za měsíc (kromě zrušení účtu).
Zdroj: oficiální dokumenty bank, Peníze.cz, stav k 5. 5. 2021

Pro představu, jak teď spořicí účty vydělají, se podívejme na tři praktické příklady. Počítají s jednorázovým vkladem 10 tisíc, čtvrt milionu nebo jeden milion. Vycházíme z teoretické situace, že úroky a další podmínky se po dalších dvanáct měsíců nezmění. 

Nejlepší snadno dostupné spořicí účty pro vklad 10 000 Kč

BankaNázev

Kolik dostanete za rok, pokud se nezmění úrok (po zdanění, ale bez započtení inflace)

Podmínky (při vkladu 10 000 Kč)
Trinity BankSpořicí účet Výhoda+ Dobrý klient10 135 Kč Musí jít o nový vklad (peníze, které jste v Trinity neměli na konci září).
Moneta Money BankSpoření nebo Spoříto10 128 Kč Jen při aktivním využívání běžného účtu (příjem aspoň 20 000 Kč měsíčně a pět odchozích plateb v měsíci, z toho aspoň jedna kartou).
Banka CreditasSpořicí účet+10 111 KčBez podmínek. Platí od 5. října.
Hello bankHello spoření10 085 KčBez podmínek. 
Expobank Neo účet 10 064 Kč Bez podmínek. 
Zdroj: výpočty Peníze.cz

Nejlepší snadno dostupné spořicí účty pro vklad 250 000 Kč

BankaNázev

Kolik dostanete za rok, pokud se nezmění úrok (po zdanění, ale bez započtení inflace)

Podmínky (při vkladu 250 000 Kč)
Trinity BankSpořicí účet Výhoda+ Dobrý klient253 378 Kč Musí jít o nový vklad (peníze, které jste v Trinity neměli na konci září). 
Moneta Money BankSpoření nebo Spoříto253 203 KčJen při aktivním využívání běžného účtu (příjem aspoň 20 000 Kč měsíčně a pět odchozích plateb v měsíci, z toho aspoň jedna kartou).
Banka CreditasSpořicí účet+252 776 Kč Bez podmínek. Platí od 5. října.
Hello bankHello spoření251 700 KčBez podmínek, úročí se však jenom část vkladu do 200 000 Kč.
ExpobankNeo účet 251 598 KčBez podmínek. 
Zdroj: výpočty Peníze.cz

Nejlepší snadno dostupné spořicí účty pro vklad 1 000 000 Kč

BankaNázev

Kolik dostanete za rok, pokud se nezmění úrok (po zdanění, ale bez započtení inflace)

Podmínky (při vkladu 1 000 000 Kč)
Trinity BankSpořicí účet Výhoda+ Dobrý klient1 013 513 KčMusí jít o nový vklad (peníze, které jste v Trinity neměli na konci září).
Moneta Money BankSpoření nebo Spoříto1 012 825 KčJen při aktivním využívání běžného účtu (příjem aspoň 20 000 Kč měsíčně a pět odchozích plateb v měsíci, z toho aspoň jedna kartou).
J&T BankaSpořicí účet1 009 390 KčVýpovědní lhůta je jeden den.
Banka CreditasSpořicí účet+1 007 735 KčÚrok 1,3 % pro vklady do 350 000 Kč, pro část nad tento limit 0,7 %. 
ExpobankNeo účet 1 006 394 KčBez podmínek. 
Zdroj: výpočty Peníze.cz

Principem spořicího účtu je volnost a pružnost na obou stranách: vy si můžete peníze kdykoliv vybrat, banka může prakticky ze dne na den změnit úrok (někdy to musí oznámit dva měsíce předem, jak jsme podrobně vysvětlili v samostatném článku). Nemusí to být nutně změna k horšímu, úroky mohou i stoupnout. Vyplatí se průběžně sledovat změny jak u vaší banky, tak u konkurence. O výraznějších posunech na trhu se dozvíte u nás na Penězích, stačí si nás přidat na Facebook nebo Twitter a dáme vám vědět!

Chcete víc?

Spořicí účet vám tedy peníze ve skutečnosti nerozmnoží, zdaleka nestačí ani na inflaci. Přesto vám zůstane o dost víc než na běžném účtu s nulovým úrokem (kromě zmíněné Expobank). Navíc úspory líp ochráníte před vámi samotnými.

Jestli předem víte, že část úspor můžete nějakou dobu postrádat, vyplatí se vyzkoušet jiné a přitom stejně bezpečné možnosti. Ani termínované vklady vás teď před inflací neochrání. Plně ji pokryjí až státní protiinflační dluhopisy. A když se inflace neudrží dlouhodobě vysoko, tak snad i stavební spoření (se závazkem na šest let).

Nebo zkuste víc riskovat a začít investovat třeba v podílových fondech nebo přímo do akcií. U nás na Penězích najdete srozumitelné a nezávislé návody, jak na to:

Binokulár. Zlobil. Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+26
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 14 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 10. 2021 15:39, x

Za mě užitečný přehled. Je pak na každém, jak se k tomu postaví.

+25
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

8. 10. 2021 14:50, deprese

Rychle tam strkejte za 1,5 všechny prachy a Moneta je bude půjčovat na 3% blbečci. :D

-28
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (14 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

16. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

Daňové odpočty se rozšíří na Dlouhodobý investiční produkt. Jeho vznik schválili poslanci. Co si pod ním představit, kdo ho nabídne a jaká budou pravidla? Máme podrobnosti.

Nový král mezi spořicími účty. Jaké má podmínky?

15. 11. 2023 | Petr Kučera | 8 komentářů

Nový král mezi spořicími účty. Jaké má podmínky?

Novou jedničkou mezi spořicími účty je nabídka s názvem Skvělý účet od Trinity Bank. Má úrokovou sazbu 6,28 % ročně (p.a.), ale jen pro vklady do 250 tisíc. Případnou část nad tento... celý článek

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Nové žebříčky

14. 11. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Nové žebříčky

Kam se teď podívat, když chcete úspory ochránit před inflací líp než na běžném účtu, ale zároveň nemáte zájem je investovat?

Úrokové sazby zatím nezměníme, rozhodla ČNB

2. 11. 2023 | Petr Kučera

Úrokové sazby zatím nezměníme, rozhodla ČNB

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 7 %, kde se drží už od loňského června.... celý článek

Lepší než spořicí účet? Kdy se vyplatí depozitní fondy

1. 11. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Lepší než spořicí účet? Kdy se vyplatí depozitní fondy

V čem jsou repo fondy výhodné, kdy je má smysl využít a co od nich čekat? Které mají nejnižší poplatky a nejvyšší zhodnocení?

Partners Financial Services