Začít investovat? Nemám dost peněz. Experti radí, co s tím

Petr Kučera | rubrika: Rozhovor | 22. 6. 2021 | 14 komentářů
„Budu investovat, až budu mít peníze. Je něco jako: začnu sportovat, až budu fit. Funguje to přesně opačně. Nejdůležitější je hlavně začít i s pár stokorunami měsíčně. Neodkládejte investování na později,“ říká Vojta Žižka, autor populárního podcastu o investicích a financích.
Začít investovat? Nemám dost peněz. Experti radí, co s tím

Zdroj: Shutterstock

„Chcete mi říct, že bych si od mládí měla šetřit na hypotéku, šetřit na auto, šetřit na důchod, a do toho už ideálně šetřit dětem, které ani nemám, abych měla v dospělosti aspoň na kumbál?“ Podobnou reakci, jakou napsala jedna z uživatelek sociálních sítí, vidíme často.

Co na to říkají zkušení investoři Radovan Vávra, Daniel Gladiš, Jaroslav Šura a Ján Hájek? Nejnovější ze série podcastů, které připravuje mladý investor Vojta Žižka, se zabýval právě investováním obecně, akciemi nebo kryptoměnami.

„Určitě bych nešetřil na auto. Vlastnit bychom měli ta aktiva, která se v čase oceňují. To, co v čase ztrácí cenu, bychom si měli najímat a zvažovat jejich užitek,“ radí Vávra. „Vždycky má smysl začít investovat. Ta hora se může zdát vysoká, ale je to princip investování: odložíte peníze, které jste mohl probendit dnes, a odložíte je za účelem zisku v budoucnu,“ dodává.

Kdo nechce umřít chudý, tak mu nezbývá než začít investovat, zdůrazňuje i Šura. Výraznější rozmnožení peněz do budoucna může zajistit jenom odložená spotřeba. Alternativ moc není, pokud nechcete vyloupit banku nebo se vdát za miliardáře.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

„Když slečna nezačne investovat, tak nebude mít svůj život dostatečně ve svých rukou, protože bude muset neustále spoléhat na to, že se o ni někdo postará, pokud nečekaně ztratí schopnost vydělávat peníze, nebo že se o ni postará stát, až bude stará... Nebude mít schopnost reagovat na nenadálé situace v životě, protože nebude mít žádné rezervy,“ říká Gladiš.

Podle Hájka má člověk na začátku kariéry méně volných peněz než později, začít s investicemi tedy může být těžké. Pro začátek však stačí málo, hlavní je vytvořit si disciplínu, tedy návyk pravidelně odkládat část peněz. Jednou se vám to bohatě vrátí, radí. Investici a tvorbu aktiv přitom představuje i hypotéka.

„Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší utrácet, protože peníze začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz na nakupování,“ říká Žižka.

Tady je záznam celé diskuze:

Jestli nemáte čas poslouchat celý podcast, doporučujeme třeba:

  • 2:50 – Rady začínajícím investorům
  • 31:10 – Radovan Vávra: proč začal investovat i mimo USA
  • 46:05 – Kryptoměny
  • 1:06:07 – Rozdíl mezi hodnotovou a růstovou akcií
  • 1:32:00 – Jak pracovat v investování s emocemi
  • 1:52:00 – Do čeho investovat podle životní fáze

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+31
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 14 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 6. 2021 16:12, Jan

V poslední době každý rádoby odborník opakuje, že nemá cenu šetřit na auto a podobné věci. Ale všichni nebydlí ve městě, kde auto nepotřebují, ale pro mnoho lidí je to nutnost, protože u nich veřejná doprava skoro nefunguje. A mnoho lidí má třeba auto třeba jako koníček.

+25
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

22. 6. 2021 20:33

kam pratele investovat 60 procent cechu nic neusetri v dnesni drahote je bida velka bida to si piste

-8
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (14 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Vše, co jste chtěli vědět o dluhopisech, ale báli jste se zeptat

27. 9. 2023 | Vladimír Pikora

Vše, co jste chtěli vědět o dluhopisech, ale báli jste se zeptat

Jen málo lidí rozumí akciím a s dluhopisy je to ještě těžší. Chce to trochu matematiky, umět odhadnout budoucí úrokové sazby, znát rizika. V čem investoři nejvíc tápou?

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

13. 9. 2023 | Matyáš Kodl

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

Češi se stále víc zajímají o investice do umění. Přinášejí řadu výhod a jsou dlouhodobě stabilnější než akcie. Sběratelské trendy a investiční potenciál českého umění nastínil Matyáš... celý článek

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

7. 9. 2023 | Martin Mašát

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

Léto bylo ospalé. Akcie v průměru trochu oslabovaly, zato dluhopisy si užívají výnosů, jaké v tomto tisíciletí skoro ještě nezažily. Napjatě se čeká, co přinese září.

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

1. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem Areass či Areass Group nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani nedisponuje žádným jiným... celý článek

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

1. 9. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

Po tučných letech, kdy výnosy realitních fondů investory jen těšily, přicházejí horší roky. Výsledky za první polovinu roku neoslnily. Na inflaci nestačil nikdo, všichni skončili pod... celý článek

Partners Financial Services